• Neděle, 31. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kamila

Ladislav Petráš

Ladislav Petráš

Ladislav Petráš

V letech 1966 – 1969 studoval na Vojenské škole Jana Žižky z Trocnova (VŠJŽ) v Bratislavě, poté na Vysoké vojenské škole pozemního vojska (VVŠ PV) ve Vyškově. Ve své kariéře dále absolvoval Vojenskou akademii A. Zápotockého (VAAZ) v Brně, Vojenskou akademii generálního štábu Ozbrojených sil SSSR (VA GŠ) v Moskvě a Kurz vyšších funkcionářů v oblasti řízení prostředků obrany (USA). V rámci služby vykonával velitelské a štábní funkce (od velitele roty až po velitele motostřelecké a mechanizované divize) u bojových útvarů ČLA a AČR. V posledních letech své vojenské kariéry zastával funkci vedoucího katedry taktiky, velení a štábní služby na Vojenské akademii v Brně. Svoji vojenskou kariéru ukončil v roce 2004. Poté pracoval pro soukromou firmu, kde se zabýval bezpečnostní problematikou. V roce 2007 odešel do důchodu.

Práskání v Česku

Práskání v Česku

„Práskat se nesmí, ale říct se to musí, velebnosti," řekla stará Keliška v jednom z filmů Z. Trošky. A jak je z naší politické praxe zřejmé, tohoto rčení se drží i někteří naši politici.

...Celý článek
Kdo je kdo

Kdo je kdo

Rozpor mezi slovy a činy. Zpravidla krizová situace odhalí takové počínání nejen v mezilidských vztazích, ale také ve vztazích mezi státy a spojenci.

 

...Celý článek
Koronavirus a co dál

Koronavirus a co dál

Koronavirus "dělá divy". Ukazuje na řadu věcí, které jsou dlouhodobě podceňované. Podceňování otázek bezpečnosti naší společnosti má několik aspektů. Nejvýznamnější z nich jsou nezodpovědnost, neschopnost a lhostejnost.

...Celý článek
NASAZOVÁNÍ CHOMOUTU

NASAZOVÁNÍ CHOMOUTU

Dnes, v době kybernetické, v době, kdy inteligentní robotické stroje pomalu, ale jistě nahrazují lidskou pracovní sílu již asi málo občanů, zejména těch mladších ví, co je to chomout. Tak tedy pro připomenutí: chomout byl součástí koňského (volského, atd.) postroje. Nasazoval se na krk koním, případně volům či kravám předurčeným k těžké práci. Například k tažení vozů či pluhů při orbě. Kočí s pomocí tohoto chomoutu a opratí podstatně lépe a efektivněji ovládal toto spřežení. K tomu mu kromě chomoutu pomáhal ještě bič, kterým občas neposlušné spřežení „umravnil“ tak, aby táhlo tím správným směrem.

...Celý článek
POMNÍČKY A POMNÍKY

POMNÍČKY A POMNÍKY

Stavění pomníčků či pomníků provází lidstvo od nepaměti. Pomníčky zpravidla připomínají naše blízké a ty které jsme měli rádi. Stavíme jim je, když odejdou z tohoto světa. Pomníky zase připomínají události, které byly a jsou významné v životě národů. Zpravidla se staví lidem významným v různých oborech lidské činnosti, ale také těm, kteří obětovali své zdraví a životy proto, aby národ přežil, aby vlast zůstala zachovány i pro budoucí pokolení.

...Celý článek
STAROSTŮV RECEPT

STAROSTŮV RECEPT

Starosta městské části Prahy 6 Ondřej Kolář byl pro mě až do nedávné doby zcela neznámým člověkem, kterého si občané této městské části zvolili v demokratických volbách. Nevím, čím tento člověk přesvědčil většinu občanů této městské části, že mu dali ve volbách svůj hlas a nevím, zda by mu ho dali i v současné době, po jeho extempore se sochou maršála Koněva. Já, ač ateista myslím, že stále platí to biblické: “… podle skutků poznáte je“. Také stále platí to, co říkávala moje babička: sliby se slibují, blázni se radují. Uvidíme, jak to dopadne v příštích volbách do zastupitelstva na radnici Prahy 6.

