• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Jiří Baťa

Hegemon kauzy Vrbětice : naivita.

Hegemon kauzy Vrbětice : naivita.

Už samotné bombastické vystoupení představitelů vlády pánů Babiše a Hamáčka a jejich sdělení o „údajném“ vyšetření, resp. odhalení pachatelů exploze muničního skladu ve Vrběticích ruskými agenty bylo hodně naivní. Sdělit výsledek několikaletého „vyšetřování“ a říct, že explozi způsobili dva ruští agenti GRU Miškin a Čepiga, jejichž identita byla vyfabulována z nějakých fotografí, pořízených na anglickém letišti bylo na českou BIS nejen skandální, směšné, tristní, ale také trapně naivní. Tvrdit, že k pachatelům vedou všechny stopy, ale neprokázat to žádnými důkazy, je hodno hlášení Josefa Švejka svému nadřízenému, npor. Lukášovi. Jedním slovem trapas.

...Celý článek
Otevřený dopis Janu Hrušínskému  Pane principále Hrušínský,

Otevřený dopis Janu Hrušínskému

Pane principále Hrušínský,

na portále Neovlivní.cz jsem si přečetl Vaše tak říkajíc rezumé na současnou situaci ve společnosti a ve státě, ve kterém jste zkritizoval politiku vlády a její dopady na občanskou veřejnost a především na podnikatele v naší kultuře. Neopomněl jste také se kriticky vyjádřit ke kulturnímu podnikání, kterému prý ze strany státu, resp. vlády, není přáno co se finanční podpory, grantů a dotací týká. Kriticky jste se vyjádřil, že začátkem 90. let se úzké skupině divadelních funkcionářů (někteří byli před listopadem členy KSČ) podařilo v podstatě „zprivatizovat” státem dotovanou část české kultury, že si založili Asociaci profesionálních divadel, bez jejíchž souhlasu nemá dnes nikdo šanci získat rovnocennou státní nebo městskou podporu, kulturní grant či dotaci, stát se ředitelem dotované městské či státní organizace a podobně! To ovšem není Váš případ, že ne pane Hrušínský?

...Celý článek
Myšlenka, ne-li spekulace, hodna jednoznačného odsouzení.

Myšlenka, ne-li spekulace, hodna jednoznačného odsouzení.

„Demokrat“, pan profesor Petr Fiala, předseda ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR, ale také dlouholetý předseda moravského zemského výboru české sekce Panevropské unie (Paneuropa-Union Böhmen und Mähren) chtělo by se říct, že se zbláznil, v lepším případě pomátl když opovržlivě a zcela nedemokraticky prohlásil, že je nutné zrušit přímou volbu prezidenta.

...Celý článek
Nestarej se, co má soused na dvoře, ale starej se, abys sám měl ve stodole!

Nestarej se, co má soused na dvoře, ale starej se, abys sám měl ve stodole!

Z nevyžádaných emailů od Pirátů, které čas od času dostávám od pana Tomáše Poláka, mi bylo mimo jiné emailem sděleno, cituji: Europoslankyně Markéta Gregorová je ráda, že si Evropská komise uvědomuje závažnost aktuálních problémů na hranici s Běloruskem. „Souhlasím s tím, že posílání migrantů na hranice s Polskem a Litvou je opravdu praktikou hybridní války ze strany Lukašenka. Evropa se tomu musí postavit čelem a nemůžeme zavírat oči před diktátorským režimem a vydíracími praktikami Běloruska. Jsem také ráda, že se bude Komise věnovat v následujícím období dalšímu potírání nucené práce. Zákaz prodeje výrobků např. z internačních táborů muslimských obyvatel čínské provincie Sin-ťiang, Ujgurů, či dětí je cesta správným směrem,“ říká europoslankyně Gregorová.

...Celý článek
Z kterých koulí věští MUDr. Kubek?

Z kterých koulí věští MUDr. Kubek?

