• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Lubomír Vylíčil

Lubomír Vylíčil

Lubomír Vylíčil

Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Padněte na kolena. Brusel promluvil...

Padněte na kolena. Brusel promluvil...

Z Bruselu zahřmělo. Tak neomalenou (a navíc ještě veřejnou) ukázku vměšování do vnitřních záležitostí ČR, jakou včera předvedla eurokomisařka Jourová, jsme už dlouho nezažili. Patrně od dob neblahého jednání československé delegace se soudruhem Brežněvem v Čierné nad Tisou, na počátku léta 1968.

...Celý článek
Budoucnost Evropy? Nákladní bicykl...

Budoucnost Evropy? Nákladní bicykl...

Jak už asi víte, sousední Německo se chystá zdražit litr benzínu o cca 18 korun. Pochopitelně, že až po volbách. Pro záchranu planety… Zprávu přinesla, byť s rozpaky, i některá naše média. Vycházejí přitom z článku deníku Handelsblatt, který před pár dny publikoval výňatky z důvěrného materiálu německé spolkové vlády, „o plnění vládních cílů v oblasti emisí oxidu uhličitého”.

...Celý článek
Proč i toho Babiše někdy nepochválit?

Proč i toho Babiše někdy nepochválit?

Včera se v moravské Lednici sešli premiéři tří středoevropských zemí. Naši republiku representoval Andrej Babiš, Slováky Eduard Heger a za Rakousko tam přijel kancléř Sebastian Kurz.  Proběhlo další setkání představitelů zemí tzv. Slavkovského formátu. A naše média – nic. Mlčí. Informace o jednání našeho, českého premiéra, přinášejí, kupodivu, pouze zahraniční zdroje.

...Celý článek
Takže by to šlo

Takže by to šlo

Rakouský deník Kronen Zeitung včera přinesl malou, ale pro Evropu velice důležitou zprávu. Afghánský Taliban je ochoten přijmout všechny repatriované Afghánce, kterým byl v Evropě odmítnut azyl.

...Celý článek
Není nejvyšší čas? Maďaři už začali sondovat půdu...

Není nejvyšší čas? Maďaři už začali sondovat půdu...

Před zhruba týdnem zahájil maďarský (neoficiálně-vládní) deník Magyar Nemzet nezvykle odvážnou debatu. Na veřejnost nadhodil téma natolik provokativní,  že se o tom žádné z našich médií netrouflo ani zmínit. Naopak. Všechna dodnes úporně, sborově mlčí, hledí jinam a doufají, že si toho nikdo nevšimne. Protože v neděli 15. srpna začali Maďaři otevřeně a veřejně mluvit o odchodu z EU.

...Celý článek
S novou vlnou Afghánců ještě může být v Evropě

S novou vlnou Afghánců ještě může být v Evropě "veselo"

Drtivá většina politických komentátorů Evropy se ještě stále nevzpamatovala z pádu Afghánského režimu. Donekonečna kroutí hlavou a zásobují nás neplodnými úvahami na téma „jak se to mohlo stát.” Jenom pár z nich, o něco bystřejších, už hledí do budoucnosti. A věští potíže. Na hranicích s Pakistánem se totiž právě rodí nová, obří, migrační vlna, chystající se vyrazit ve směru Evropa.

...Celý článek
Jak souvisí německé stravovací experimenty s demokracií?

Jak souvisí německé stravovací experimenty s demokracií?

Alimentární experimentování má v Německu dlouhou, byť poněkud kontroverzní tradici. Jeho nejnovější kapitolu začal psát, před pár dny, koncern Volkswagen. Vedení automobilky ve Wolfsburgu rozhodlo, že od konce letošních prázdnin přestane svým zaměstnancům nabízet v závodní jídelně pokrmy z masa. Pracovníci si budou moci vybírat pouze z vegetariánské a veganské nabídky jídel, mezi která bude čas od času přidána i ryba. Pro záchranu planety…

...Celý článek
Covid u jelenů-něco tu nesedí

Covid u jelenů-něco tu nesedí

Drobnou, ale potenciálně výbušnou zprávičku přinesla před pár dny americká média. Týkala se jedné, zdánlivě okrajové, veterinární studie. Průzkumu zdravotního stavu  nejběžnějšího druhu amerických, divoce žijících jelenů (jelenec běloocasý). Přesněji řečeno, míry jeho promořenosti Covidem.

...Celý článek
Už se perou?

Už se perou?

Je zajímavé sledovat, jak rostoucí počty  Afghánců, hromadně prchajících před Talibanem směrem k evropské hranici, obnažily trhliny v „jednotné, solidární a hodnotově orientované” Evropské únii. Ne, tentokrát už opravdu nejde o nějakou zaostalou, remcající chátru z východních teritorií.  Ostrý, otevřený spor o migraci a „hodnoty” Únie se v těchto dnech rozhořel v samotném jádru organizace. Mezi jejími starými, úctyhodnými, zakládajícími zeměmi. Mezi Německem a Rakouskem.

...Celý článek
Co je nového v Americe?

Co je nového v Americe?

Kdybychom sledovali jen zprávy mainstreamu, s Českou televizí v čele, tak mohli bychom nabýt dojmu, že se v USA nic zvláštního neděje. Že Trumpova neblahá éra je již dávno tiše zapomenuta a americký lid, pevně semknutý kolem milovaného presidenta Bidena, vede zemi zpět na pozici majáku světové demokracie… 

...Celý článek
Mediální parní válec

Mediální parní válec

Začátkem letošního července zveřejnil Evropský parlament seznam médií a organizací, které od něj v minulém roce obdržely finanční dotace. Přesněji a natvrdo řečeno, v Bruselu vydali soupis spolků, ke kterým přesměrovali vaše peníze. Katalog organizací, kterým darovali část Vašich daní, odvodů a poplatků. Protože žádné vlastní prostředky nemají.

