• Úterý, 31. březen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kvido

Erdogan utrpěl fiasko. A Západ s ním. A bude hůř…
Počet návštěv: 3103

Erdogan utrpěl fiasko. A Západ s ním. A bude hůř…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Rozhodně nejsem milovníkem katastrofických scénářů, ovšem politika Západu a mám tím na mysli jak EU Tak i NATO, která opět až hystericky nastartovala ohledně Idlíbu protiruský a protisyrský ryk zažila včera zcela zaslouženě zase svůj debakl.

Možná ještě před lety člověk nevnímal všechny souvislosti, ale dnes už nás nikdo nemůže opít rohlíkem. Je zcela nepochybné, že Západ zejména Německo, USA, Velká Británie, Nizozemí a dříve i Francie podporovali po dlouhá léta všemi prostředky džihádistické skupiny v Sýrii, protože se prostě rozhodli, že tak jako musel svého času padnout Sadám Hussajn, prezident Mubarak a následně Muammar Kaddáfí, jistě autokraté ale sekulární, musí být nahrazen i Bašár al Asad. Tento dřívější miláček Západu, který vystudoval mimo jiné v Británii oční lékařství přece nemůže přežít pokrokové „arabské jaro“.

Když jsem nyní zaznamenával nenávistné až zběsilé výzvy (a to nepřeháním) politiků typu Angely Merkelové, Mika Pompea, že Asad s Putinem se ihned musí stáhnout na linii příměří dohodnutou v Soči, a že útoky proti „rebelům“ jsou válečnými zločiny, že nad Idlíbem musí být vyhlášena bezletová zóna, člověk nevěřil svým uším.

Zaznamenal někdo, že Sýrie je řádným členem OSN a že logicky má právo rozhodovat, kdo je či není oprávněn být na jejím území, což rozhodně není ani jeden ze států NATO, tím měně Turecko?

Bušení a výhružky proti Putinovi i Asadovi pokračovali ještě během pátku, kdy Erdogan donutil Merkelovou či Trumpa, aby ostře protestovali proti útokům na turecké vojáky.

Přeložme si to: útokům proti vojenskému agresorovi na cizím území bez jakéhokoliv mandátu.

No prostě západní hodnoty jako víno.

A nejvtipnější, ale zároveň i nejsmutnější je chování prezidenta Erdogana. Zbuntoval proti Putinovi a Asadovi NATO, vyzval k solidaritě proti zločinnému Rusku a Asadovi Evropskou unii i OSN. Prohlašoval nestoudné věty typu a Rusko musí ustoupit, ani píď neustoupím já, zničím Sýrii apod.

A vytvořil atmosféru, že v tomto okamžiku měla 3. světová válka nastartovat. NATO se rezolutně vyhrožovalo Asadovi, aby si on a případně Rusko uvědomili, že se Erdogana opírá a plné spojenectví tohoto paktu.

Co zřejmě uniklo všem, že po celé dlouhé dny Vladimír Putin prakticky vůbec nekomentoval Erdogana, nechal líně utíkat čas, zamítl nejdříve Erdoganovi megalomanské setkání spolu s Merkelovou a Macronem, a potom zase neměl čas odletět do Instanbulu, protože musí přece řešit, zda vtělit do ruské nové Ústavy Boha a to, že manželství je spojením muže a ženy. To Rusy zajímá a proto nemůže odletět.

A pak když uprostřed té hysterie, kterou Erdogan vytvořil, se uskutečnilo setkání, probíhalo ze strany pokerového hráče Putina v klidu, dlouho a s jednoznačným výsledkem: bylo přijato příměří a pro syrské jednotky to znamenalo, že co si během té operace získaly jim prostě zůstalo.

A Erdogan byl jako mílius, hovořil o tom, že vztah Ruska a Turecka je na nejlepší úrovni, jaké kdy byl. A zrušil otevření hranic, aby migranti mohli směřovat do Evropské unie přes Řecko a dokonce nechal vyčlenit tuším tisíc policistů, aby je zase natlačovali na turecké území.

A s tímto šaškem a zároveň politickým hochštaplerem chce Západ uzavírat dohodu?.

Ale bude hůř.

Mimo pozornost našich médií, které by ani neuměla správně rozklíčovat, co to znamená, v minulém týdnu vláda maršála Haftara, která ovládá většinu Libye včetně ropných polí, navázala se Sýrií diplomatické vztahy s cílem vytvořit protitureckou vojenskou osu.

Samozřejmě, že to vše je nejen fiasko Erdogana, ale obou organizací NATO i EU, které se tak angažovali proti Putinovi a Asadovi. A nejen to, když druhé největší armáda NATO neumí vojensky zvládnout těžce zkoušené vojáky syrské armády, chtě nechtě může mít někdo pocit, zda tyto instituce nejsou jen virtuálně silné.

Jo, proklamace, sankce, neustálé schůzování to umí. Ale prohráli v Afghánistánu, prohrávají v Sýrii a zřejmě je čeká i porážka v Libyi.

Proto, a to je pozitivní zmínka na závěr.

Macron byl jediný, který věci nekomentoval, nepodpořil Erdogana a je obecně známo, že se v Libyi přiklonil s podporou Haftara proti Erdoganovi k Rusku.

Alespoň někomu to na Západě myslí.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.03.2020 18:55

Je veřejně známo,že mezinárodní právo musí dodržovat Rusko a Syrie a tato povinnost neplatí pro NATO a polofašistickou EU.O USA ani nemluvě.Tak to skončilo tím,že se v podstatě nic nezměnilo a teroristé opět přišli o zahraniční vojenskou pomoc.Nakonec i ohledně migrantů došlo ke změně a už jsou bez turecké pomoci.Teď musí najít drahé pašeráky,nebo se snažit proniknout ilegálně.


 
Pravidla reinkarnace? Ráno vstát a zakřičet, že věci, které mu právě ukázali lámové, patřily 13. Dalajlámovi a abrakadabra, na světě byl Dalajláma čtrnáctý, oslavující 80. let svého vysvěcení…

Pravidla reinkarnace? Ráno vstát a zakřičet, že věci, které mu právě ukázali lámové, patřily 13. Dalajlámovi a abrakadabra, na světě byl Dalajláma čtrnáctý, oslavující 80. let svého vysvěcení…

Úřady, školy a instituce vlajku Tibetu vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém údajně zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů. Spolek Lungta i v letošním roce v České republice koordinuje kampaň Vlajka pro Tibet…

Kdo je kdo

Kdo je kdo

Rozpor mezi slovy a činy. Zpravidla krizová situace odhalí takové počínání nejen v mezilidských vztazích, ale také ve vztazích mezi státy a spojenci.

 

Poslední domácí zprávy

Kdo je kdo

Kdo je kdo

Rozpor mezi slovy a činy. Zpravidla krizová situace odhalí takové počínání nejen v mezilidských vztazích, ale také ve vztazích mezi státy a...

Infekční snění

Infekční snění

Karanténa doprovázející současnou pandemii zasáhla do životů nás všech. Vytrhla nás ze zaběhaného rytmu našeho bytí a způsobila to, nač...