Jak se lze dočíst na Novinky.cz, pan doktor Kubek, prezident České lékařské komory, má velkou starost o lidi starých 60+. Chtělo by se říct, že je to od pana doktora pěkný a laskavý přístup k těmto lidem, má to však jeden háček. Pan dr. Koubek totiž ani nekonstatuje, ani nepředpokládá, on zcela jednoznačně tvrdí, že „ přijde podzimní vlna, počet hospitalizací a vážných případů bude záležet na množství lidí z více než půlmilionové skupiny starších 60 let, kteří prozatím nejsou naočkováni“. Podle něj budou umírat zejména lidé bez vakcíny na Covid-19. Říká, ne-li téměř běduje, že „ co je strašně důležité, co rozhodne je to, že ve věku 60+ nebylo dosud 530 tisíc lidí očkováno. To je kritická skupina, která rozhodne, jak se budou naplňovat počty hospitalizovaných a počty vážných „případů“ (rozuměj úmrtí)! Nabízí se proto otázka, jak pan doktor ví, že to budou především starší lidé 60+ bez vakcinace na Covid-19, kteří budou umírat především. „Pokud se ta vlna rozjede a že ona se rozjede, tak umírat budou především ti neočkovaní,“ má jasno Kubek. Opravdu? Kde bere pan doktor takovou jistotu?

...Celý článek
I ty (myslím tím sebe) Brute? Budu či nebudu trestně stíhán?

I ty (myslím tím sebe) Brute? Budu či nebudu trestně stíhán?

Možná si někdo bude myslet, že jsem se zbláznil, v lepším případě pomátl. Ne, nic takového se nestalo, jen jsem se dobral k názoru, že možná budu trestně stíhán, neboť řeknu něco, za co bych mohl být také trestně stíhán. K tomuto závěru mne donutila skutečnost, když jsem si v jednom článku na Parlamentních Listech.cz (název článku záměrně vynechávám, bude o něm řeč později) přečetl následujícíc příhodu. Prý (nejspíše úmyslná) náhoda. Ti dva prý jen šli na polévku (nejspíše na držkovou). Tak alespoň komentuje Andrej Babiš jr. svůj výstup, kdy jedovatě vynadal svému otci, premiéru Andreji Babišovi. A také zcela náhodou na mítink v Ústí nad Labem přišel spolu s dokumentárním režisérem Vítem Klusákem, který ho přitom (útoku na otce) točil.

...Celý článek
Pane řediteli Divadla Na Jezerce, Jane Hrušínský,

Pane řediteli Divadla Na Jezerce, Jane Hrušínský,

bylo by s podivem, kdybyste se v tento, pro Vás jistě památný a významný den, kdy si připomínáme 21. srpen 1968, kdy k nám do Československa vtrhla okupační sovětská a další tzv. spřátelená vojska, se svým procítěným, hlubokomyslným slovem také veřejnosti nepřipomněl. Od onoho památného dne uplynulo již 53 let a lidé, kteří onu noc z 20. na 21.srpna 1968 zažili, že na ni dodnes vzpomínají s chmurami ve tváři a snaží se, aby se na tento den nezapomnělo. Nepochybně i Vy se stejnými chmurami vzpomínáte na tento či tyto dny, vždyť Vám bylo už celých 13 let a to už si člověk (správně dítě školou povinné) jistě uvědomuje, co že se vlastně tak významného v ty dny událo či stalo, není-liž pravda, pane Hrušínský?

...Celý článek
Zase ta snaha utvářet události k obrazu svému. Aneb, míč je na straně cikánského etnika!

Zase ta snaha utvářet události k obrazu svému. Aneb, míč je na straně cikánského etnika!

V souvislosti s pietním shromážděním k 78. výročí vypravení transportu devíti stovek moravských „Romů“ a „Sintů“ do vyhlazovacího tábora Auschwitz II - Birkenau, které se konalo v Památníku tzv. cikánského pracovního tábora Hodonín u Kunštátu se mj. účastnila také ředitelka Muzea romské kultury (MRK) paní Jana Horváthová. Ta ve svém vystoupení mj. také připomněla počty obětí a hřbitovy, ve kterém je pochována jen malá část těchto obětí, přičemž většina z 849 obětí skončila právě ve zmíněním táboře Auschwitz II – Birkenau. Tolik velmi stručně k pietnímu shromáždění, nicméně není od věci zmínit jisté zásadní nepřesnosti.

...Celý článek
Hej hou, hej hou, migranti k Adamové domů jdou...

Hej hou, hej hou, migranti k Adamové domů jdou...

Je nedlouho před volbami a tak nám občanům je předhazováno různé to předvolební programové krmivo té či oné politické strany nebo hnutí, kterým krmí své ovečky v očekávání, že půjdou pokorně a uvědoměle k urnám, kde jim dají svůj hlas. Naděje umírá naposled, říká se v jednom přísloví, takže není vhodné pochybovat, že zrovna jejich snažení je marné navzdory tomu, že u některých politických subjektů-koalic bych si to upřímně přál.

