• Úterý, 19. říjen 2021
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Přemysl Votava

Hrdinové na Dukle

Hrdinové na Dukle

Je to již 77let. Poslední pamětnici krvavých bojů na Dukle odchází do nebes hrdinů. Co říká dnes říká mladým pojem Dukla. Možná, že si vzpomene na tu dejvickou fotbalovou Duklu. Nezlobme se na něj… Dějiny udělaly kotrmelec a tak 6. října si zcela v tichosti připomeneme 77. výročí vyvrcholení bojů 1. československého sboru na Dukle. Naši hrdinové od Sokolova, Kyjeva, se probojovali k hranicím své vlasti. Toho dne začala cesta naší svobody. Přicházelo účtování. 6. října 1944 naši vojáci vstoupili na půdu své vlasti.

...Celý článek
Spojili se s Hitlerem, vybrali si zradu a věčnou hanbu

Spojili se s Hitlerem, vybrali si zradu a věčnou hanbu

„Je to hrozné, ale mám před sebou samé nuly!“, to bylo Hitlerovo hodnocení premiérů Chamberlaina a Daladiera v Mnichově 1938. Z premiérů Británie a Francie se stali jen Hitlerovi poslíčkové špatných zpráv. Západní politici předvedli na Československu (ČSR) své koloniální praktiky, nepárali se s námi, naopak s Hitlerem si podali ruce, ČSR jim překáželo!

...Celý článek
Zakalený pohled na dějiny...

Zakalený pohled na dějiny...

Je to již 82 let, kdy začala ta nejkrvavější válka, jakou kdy poznal svět. 1. září 1939 vtrhlo Německo do Polska. 60 divizí, z toho 10 obrněných, 1600 letadel… Za několik týdnů se Polsko zhroutilo, 27. září kapitulovalo. Polské ztráty byly ohromující. 60 tisíc padlých, 200 tisíc raněných, 700 tisíc zajatců….Ztráty Německa nesrovnatelně menší, 10 tisíc padlých, 30 tisíc raněných.

...Celý článek
Na mopedu do Kábulu

Na mopedu do Kábulu

Afghánistán, často ani nevíme, kde přesně leží. Země, které nerozumíme ani kulturně a ani politicky. Země vysokých hor, hlubokých údolí, země mnoha národností, ale i země obrovské chudoby. Jedna z nejchudších. Přesto je to země hrdých lidí.

...Celý článek
Hej Slované …

Hej Slované …

„Hej Slované, ještě naše slovanská řeč žije, pokud naše věrné srdce pro náš národ bije. Žije, žije duch slovanský, bude žít na věky. Hrom a peklo, marné jsou, proti nám vaše vzteky.“

...Celý článek
Nelze jen zamávat z posledního letadla

Nelze jen zamávat z posledního letadla

Afghánistán. Se Spojenými státy skončilo i naše válečné dobrodružství v této daleké, nám neznámé zemi. V nedávných časech jsme byli svědky slavných odletů i příletů našich vojáků. Na letišti hrála hudba, rozdávaly se medaile i nová povýšení. Zejména v posledních letech, ale přibývaly i oběti. A s nimi přicházely otázky i pochybnosti… Rozumíme této zemi i jeho dějinám? Jsme vítáni v této zemi? Proč se tam angažujeme? Kupujeme obrněnce, letadla, miliardy vydáváme sem i tam. Miliardy, které mohou být daleko účelněji vynaloženy.

...Celý článek
Kam zmizely ty zlaté české ruce?

Kam zmizely ty zlaté české ruce?

Naši předkové oplývali šikovností, umem. Tedy: „Zlaté české ruce i řemeslo mělo zlaté dno“. Ti starší to pamatují, uměli jsme opravit vrata do garáže, vyměnit pneumatiku u auta. Tedy řemeslná zručnost, šikovnost, ale i tradice po předcích. Řemeslo i půda se dědily.

...Celý článek
Švehla by se divil, možná by vzal bič!

Švehla by se divil, možná by vzal bič!

V pražské Hostivaři před 100lety hospodařil velký sedlák Antonín Švehla (1873 – 1933), byl zemědělským samoukem, ale přesto rozuměl půdě, vesnici i politice. Na radu za ním jezdil v kočáru i TGM. Používal ke své práci selský rozum. Jeho jméno pro mnohé dnešní tzv. odborníky již mnoho neříká. Švehla při pohledu na dnešní vesnici by se divil, možná že by vzal i bič…. Říkám to proto, aby nám z české vesnice nezbyla jen Babička či Prodaná nevěsta.