...Celý článek
BOTY NAŠEHO PŘEDSEDY VLÁDY

BOTY NAŠEHO PŘEDSEDY VLÁDY

Je to již delší doba, co se vrátil náš premiér A. Babiš z oficiální návštěvy v USA. Našim oficiálním tiskem proběhlo pár zpráv o této výjimečné návštěvě a o přátelském setkání D. Trumpa s A. Babišem. Nejvíce pozornosti bylo asi věnováno pochvale, kterou „vysekl“ D. Trump botám našeho premiéra. Druhou frekventovanou zprávou z tohoto setkání politiků bylo to, že oba jaksi pozapomněli své ženské protějšky před Bílým domem, kde se měli všichni společně fotografovat, ale muži zřejmě pospíchali dovnitř, aby měli více času na hodnocení. Tisková konference na závěr společného jednání nebyla a tak naše média jaksi upozadila také obsah společného projednání politických otázek.

...Celý článek
ZÁSADOVOST NAŠEHO MZV

ZÁSADOVOST NAŠEHO MZV

Před časem Ukrajina zveřejnila novelizaci svého zákona o statusu válečných veteránů. Tato novela prohlašuje všechny příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA) a mimo jiné také Organizaci ukrajinských nacionalistů (OUN), včetně jejích ozbrojených složek, za bojovníky „… za nezávislost Ukrajiny ve 20. století …“. Tento zákon oficiálně povyšuje ukrajinského nacionalistu a válečného zločince Stepana Banderu za národního hrdinu a jeho hrdlořezy z doby 2. světové války, ale i ve dvou poválečných letech za bojovníky za nezávislost Ukrajiny.

...Celý článek
Společné prohlášení politických hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA (BOS) a Cesta odpovědné společnosti

Společné prohlášení politických hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA (BOS) a Cesta odpovědné společnosti

Dne 17. 12 2018 byl naší vládou podepsán Globální pakt o uprchlících, a to v přímém rozporu s předchozím prohlášením předsedy vlády A. Babiše. Tento rozpor A. Babiš vysvětluje tím, že Globální pakt o uprchlících je nezávazný, prý je to pouze právně nezávazná rezoluce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podepsání tohoto dokumentu údajně nemá žádný vliv, ani dopad na migrační politiku vlády.

...Celý článek
OBDOBÍ HONŮ ...

OBDOBÍ HONŮ ...

Je podzim, období honů. Lovit se dá kdejaká zvěř, od čtyřnohé havěti až po majestátní medvědy (i když ty jen do klece, nebo s uspávacím projektilem – zatím, ale i zde není všem dnům a rozhodnutím konec), pernatou zvěř a já nevím, co ještě. Česká politická scéna si však našla jinou lovnou zvěř. Stal se jí premiér A. Babiš.

...Celý článek
JEŠTĚ PÁR VĚT K AFGHÁNISTANU

JEŠTĚ PÁR VĚT K AFGHÁNISTANU

Poté, co se z Afghánistánu v poslední době začaly přivážet rakve s ostatky našich vojáků, roztrhl se pytel s komentáři na téma, proč se vojensky angažujeme v této zemi, na téma, zda naši vojáci jsou hrdinové, či zda jsou to prachsprostí žoldáci.

...Celý článek
BOJUJEME ZA PRAHU

BOJUJEME ZA PRAHU

Vážím si prezidenta M. Zemana. To však neznamená, že souhlasím se vším, co řekne. Nedávno řekl něco v tom, smyslu, že naši vojáci, kteří padli v Afghánistánu, bojovali za Prahu. Jistě narážel na naše interbrigadisty, kteří ve třicátých letech 20. století ve španělsku bojovali proti nastupujícímu fašismu. Ale to přirovnání trochu kulhá. V Afghánistánu naši vojáci nemají co dělat. Ale není to jejich vina. Poslali je tam naši politici.

...Celý článek
MATENÍ POJMŮ

MATENÍ POJMŮ

V kontextu s událostmi, které v posledních měsících proběhly a byly komentovány našimi politiky „napříč politickým spektrem“, jsem poněkud zmaten. Řeči některých našich politiků již delší čas nerozumím. Někdy se mně dokonce zdá, že něco na veřejnosti říkají a něco jiného ve skutečnosti dělají.

...Celý článek
VZPOMÍNKA NA PADLÉ VOJÁKY

VZPOMÍNKA NA PADLÉ VOJÁKY

S hlubokým zármutkem v duši jsem vnímal zprávu o tom, že v dalekém Afghánistánu zemřeli v boji proti teroristům naši tři vojáci. Mladí kluci, kteří měli před sebou ještě ten větší kus své životní cesty. Kteří se měli radovat spolu se svými rodinami, vychovávat své děti. Bohužel, osud k nim byl nespravedlivý.

