• Pondělí, 22. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Magdaléna

- Štěpán Neuwirth -

- Štěpán Neuwirth -

- Štěpán Neuwirth -

Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Afrika-signál zániku

Afrika-signál zániku

Zaznamenal jsem na internetu zprávu, že některé obce jsou připraveny pokutovat naplňování bazénů pitnou vodou. Známí, kteří přijeli z Německa, potvrdili, že co se týká bazénů, tak opět (podobně jako šílíme s chovem psů), držíme jednoznačně prvenství.

...Celý článek
Simanov nevyžádaný či nežádoucí

Simanov nevyžádaný či nežádoucí

Vážení lesníci, včera večer jsem měl ve Velkém Meziříčí přednášku "Kůrovec a konspirační teorie". Tento provokační název jsem ji dal proto, že byla přednesena v rámci Evropského Festivalu Filozofie, a lesnicky  věcný název by mezi filozoficky a akademicky formulovanými názvy přednášek vypadal podivně.

...Celý článek
Milý Vladimíre, odjížděl jsem z návštěvy a setkání s Vámi s hlavou plnou myšlenek.

Milý Vladimíre, odjížděl jsem z návštěvy a setkání s Vámi s hlavou plnou myšlenek.

Teď se musím přiznat, že mi v Zašové tělo dávalo varovné signály, že jsem překročil míru únosnosti, ale ustál jsem to. Problémy jsem zamlčel i Vlaďce, proč si stěžovat, viďte? Pak jsem se s Vlaďkou v Trojanovicích rozloučil a zamířil k domovu; jel jsem soustředěně, opatrně, dojel jsem na Čeladnou k Laře a pak - zčistajasna - jsem si uvědomil, že mířím ke slovenským hranicím, do Čadce.

...Celý článek
JEN POVÍDKA???

JEN POVÍDKA???

Mezi buky prosvítalo světlo úplňku. Bezlisté koruny vykreslily na sněhu kostrovité komtury větví, noc byla mrazivá, tichá, bezhlesná. Jedno okénko vysoké kazatelny bylo otevřené, a jak muž v ní sedící dýchal, prozrazoval lidskou přítomnost sloupek připomínající jemný opar nad řekou v čase přicházejícího jara.

...Celý článek
Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry. Tam jsem coby půldruha roku starý klučina spal při zurčení vody na brodech;, baldachýn hustých pobřežních houštin mě skrýval před pálícím sluncem, ale už jsem vnímal pískot komárů a trylky zpěvného ptactva. Když válka končila, louky voněly a kvetly kopretiny, zvonky, vlčí máky, pryskyřníky, kohoutci, chrpy, pomněnky, lilie zlatohlavé… Nejrannější mládí jsem doslova prožil v čase Tvého rozkvětu. 

...Celý článek
ČAS ZRALÝCH JABLEK

ČAS ZRALÝCH JABLEK

  Je to čas nastupujícího podzimu, čas barev zlata, ale také čas krvavých západů slunce a čas zralých jeřabin. Čas chladných rán, která přicházejí se třpytem rosy na trávě a na úžasných variantách pavoučích krajek. Pro myslivce je to však především čas krále lesů, pyšných jelenů a opatrných laní. Čas lovu hrdých paroháčů, trubačů vítajících období říje, kdy v létě nastřádaná energie se musí vybít ať už pokládáním laní nebo souboji se soky, kteří také touží po slastech pána harému.

...Celý článek
KAM JSTE SE PODĚLY?

KAM JSTE SE PODĚLY?

