• Pondělí, 06. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Vendula

Přemysl Votava

Vážený maršále I.S. Koněve, stydím se…

Vážený maršále I.S. Koněve, stydím se…

Milí Pražané! Právě jsem se vrátil z Dejvic a se smutkem v srdci dovoluji si Vám oznámit, že se radnici Prahy 6 podařilo naplnit, i přes nemalé protesty občanů, své usnesení. V dnešních časných ranních hodinách na dejvických pláních byl poražen a znevážen osvoboditel Československa, maršál Ivan Stěpanovič Koněv. 

 

...Celý článek
Ať žije, pánové, Evropská unie

Ať žije, pánové, Evropská unie

Vzpomněl jsem na Švejka, jak vstupuje s oslavným pozdravem mocnářství před lékařskou komisi. Již tímto zvoláním byl jeho případ zcela jasný! Však i ti slovutní lékaři z vojenské komise si při jeho pozdravu mysleli své: „Jen blázen může zachraňovat tuhle monarchii!“.

...Celý článek
Co jsi udělal pro vlast?

Co jsi udělal pro vlast?

Slyšíme to kolem sebe. Mnozí jen naříkají, denně ruce natahují, zatím co ti druzí pro nás občany pracují. Těm druhým děkujeme, potřebujeme je ke svému životu, nenaříkají, nestěžují si, nenatahují ruce. Pracují ve dne i v noci, v neděli i ve svátek. Většinou jsou bezejmenní, nejsou vidět v televizi, nejezdí lyžovat do Alp, nevidíme je u jižního moře, jejich výdělky často stačí jen na ty základní životní potřeby. Na rozdíl od těch pomíjivých hvězdiček, které zítra zmizí z oblohy obrazovek, podií, z médií.

...Celý článek
Letadla nad Prahou

Letadla nad Prahou

Je to již 75 let, co se Praha stala terčem amerických náletů, 25.března počítala Praha své oběti. 25.dubna byla zničena také Škodovka v Plzni. Tyto události se dnes nepřipomínají. Historici nedostávají od politiků patřičné zadání a samotní politici radši taktně mlčí. Americké nálety na úplném sklonku války vyvolávají otazníky i dnes. Proč, až do té doby továrny nerušeně vyrábějící válečnou produkci, se náhle staly cílem náletů ?

...Celý článek
Jsme ve válce, jsme v první linii ….

Jsme ve válce, jsme v první linii ….

Stojíme v první bojové linii. COVID-19, ohrožuje nás přímo na životech. Každé slabé místo v obraně, je pro nás zničující. V tomto boji si musíme mnohé odepřít a ty malověrné, váhající i věčně nespokojené, dokonce ještě přesvědčujeme… Nevzdáme to!

...Celý článek
Kam se schovala EU?

Kam se schovala EU?

Evropská unie (EU) nám byla, od samého počátku našeho vstupu do ní, představována jako záruka naší bezpečnosti, politické i ekonomické. Dnes po 16letech členství přišla první větší krizová zkouška. Právě krizové situace jsou věrohodným měřítkem k hodnocení. A to nevychází pro EU příliš dobře.

...Celý článek
Braňme svého šerifa!

Braňme svého šerifa!

Evropu napadl zákeřný a neviditelný nepřítel. Dnes Evropa bojuje s nebezpečnou epidemií. Ještě před nedávným časem vládla v Evropě dokonalá pohoda. Čína byla pro mnohé politiky příliš daleko, její starosti si nepřipouštěli. Evropu nevarovali ani hrůzné záběry z čínských velkoměst. Dokonce ani ty tisíce obětí epidemie nebyly pro Evropu dostatečným varováním, podobně ani tamní razantní řešení epidemie, nebyly poučením. A ta jindy tak všemocná EU, měla jen nicotné starosti, pro nás občany zcela zástupné problémy.

...Celý článek
Konkurs: Hledáme hrdiny do učebnic!

Konkurs: Hledáme hrdiny do učebnic!

