• Čtvrtek, 18. říjen 2018
  • Svátek má Rukojmí Lukáš

Jan Padych

Jan Padych

Jan Padych

Po absolvování střední ekonomické školy pracoval v obchodních organizacích v kontrolních a řídících funkcích na krajské i podnikové úrovni. V porevolučních letech působil převážně v pojišťovnictví, v letech 1994-1995 také jako jazykový redaktor v knižním nakladatelstvích Optys v Opavě. Od r. 2006 pracoval v bezpečnostních agenturách. Nyní ve starobní penzi.

Mundur oficíra

Mundur oficíra

     Bylo to v devadesátém roce, když mě povolali na manévry do Plzně. Měl jsem hodnost nadporučíka. V novém munduru mi to docela seklo, šestatřicet, štíhlý, černé vlasy a knírek. Neprodleně mě převeleli do jedné maličké posádky v maličké vsi. Řekli mi, že musím ihned odjet, že se mám připravit na docela intenzivní výcvik, takže tam ani svůj civil nebudu potřebovat. Tedy jsem svůj civil nechal ve skříni v plzeňské posádce a odjel jsem v uniformě a s velkou polní do maličké posádky na Šumavě.

...Celý článek
Přece profíci!

Přece profíci!

     V září v sedmdesátém druhém roce. Se spolužákem Lubošem jsme tehdy na začátku školního roku nastoupili do školy později skoro o dva týdny. Byli jsme totiž na uměleckém turné ve Francii. Tančili jsme v souboru lidových tanců, který byl toho času velmi uznávaný nejenom v republice, ale i v zahraničí.

...Celý článek
Pojišťovák do domu, hůl do ruky

Pojišťovák do domu, hůl do ruky

Bylo to někdy na podzim v devadesátém sedmém. S kolegou Petrem z pojišťovny jsme se odhodlali k takzvané brutální nabídce, která spočívala v tom, že někde ve městě uděláme pomyslnou čáru na chodníku a doslova pročešeme celý prostor, každý dům od půdy až po sklep, jak se říká, a vůbec ničemu se nevyhneme.

...Celý článek
Povídka: Barel chlastu

Povídka: Barel chlastu

Každý si nějakým způsobem chrání svoji osobní svobodu, někdo víc, někdo míň. Vzpomínám si na příběh ze sedmdesátého pátého roku, když jsem byl vojákem prvního ročníku. Sloužil jsem zrovna v proviantní službě. Nějaký čas jsem přespával na rotě, která byla nazývána jako zpětný odřad. Prakticky tam přímo odkládali vojáky, které jinde nechtěli.

...Celý článek
Drsní bachmači

Drsní bachmači

Někdy před 40 lety. Povolali mě na vojnu k bachmačům, k pracovním praporům, které za minulého režimu stavěly železniční tratě a mosty. Zařadili mě jako kuchaře. A zrovna do roty těch nejdrsnějších bachmačů.

...Celý článek