• Sobota, 18. listopad 2017
  • Svátek má Rukojmí Romana

- Yekta Uzunoglu -

- Yekta Uzunoglu -

- Yekta Uzunoglu -

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Klepeta

Klepeta

Drahý kurdský malíř Nuh Ateş popsal se svým perem klepeta, která český soudce Jiří Wažik považoval vhodné pro moje ruce....  Klepeta od soudce Jiřího Wažika na mých rukou, co se snažily po celý život utišit bolest tisíců nemocných...

...Celý článek
Z úcty k sobě

Z úcty k sobě

Z úcty k sobě se už nesmíme nechat urážet od tureckých státníků, tak nějak zněl zoufalý výkřik německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera začátkem letošního roku, někdy na jaře. Každý člověk s průměrnou morálku by si asi myslel, že skutečně už němečtí státnici z k úcty k sobě se nenechají od tureckého prezidenta a jeho poskoků způsobem, který nemá a nesměl mít oporu v žádné kultuře, urážet.

...Celý článek
Yankee go home !

Yankee go home !

Z 60. tých a 70. tých letech to byl nejhlasitější slogan ve světě, od Vietnamu až po latinskou Ameriku ho mládež z celého světa křičela a pořádně hlasitě.

...Celý článek
Demokracie jen pro vyvolené

Demokracie jen pro vyvolené

Evropa vnímá sama sebe (Řecko patří k Evropě) jako kolébku demokracie a desítky let kritizovala druhé, co se podle evropských lídrů nedrželi principů demokracie, ale přesněji řečeno, Evropa kritizovala ty druhé, jen když se jí to hodilo….

...Celý článek
Peshmerge Barzani

Peshmerge Barzani

Již dva dny jak světová media, tak ale i část českých médií, přinášejí na titulních stránkách informaci, že kurdský prezident rezignoval a to prý po zásahu irácké armády....

...Celý článek
Platí to Kurdové svou krví

Platí to Kurdové svou krví

Když byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států v lednu letošního roku, o jeho prohlášeních během volebního procesu  jsem publikoval  několik článků, kde jsem uvedl, buď že toho muže  zabijí,  nebo ho budou paralyzovat politicky tak, že nebude schopen splnit ani malou část toho, co slíbil během volební kampaně.

...Celý článek
Role jedné ženy v kurdských  dějinách a v současnosti

Role jedné ženy v kurdských dějinách a v současnosti

Kdysi jsem sledoval erudovaný seriál o roli žen dle všeho trpících poruchou osobnosti (to jest psychopatií) v novodobých dějinách. Je zvláštní, že tyto ženy téměř vždy vyhledali svého budoucího muže z řad budoucích politiků. Je to oblast, kterou by měli zkoumat a zabývat se s ní psychiatři. Tyto ženy své destruktivní nitro přenesli prostřednictvím "silných mužů" do politiky a to se všemi důsledky.

...Celý článek
Erdogan bodl Putina nožem do zad – už podruhé!

Erdogan bodl Putina nožem do zad – už podruhé!

Již roky se snažím tady, ve svém druhém domově, vysvětlit, že aby člověk mohl pochopit současnou Erdoganem prezentovanou "politiku", je třeba především pochopit tureckou mentalitu. Erdogan je totiž prvním tureckým státníkem, který v dějinách Turecka přichází se svou pravou tureckou mentalitou do politiky nejen doma, ale i v zahraničí!

...Celý článek
Americko-turecká válka

Americko-turecká válka

Ještě nedávno jsem napsal ve svém článku "Americko-ruská podpora" zveřejněném dne 1.9.2017, že dle předních stratégů USA stojí na rozcestí před rozhodnutím, jestli na Středním východě budou pokračovat ve strategickém partnerství s Tureckem či s Kurdy.

 

...Celý článek
Vůle sousedů

Vůle sousedů

Deník Referendum, je obecně vnímán jako levicově orientovaný deník, proto by se mělo předpokládat alespoň náklonnost k právu těch slabších, těch bez práv, těch potlačovaných či diskriminovaných. Přesto deník, který nese název Referendum, uveřejnil dle mého vnímání, jakožto příslušníka druhořadého národa, skandalózní komentář ke kurdskému referendu, které se konalo 25.09.2017. Referendum o kurdském referendu! Z celého článku čiší podle mých nedokonalých čichových buněk (nervus olfactorius) mně cizí jistá - svérázná a patrně v Evropě již běžná zaujatost či závaznost či angažovanost samotného autora pro jakousi věc. Připomíná mně - což asi není trestné - postoj jistých islámologů či arabologů, kteří nejméně jeden rok stráví na náklady hostitelské země své luxusní dovolené a pak píši „fundovaně“ o islámu či o arabských zemích!