„Nevíte o někom…?“ Historici pátrají, kádrují, nikoho nenachází. Na rozdíl od všech států světa se nám nedostává hrdinů. Závidíme Francii jejich neporazitelného Napoleona, Rakousku stařičkého mocnáře Františka Josefa I., Německu jejich maršály. Jejich memoárů jsou plné regály, s nimi ale i miliony obětí ….

...Celý článek
Panika a hlava v písku?

Panika a hlava v písku?

Zachvátil nás koronavirus. Hlasatelky v tmavém a s rouškami na obličeji již měsíce dávají zprávám na důležitosti. Mapa s narůstajícími počty nakažených či zemřelých se stala součástí televizních zpráv. Koronavirus sledujeme jak postup nepřátelské armády na dobytém území.

...Celý článek
Pán Bůh s námi! Praha jaderným cílem 61x

Pán Bůh s námi! Praha jaderným cílem 61x

V únoru jsme si připomenuli americký nálet na Prahu. Prý to byl omyl, bomby místo Prahy byly určeny na Drážďany… Po tomto omylu zůstalo přes 700 mrtvých a přes 1000 zraněných. Tento nálet byl jen drobným „bebíčkem“ pro Prahu. To horší mělo přijít…

...Celý článek
Kosovo je Srbsko!

Kosovo je Srbsko!

Spravedlností se často oháníme jen tehdy, pokud se nám to hodí… Příkladem je Kosovo, historická součást Srbska. Kosovo snese srovnání s Mnichovem ze září 1938. Diktát evropských mocností nás také postavil do role odsouzeného. Tři miliony sudetských Němců v září 1938 jásalo, stali se součástí Říše. Statisíce Čechů bylo vyhnáno ze svých domovů, zachránili si jen holý život.

...Celý článek
Televizní štvanice

Televizní štvanice

Česká televize dovede chytit svou šanci pevně do rukou. Po volbě ombudsmana byl narychlo připraven rozhovor s JUDr. Stanislavem Křečkem. Rozhovor vedl z teplého studia Jakub Železný. Vše bylo dokonale připravené, diváky měl zaujmout moderátor i scénář.

...Celý článek
Američané nad Prahou

Američané nad Prahou

Jsou události, které se u nás nepřipomínají, nehodí se totiž do politické režie. Proto se dělá, že se to vůbec nestalo, případně se dějiny upraví. Hledají se jiné zástupné události, proto kácíme sochy hrdinů, přebarvujeme dějiny. Kdo dnes vzpomene, že před 75 lety - 14. února 1945- padaly americké bomby na Prahu?

...Celý článek
Padla bída na sedláka!

Padla bída na sedláka!

Co se to stalo s českou vesnicí? Ještě před 30lety žila svým kulturním a společenským životem. Rostla výstavba rodinných domků i prodejen. Česká vesnice měla po tisíciletí svou tradici i pýchu. I ten kostel nebyl jen mrtvým bodem v krajině. Staré selské rody předávaly svá hospodářství další generaci. Brambory, mléko i vepřové jsme měli hned za humny, stačilo zajít k sousedům. Byli jsme potravinářsky soběstační, kolem vesnic byla zoraná pole, rostlo obilí, cukrovka i brambory, na pastvinách se pásl hovězí dobytek. I v době světových válek bylo kde brát … jezdilo se s taškou na venkov.

...Celý článek
Černý mrak nad Auschwitz-Birkenau

Černý mrak nad Auschwitz-Birkenau

Kráčíme Prahou a jen malé mosazné kostky v chodníku nám připomínají naše židovské spoluobčany. Za německé okupace mizely celé rodiny, mizeli sousedé, mizeli lékaři, advokáti, obchodníci, mizely ženy, děti. Vlaky je odvážely z jejich domovů, odcházeli s kufříkem neznámo kam…

...Celý článek
Proč ta štvanice?

Proč ta štvanice?