...Celý článek
Slovenská agrese po boku Německa

Slovenská agrese po boku Německa

O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých novodobých dějin. Připomínám slovenskou spoluúčast na německé agresi proti SSSR v červnu 1941. Na Slovensku byla kolem toho velká sláva, byla plná náměstí, všude vlajky, projevy. Slovenskem znělo luďácké zvolání: „Na stráž!“ Jak asi bylo československé exilové vládě v Londýně, při slovenské agresi proti Polsku v září 1939, tak i v roce 1941 proti SSSR?

...Celý článek
Lidice

Lidice

Je to 79let od lidické tragédie. České Lidice, hornická vesnice nedaleko Kladna, se stala 10. června 1942 výkladní skříní německého „pořádku“ v okupovaném Protektorátu. Vyvražděné Lidice nebyly jediné, za 14 dní postihl podobný osud i obec Ležáky na Vysočině. V této souvislosti nelze zapomenout na tisíce podobně vyvražděných vesnic zejména v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, v Polsku…. Mezi nimi byla i Česká Volyně, obec na Ukrajině.

...Celý článek
Myš, která řvala

Myš, která řvala

Diplomaté a pomocný personál plní letadla směr Moskva. Podobné je to opačným směrem do Prahy. Česko – ruské vztahy jsou pod bodem mrazu. Nevím, kdo vyhrál v této pouliční bitvě, ale vím, kdo prohrál, byl to zdravý rozum. Evropa se nad námi jen pousmála, to divadlo se nepovedlo, Kolářové, Fialové, Vystrčilové … neradi slyší, že Rusko, není Ruskem z doby Jelcina. Rusko se zcela změnilo, stalo se vyspělou ekonomickou i vojenskou velmocí.

...Celý článek
Co provedl ten tank ze Smíchova?

Co provedl ten tank ze Smíchova?

Dnes si prohlížím 76 let staré novinové fotografie, čtu noviny z květnových dnů 1945. Před 76 lety Praha se topila ve štěstí, tančila, objímala zaprášené tankisty, i ten šeřík si ten rok pospíšil. Praha a další města, obce vítaly svobodu. Po šesti letech německé okupace to byly dny štěstí i smutku, Praha pohřbívala i své hrdiny z povstání, přes 3000 obětí… Ale také přes 700 rudoarmějců.

...Celý článek
Dějiny se v hrobě obrací

Dějiny se v hrobě obrací

Náš student, natož školáček, má v hlavě pěkný zmatek. „Tatínku, kdo vyhrál tu válku?“ Tomu školáčkovi se nedivme, však má v tom zmatek i leckterý náš starosta. Není to dlouho, co vítěz nad nacismem, osvoboditel Československa se znelíbil jednomu z nich, „Kdo je hrdina, určuji já!“ Mediální pozornost k 76. výročí konci války se proto nese spíše v duchu urazit, znevážit, ulici přejmenovat… Ten nešťastný školáček, či nechápající student, toho slyší kolem sebe tolik, aby se v tom čert vyznal. A v dějepise je o konci války a o povstání českého lidu pár řádků, chudák paní učitelka. Tolik už toho slyšela… Kolik pamětníků ještě žije?

...Celý článek
Naše svoboda

Naše svoboda

Naši otcové květnové dny 1945 prožívali srdcem. Po šesti letech úzkosti, kdy matky se třásly o své děti, přicházela svoboda, blížil se konec války. Ta kdysi neporazitelná mnohamilionová armáda prchala před sovětskou Rudou armádou do amerického zajetí. Rudá armáda 24. dubna obklíčila Berlín, drtila Němce přímo v centru. 25.dubna došlo u města Torgau na Labi k setkání americké a sovětské armády. Na fotografiích je vidět ta radost a touha po přátelství.

...Celý článek
Proč byla zničena Škodovka?

Proč byla zničena Škodovka?

Ten otazník platí i dnes. Americký devastující nálet na Škodovku z dubna 1945 se nepřipomíná, tak jako stovky jeho obětí. Koncem dubna se počítaly poslední dny války, Plzeň již žila nadějí na brzkou svobodu. Tu radost jim překazily dva dubnové spojenecké nálety 17. a 25.dubna. Oba nálety připravily o život přes 700 obětí a přinesly i stovky zraněných.

...Celý článek
Vraždy na prahu svobody!

Vraždy na prahu svobody!

