• Neděle, 19. srpen 2018
  • Svátek má Rukojmí Ludvík

Přemysl Votava

Guevara probudil Latinskou Ameriku

Guevara probudil Latinskou Ameriku

Ernesto Che Guevara - 14. 6. 1928 až 9. 10. 1967
Jeho jméno i dnes vyvolává u jedněch naději, u druhých strach, až hrůzu. Je dějinnou skutečností, že Che Guevara, se stal symbolem revolty národů třetího světa proti politice USA. Měl svůj sen, proto chtěl zásadně změnit svět. Na rozdíl od jiných viděl skutečný život v latinské Americe. Viděl bídu a nespravedlnost.

 

...Celý článek
Punťa se stal málem generálem

Punťa se stal málem generálem

Byla to pořádná sprcha, nejen pro válečné veterány, ale i pro nás občany. Vítkov to je místo, kde skládáme hold našim válečným hrdinům, je to také místo, kde slyšíme slova přísahy. Ten malý černý psík paní ministryně za tu ostudu jistě nemůže, přesto se stal neslavnou mediální hvězdou. Nechci mu křivdit, má možná více rozumu, než paní ministryně.

...Celý článek
Ty tanky měly rudou hvězdu!

Ty tanky měly rudou hvězdu!

Také nad říšským sněmem v Berlíně 30. dubna 1945 zavlála rudá vlajka. Tanky s tou rudou hvězdou, na své bojové cestě od Moskvy a Stalingradu, dojely až do Berlína. Jsme hrdi na to, že po jejich boku bojovali i českoslovenští vojáci z 1.československého armádního sboru. Válka skončila, v Evropě se tančilo…. Vítězní spojenci se v dubnu 1945 setkali na Labi. Ten snímek přátelství amerických a sovětských vojáků obletěl celý svět.

...Celý článek
Škodovka musela být zničena!

Škodovka musela být zničena!

Byl duben 1945. Tisíciletá říše byla v troskách. Počítala své poslední dny. I ten prostý voják Hitlerovy říše věděl, že válka je prohraná. Česká a slovenská města, obce, si již užívaly první týdny i dny svobody. Rudá armáda a 1. československý armádní sbor od 6.října 1944 osvobozovaly Československo. Také 3. americká armáda vstoupila koncem dubna na naše území. Blížil se konec války. Rudá armáda dobývala Berlín, přesto nečekaně udeřilo z nebes ! Byl 25. duben 1945.

...Celý článek
Byla jsem součástí systému…

Byla jsem součástí systému…

Gábino díky za ta slova. Českým olympijským výborem (ČOV) budovaný systém sportu, se po slovech Gabriely Koukalové otřásl, cituji její slova: "Byla jsem mladá holka, která byla součástí systému, bála jsem se dávat najevo názor!"

...Celý článek
Zapomenutý interbrigadista.

Zapomenutý interbrigadista.

Občanská válka ve Španělsku (1936 – 1939) dnes upadla zcela do zapomnění. Přitom se stala první velkou obětí rodícího se fašismu v Evropě. Byla brutální, jen počet obětí z obou stran konfliktu se udává téměř na milion.

...Celý článek
Špioni opět kolem nás

Špioni opět kolem nás

S protiruskou kartou se nyní dobře hraje. Po protiruských sankcích přichází špioni. S honem na špiony přichází i strach. Začínáme zase mluvit šeptem. Každý jiný názor, je skandalizován. Jsme známkováni. Na pódiích zní předem naučené role. Objevují se „jestřábi“, vyzývající k dalšímu protiruskému tažení. Vrací se studená válka. Válečná rétorika se stupňuje. Atomová hrozba je zlehčována, … 

...Celý článek
Bomby na Prahu 25. března 1945

Bomby na Prahu 25. března 1945

Proč, do té doby továrny nerušeně vyrábějící válečnou produkci, se staly cílem náletů? V případě Prahy se tak stalo čtyřicet pět dní před koncem druhé světové války v Evropě! Americké nálety na sklonku války vyvolávají stále otazníky. Německo se hroutilo, Rudá armáda osvobozovala Československo, přesto Praha 25.března byla terčem jejich náletů. Škodovka v Plzni dokonce 25.dubna 1945!

