• Čtvrtek, 21. březen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radek

- Štěpán Neuwirth -

- Štěpán Neuwirth -

- Štěpán Neuwirth -

Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

BAJKA O ZTRÁTĚ ROZUMU

BAJKA O ZTRÁTĚ ROZUMU

To se vám sešla zvířátka na palouku, aby se dohodla, kdo bude řídit každou část lesa, polí a vod. „Já budu řídit vše, co se nachází v podzemí,“ pištěla myš. „To tedy ne!“ odmítl králík. „Já jsem větší!“

...Celý článek
Štěpán Neuwirth: DIALOG V TRÁVĚ

Štěpán Neuwirth: DIALOG V TRÁVĚ

 Přijel za mnou kamarád z Prahy. Malíř, fotograf a karikaturista. „Musel jsem uniknout mimo ten pražskej smrádek,“ řekl na úvod a pokračoval: „Je to už nakažlivý. Každej den tak blízko těm nádhernejm budovám, kde sídlí moudří a mocní, kteří produkujou nápady na blití – to hrozí, že buď skočím z mostu do Vltavy – nebo…“ Nedopověděl, ale místo toho vytáhl z příručního kufříku láhev červeného. „Hele, viď že mě vezmeš do revíru, budeme koukat na zvířátka a já si přitom vyčistím kebuli…“

...Celý článek
STAVÍME SI POPRAVIŠTĚ?

STAVÍME SI POPRAVIŠTĚ?

   Je dobré čas od času zalistovat v archivu a najít tam informace a názory, které dnes jen podtrhují děsivé výsledky vládnutí všech polistopadových vlád a politiků na všech úrovních.

   Článek v Moravskoslezském deníku ze dne 23. srpna 2008. Titulek: ORNICE V KRAJI UBÝVÁ. Podtitulek: Na zemědělské půdě stojí tovární haly, hypermarkety a rodinné domy.

 

...Celý článek
NEJSEM ZBABĚLEC, ALE BOJÍM SE…

NEJSEM ZBABĚLEC, ALE BOJÍM SE…

Evropa v roce 2015 (ale už i dávno před tímto letopočtem) žije v obavách. A má pro to pořádný důvod: Imigrační tlak statisíců lidí, v jejichž složení se už nikdo nedokáže orientovat. Kolik je mezi nimi skutečných ubožáků, kteří prchají před válečnými hrůzami? Kolik je mezi nimi těch, kdo chtějí žít na úkor Evropanů? Kolik je mezi nimi těch, kdo vyznávají radikální islám, tedy krutost, smrt, znásilňování..?

...Celý článek
AŤ NÁS PŘEŽIJÍ!

AŤ NÁS PŘEŽIJÍ!

   Setkali jsme se uprostřed lesní cesty vedoucí k loukám na Zálesí.  Poznal jsem ho i po těch letech, která jsem trávil daleko od rodné dědiny. Šel svižným krokem, třebaže vlasy vykukující z pod mysliveckého klobouku byly stříbřité. Pevná lýtka měl chráněná tlustými podkolenkami, zelené golfky s utaženým opaskem, který zdobila starodávná stříbrná sokolská spona, košile s rozhalenkou a lehká myslivecká vesta. Jen puška scházela. Věděl jsem od přátel, že nechal myslivosti krátce potom, co bohatí ovládli i náš lužní revír.

...Celý článek
SPLNIT DĚTSKÁ PŘÁNÍ

SPLNIT DĚTSKÁ PŘÁNÍ

Domek stál na kraji vesnice. Hned za zahradou začínala pole, za nimiž zvlněný horizont krajiny plynule přecházel v tmavé kontury lesa. Stěna smrkových velikánů - sem tam přerušená rozsochatými dubisky - byla vlastně modrá, stejně jako obloha s vysokými mraky; krajinu osvětlovalo chladně zářící slunce, jehož paprsky se odrážely od čerstvě napadaného sněhu.

...Celý článek
KDYŽ PREZIDENT JEN PROROKUJE…

KDYŽ PREZIDENT JEN PROROKUJE…

Každý evropský přístav byl plný lodí, těch velkých, transportních. Po širokých můstcích na lodě nastupovaly postavy zahalené od nohou až po hlavu - včetně. Byly jich nekonečné řady – a mne napadlo, jestli nejsem svědkem novodobého DNE „D“.  Lodě pluly pod vlajkami evropských států. Nejvíce bylo německých, pak francouzských, anglických, holandských, italských a španělských. Lodě s americkou vlajkou tam nebyly žádné. Zdálo se mi, že jedna loď měla vlajku našeho státu, ale pak jsem tuto vizi zamítl prudkým zavrtěním hlavy: „My přece už žádnou flotilu nemáme, všechny lodě byly prodány kamarádem pána s hranatou hlavou a jízlivým úsměvem. „Škoda,“ pomyslel jsem si. „Ztratili jsme jedinečnou příležitost se zařadit do společenství moudrých, kteří se přičinili a začali vracet občany afrických zemí zpátky do jejich domoviny.“

