• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Jiří Vyvadil

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

...Celý článek
Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

...Celý článek
Rusko nemá zájem na dalším jednání s NATO, tím méně i s EU…

Rusko nemá zájem na dalším jednání s NATO, tím méně i s EU…

Ještě před možná deseti lety NATO i EU budily dojem silných a akceschopných evropských, ba v prvém případě dokonce euroatlantických institucí. Od té doby se situace změnila a mění se doslova z roku na rok, ba někdy i z týdnu na týden. Nová vláda si vepsala do svého štítu jednoznačnou podporu oběma z nich, ovšem činí tak v době, kdy NATO podle prohlášení představitele své nejsilnější evropské vojenské mocnosti Francie prožívá svou mozkovou smrt.

...Celý článek
Opozice (ANO+SPD) válí…

Opozice (ANO+SPD) válí…

No neočekával jsem, že ANO a SPD bude tak sympaticky brutální, jako ANO a SPD během včerejška a dneška, kdy solí koalici jednu facku za druhou. Pro nevoliče dnešní havlistické koalice aktivita ANO a SPD je satisfakcí za ty roky verbálního ponižování stoupenců dnes opozičních stran ANO + SPD ze strany dřívějšího demobloku + Chvilek.

...Celý článek
Američané zuří

Američané zuří

Putin je opět zaskočil. Zvládnout během týdne násilné nepokoje v Kazachstanu , které byly jako okopírované podle ukrajinského euromajdanu. To prostě umí jenom Putinovo Rusko. A to se už poučilo. V otázkách bezpečnosti nevěřit USA a Západu ani nos mezi očima.

...Celý článek
Kazachstán: Vladimír Putin zatím hraje dobře

Kazachstán: Vladimír Putin zatím hraje dobře

Americký portál The National Interest ve svém článku reportéra Marka Episkopase „Co je skutečně za nepokoji v Kazachstánu?“ sympaticky převrací naše ustálené představy, kterým poměřujeme to, co se děje v Kazachstánu, a končí pro mnohé překvapivým spokojeným konstatováním: Ruský prezident Vladimir Putin zatím hraje dobře a využívá krizi k posílení moskevské sféry vlivu ve Střední Asii.

...Celý článek
Euroskeptická Francie, euroskeptické Česko, euroskeptické Rakousko, atd.

Euroskeptická Francie, euroskeptické Česko, euroskeptické Rakousko, atd.

Věci je třeba vidět ne tak, jak si je někdo přeje, ale jaké skutečně jsou. Evropská unie ani zdaleka není tak rozjásaná a lidé v ní ne tak nadšení z její existence, jak by si ti, kteří jsou s její existencí spjati svým živobytím, čímž mám na mysli především mainstreamovou část politiků a novinářů přáli. Naladění veřejnosti je totiž stále více jiné. A především v každé zemi jiné..

...Celý článek
Jaderná válka v EU…

Jaderná válka v EU…

Zelený úděl se ještě pořádně nerozjel a už vypukají ostré, ale skutečně ostré konflikty, kudy by se měl ubírat. Zatímco hlasy typu vyvázání se z jejího rámce, které představil prezident Zeman ve svém novoročním projevu na evropské mainstreamové politické scéně nezní, ale otevřeně vypukl tvrdý spor o zařazení či nezařazení jádra a plynu mezi tzv. čisté energie požívající stejnou možnost finanční podpory ze strany bank jako obnovitelné zdroje, byť s časově omezenou existencí.

...Celý článek
Konec dějin, Miloš Zeman a Zelený úděl…

Konec dějin, Miloš Zeman a Zelený úděl…

Miloš Zeman, už zjevně rezignoval po povolebním jednání se jmenování Lipavského ministrem zahraničních na úlohu hlavního oponenta současné vlády a ví, že rozhodující politickou roli dohrál. To neznamená, že cokoliv prohlásí okamžitě zaujme. A že to bude provokativní, je u něho základní metodou komunikace. Nadhození myšlenky, aby se nová vláda vyvázala z povinnosti závazků k Zelenému údělu, rozpoutal bouři, jak u dnešní opozice, čili Babiše, který trval na tom, že jej schválit bylo nutné, tak i uvnitř vládní koalice, kdy nově se tvořící protizemanovské křídlo TOP 09, Pirátů, podporujících všechny příkazy EU neprotestovalo, zatímco premiér Fiala naopak souhlasně prezidentovi přikyvoval.