...Celý článek
Poslankyně za Piráty hraje na falešné city.

Poslankyně za Piráty hraje na falešné city.

Poslankyně pirátů Olga Richterová, lídryně koalice Pirátů a STAN v Praze připoměla den romského holokaustu, který si připomínáme 2. srpna. Při této příležitosti požádala občany aby nezapomínali, jakými hrůzami si museli Romové za druhé světové války projít. Nutno poznamenat, protože paní Richterová to nezmínila, že za druhé světové války prošli nepopsatelnými hrůzami a útrapami také miliony lidí různých ras, barev pleti, vyznání apod. Lze ještě chápat, že její připomínka se týká onoho památného dne 2. srpna, ale to nic nemění na skutečnosti, že její připomenutí má také jiný význam., než pietní.

...Celý článek
Zpěvákovy „výkřiky“ proti Babišovým praktikám zůstaly nevyslyšeny.

Zpěvákovy „výkřiky“ proti Babišovým praktikám zůstaly nevyslyšeny.

Snad bychom měli rebelujícího zpěváka Tomáše Kluse litovat. Podle jeho vyjádření dělal a dělá všechno, aby prý u předsedy vlády změnil jeho způsob vládnutí a politiky, ale bohužel bez žádoucího výsledku. Obecně lze Klusovo snažení srovnat s Komenského rčením, že „Veškeré kvaltování k hovnu jest“, jen to „kvaltování“ je potřeba zaměnit se slovesem „snažení“!

...Celý článek
Napsat se to může, ale věřit se tomu nemusí.

Napsat se to může, ale věřit se tomu nemusí.

VZP jako největší zdravotní pojišťovna v ČR je údajně spoluzodpovědna za to, že zvládne náročnou situaci s pandemií COVID-19, stojí v úvodu letáčku, který je doručován do poštovních schránek seniorům a důchodcům, kteří se dosud nenechali očkovat. Píše se v něm také, že očkování je velmi důležité, neboť tím ochrání sebe i své blízké okolí. A v dovětku se praví, že tak společně můžeme přispět k ochraně svého zdraví a ukončení pandemie COVID-19. Pěkně napsáné, dobře se to čte, jenže to má háček, ne-li háčků hned několik.

...Celý článek
Očkování: dobrovolné, donucovací, nebo povinné?

Očkování: dobrovolné, donucovací, nebo povinné?

Ve věci očkování občanů , neboli tzv. vakcinace, se situace začíná značně vyhrocovat. Stále více se projevuje tlak vlády a státních orgánů na potřebu či nutnost očkování, stále se nabádají lidé, aby se nechali očkovat. V Česku běží ofciální kampaň za očkování s heslem Tečka za covidem, i když naše země není zdaleka jediná, kde je očkování prosazováno vládou a médii. Za tím účelem se vytvářejí nové centra pro očkování, očkování se přesouvá více do ambulancí, propaganda jede na plné obrátky. Nabízí se otázka, zda očkování občanů je záležitost politická, byznisu, nebo záležitost zdravotní? Očkování, tedy vakcinace lidí by měla potlačit, t.j. zabránit, či omezit možnost nákazy občanů virem Covidu-19, případně jeho mutací. Měla, ale je tomu skutečně tak?

...Celý článek
Hermanův „vlastenecký“ postoj, ale  je otázka, ke které vlasti.

Hermanův „vlastenecký“ postoj, ale je otázka, ke které vlasti.

Chtělo by se říct, že bývalý ministr vlády ČR Daniel Herman se „zase notně odkopal“, jak se mezi lidem českým říká. Byť to není to zcela přesné vyjádření, protože Hermanovy počiny nelze parafrázovat, ale nazývat pravými jmény či pojmy. Činy Daniela Hermana jsou totiž natolik závažného charakteru, že zlehčovat jejich charakter a význam by znamenalo víceméně s nimi souhlasit. Jakkoliv nelze vyloučit, že se najde nemálo lidí, kteří budou panu Hermanovi uznaně klepat na rameno za jeho činy, zvláště z řad jeho politické základny KDU-ČSL, na druhé straně díky silnému odporu a nesouhlasu je většina občanů republiky s jeho konáním zcela oprávněně krajně rozhořčena.

...Celý článek
Hlavně že se shodli. Neskutečná politická manipulace, která se musí, ač by neměla, akceptovat!

Hlavně že se shodli. Neskutečná politická manipulace, která se musí, ač by neměla, akceptovat!

