• Pátek, 03. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Radomír

Jaromír Bradávka

Není sucho jako sucho – nebo ano?

Není sucho jako sucho – nebo ano?

V médiích čas od času zazní zvláštní pojem – „nejhorší sucho za posledních 500 let“. Nevím, kdo s tím přišel jako první, ale začíná se to v určitých novinářských, politických a zdá se i odborných kruzích ujímat jako výraz pro současný typ počasí (v užším slova smyslu po letošním březnovém a dubnovém suchu) i pro počasí za poslední léta (2014 – 2018) v širším slova smyslu. Považuji tuto rétoriku za velmi nebezpečnou, protože ve spojení s jinými tématy (green new deal, 5G sítě, koronavirus a ekonomická krize v důsledku „pandemie“) se jí stále dokola straší široké vrstvy obyvatelstva nejrůznějšími katastrofálními dopady. A člověk, který se bojí, je lépe manipulovatelný a s menším odporem přijímá nejrůznější opatření „pro jeho vlastní dobro“.

...Celý článek
Dopis senátorovi Miloši Vystrčilovi.

Dopis senátorovi Miloši Vystrčilovi.

Dobrý den, pane Vystrčile.

Neoslovuji Vás přídavným jménem vážený, neboť si Vás nevážím a neoslovuji Vás předsedo Senátu, neboť Senát Parlamentu ČR považuji za zbytečný a parazitující byť ústavní orgán, a tím pádem jsou nepotřební i jeho předseda a další funkcionáři.

...Celý článek
Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina…

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina…

Andrej Babiš zase zaperlil. „Jsme suverénní stát a nenecháme si od cizí mocnosti mluvit do našich vnitřních záležitostí!“ Toto vzkázal Ruské federaci, když se ohradila proti článku v bulvárním Respektu, který popisoval „přílet ruského diplomata s kufrem plným jedu k otrávení starosty Prahy 6 Koláře“. A Půlpoche (vulgo Petříček) si přisadil: „V České republice máme svobodu slova a nikdo (z Ruska nebo Číny) nám nemůže předepisovat, co se smí a nesmí říkat a psát.“ (Z Brusele a Washingtonu mohou, dokonce musejí, aby se kolonie nevymkla z otěží.)

Podívejme se tedy na našeho Andreje trochu zblízka.

...Celý článek
Koronavirus, statistika a ohlupování veřejnosti.

Koronavirus, statistika a ohlupování veřejnosti.

Statistika je úžasná věda. S pomocí nepřesných čísel dává přesné výsledky. Kam se na ni hrabe fyzika, chemie a další vědy vyžadující mnohonásobné opakování pokusů a přesná a zdlouhavá měření veličin. S pomocí statistiky dokážete, že Země se otepluje, že vlaky mají trvalé zpoždění, ale pomocí statistiky dosáhnete i zvolení určitých lidí do určitých funkcí. Jen musíte vědět, jak na to.

...Celý článek
Opatření k podpoře české ekonomiky a obnovení státní suverenity České republiky po skončení pandemie koronaviru v r. 2020.

Opatření k podpoře české ekonomiky a obnovení státní suverenity České republiky po skončení pandemie koronaviru v r. 2020.

Poslanecká sněmovna v úterý schválila balíček ekonomických a dalších opatření na dobu trvání epidemie koronaviru. Zastavení EET a odklad splátek sociální ho pojištění pro živnosníky ale nic zásadně nezlepší. Přidávám proto návrh dalších opatření, terá by výrazně pomohla především zaměstnancům, živnostníkům i firmám, uspořila státní náklady a snížila deficit příjmů státní pokladny.

...Celý článek
Malá klimatická předpověď: „Globální oteplování“ končí.   (Příspěvek ke Konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu 2. – 13. 12. 2019)

Malá klimatická předpověď: „Globální oteplování“ končí. (Příspěvek ke Konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu 2. – 13. 12. 2019)

Úvod.


Zlí jazykové tvrdí, že předpovídat počasí je jako věštit ze skleněné koule. Není to tak úplně pravda. V dnešní době máme k dispozici soubory dat (z hlediska objemu i časové přímky), které nám umožňují poměrně přesně předpovídat počasí alespoň na několik dní dopředu. Pravděpodobnost úspěšné předpovědi na 24 hodin se pohybuje kolem 90%, na 48 hodin kolem 70% a na tři dny kolem 60%. Úspěšnost delší předpovědi klesá k 50 % a tím ztrácí význam.

Předpovědět změny klimatu je mnohem těžší, neboť na jeho stav působí mnoho krátkodobých a dlouhodobých, pozemských i mimozemských faktorů.

Naprostá většina vesmírných i pozemských dějů má cyklický charakter. Galaxie a jejich kupy provádějí složité manévry při pohybu kolem jejich těžiště, slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy, planety kolem hvězd, střídají se roční období, den a noc, příliv a odliv. Také podnebí a počasí kolísá a mění se v závislosti na mnoha faktorech. Podívejme se tedy na počasí a podnebí a jejich vývoj a změny v posledních i příštích letech trochu blíž.

 
...Celý článek
Kam směřuje Česká republika?

Kam směřuje Česká republika?

Tak máme, chválabohu ty listopadové „vánoce“ za sebou. Demonstrace odezněly, lidé se vrátili do práce, studenti do škol a nastaly opět všední dny plné shonu, stresu, nákupů, práce, učení a relativního politického klidu.

Opravdu?

...Celý článek
Chystáte se na Letnou?

Chystáte se na Letnou?

Motto: „U nás není žádná demokracie, ale teror většiny. Strany, které vyhrály volby, vládnou, a dokonce do nevyšších míst dosazují svoje lidi! Přitom by tato místa měli obsazovat lidé z opozice, a hlavně z občanské společnosti (rozuměj politických neziskovek), aby byla demokratická rovnováha… Politické strany by měly být jen sociální, občanské nebo křesťanské, jiné by neměly být dovoleny, protože se pak neví, co by se od nich v politice dalo čekat. Když jsou do vedení země lidé jmenováni stranami, které vyhrály volby, tak se tím porušuje občanská svoboda a Ústava!“

...Celý článek