• Neděle, 20. září 2020
 • Svátek má Rukojmí Oleg

Příliš malá a příliš pozdní pomoc EU zemědělcům
Počet návštěv: 669

Příliš malá a příliš pozdní pomoc EU zemědělcům

Ivan David Článek od Ivan David

Včera jsme na Zemědělském výboru Evropského parlamentu projednávali návrh nařízení EU o mimořádné pomoci zemědělcům v boji s ekonomickými problémy způsobenými COVID-19. Evropská Komise se ve prospěch zemědělců nechce nijak mimořádně „předat“.  

Komise navrhuje zemědělcům vyplatit prostřednictvím členských států mimořádnou dotaci v maximální výši výši:
- 5.000 eur (tj. Asi 135.000,- Kč) na zemědělce – tím se rozumí jedna farma vlastněná např. rodinou,
- 50.000 eur (tj. Asi 1,350.000,- Kč) na malou firmu (do 50 zaměstnanců a obratu 10 milionů eur ročně) nebo střední firmu (do 250 zaměstnanců a obratu 50 milionů eur ročně).

Dotace mají být členskými státy vypláceny z národního přídělu z Evropského zemědělského fondu na rozvoj venkova. Celkově však výdaje nesmí překročit 1% ročního přídělu z tohoto fondu členskému státu. Konzultoval jsem návrh s experty ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který v ČR dotace vyplácí. Byl jsem upozorněn, že Komise nechce dát na pomoc zemědělcům žádné peníze navíc, ale že navržená nouzová výpomoc má být vyplácena ze zatím neutracených peněz na dotace na rozvoj venkova.

Jenže ČR už nemá volné ani to 1%. SZIF má zasmluvněné práce na opatření proti suchu. Reálně na mimořádnou dotaci na pomoc zemědělcům z potíží způsobených COVID-19 má česká platební agentura jen asi 550 milionů. Což je necelá polovina limitu, který Komise navrhuje.
Problém je i v čase. Zemědělci mají finanční problémy kvůli váznoucím odbytu svých produktů, který je způsoben nedostatkem obalů dovážených z Číny, kde opět řádí COVID-19. Teď by potřebovali aspoň tyto dotace, o nichž jednáme. Při jednání výboru jsem upozornil, že návrh měla Komise předložit před 2 měsíci. A že to mělo to být schvalováno v tom nejrychlejším režimu, který jednací řád umožňuje. Nyní je to hrozně pozdě. Předseda výboru německý lidovec Norbert Lins se mnou výjimečně souhlasil. Z titulu své funkce navrhl, aby výbor projednal návrh ve zkráceném řízení. Souhlasili všichni členové výboru kromě europoslanců za Zelené.

To co Komise navrhuje, je podle mého názoru zoufale málo. V letošním rozpočtu EU je přitom 36 miliard eur na klimatická opatření, která stejně nebude možné provádět. Jako je stavba další větrných turbín na moři, jejichž finalizace je závislá na dovozech z Číny, které kvůli COVID váznou. Minimálně polovina těchto peněz by měla být dána na podporu zemědělcům. Jenže jako europoslanci nemáme v této chvíli žádnou páku na Komisi, aby dala více. Tak je napsaná Lisabonská smlouva. Navrhovat opatření mohou jen nevolení eurokraté. My volení poslanci je můžeme jen schvalovat, odmítat, nebo je trochu pozměnit.

V tomto případě nemáme možnost legislativní cestou Komisi přinutit, aby dala zemědělcům více.
Tak ať je to aspoň rychleji. Raketové tempo to nebude. Peníze na mimořádnou pomoc budou moci být zemědělcům vyplaceny, až bude nařízení po schválení vyhlášeno v Úředním věstníku EU. Při zrychleném jednání je šance, že to nebude až v prosinci nebo dokonce příští rok, ale možná během léta.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.05.2020 20:16

Místo stěžování na debily z Brusele začněte něco dělat.Konstatování,že to nejde,je k ničemu.Tak tlačte na českou vládu,ať něco udělá ve prospěch národa a ne ve prospěch Brusele.Dalším bodem by bylo referendum i našem členství v EU,ale to byste přišli o vysoce lukrativní příjmy za nicnedělání.Výsady pro zahraničí jste schopni schválit hned.Pro svůj národ to končí oním proslaveným hitem,ono to nejde!