...Celý článek
Putin má něco přes dva roky, aby změnil Evropu a tím i svět…

Putin má něco přes dva roky, aby změnil Evropu a tím i svět…

Téma Ruska a střetu Ruska a Západu je nepochybně zahraničně politickou událostí číslo současnosti, byť USA a NATO na základě obvyklých dramatických výzev Ukrajiny a nebezpečí bezprostředního původně chtěli vydávat jako obvyklý postup k přinucení Ruska, aby bylo hodné a pokorné a hezky rychle stáhlo své jednotky rozmístěné podél hranice s Ukrajinou. Jak známo Putinovi se podařil skvělý protitah a událost současnosti se měnila v počátek nové historie, to když již během rozhovoru s Bidenem postavil požadavek zajištění bezpečnosti Ruska mnohovrstevnými opatřeními, počínaje dalším zákazem rozšíření NATO na východ od stávajících, rozšiřováním vojenských základen a celým výčtem opatření na právně jasná pravidla.

...Celý článek
Pozor Ameriko! Rusko je sílící velmoc…

Pozor Ameriko! Rusko je sílící velmoc…

Ne všichni američtí politologové a komentátoři jsou tupí. Na takovém portálu téměř oficiálním portálu Atlantic Counsil, najdete jenom doslova žumpovní jestřábí výkřiky a analýzy proti Rusku a Číně, proti kterým jsou výkřiky našeho Lipavského, Kalouska, Fischera či obou Kolářů jenom čajíčkem. A navíc. Tihle naši političtí hlupáci jsou z hlediska světa bezvýznamní. Atlantic Council ovlivňuje velkou část amerických zákonodárců a nepochybně ji musí registrovat i administrativa prezidentů. Můj velice oblíbený strategicko politický portál National Inerest je naopak mnohem pluralističtější a slyšíme zde hlasy jak jestřábí, tak i umírněně holubí.

...Celý článek
Putina bych se zeptal na jedinou věc…

Putina bych se zeptal na jedinou věc…

Uprostřed siláckých varování Bidena, Johnsona, Stoltenberga, Evropské unie, jaké hrůzné následky nastanou, když Rusko bude okupovat Ukrajinu či až komických pokusů Zelenského s prosazením preventivních sankcí, působila tiskovka Vladimira Putina, vyrovnaně až konejšivě. Otevřený tón jeho odpovědí byl přesvědčivý, i když se jistě ne každému bude líbit.

...Celý článek
Povede Putinovo ultimátum k válce?

Povede Putinovo ultimátum k válce?

National Interest, americký konzervativní ovšem pluralistický politologický portál se plně věnuje otázkám Ruska, ale i Číny, protože obě velmoci představuji pro USA jednoznačnou geopolitickou výzvu : USA na rozdíl od počátku 90. let je jednoznačně ve vojenských a diplomatických střetech poraženo s USA vychází vítězně (Irák, Sýrie, Libye, Gruzie, Saudská Arábie a spol, Venezuela, Bělorusko, Arménie i Ázerbajdžán a nepochybně Afghanistán) a jeho místo buď aktivním zapojením, či diplomatickým umem zabírá Rusko, Čína vede jednoznačně v oblasti geopoliticko – ekonomické, kdy již dnes v HDP počítaného dle parity kupní síly jednoznačně nad USA vede a je mimochodem největším obchodním partnerem Evropské unie a po lehkém pádu z 1. místa i 2. mejvětším obchodním USA se silně dominantním postavením mezi zeměmi indopacifistickém regionu, kde se začíná odvíjet boj o světové velmocenské prvenství a kde se USA ve svém postavení právem cítí ohroženy.

...Celý článek
Biden Putinovi ustoupil. Palec vzhůru…

Biden Putinovi ustoupil. Palec vzhůru…

Střet o Ukrajinu je zásadní geopolitický problém mezi USA a Ruskem v Evropě a v obecném slova smyslu posunul Rusko opět v jistém smyslu na soupeře Západu č.1. Nejde fakt jenom o tu trubku, jak ve čtivém a ekonomicky jako vždy vysoce fundovaném článku napsal kolega Zbyněk Fiala. Jde o to, zda nastane cosi jako návrat do doby před tokem 1989, kdy trvalá konfrontace mezi Západem vedeným USA a Východem, vedeným Sovětským svazem se ukázala již neudržitelná. I proto bychom měli tuto záležitost sledovat, nejenom z důvodu ekonomických(viz trubka),jak by ji preferoval Donald Trump, ale skutečně globálně geopolitických, jak ji preferuje Joe Biden.

...Celý článek
Americký prezident už dnes nemá co Putinovi vyhrožovat.…

Americký prezident už dnes nemá co Putinovi vyhrožovat.…

Před třiceti lety Francis Fukuyama ve své knize Konec dějin a poslední člověk vyšlé v roce 1992 přišel s tézí, která se stala základní ideologickou zbraní pro západní politické a ekonomické společenství, když prohlásil, že s rozpadem Sovětského svazu a východního bloku zvítězila liberální demokracie a spolu se západním způsobem života v oblasti politické, ekonomické i kulturně-sociální se stává jedinou životaschopnou konstantou světa.