Na mysli mám všechny pojmy, jako slušnost, lidskost, pravdivost, čestnost, upřímnost, sdílnost, soucit, hrdost – zejména na příslušnost k národu, k rodné zemi? Marně hledám odpověď. Marně toužím po tom, aby se lidstvo konečně poučilo ze svých chyb. Zřejmě je pravda, kterou vystihl pan Jiránek, když řekl, že moudrost lidstvo ukládá do knih, a proto zůstává hloupé

...Celý článek
MOŘE MAJÍ RŮZNOU BARVU

MOŘE MAJÍ RŮZNOU BARVU

Napadlo mě to, když jsem seděl na vysokém posedu u nekonečného lánu jedovaté žluti řepky olejné. Posed jsme vyhnali mezi nejhořejší větve koruny staré olše; strom zaťal kořeny do prsti na hranici lesa, který tu rostl od dávných dob, kdy ještě celý ten ohromný lán úrodné země před stromy člověk dělil na pásky drobných rolí. Oves střídal brambory a vedle řádků podzemních hlíz se vlnily hlavičky jetele. Meze oddělily řepu od skromné pšenky, mezi jejímiž klásky se červenaly vlčí máky. Plenér hodný štětce Vincenta van Gogha nebo Antonína Slavíčka. Tehdy!

...Celý článek
JEDNOU SI VEZME VŠECHNO ZPÁTKY

JEDNOU SI VEZME VŠECHNO ZPÁTKY

Kradmo se přišoulal do zákrutu říčky, která tady obtáčela lužní les v půvabných meandrech. Ráno ještě zdaleka nebylo probuzené, ručička hodinek se teprve blížila ke čtvrté hodině. Po včerejším vytrvalém dešti se země odpařovala a mlžný opar se držel v souvislém pásu nad medvědím česnekem. Vonělo to, bylo klidno, ale muž pociťoval jakési nepojmenovatelné napětí.

...Celý článek
ZAPOMENUTÁ STUDÁNKA

ZAPOMENUTÁ STUDÁNKA

Vracel se domů z první letošní čekané na divoké holuby. Vstával brzy, bylo kolem čtvrté hodiny, ale vzduch byl stále teplý; žádné ranní čerstvo, žádný svěží závan, jen teplé ovívání opocených tváří. Cítil, jak se mu pot řine podpaždím a stéká bohatým pramínkem k opasku. Těšil se na osvěžení v oderském meandru, přidal do kroku, protože ještě musel projít loukami, kde bylo téměř nedýchatelně.

...Celý článek
UŽ PADÁME DO PROPASTI

UŽ PADÁME DO PROPASTI

Úterý 22. května 2019. Vytrvale prší, déšť někdy přechází do silného lijáku. Sedám do auta a jedu za řekami Poodří. Vzduté vody Odry jsou kalné, jsou hnědé, protože odnášejí zbytky našich polí zčásti do moře, zčásti jako sedimenty je ukládají na dno nebo zaplavují rybníky. Stejně vzduté jsou vody Ondřejnice, Lubiny, Bílovky, Polančice. Pokud bude pršet ještě pár hodin, tak se můžeme dočkat povodně

...Celý článek
KDYŽ ODCHÁZEJÍ LEGENDY

KDYŽ ODCHÁZEJÍ LEGENDY

Nesl jsem dědovi Hromkovi ukázat trofej srnce; ulovil jsem nerovného osmeráka na louce u studánky svatého Jana zcela nečekaně. Nikdy jsem tohoto paroháče v našem revíru ještě nepotkal, byla to čirá náhoda, jaké se čas od času stávají a člověk je bere coby štěstí, kterým ho obmyslel patron myslivců. Těšil jsem se, jak dědu překvapím, jak se pochlubím…

...Celý článek
LŽI A TRESTUHODNÉ CHOVÁNÍ POLITIKŮ

LŽI A TRESTUHODNÉ CHOVÁNÍ POLITIKŮ

Ještě neodeznělo podivuhodné vystoupení ministra Tomana v české televizi, které bylo odvysíláno 15. května 2019, a už je tady další šílený záměr této instituce: POVOLIT CELOROČNÍ LOV SRNCŮ, DAŇKŮ, TEDY JINÝMI SLOVY UŠLECHTILÉ SPÁRKATÉ ZVĚŘE.

...Celý článek
AŽ USNOU LESY HLUBOKÉ…

AŽ USNOU LESY HLUBOKÉ…

… mohl by to být lyrický úvod tohoto článku za použití básně Josefa Václava Sládka, kterou si pamatujeme ze školy (Znám křišťálovou studánku.) Ovšem dnes mají tyto verše příchuť hořkosti, když si uvědomíme tragický stav našich lesů. 