 

22.05.2020 08:42

EU? Diktatura nevolených, nadnárodních struktur! Volte si ve všech evropských zemích jak chcete, stejně vám to nepomůže. Stejně si prosadíme svý. Zbývá ještě dodat "heč!" "Kontrarevolucionáři všech zemí", (kteří chtějí s tímto stavem skončit)," spojte se"! ...Soukromí zemědělci chtějí na svých polnostech co nejvíce vydělat. (Kdo by nechtěl). Žlutě kvetoucí lány prozrazují, že nikdo, kdo chce maximální zist, není ochoten pěstovat plodiny k naší obživě. O trochu lepší je situace ve větších zemědělských celcích, kde je zastoupení hospodářského zvířectva. Tam už musí dbát na to, aby měli dostatek pícnin a mají též k dispozici hnůj, jimž potom hnojí pole. Do této kategorie patří i Agrofert. Logicky můžeme vyloučit, že na polích této společnosti převažuje řepka. Ta převažuje pouze tam, kde drobný zemědělec nemusí brát zřetel na živočišnou výrobu. Podsouvané propagandě vůči Agrofertu se dá čelit pouze logikou. Ti, kteří mají komplexní výrobu, musí mít k dispozici potřebnou komplexní produkci všech potřebných komodit. Tím bych téma uzavřel. ...Velice mě pobavili politici, kteří u JUDr. Soukupa v tv. Barrandov probírali naši servilnost k Číně. Prý tam nabízíme, prodáváme málo našich výrobků. Bráno jako černý humor, satira, by měli svou pravdu. Jak máme prodávat naše výrobky Číně, když nám nic nepatří, ani ta voda...? Vždyť všechny "naše" klíčové podniky vlastní zahraniční monopoly, korporace. Paradoxně jediný Agrofert zdaňuje veškerý zisk v ČR. Jinak nám mizí zisk (například automobilek) v dividendách pro zahraniční vlastníky. O Agrofert se svádí tvrdý politický boj, protože jistě z bukem čeká zahraniční zájemce. Tím dokončíme kompletizaci všech významných podniků do rukou zahraničních korporací. Jinak nám opravdu už nic v naší zemi nepatří. Poslední pevnost, která vzdoruje, je právě Agrofert. Není nad to, sprchovat se ráno vodou, která u nás pramení, ale není naše. Patří francouzské firmě Veolia. Jistě jsme si všimli, že proti tomu nikdo u nás neprotestuje. Máme starosti pouze s Agrofertem. Nedáme pokoj, dokud nebude patřit zahraničnímu zájemci. Když už, tak už! Nic nám nesmí patřit! Proto ty demonstrace, proto ty transparenty... .....Mějte se hezky. ....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
                   Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Tři hlavní závazky pro udržení světového míru vložilo padesát států zakládajících OSN (bylo mezi nimi i Československo), do Charty OSN v r. 1945.  Když si je přečtete, uznáte: Ano, kdyby se jen tyto tři zásady ve světě dodržovaly, nebylo by došlo k válce minulé a zmizelo by též nebezpečí války budoucí. 

Různé tváře Pavla Zemana

Různé tváře Pavla Zemana

Mediální zprávy o činech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejsou příliš časté. Zřejmě o pozornost médií příliš nestojí.   Jeho přímí podřízení Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan jej zastiňují. Opakovaně jsem se o něm v článcích zmiňoval jako o „brněnské sfinze“.

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...