„Dostaňte ho živého nebo mrtvého… “, tak (asi) zní ten příkaz! Začal hon na JUDr. Stanislava Křečka. Hvězdná pěchota vyrazila do boje, cílem není pravdu hledat, cílem je uštvat, otrávit člověka…

...Celý článek
Figurky úsměvné i trapné

Figurky úsměvné i trapné

Praha měla v minulosti vedle osobností i své figurky. Asi tou nejznámější a také nejslavnější byl Ferdáček. Nebyl to leckdo, byl to skutečný monarcha, poslední český král Ferdinand V., též zvaný Dobrotivý. Ten po abdikaci v roce 1848 dožíval své bytí na Pražském hradě. Byla to figurka spíše k politování, nebyla ale trapná. Pražané měli svého Ferdáčka rádi, na jeho procházkách Prahou jej zdravili a on jim pozdravem odpovídal. Ferdáček po těch celých 26 let pražského pobytu Praze nikdy neublížil…

...Celý článek
Ani vazalství, ani ustrašenost

Ani vazalství, ani ustrašenost

S Novým rokem, přichází mnohá předsevzetí. Hledáme vzory odvahy, statečnosti, touhu něco zásadního změnit. Připomenu jeden příběh odvahy, který se zrodil před 61 lety. Příběh o zapomenutém ostrově v Karibském moři, který živořil v sousedství největší velmoci světa. Ten ostrov nese jméno Kuba.

...Celý článek
„Pohádky“ České televize

„Pohádky“ České televize

Bylo, nebylo… České pohádky či báchorky mají staletou tradici již od doby Boženy Němcové, Karla J. Erbena. Děti i dospělí je zbožňovali, zejména v době, kdy televizní obrazovka nás ještě neznásilňovala. V českých pohádkách vždy vítězilo dobro nad zlem, dokonce i ten čert se polepšil, také samolibý král se nechal venkovskou babičkou poučit a z té pyšné princezny, co si vzala zahradníka, se stala moudrá královna.

...Celý článek
Ježíšku, usedni k našemu stolu

Ježíšku, usedni k našemu stolu

České Vánoce - to je tradice zděděná od našich předků. O Vánocích ožily i ty malé venkovské kostelíky, často zapomenuté někde v horách. Vánoce to jsou ty nejkrásnější naše svátky. Těšíme se na ně.

...Celý článek
Liga proti bolševismu

Liga proti bolševismu

Místo tradičního vánočního „františka“ tu máme pořádný smrádek z Bruselu! Evropský parlament (EP) svým usnesením „o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy“, předepsal nový, tedy ten správný výklad dějin.

...Celý článek
Hrdinové a trapné figurky

Hrdinové a trapné figurky

Na ty slavné osobnosti vzpomínáme s úctou, těm figurkám se v hospodě zasmějeme. Figurky jsou často trapné a brzy upadnou do zapomnění. Figurkám se u nás ale daří. Hašek by měl z nich radost. Nedávno jistý pražský starosta chtěl upravit historii osvobození Prahy ve prospěch nacistického spojence, vyrazil do boje s hrdinou druhé světové války. Byl dokonce tak nebojácný, že chtěl odvést sochu sovětského maršála do šrotu. Druhá figurka, pomatený starosta z jedné malé obce, se zviditelnil ještě více. V multikáře s praporem v ruce vyrazil do centra Prahy s cílem vyhlásit válku Rusku. Jako v tom filmu „Myš, která řvala“. Obě figurky vytáhly do boje za rehabilitaci tzv. vlasovců.

...Celý článek
Pane Bajza, my tak mít kolonie…!

Pane Bajza, my tak mít kolonie…!

Za první republiky byl v každém pořádném městě obchod zvaný koloniál. Přesně ten stejný, co měl pan Bajza z filmu „Bylo nás pět“. Pulty zdobilo čerstvé exotické ovoce, ale i další lahůdky dovezené z Afriky, Asie i ze zámoří, s vinětou od všech těch věhlasných anglických, francouzských, belgických, holandských firem. To zboží bylo nazýváno koloniálním a my jako kluci jsme hledali na mapě ty daleké kolonie, záviděli jsme kolonizátorům ty naplněné lodě voňavého a exotického zboží….

...Celý článek