...Celý článek
NEPROFESIONALITA, NEBO ÚMYSL?

NEPROFESIONALITA, NEBO ÚMYSL?

V sobotním (4. 8. 2018) vydání deníku Právo vyšel rozhovor s ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Na příkladu tohoto rozhovoru chci ukázat na jednu z metod manipulace s fakty a tím pádem i na manipulaci se čtenáři. Autor rozhovoru Oldřich Danda mimo jiné položil L. Metnarovi otázku: Politicky jste se angažoval už v hnutí BOS, které má dost radikální názory např. na členství Česka v NATO. Proč jste tam vstupoval?

...Celý článek
VOJENSKÝ ANALYTIK STŘELIL VEDLE

VOJENSKÝ ANALYTIK STŘELIL VEDLE

Dne 3. 7. 2018 vyšel na webu Nová republika článek od M. Kollera, „Vláda velkého podrazu“. Musím přiznat, že články M. Kollera rád čtu. Ne pro jejich někdy agresivní tón, ale pro jejich upřímnost, a pokud se jedná o vojenskou problematiku, tak také pro jejich fundovanost. Ve výše uvedeném článku jsou však pomíchána jablka s hruškami a je z toho tak trochu „koktejl“ nedefinovatelné chuti. I to se někdy stává.

...Celý článek
ARMÁDA TO ŘEKLA NATVRDO

ARMÁDA TO ŘEKLA NATVRDO

Před několika dny, na Žofínském fóru prohlásil nový náčelník generálního štábu (NGŠ) Armády České republiky (AČR) generál A. Opata, že: "Česká armáda by v žádném bezpečnostním problému nesvedla ubránit území republiky bez pomoci koaličních partnerů,".

...Celý článek
ŠTVANICE

ŠTVANICE

Kdysi byla štvanice zábavou pro šlechtu. Příslušníci šlechtických rodů se sešli někde na zámku a po hostině pánové nasedli na koně, dámy se usadily v kočáře a společně vyrazili do obory. Poddaní byli nahnáni do lesa a měli za úkol nadhánět lovenou zvěř, zpravidla nějakého toho jelena. Ten chudák byl z jedné strany hnán nadháněči, z druhé strany houfem panstva a štván do té doby, dokud mu nedošly síly, aby byl slavnostně utracen.

...Celý článek
NAD PROPASTÍ

NAD PROPASTÍ

Tak zase máme o krůček blíž k novému světovému válečnému konfliktu. To, k čemu už se delší dobu schylovalo, se odehrálo dnes v noci. Některé členské státy NATO – USA, V. Británie a Francie – vojenskou silou napadly suverénní stát Sýrii a to bez mandátu RB OSN. Je to další, z více jak 60 nezákonných válek, které byly vedeny členskými státy NATO od roku 1949, kdy byla tato organizace založena. Tyto nezákonné války nejsou v rozporu jen se stanoviskem RB OSN, ale také se zakládající smlouvou NATO – Severoatlantickou smlouvou.

...Celý článek
ZOUFALCI

ZOUFALCI

Říká se, že pes je nejvěrnější přítel člověka. Je zajímavé, že se to neříká o politicích. Bylo by přece krásné, kdyby se jako lidová moudrost z pokolení na pokolení předávalo, že politik je nejlepším přítelem svého občana. Toho se zřejmě hned tak nedočkáme. Asi to má své příčiny. Ale to rčení o psech mohu z vlastní zkušenosti potvrdit.

...Celý článek
BABIŠOVO LAVÍROVÁNÍ

BABIŠOVO LAVÍROVÁNÍ

To slůvko „lavírování“ se mně líbí. Má hned několik významů. Nejzajímavější jsou tyto tři:- Plout (plachetnicí) proti větru; - Jednat váhavě, kolísavě, rozhodovat se mezi dvěma krajnostmi;- Rozmývat obrysové linie.

...Celý článek
POKRYTCI

POKRYTCI

Původně jsem chtěl tento svůj článek nazvat „Farizejové“. Farizejství je sice synonymem pro pokrytectví, ale lidé, kteří takto byli nazýváni pro svoji víru, nebyli pokrytci v pravém slova smyslu. Já však ty naše politické pokrytce vidím ve smyslu plnohodnotném, tomuto pojmu. Proto se přidržím názvu našeho, českého, který vylučuje jakýkoliv jiný výklad tohoto slova.

...Celý článek