...Celý článek
Už zase bubnují, že nás ovinuly černý mraky…

Už zase bubnují, že nás ovinuly černý mraky…

Je několik měsíců od parlamentních voleb a od druhé přímé prezidentské volby. Výrazné vítězství Andreje Babiše a jeho ANO, ale také opětné vítězství Miloše Zemana. Výsledky voleb jsou nezpochybnitelné, byly zcela demokratické. Přesto opět z pražských kaváren a školních škamen bubnují, že „naši drahou vlast ovinuly nějaký černý mraky.“ Do stávky se děti ženou, místo školy do ulic, bude legrace, přijde i televize…

...Celý článek
Hrdina, který se nehodí…

Hrdina, který se nehodí…

Naši stateční předkové vytvářeli slavné dějiny naší země. Jejich činy i jména nám závidí celý svět, zapsali se do dějin obou světových válek. Českoslovenští legionáři bojovali na transsibiřské magistrále, naši letci trestali německé okupanty v bojích nad Británií, 1. československý armádní sbor v SSSR osvobozoval Kyjev a další města na Ukrajině, Polsku, Slovensku…, svět obdivoval naše výsadkáře, ti spolu s domácím odbojem, poslali do pekla R. Heydricha,… Naši vojáci a další vlastenci umírali za svou vlast, mnozí se vděku nedočkali.

...Celý článek
Amerika opět pláče

Amerika opět pláče

Spojenými státy zní opět střelba ve škole. Umírají nevinní, Amerika pláče…. Spojené státy americké v mnohých směrech patří ke světové špičce. Přesto vedle těch výloh lesku a pýchy, mají i výlohy smutku a beznaděje.

...Celý článek
Američané nad Prahou

Američané nad Prahou

Každý rok si tuto tragickou válečnou událost připomínáme. V únoru 1945 byl konec války již v dohledu. Velkoněmecká Říše mlela z posledního. Sovětská vojska bojovala na území Německa, Slovensko osvobozovala Rudá armáda a 1. československý armádní sbor. Na Krymu skončila 11.února Jaltská konference k poválečnému uspořádání světa.

...Celý článek
Poslední letadlo ze Stalingradu….

Poslední letadlo ze Stalingradu….

Po válce se v našich kinech promítaly filmové záběry z posledního německého letiště v obklíčeném „kotli“ u Stalingradu,… Viděli jsme tu zoufalou snahu demoralizovaných německých vojáků odletět tím posledním letadlem ze Stalingradu.

...Celý článek
Selský rozum zvítězil…

Selský rozum zvítězil…

Poděkování patří Vám občanům z českého a moravského venkova. V této bitvě o Pražský hrad jste svedli tu rozhodující bitvu… Vaše „statečné šiky“, které přišly ze všech koutů české země, v této bitvě obstály. Tolik očekávaná bitva skončila jejich vítězstvím, nad bojištěm stále stoupá dým,… elitní šiky Pražanů a jejich spojenců, byly rozprášeny prostými „venkovskými sedláky“. Stalo se tak navzdory očekávání téměř celé západní Evropy. To pomyslné bitevní pole, po dvoudenním klání, ovládli „prostí sedláci z českého a moravského venkova“, kteří tu bitvu vybojovali pod prapory zemanskými. Vítězi se stali ti často vysmívaní a podceňovaní občané venkova, kteří měli být jen těmi pouhými figurkami v tomto klání o prezidentský stolec. Přesto dokázali zvítězit.