...Celý článek
Politické nálady se budou vracet…

Politické nálady se budou vracet…

Ty proběhlé volby byly tragédií, protože nastolily proti vůli voličů ANO,SPD a hlavně propadlých hlasů ČSSD a KSČM odpudivou panskou suitu, která nám bezprizorním 60 % dává najevo, že tu budou vládnout hlava nehlava i s vědomím toho, že budou muset být vystřídáni.

...Celý článek
Dávám této vládě rok, maximálně dva...

Dávám této vládě rok, maximálně dva...

Už to, jaký dojem vytváří budoucí vláda, že je syntézou nadutosti, a zjevné nekompetence a dopředu zakódovaného nesouladu daného rozličnými ambicemi a frustracemi pěti kohoutů na jednom smetišti s potřebou uspokojovat tisíce neuspokojených slípek, které na to čekali přece tak dlouho pro ty kteří tuto vládu nepodporují a podporovat nikdy nebudou povzbudivým pohlazením. Dalším hřebíčkem do rakve je fakt nastupující všeobecné ekonomické, pandemické i energetické krize ve světě i v Evropě, kde si marně oněch 60% nevoličů těžko dovede představit, že by ji zrovna tato vláda mohla zvládnout, když až doposud blokovala všechna racionální opatření dosavadní Babišovy vlády.

...Celý článek
Držme palce Pirátům. Rozvrátí Fialovu vládu na to tata

Držme palce Pirátům. Rozvrátí Fialovu vládu na to tata

Možná se mýlím. Ale je dobré si v představě o budoucí Fialové vládě dát před sebe fotografii fanatického undergroundového bojovníka Antify Ivana Bartoše, vyhodnotit si všechny možné výroky pirátských představitelů v posledních čtyřech měsících. A přidat k tomu doslova třídní boj téhož Bartoše proti těm, kteří byli mnohem úspěšnější ve volbách, ač podle Pirátů to měli být právě oni.

...Celý článek
Že by se Trump navrátil? Svět by tu ťafku potřeboval

Že by se Trump navrátil? Svět by tu ťafku potřeboval

Situace je pro Joa Bidena složitá. Možná nejvýstražnější působí jeho neúspěšná a jinak upřímná snaha srazit covid na kolena. USA jsou tak jako za Trumpa i dnes nejhůře postiženou zemí světa čísla srovnání USA- Čína, tedy soupeře, kterého chtějí USA (a vůbec celý tzv. svobodný svět porazit) jsou výmluvná.

...Celý článek
Americko-ruská angažovanost se prohlubuje

Americko-ruská angažovanost se prohlubuje

The New York Times včera zveřejnil článek pod názvem s českým překladem, který vidíte v úvodu. Kdo jen trochu sleduje americká média, zjistí, že Američané věnují Rusku stále velkou pozornost, možná že dokonce větší než svému úhlavnímu nepříteli Číně, se kterou se dostali do slepé uličky.

...Celý článek
Rusko a Čína jako strategičtí partneři proti „falešné demokracii“ a nové studené válce

Rusko a Čína jako strategičtí partneři proti „falešné demokracii“ a nové studené válce

Když prezidenti Putin a Xi Jinping ohlásili svou neúčast na summitu G20, prezident Joe Biden se zaradoval, že je dobré, že nebudou tyto nepřátelské hlavy autokratických států přítomny a tak se „západní demokratické státy“ lépe dohodnou. No něco G 20 podpořila, jako například Bidenův návrh na jednotnou minimální daň pro nadnárodní firmy. Ale to by Rusko ani Čína určitě neblokovaly.

...Celý článek
Roztrhejte tu zprávu ÚVN. Je to jen cár papíru…

Roztrhejte tu zprávu ÚVN. Je to jen cár papíru…

Takhle nějak jsem si představoval Únor 1948, když na po mrtvici nemocného prezidenta Beneše nejprve naklusala smečka kolem Gottwalda a následně milicionáři obšancovali přístupové cesty k Hradu, aby se k prezidentovi nikdo přátelský nemohl dostat, aby podepsal. Dnes policie ve spolupráci s Koudelkovou BIS, který už si je jist slavným návratem do rozdělené práce už společně s NCOZ stíhají kancléře Mynáře a spol. a nová vládní většina s celým Senátem a náhle ke všemu ochotnému končícímu premiérovi dává najevo, že Zeman už skončil.

...Celý článek