• Čtvrtek, 18. leden 2018
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

- Yekta Uzunoglu -

- Yekta Uzunoglu -

- Yekta Uzunoglu -

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Pogrom Židů za sekulárního demokratického Turecka – I. část

Pogrom Židů za sekulárního demokratického Turecka – I. část

S událostmi v posledních pěti letech se svět jakoby tzv. probudil a ptá se, jak je to vlastně se sekularitou Turecka. Téměř všichni "analytici" z Evropy, ale i z části USA "současný" stav Turecka propojeného na turecko -islámskou ideologii vůči ostatním náboženstvím, jednohlasně svádějí na Erdogana, což je fatální chyba pramenící z neznalosti novodobých tureckých dějin a ještě k tomu se na jejich nevědomosti podepsala víc jak půlstoletí trvající masivní propaganda západu o Turecku, ovšem výlučně kvůli členství Turecka v západních politicko - vojenských institucích.

...Celý článek
Bože, ochraňuj Česko před Drahoši - Hroši

Bože, ochraňuj Česko před Drahoši - Hroši

Nejsem kulturní a sociálním antropologem, ale ze svých zkušeností můžu říct, že někteří jedinci  z Česko - Polských hranic máji v sobě prvky z jedné strany hraničící s asociální drzostí a z druhé strany mají bytostní potřebu se opřít o neviditelné a silné statní instituce k zajištění, zpevnění své vlastní jistoty, která jim umožňuje v jejich projevu "dravosti" spojené s manipulací s lidmi, obzvlášť když jsou v pražském soukolí.

...Celý článek
Turecko versus Arábie

Turecko versus Arábie

Ještě před šesti lety bylo Turecko vnímané Arábií jako "poslední naděje" pro dobití Evropy a možná i celého světa. Turci přece dvakrát téměř dobili Vídeň a mají v Evropě miliony svých skrytých islámských bojovníků …. tak mluvili téměř všichni, koho jsem se tehdy ptal v různých arabských zemích, proč mají "naději a důvěru" v Erdoganovo Turecko.

...Celý článek
Americké rozcestí

Americké rozcestí

Už téměř rok upozorňuji na to, že USA stojí na Středním východě na rozcestí s Tureckem a tuto moji domněnku potvrzuje vývoj událostí řítících se s rychlostí, ze které se člověku točí hlava jak na rychle se točícím kolotoči.

...Celý článek
Erdogan v pasti

Erdogan v pasti

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, tak jako turecko-iránský psychopaticky "miliardář" Zerrab, o kterém jsem před nedávnem opět psal, se dobrovolně stal svědkem při vyšetřování vedeném vyšetřovatelem Robertem Müellerem a začal vypovídat či přiznat kde a jak v minulosti během vyšetřování lhal a nevzpomněl přiznat, že dostal 500.000,- USD od jistého tureckého "podnikatele" jménem Ekim Alptekin z Holandska.

...Celý článek
Tisíc a žádné noci….

Tisíc a žádné noci….

Snad celý svět zná  středověkou arabskou anonymní sbírku pohádek, bajek, anekdot a dalších příběhů, která podává  obraz společenských poměrů tehdejšího arabského světa. Pohádky, báje v podání  Šahrazády neokouzlily jen krutého krále Šahrijára, ale téměř celý svěť.

 

...Celý článek
Klepeta

Klepeta

Drahý kurdský malíř Nuh Ateş popsal se svým perem klepeta, která český soudce Jiří Wažik považoval vhodné pro moje ruce....  Klepeta od soudce Jiřího Wažika na mých rukou, co se snažily po celý život utišit bolest tisíců nemocných...

...Celý článek
Z úcty k sobě

Z úcty k sobě

Z úcty k sobě se už nesmíme nechat urážet od tureckých státníků, tak nějak zněl zoufalý výkřik německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera začátkem letošního roku, někdy na jaře. Každý člověk s průměrnou morálku by si asi myslel, že skutečně už němečtí státnici z k úcty k sobě se nenechají od tureckého prezidenta a jeho poskoků způsobem, který nemá a nesměl mít oporu v žádné kultuře, urážet.

...Celý článek
Yankee go home !

Yankee go home !

Z 60. tých a 70. tých letech to byl nejhlasitější slogan ve světě, od Vietnamu až po latinskou Ameriku ho mládež z celého světa křičela a pořádně hlasitě.

...Celý článek
Demokracie jen pro vyvolené

Demokracie jen pro vyvolené

Evropa vnímá sama sebe (Řecko patří k Evropě) jako kolébku demokracie a desítky let kritizovala druhé, co se podle evropských lídrů nedrželi principů demokracie, ale přesněji řečeno, Evropa kritizovala ty druhé, jen když se jí to hodilo….

...Celý článek
Peshmerge Barzani

Peshmerge Barzani

Již dva dny jak světová media, tak ale i část českých médií, přinášejí na titulních stránkách informaci, že kurdský prezident rezignoval a to prý po zásahu irácké armády....

...Celý článek
Platí to Kurdové svou krví

Platí to Kurdové svou krví

Když byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států v lednu letošního roku, o jeho prohlášeních během volebního procesu  jsem publikoval  několik článků, kde jsem uvedl, buď že toho muže  zabijí,  nebo ho budou paralyzovat politicky tak, že nebude schopen splnit ani malou část toho, co slíbil během volební kampaně.

...Celý článek
Role jedné ženy v kurdských  dějinách a v současnosti

Role jedné ženy v kurdských dějinách a v současnosti

Kdysi jsem sledoval erudovaný seriál o roli žen dle všeho trpících poruchou osobnosti (to jest psychopatií) v novodobých dějinách. Je zvláštní, že tyto ženy téměř vždy vyhledali svého budoucího muže z řad budoucích politiků. Je to oblast, kterou by měli zkoumat a zabývat se s ní psychiatři. Tyto ženy své destruktivní nitro přenesli prostřednictvím "silných mužů" do politiky a to se všemi důsledky.

...Celý článek
Erdogan bodl Putina nožem do zad – už podruhé!

Erdogan bodl Putina nožem do zad – už podruhé!

Již roky se snažím tady, ve svém druhém domově, vysvětlit, že aby člověk mohl pochopit současnou Erdoganem prezentovanou "politiku", je třeba především pochopit tureckou mentalitu. Erdogan je totiž prvním tureckým státníkem, který v dějinách Turecka přichází se svou pravou tureckou mentalitou do politiky nejen doma, ale i v zahraničí!

...Celý článek
Americko-turecká válka

Americko-turecká válka

Ještě nedávno jsem napsal ve svém článku "Americko-ruská podpora" zveřejněném dne 1.9.2017, že dle předních stratégů USA stojí na rozcestí před rozhodnutím, jestli na Středním východě budou pokračovat ve strategickém partnerství s Tureckem či s Kurdy.

 

...Celý článek