20.dubna 1945 bylo jen několik dnů před koncem války. Obyvatelé vesnice Zákřov nedaleko Přerova na Moravě se již těšili na blížící se svobodu. Rudá armáda osvobodila 13.4. Hodonín, 16.4. Břeclav a 22.4. společně s 1.čs. tankovou brigádou Opavu. Právě v těchto dnech před 76lety, provedly prchající německé jednotky jeden z mnoha válečných zločinů na konci války. Vesnice Zákřov byla vypálena, obyvatelé brutálně povražděni… Zákřov nebyl jediný, vedle této vesnice byla v posledních dnech války vyvražděná Ploština (19.4.), Prlov (23.4.), Javoříčko (5.5.), a další moravské a české vesnice. Rudá armáda trestala prchající německé jednotky a ty se dopouštěly těchto zločinů na civilním obyvatelstvu.

...Celý článek
Gagarin se usmál z kosmu

Gagarin se usmál z kosmu

Byla středa 12.dubna 1961, když z rádia zazněla zpráva agentury TASS. Jurij A. Gagarin se stal prvním člověkem ve vesmíru. Vesmírná loď Vostok 1 se po 108 minutách letu úspěšně vrátila z vesmíru. Všichni jsme hltali zprávy, noviny jsme četli v tramvaji sousedovi přes rameno. Ten den miliardy lidí seděly u televizorů a rozhlasových přijímačů. Svět byl v úžasu.

...Celý článek
I po 76 letech se ptáme: „Proč?“

I po 76 letech se ptáme: „Proč?“

V březnu 1945 bylo několik týdnů před koncem války. Spojenci v únoru 1945 se na Jaltě dohodli o poválečném vývoji ve světě. Německo se na jaře 1945 hroutilo, Rudá armáda osvobozovala Československo. První slovenská města již od konce roku 1944 vítala od východu své osvoboditele, konec války se blížil.

...Celý článek
2248 černých dnů

2248 černých dnů

15. března 1939 sněžilo, ulicemi českých a moravských měst a obcí se od rána valila nikým nezvaná zelenošedá masa. Lidé stáli za deště a sněžení v ulicích, slzy v očích, zaťaté pěsti, nenávist v srdci. V každém z nich otázka: Co s námi bude? 15.března 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR), začala smutná a oběťmi naplněná šestiletá německá okupace. Nekonečných 2248 černých dnů.

...Celý článek
8. březen

8. březen

Není to obyčejný všední den. Není to jen svátek MDŽ. Nejsou to jen květiny ženám, jsou to i slzy bolesti, je to i hrdost na naše předky. Kdo z dnešních studentů o tomto dni něco ví?

...Celý článek
Před 76 lety Praha hořela

Před 76 lety Praha hořela

Historie klopí studem oči. Ve středu 14. února 1945 krátce po poledni nad Prahou ztmavlo nebe Přes 60 amerických létajících pevností B-17 svrhlo na Prahu 52 tun pum. Nálet si vyžádal 701 mrtvých, 1400 zraněných, 200 domů bylo zničeno, stovky dalších poškozeny. Nejvíce utrpěla oblast kolem Karlova náměstí, Nového Města, Vinohrad, Nuslí…. Zcela vyhořel benediktinský klášter Na Slovanech, založený císařem Karlem IV. roku 1347.

...Celý článek
Pan primátor dostal sněhovou koulí!

Pan primátor dostal sněhovou koulí!

Ta zpráva o zásahu policie proti sáňkujícím dětem na Petříně v Praze mě šokovala. Ano, šokovala, to je ten správný výraz. Děti, to je přece smích, skotačení, radovánky. A s nimi i pohyb na čerstvém vzduchu. Všichni víme, že současná doba dětem nepřeje. Až se stydím, co všechno musí děti obětovat. Smutný pohled je na spěchajícího prvňáčka do školy s rouškou na ústech. Děti místo pohybu a sportu jsou povětšinou uzavřeni doma u PC, televize…

...Celý článek
Nezapomeňte na babičku….!

Nezapomeňte na babičku….!

Z obrazovky slyším nářek, že horské vleky nejezdí, že hospody a bary zavřeli... Před rokem dovolená u moře, na lyže do rakouských Alp. Bary, restaurace, cestovní kanceláře, měly bohaté žně. Doba se změnila. Kde byl dříve život, je dnes mrtvo. Vláda tápe, zavírá knihovny, sportoviště i ZOO parky…. pozitivní zprávy v nedohlednu. Na děti a seniory asi nejvíce dopadá tento stav. K dětem vždy patřil smích i hravost. Místo toho se nabízí smutný pohled na malé školáčky cupitající s rouškou do školy.

...Celý článek