...Celý článek
ČEKÁNÍ

ČEKÁNÍ

Srna přicházela navečer; stařec ji pozoroval, jak se brodí vysokým sněhem, chvílemi zapadá až po břicho, ale stále stejným tempem se blíží k plůtku zahrady. Zavěsil tam pořádnou otep sena i svazky sušeného maliní a trsy jeřabin. Zpola krytý květovaným závěsem sledoval srnčí při večeři. Trvalo to už měsíc, od prvního sněhu. V lese našel prázdný krmelec, hajný onemocněl na nohy a nestačil zvěři založit. Stařec se už také necítil na to, aby na sáňkách rozvezl krmení, horské svahy mu v posledních letech už dávaly pořádně do těla. Vyřešil to šalamounsky: spolehl na čich zvěře a založil jí u své chalupy. Však také stála ve stráni, kousek pod starým lesem, a byla postavena z poctivých dubových trámů.

...Celý článek
CO KDYŽ SI PREZIDENT PODÁVÁ RUKU SE ZLODĚJI?

CO KDYŽ SI PREZIDENT PODÁVÁ RUKU SE ZLODĚJI?

O korupci a rozkrádání všeho co mělo a má cenu se už v České republice hovoří od dob VELKÉ PRIVATIZACE. Jak to začalo, tak to stále pokračuje, konce tato zlodějna nemá. Prezident Zeman o tom hovořil ve své inaugurační řeči na půdě poslanecké sněmovny. A výsledek? NULA, OHROMNÁ VELKÁ NULA.

...Celý článek
VLÁDNOU SVĚTU V PODSTATĚ GANGSTEŘI NEBO IDIOTI?

VLÁDNOU SVĚTU V PODSTATĚ GANGSTEŘI NEBO IDIOTI?

Nedávno mě navštívil známý, jehož dcera pracuje ve Vídni. „Tak už na tamním magistrátu jsou ve funkcích vzdělaní muslimové“, řekl. A v této jediné větě je obsaženo to, čeho bychom se měli bát. Ono totiž jsou muslimové i jiných státech přímo ve vládních funkcích. EU nevyjímaje! První semínka, z nichž bude sílit a růst postupně jejich vliv na moc, byla zasazena. Na příkladu našich politiků můžeme odhadnout, jak se to bude dál vyvíjet. Každý takový cizinec bude postupně přibírat své soukmenovce, až jednou nastane den, kdy bude zřejmé, že Evropu ovládli právě Islamisté. A bude vymalováno.  Tímto stylem naši politici přicházeli k moci a – k penězům. Bohatli, namlsali se, jak sami říkají: „Začali jsme příliš hlasitě pomlaskávat, až si toho lid povšiml. Nu, je mu to stejně houby platné, když za chvíli nebude mít co do huby…“

...Celý článek
NIČENÍ A ZMAR POKRAČUJÍ

NIČENÍ A ZMAR POKRAČUJÍ

Zanedlouho budu opět stát před skupinou lidí, kteří si přijdou poslechnout starého spisovatele. Snad po tisíci budu zahajovat svou přednášku větou: „Člověk bez přírody existovat nemůže. Příroda bez člověka ANO!“

...Celý článek
CHOVÁNÍ BOHATÝCH DOSÁHLO ÚROVNĚ ZRŮDNOSTI!

CHOVÁNÍ BOHATÝCH DOSÁHLO ÚROVNĚ ZRŮDNOSTI!

Denní zprávy děsí svým obsahem: imigranti, vraždy, požáry, výbuchy… U piva se chlapi baví o chování majitelů firem vůči zaměstnancům. Jeden z nich mi řekl: „Nemají zaměstnance za lidi. Řvou po nás, mluví s námi jazykem, který obsahuje výrazy, jaké nepoužívali ani havíři. Už už se rozhlížíme po nějakém novodobém Spartakovi..!“

...Celý článek
BUDE NUTNO ZOPAKOVAT NORIMBERSKÝ PROCES?

BUDE NUTNO ZOPAKOVAT NORIMBERSKÝ PROCES?

Po ukončení nejděsivějšího válečného konfliktu, který zasáhl celý svět a je znám coby DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA, se vítězové rozhodli potrestat dle práva ty, kdo způsobili dějinnou apokalypsu. Smrt milionů lidí, devastaci planety, vyvolání nejděsivějších pudů, které dřímají v člověku: brutalita, surovost, pohrdání lidskou bytostí, vraždění i dětí. Masové hroby, města v rozvalinách, popravy civilistů… Toho všeho byl a je schopen ČLOVĚK!