...Celý článek
Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

Říká se, že politika a politici mají krátkou paměť. Ještě před pár týdny přední politici civilizovaného světa básnili o statečnosti Kurdů v boji proti ISIS - zrůdám a kdejaký slavný politik se snažil vytěžit pro sebe před svými voliči politické body a vyslovoval slovo Pešmerge, kurdsky k smrti čelem....

...Celý článek
Referendum

Referendum

Slovo, které pochází z latinského referendus a má znamenat „věc, o níž mají a měli by rozhodovat občané, kterých se věc tyká“. V češtině se referendu jinak říká trefně „všelidové hlasování“, tj., že o svých životních záležitostech rozhoduje lid sám, nikoliv nějaká instituce či vládce. Referendum je ten nejcennější instrument demokracie, kdy lid rozhoduje o své "věci" sám.

...Celý článek
Kurdexit

Kurdexit

Dva imperialističtí diplomaté François- George Picot a Mark Sykes již od roku 1915, to jest rok po té, co začala I. světová válka, začali společně pracovat na poválečném plánu na pomoc na smrt "nemocnému muži na Bosporu". Toto bylo označení pro Osmanskou říši téměř celé jedno poslední století její existence. Tak dne 16. května 1916 podepsali dohodu se souhlasem carského Ruska, která vešla do dějin jako  Sykes - Picotova dohoda. Byla to Dohoda, která navrhovala budoucí sféry vlivu těchto imperialistických mocností na Středním východě. K jejímu podpisu došlo, aniž se zvažovalo případné pověření ve formě mandátu od budoucí Společnosti národů.

...Celý článek
Útok

Frontální útok

Masúd Barzani a kurdská vláda se v iráckém Kurdistánu stali terčem útoků Erdoganových novin, mimo jiné Yeni Şafak, které jsou známy jako Erdoganovy ideologické noviny. Proč se tak děje? Jediným důvodem je vyhlášení Referenda přes NE Erdogana a pak podpora samostatnosti svobodného Kurdistánu ze strany Izraele.

...Celý článek
Žlutá karta pro Erdogana II.

Žlutá karta pro Erdogana II.

V předešlém článku jsem psal o okolnostech tykajících se I. žluté karty, kterou Erdogan bezprostředně dostal od USA. Od dokončení a zveřejnění článku pokračuje proces s neuvěřitelnou rychlostí. V minulých letech jsem opakovaně psal o tom, že USA mají v rukou nezpochybnitelné důkazy a tím mají současně prostředky, které mohou Erdoganovi kdykoliv zlomit vaz.

...Celý článek
Žlutá karta pro Erdogana

Žlutá karta pro Erdogana

Nedávno jsem psal ve svých článcích, že USA stojí na rozcestí a rozhoduje se, zda Kurdové, nebo věrný spojenec USA a NATO z doby polarizovaného světa, to jest spojenec proti SSSR a Varšavské smlouvě. Též jsem psal o tom, že USA mají v ruce eso, které může kdykoliv Erdoganovi zlomit vaz.

...Celý článek
Sankce proti Rusku

Sankce proti Rusku

Sankce pochází z latinského „sanctio“ od „sancire“ a znamená „zasvětit, ustanovit, potrestat“.
Ekonomické sankce, to jest ekonomický trest, po II. světové válce byly na denním pořádku a to buď otevřené, nebo skryté. Způsob skrytých sankcí byl dokonce v západních zemích ošetřen zákony, proto jsme se my běžní spotřebitelé nemohli - nesměli -  dostat k "citlivým" technickým vymoženostem. Skryté sankce se vypařili po pádu komunismu a najednou k nám občanům začala přicházet neuvěřitelně výkonná elektronika a stala se pro každého běžně dostupným spotřebním zbožím.

...Celý článek
Nepřátelé Turecka

Nepřátelé Turecka

V předešlých dnech opakovaně prezident země jednoho z členů NATO, to jest prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan, označil tři největší politické strany dalšího člena NATO za nepřítele .... a NATO mlčí, jako kdyby se nic nedělo...

 

...Celý článek