Němečtí odborníci (pokud to jsou stejní odborníci, jako u nás v případě boje proti Covidu-19, pak potěš Bůh) se shodují na tom, že nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, jenž je léčen v Německu, byl otráven novičokem navzdory tomu, že ruští lékaři před Navalného převozem do Německa v nemocnici v ruském Sibiřském Omsku konstatovali, že k otravě Navalného nejsou k dispozici žádné nezvratné důkazy. Přesto se, jak vidno, zřejmě dějí zázraky.

...Celý článek
Hodit či nehodit do toho vidle?

Hodit či nehodit do toho vidle?

V internetovém portálu Rukojmí.cz jsem si přečetl článek jistého pana Aleše Merty s výzvou, je-li to tak možné nazvat, kterou emotivně nazval Konečně je to tady. Třicet let po pádu režimu, který je nazýván režimem komunistickým, nadešel ten správný čas, aby naše společnost s tímto režimem a jeho představiteli definitivně zúčtovala.

...Celý článek
Vrána k vráně sedá, jak odvolat Zemana hledá...

Vrána k vráně sedá, jak odvolat Zemana hledá...

Je někdy zážitek (nutno upřesnit otřesný) poslouchat umanuté pány a dámy Senátu Parlamentu ČR jak se již po drahnou dobu snaží o odstranění prezidenta M. Zemana z funkce. Nedávno se v jednom rozhovoru nechala slyšet o kandidatuře na prezidentku vážně uvažující někdejší bojovnice proti komunistům Miroslava Němcová (viz krádež rohlíků v samoobsluze, tím prý bojovala proti komunistům) a nelze než konstatovat, že perlila o sto šest, ne-li o sto sedm, neboť co slovo, to perla.

...Celý článek
Co se o vakcínách a vakcinaci ví, ale neříká (tutlá).

Co se o vakcínách a vakcinaci ví, ale neříká (tutlá).

Politická reprezentace a z části také odborná veřejnost vyvíjí nemalý tlak na vakcinaci nás, občanů. Je to prý důležité k tomu, aby se eliminovalo další nebezpečí možného návratu Covidu-19, resp. výskytu dalších nebezpečných mutací koronaviru. Ve snaze očkovat vakcinami co největší počet občanů různých věkových kategorií se setkáváme se zkušenostmi, které vypovídají o nekoordinovaném, neuváženém a nezodpovědném opatření ze strany oficiálních míst. Především je to neočekávaný či spíše překvapující počet „odborníků“ zabývající se pro ně zcela neznámou problematikou pandemie Covidu-19, kteří se snaží dostat své jméno do povědomí veřejnosti a hlásají poznatky, resp. odborně vyfabulované domněnky a názory na pandemii.

...Celý článek
Jedná církev vždy v duchu Božího přikázání?

Jedná církev vždy v duchu Božího přikázání?

Restituce církví v ČR z r. 2013 byla, je a pro většinu občanů – bezvěrců nadále bude aktem nespravedlnosti navzdory tomu, že církve proklamují bohulibé vlastnosti, jak vyplývá z Božího desatera, například: Nebudeš krást! Nemusíš se pachtit za nečestným obohacováním. Ať okrádáš bližního nebo stát, dopadne to vždy stejně: co získáš na majetku, ztratíš na klidné mysli.

...Celý článek
Otevřený dopis Tomáši Klusovi

Otevřený dopis Tomáši Klusovi

Pane Tomáši Klusi,

již poněkolikáté jsem se setkal s Vašimi pozoruhodnými názory, postřehy, „odbornými“, neřku-li fundovanými hodnoceními a závěry ke kauzám, které jiní nejsou schopni věrohodně a faktograficky vysvětlit a doložit, zatímco Vy, kupodivu, je bravurně, tzv. „levou zadní“ řešíte a máte v nich zcela jasno. Nebudu se vracet k těm Vašim starším případům, rád bych ale zareagoval na to Vaše poslední sdělení světu, ve kterém se vyjadřujete k vytváření mlhy, resp. k vytváření různých verzí, které mají důkladně mást českou veřejnost před událostmi a skutečnostmi. Tak si to zopakujme popořádku.

...Celý článek
Kdo je pro naše nejvyšší politiky Svjatlana Cichanouská?

Kdo je pro naše nejvyšší politiky Svjatlana Cichanouská?

Jak informují české média, na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). 7. června přijede do Česka běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská. Sejde se také s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Cichanouská bude v Česku do 10. června. Kdo je " jakási" Svjatlana Cichanouská?

...Celý článek