...Celý článek
MRTVÍ NA RAKOUSKÉ DÁLNICI A4

MRTVÍ NA RAKOUSKÉ DÁLNICI A4

Zdá se, že lidský hyenizmus nemá konce a nemá žádné zábrany. Exodus Afričanů nezeslabuje, Evropa je stahována do víru chaosu. Přitom počátky tohoto dramatu sahají historicky do doby kolonizace tohoto kontinentu, kdy byl obsazován a vysáván evropskými státy, které Afriku rozdělily do kolonií. Byly to Belgie, Francie, Německo, Itálie, Portugalsko a Velká Británie. Statisíce černých otroků putovaly do Ameriky. Tito nešťastníci tak byli vykořeněni, vytrženi z prostředí, kde si do této doby nevídaného barbarství a násilí žili po svém.

...Celý článek
SÍLA NADĚJE

SÍLA NADĚJE

Sníh padal pomalu, tiše, ale s urputnou vytrvalostí. Padal den, druhý, třetí. V noci sněžení na chvíli zesláblo, ale ráno se zvedl vítr a začala metelice; vydržela další dva dny. Úzké horské loučky se změnily v bílé závodní dráhy, na něž se zatím ani jeleni ani divočáci neodvážili. Zvěř se stáhla do bezpečí závětrných houštin, do hlubokých žlebů, kam vítr a sníh vnikaly - díky ohromným deštníkům smrkových korun - jen pozvolna.

...Celý článek
Krvácející matka Příroda

Krvácející matka Příroda

Podle zprávy OSN zažilo lidstvo v letech 1994 až 2003 o šedesát procent více přírodních katastrof než v předchozím desetiletí. Jejich obětí se stalo 478 tisíc lidí. A další dvě a půl miliardy lidí byly katastrofami postiženy - nejčastěji tak, že kvůli nim ztratili střechu nad hlavou nebo zaměstnání či oboje. Nejvíce ničily lidstvo záplavy a zemětřesení. A nejzranitelnější byli lidé z chudých tropických zemí, zejména v Asii.

...Celý článek
PŘÍRODA – NEZBYTNOST PRO LIDSKOU EXISTENCI

PŘÍRODA – NEZBYTNOST PRO LIDSKOU EXISTENCI

Po celý svůj život jsem se věnoval přírodě a přírodním tématům. Převážná část mé literární tvorby čerpá z tohoto zdroje; nejsilnější reportáže a črty, které jsem napsal, vycházejí rovněž  z přírody. V letech sedmdesátých a osmdesátých jsem se nořil do ekologických problémů, zpovídal odborníky ze všech oblastí a snažil se ve svých článcích burcovat veřejnost.

...Celý článek
ZELENÉ DĚDICTVÍ

ZELENÉ DĚDICTVÍ

Dívka byla vysoká, štíhlá, dlouhé zkadeřené vlasy jí padaly na ramena, hnědé oči zkoumavě pohlížely na obraz v zrcadle. Zelená košile s límcem staženým vázankou ozdobenou z paroží vyřezávanou broží s motivem jelení hlavy dala vyniknout ušlechtilé dívčí postavě. Sáhla po klobouku; byl – stejně jako všechny ostatní doplňky mysliveckého úboru – decentní tvarem i zdobením. Když si ho lehce nasadila, ze zrcadla se na ni podívala mladá žena oduševnělé tváře ozdobené výrazným obočím a dlouhými řasami na víčkách.

...Celý článek
PRÁVO A POŘÁDEK?

PRÁVO A POŘÁDEK?

Ne, jen lež, podvod, pokrytectví, obcházení zákonů! Nezaměstnanost, frustrace, beznaděj. To vše prožívají statisíce našich spoluobčanů, kteří marně hledají práci. Někteří i dlouhé roky. Jako můj přítel, vysokoškolsky vzdělaný, pracovitý a s praxí, kterou nabyl léty.  Navíc vysoce morální člověk. Odborník, po němž by měl – teoreticky sáhnout každý zaměstnavatel.

...Celý článek
POVĚRA, NEBO NADĚJE?

POVĚRA, NEBO NADĚJE?

Primář byl unavený; zapadlé oči podmalované tmavými stíny, koutky úst stažené více než kdy jindy hlubokými vráskami, prokvetlé vlasy zplihle padaly z vysokého čela a překrývaly obočí. Seděl  v křesle shrbený, jako kdyby celé jeho JÁ se hroužilo někam dovnitř a hledalo v tělesné schránce ochranu před nepřízní okolního světa. Za okny jeho pracovny říjen rozhazoval plnými hrstmi bohatství podzimu: zlato javorů a dech končícího babího léta.

...Celý článek