Jaroslav Bašta

- Seřadit podle:
- Nejnovější
- Populární
- Nejdiskutovanější

Pohromy přicházejí podle abecedy
Protože moderní doba běží stále prudším tempem, zvykli jsme si na konci roku vybírat slovo, které ten uplynulý časový úsek nějak vystihuje.
...Celý článek
Vpřed do třetí dekády třetího tisíciletí
Po pravdě řečeno nevím, zda mě více fascinuje magie čísel našeho letopočtu, nebo zjištění, že čas letí stále rychleji. Během pár dnů končí druhé desetiletí nového tisíciletí, a pohled zpět asi nikoho nenaplňuje optimismem.
...Celý článek
Historie se neopakuje, ale rýmuje
Tento citát se připisuje americkému spisovateli Marku Twainovi. Vzpomněl jsem si na něj, když jsem tento týden sledoval stále ještě neukončený proces sčítání hlasů v prezidentských volbách v USA.
...Celý článek
Úvaha o volbách v příštím roce
Povolební martyrium ve Spojených státech asi nejen ve mně vyvolalo potřebu se zamyslet nad institucí voleb, zejména pak v demokratických státech. Ukazuje se totiž, že záležitosti zdánlivě technického charakteru mohou původní účel pošramotit, ne-li přímo zdiskreditovat.
...Celý článek
Volby jako válka generací?
Již dlouho, možná od dob Komunistického manifestu, existuje pravidlo, že publikace, které přinášejí zásadní změnu náhledu na budoucnost, bývají dosti stručné.
...Celý článek
Nebezpečná analogie
Přiznám se, že až do letoška mě nenapadlo, že vztah ke dvěma historickým událostem, které dělí skoro čtyři staletí, může v povědomí našeho národa přecházet od kladného k zápornému hodnocení.
...Celý článek
Když po zlých časech přicházejí ještě horší
Z hlediska lidské psychiky není takovou zátěží ocitnout se uprostřed nějaké katastrofy, ale spíše období před jejím příchodem.
...Celý článek
Bulvár jako strážce morálky
V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.
...Celý článek

Na východní frontě chaos
Když se konečně přiblížily prezidentské volby ve Spojených státech, přestaly se objevovat zprávy o nepokojích vyvolaných akcemi radikálů z BLM.
...Celý článek
Třetí válka o Karabach
Správně se tato nepřiznaná republika (4400 km2, 145 000 obyvatel) jmenuje Arcach, ale před 32 lety vstoupila do dějin pod názvem Náhorní Karabach.
...Celý článek
Útok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?
Od doby, kdy ruský opoziční předák Alexej Navalnyj zkolaboval v letadle letícího ze západosibiřského Tomsku do Moskvy, uplynul rovný měsíc.
...Celý článek
Už i ta žárovka zčernala
Existují okamžiky, kdy si říkám s Vítězslavem Nezvalem, že „Naše životy jsou bludné jako kruh“ (Edison, 1927).
...Celý článek
Západní civilizace prochází inkluzí
V tomto případě nemám na mysli propagandistické zdůvodnění tohoto typu vzdělávacího procesu, ale jeho praktické provedení. To ve svých důsledcích znamená, že tempo, rozsah a kvalita výuky se musí přizpůsobit těm nejméně motivovaným, nejpomalejším, ale také nejagresivnějším žákům ve třídě. Protože nejdůležitější princip inkluze představuje zásada „rovných příležitostí“, nelze z třídních kolektivů nikoho vyjmout.
...Celý článek

V Minsku jako v Caracasu?
Když jsem před týdnem psal komentář o situaci v Bělorusku, upozornil jsem na to, že se běloruská opozice nedokáže shodnout na tom, který ze scénářů barevných revolucí má použít.
...Celý článek
Nenápaditá barevná revoluce v Bělorusku
Při sledování průběhu prezidentských voleb a následných protestů v Bělorusku se občas přistihnu při tom, že se v duchu vracím do časů Oranžové revoluce na Ukrajině v roce 2004, případně až do listopadu 1989 v Praze.
...Celý článek
Srpnová předtucha
Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.
...Celý článek
V pekle pořádají výprodej revolucí
Přiznám se, že tahle představa mě napadla, když jsem sledoval počínání aktivistů ve Spojených státech a západní Evropě.
...Celý článek
Když se ucho utrhlo, aneb pomsta za ricin
Tento týden se do historie česko – ruských vztahů zapsal zadržením údajného spolupracovníka českých tajných služeb Ivana Safronova, bývalého novináře a poradce šéfa Roskosmosu Dimitrije Rogozina.
...Celý článek
Anonymní rasistická revoluce
Již dlouho platí, že fotografie vypovídá o duchu doby více než než dlouhé projevy či komentáře. Zejména máme-li k dispozici snímky ze dvou vzdálených, ale bohužel podobných historických událostí.
...Celý článek
Spravedlnost přichází s dvacetiletým zpožděním
Nestává se často, aby úřadující prezident státu byl obviněn z účasti na válečných zločinech a vraždách stovky lidí.
...Celý článek
Možná s těmi pomníky zbourají i naši civilizaci
Události posledních týdnů velmi barvitým způsobem ilustrují tezi filosofa Stanislava Komárka, že součástí historického vývoje západní civilizace je cesta k opaku.
...Celý článek
Všechny barvy rasismu
Bouřlivé protesty proti policejní brutalitě se z Minneapolisu rozšířily nejen do 150 měst v USA, ale také do Evropy. Neměly všude stejný průběh, někde se rabovalo více, jinde méně či vůbec.
...Celý článek
Zažít znovu?
Když jsem tento týden přemýšlel o nedělním komentáři, vzpomněl jsem si na dva známé citáty George Santayany: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Druhý praví - Když vítězové píší dějiny, mají poražení co falzifikovat.
...Celý článek

Skryté záměry pomníkové války
Sedmdesáté páté výročí vítězství nad nacismem (či u našich sousedů ukončení Druhé světové války) je za námi a přišel čas rekapitulovat letošní mimořádně kontroverzní připomenutí této historické události.
...Celý článek