• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Komici u moci

Komici u moci

Dvacetiletá válka v Afganistánu skončila způsobem, který plně potvrdil tezi George Friedmana, že NATO je špatná aliance ve špatný čas, a čeká ji zásadní změna, neboť musí být nahrazena nějakým novým uskupením, které bude více odpovídat změněné situaci.

...Celý článek
Čínský Talibán

Čínský Talibán

Když jsem před 14 dny psal o Sametové revoluci Talibánu v čínské režii, někteří moji přátelé měli pocit, že jsem se příliš nechal unést některými vnějšími podobnostmi, a ve svých závěrech jdu příliš daleko.

...Celý článek
Vítejte v multipolárním světě

Vítejte v multipolárním světě

Mnozí historici, kteří se zabývají osudy lidských civilizací, dospěli k podobným závěrům jako evoluční biologové – naše dějiny neprobíhají stále stejným tempem, ale střídají období pomalého a rychlého času.

...Celý článek
EU používá dvojí metr i na ilegální migranty

EU používá dvojí metr i na ilegální migranty

Mé poslední komentáře se zabývají situací na severovýchodě Evropské unie, v Pobaltí. Přes svůj velmi malý počet obyvatel (Litva 2, 8 milionu, Lotyšsko 1, 9 milionu a Estonsko 1, 3 milionu) všechny tři země patří v mnoha ohledech k nejzajímavějším členským zemím Evropské unie.

...Celý článek
Alespoň v něčem se shodli

Alespoň v něčem se shodli

Tento týden konečně zveřejnili text dohody mezi Spojenými státy a Spolkovou republikou Německo o plynovodu Nord Stream 2. Dokončení NORD Stream 2 bránily USA několik let uvalováním sankcí na investory a stavitele projektu. Smlouvu před více než týdnem podepsal americký prezident Joe Biden a německá kancléřka Angela Merkelová. Největší pozornost politiků a médií vzbudila pasáž, která se samotného plynovodu netýkala. Jde o kompenzace Ukrajině za to, že ruský plyn nebude proudit do střední Evropy přes její území. Hovoří se tam také o tom, že v případě politického zneužití dodávek energetických surovin, obě smluvní strany uvalí na Ruskou federaci sankce.

...Celý článek
Hybridní agresoři

Hybridní agresoři

Již více než týden litevská armáda staví plot s ostnatým drátem na hranici s Běloruskem. Důvodem je příliv nelegálních migrantů ze Středního východu, který tentokrát neorganizují západoevropské neziskové organizace, ale běloruský režim.

...Celý článek
Evropská medvědí služba

Evropská medvědí služba

Převychovávat populaci je dřina. Toto si musí až do omrzení opakovat všichni pokrokáři, kteří i k nám do zapadlé české kotliny přinášejí zpoza Atlantiku výdobytky právě probíhající kulturní revoluce.

...Celý článek
Pandemie jako stroj času

Pandemie jako stroj času

Asi nejsem první, kdo si všiml, že některá opatření, která používají vlády v boji proti nákaze koronavirem, jsou věrnými kopiemi postupů naposledy užívaných ve válce, případně v režimech odmítajících opustit mimořádný válečný stav i po jejím skončení.

...Celý článek
Obchodníci s našimi životy se odkopali

Obchodníci s našimi životy se odkopali

Politická a ideologická mlha a něco víc než lidské životy. K diskusím kolem ruské vakcíny Sputnik V a výzvě prezidenta k rezignaci ministrů se vyjádřil bývalý disident, poslanec za ČSSD a diplomat Jaroslav Bašta: „Prezident řekl něco, co pánové nechtějí slyšet, a tak se takzvaně dokonale odkopali. Jakékoliv argumentace, které mají ideologický podklad, dokládají, že kopají za stranu, která neuspívá ekonomicky.“ Bašta také připomněl, že to byla Evropská unie, která dala peníze na vývoj vakcín farmaceutickým firmám, jež je podle smluv nedodaly.

...Celý článek
A nás tady straší jenom covidem...

A nás tady straší jenom covidem...

Téměř každému, kdo v minulém roce pozorně sledoval proměny našeho světa, muselo být jasné, že se nacházíme na osudové křižovatce, ke které se těžko hledají analogie. Lidé znalí Bible, konkrétně Starého zákona, si vzpomínají na deset ran egyptských, protože vloni se objevila mračna kobylek dlouhá přes tisíc kilometrů, která zakryla Slunce. Tropická vedra v létě a arktické mrazy v zimě už nikoho nepřekvapí, stejně jako střídání katastrofálního sucha se stejně zhoubnými povodněmi v průběhu jediného měsíce. Došlo i na ten mor v podobě COVIDu – 19.

...Celý článek