...Celý článek
Co je nového ve východním Středomoří?

Co je nového ve východním Středomoří?

Řecká policie před pár dny oznámila, že rozprášila další neziskově-pašeráckou bandu. Na tiskové konferenci v Mytilene, hlavním městě Lesbosu,  sdělil její mluvčí novinářům, že deset členů mezinárodního zločineckého gangu už sedí v celách a čelí obvinění z „umožnění nelegálního vstupu na řecké území, špionáže, ztěžování vyšetřování řeckým orgánům a dalších porušení trestního zákoníku”.

...Celý článek
Francouzské souvislosti

Francouzské souvislosti

Evropou už zase obchází strašidlo nové, tentokrát čtvrté vlny Covidu 19. Jako čertíci z krabičky na nás začínají z médií vyskakovat zprávy o „dramatickém nárůstu” počtu pozitivních, o nepředstavitelně agresivitě a nakažlivosti „nové mutace” koronaviru… Zkrátka rozjíždí se obvyklá psychologická příprava k plošným lockdownům a dalším koronavirovým radostem, jak jsme je poznali za poslední dva roky.

...Celý článek
Schyluje se k bitvě

Schyluje se k bitvě

V Evropě se schyluje k veliké bitvě mezi Východem a Západem. A jak už to před bitvami bývá, obě strany si vyměňují ultimáta, posílají výhružné dopisy, domlouvají aliance a hledají nové silné spojence.

...Celý článek
Nemůžou se dočkat?

Nemůžou se dočkat?

To víte, že předseda Pirátů Bartoš odletěl na třídenní, oficiální cestu do Bruselu? Má tam prý jednat s některými představiteli evropských zemí a také s významnými činiteli Evropského parlamentu, včetně jeho předsedy Davida Sassoliho. Za koho, jakým právem a proč, to je otázka, kterou by teď měla rozebírat naše média. Ale kde nic, tu nic. Jen ticho po pěšině.

...Celý článek
Držme jim palce

Držme jim palce

Zasedání premiérů členských států EU na včerejší Evropské radě probíhalo velice bouřlivě. Natolik, že i diplomatické zdroje hovoří o „hluboké a emotivní debatě”. Belgický premiér Alexander De Croo to po ukončení jednání řekl méně kulantně – „Nebyla to diplomatická diskuse, byla to hádka.” Prý se rozešli až nad ránem, okolo 2:00 v ledové atmosféře.

...Celý článek
Teplotní mapa Evropy

Teplotní mapa Evropy

Maďarský parlament přijal v minulém týdnu nový zákon proti pedofilii. Jeho součástí je i ustanovení, že osobám mladším 18ti let nesmí být předkládán a zobrazován žádný obsah, který by podporoval změnu pohlaví, nebo homosexualitu. Progresivisté celé Evropy spustili vzápětí takový řev, že se informace o onom „kontroverzním” zákonu zcela určitě donesla i k vám.

...Celý článek
O co jde v případě Nord Streamu 2 ?

O co jde v případě Nord Streamu 2 ?

Nezaslouženě malou pozornost vzbudila ve světě faktická kapitulace USA, která se projevila jejich rezignací na další odpor proti dostavbě Nord Streamu 2. Když před pár dny, krátce po skončení vrcholné schůzky Bidena s Putinem, pokrčil americký president pomyslně rameny a pronesl něco ve smyslu „no tak už si tu rouru dokončete, my vám bránit nebudeme”, tak média sice maličko pozvedla obočí, ale vzápětí přešla k jiným záležitostem. A přitom jde o politikum globálního významu.

...Celý článek
Další migrační konference

Další migrační konference

Víte o tom, že včera proběhla nějaká „migrační” konference? Ne? Že jste o tom neslyšeli? Tak to je divné. Akce se účastnily špičky Evropské únie a probíhala na půdě Evropského parlamentu. Čím to, že se nenašlo žádné médium, které by vám zprostředkovalo, jaké názory na tuto otázku právě „frčí” ve vedení naší EU? Nota bene, zvláště teď, před volbami, kdy se vám přímo vnucují politické strany, které se jen třesou, aby u nás realizovaly to, co je právě v Bruselu „trendy.”

...Celý článek
Rozjíždějí se soudy

Rozjíždějí se soudy

V Evropské únii se s létem naplno rozjíždí také soudní sezóna. Na pořad jednání se právě dostaly dvě zásadní causy, které mají potenciál změnit naše země, jakož i celé fungování EU na dlouho dopředu. Ne-li napořád a definitivně.

...Celý článek
A znovu do Protektorátu?

A znovu do Protektorátu?

Toto pondělí se německý ministr zahraničí Heiko Maas opravdu odvázal. Sundal si pomyslné rukavičky a otevřeně vyzval Evropskou unii ke zrušení práva veta pro členské státy. “Už nemůžeme být rukojmími těch, kteří paralyzují evropskou zahraniční politiku svými vety. Ti, kteří tak činí, si hrají s evropskou soudržností v dlouhodobějším či kratším horizontu,” prohlásil na tiskové konferenci v Berlíně.

...Celý článek