...Celý článek
Voliči se řídili svým rozumem

Voliči se řídili svým rozumem

Poslední hlasy jsou již sečteny, …. prezident Miloš Zeman dnes opět zvítězil, potvrdil tak svůj volební úspěch z prezidentských voleb 2013! Získal dokonce více hlasů, oproti roku 2013. Výsledek prezidentské volby tak vyslal do světa zcela jasnou zprávu, my občané České republiky stojí za svým Prezidentem ! Miloš Zeman zvítězil v naprosté většině krajů.

...Celý článek
Jsme pro ně, jen ta lůza

Jsme pro ně, jen ta lůza

„Když, ale povstaneme, zachvátí je hrůza!“. Je to, jak v té známé české písničce. Dnes jsem si tu písničku připomněl, když vidím tu paniku, jak v médiích, tak i v té „Pražské kavárně“. Je necelý týden před volbami, jdu zasněženou Prahou, vidím vedle krás i poničenou volební prezentaci současného prezidenta, …. Demokracie a tolerance jsou zde na hony vzdálené. „ Pražskou kavárnu “ a ty stále stejné mudrce, obchází strach. Verbují, útočí… 

...Celý článek
Začala válka kamionů?

Začala válka kamionů?

Je leden. Na Vysočině padá sníh, vzniká námraza, fouká vítr…. Dálnice D1 je v kolapsu, stala se nyní, také noclehárnou pro tisíce řidičů. Již několik dní zde zní sirény hasičů, sanitek, policejních vozů…. Zranění od dopravních nehod jsou přenášeni s velkými obtížemi do sanitek.

...Celý článek
Novinář popleta, nebo jasný záměr

Novinář popleta, nebo jasný záměr

Dovídáme se, že Zeman ztratil voliče…. Matematika, která sice nesedí, ale účel nejspíše světí prostředky..... Přesto stačí otevřít příslušnou statistiku a pravda leze ven. Hon na Zemana probíhá již celých pět let. Přesto určitá pravidla a serióznost by se měla, v médiích dodržovat.

...Celý článek
„Panská jednota“ na koni, chystá se na štvanici?

„Panská jednota“ na koni, chystá se na štvanici?

Je po prvním kole prezidentských voleb. Hlasy jsou sečteny, ve všech krajích mimo Prahu, zvítězil Miloš Zeman. Zeman zcela ovládl první kolo prezidentské volby a v porovnání s rokem 2013 svůj zisk z I. kola dokonce navýšil, tedy z 24.21% v roce 2013 na dnešních 38.5%. V některých krajích se dokonce přiblížil k 50%, …Severomoravský kraj 49,25%, Ústecký kraj 47%, Olomoucký kraj 45% Karlovarský 44%... Mapa republiky, se zcela pokryla jeho vítěznou barvou.

...Celý článek
Ten, který mluví naší řečí, ten kterému rozumíme ...!

Ten, který mluví naší řečí, ten kterému rozumíme ...!

Blíží se prezidentské volby i 100.výročí naší novodobé státnosti. Moudří rádcové se opět houfují a knížecí rady nám „prostým“ dávají. My jejich moudra příliš neposloucháme, naopak ke svému prezidentovi s nadějí vzhlížíme. K tomu, který přišel z podhradí, mluví naší řečí, někdy ostrým slovem, či holí pohrozí, ale rozumíme mu. Miloš Zeman žije s námi. 

...Celý článek
Ježíšku nedáme Tě...!

Ježíšku nedáme Tě...!

Náš Ježíšek to nevzdává naopak, každý rok bojuje tvrdě o své místo u našeho vánočního stolu. Před mnoha lety pohořely podobné pokusy nahradit Ježíška Dědou Mrázem také ten, k nám přijížděl na saních, se svou Sněhurkou ze vzdálené Čukotky. Děda Mráz se Sněhurkou u nás neuspěli. Pravda, do našich měst, závodů a škol, děda Mráz s velkou slávou přijížděl, ale za domovní dveře jsme si ho nepustili, tam kraloval náš Ježíšek. Zpívali jsme koledy, udržovali tradice….

...Celý článek