...Celý článek
JAK SE JICH ZBAVIT?

JAK SE JICH ZBAVIT?

Učitel, který studentům zadal domácí práci – napsat úvahu o tom, jakou úlohu sehrávají politici v našem životě, pročítal se vzrůstajícím zájmem text jednoho studenta, který téma pojal vskutku originálně… 

...Celý článek
ŘEKA JE JAKO ŽENA

ŘEKA JE JAKO ŽENA

Vždycky, když potřebuji zůstat sám se svými myšlenkami, když se chci vymanit z přecivilizovaného prostředí, vydám se po směru letu divokých ptáků – holubů, kachen, labutí u husí. Jdu za SVOU řekou a s každým krokem se těším na setkání. Na chvíli zaváhám uprostřed louky, ale pak si vyberu jedno ze zákoutí Odry, té staré řeky, kterou člověk ještě nepokořil regulací, ale ponechal jí půvab meandrů.

...Celý článek
K rukám premiéra Babiše, ministra Brabce, ministra Tomana

K rukám premiéra Babiše, ministra Brabce, ministra Tomana

Pánové, nepochybuji o tom, že obsah přiloženého materiálu, atd., Vás nepřekvapí. O problému ČR v oblasti nakládání se zemědělskou půdou, stejně tak obecně s ničením životního prostředí máte dostatek informací. Pracují pro Vás odborní poradci, dostávají se do Vaší administrativy data z akademické půdy, z odborných kateder vysokých škol a vědeckých ústavů.

...Celý článek
JÍT PODZIMEM

JÍT PODZIMEM

  Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Touha vypravit se k jesenickým stráním s ním cloumala od chvíle, kdy zatoužil po samotě, takové, která má očistnou sílu. Auto příliš nezatížil: kulovnice, dalekohled, pár dobrot na posilnění spolu s několika lahvemi vína. A ještě něco – na sedadlo spolujezdce položil koženou složku uzavřenou uzávěrem. Usedl za volant a opatrně vyjel. Plyn přišlápl až na nové cestě do Opavy. V hlavě se mu střídaly myšlenky vyvolané dopisem spolužačky. Pouhých pár vět: „… byli jsme plašší, pluli jsme krásným, bezstarostným a ničím nezatíženým telecím mladým životem… lehkovážně, až nesnesitelně…“

...Celý článek
VZKAZ POLITIKŮM

VZKAZ POLITIKŮM

Je však otázka – kterým? Podle toho, jak přibývá kritických vzkazů mnoha autorů, jimž není lhostejný osud této země, osud národa Čechů, Moravanů a Slezanů, lze usoudit, že hovoříme k hluchým. Politika se pro nezanedbatelnou část lidí, kteří se v této branži pohybují, stala především zdrojem bohaté obživy. Politici by měli být v první řadě dobrými hospodáři, kteří spravují náš stát, náš majetek, jenž nám zanechali naši předkové. Jsme však svědky šarvátek o funkce a prebendy z nich plynoucí.

...Celý článek
STRÁŽCI TAJEMSTVÍ

STRÁŽCI TAJEMSTVÍ

   Na jedné křižovatce lesních cest stojí dva buky a jeden dub. Nádherné stromy s kmeny rovnými a štíhlými; jejich koruny jsou od jara do zimy bohaté, košaté a v období semenných roků plné plodů. Lesník, který je před pěti desítkami let zasadil tak, aby tvořily trojúhelníkovou bránu v předpolí smrkových houštin, to učinil s jistým zámyslem. Snad proto, aby se postupně stávaly dominantou kousku krajiny Oderských vrchů, snad proto, aby dokázaly svou sílu i mimo společenství hvozdů. Díky tomu rostly a vyvíjely se, aniž by strádaly nedostatkem slunce a vláhy. Tak mohutněly a vzdorovaly nárazům vichřic, tíži sněhu v zimě a pálícímu slunci v létě.

...Celý článek