• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Putin mohl Lukašenka odkopnout, ale neudělal to…
Počet návštěv: 781

Putin mohl Lukašenka odkopnout, ale neudělal to…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Agentura Bloomberg před včerejším setkáním Vladimíra Putina a Alexandra Lukašenka naznačovala, že prezident Ruska v té či oné míře donutí prezidenta Běloruska k odchodu z funkce a načrtne mu k tomu scénář. Nikdo by se asi tomu nemohl divit, protože mnohaleté Lukašenkovo vydírání a lavírování mezi proruskou a protiruskou politikou a potom zase smířlivou se zdálo už neúnosné. Věřit Lukašenkovi prostě takřka nelze.

Nicméně pomsta se nekonala a Vladimír Vladimírovič opět nechal osobní prestiž stranou a rozhodl se strategicky.

Nepochybně k jeho velkorysosti přispěl sám Západ, který pojal údajné zfalšování výsledků prezidentských voleb v Bělorusku (i neutrální odborníci konstatují, že sice Lukašenko asi neměl 80% hlasů, ale těch 57% až 60% má, takže by tak jako tak zvítězil)- jako potřebu k obnově útoku na Rusko, a převratu a la euromajdan na Ukrajině.  A když Putin nepodlehl tlaku Merkelové a spol., Angela Merkelová, jako přes kopírák obnovila obvinění Putina z otravy Navalného a dramaticky vyhlásila nový Drang nach Osten.

No časově otrava Navalného dokonale klapla těsně před regionálními volbami, které nepochybně ovlivnila v Novosibirsku.

Je roztomilé, že se Navalnyj probral z kómatu ihned po vyhlášení volebních výsledků a zdá se že zotavení stejně jako v případě Skripala a jeho dcery bude zázračně pokračovat. Protože nebyla tak jako v Británii k dispozici poslušná policie, nikdo nemohl být z údajně mnohem smrtelnějšího novičoku otráven (Nikdo by totiž svou otravu nemohl věrohodně zahrát, jak tomu bylo v Salisbury). A ruská spolupracovnice Navalného, která s ním sdílela pokoj zmizela vcelku pochopitelně v Británii.

Všeobecná hysterie na Západě ohledně otrávení Navalného, ač jistě byla namířena k vytvoření tlaku na Putina, aby byl povolnější, měla zřejmě přesně opačný výsledek.

Putin prostě musel Lukašenka podpořit.

Ale neučinil tak zcela bezpodmínečně. Především zdůraznil, že připravovaná ústavní reforma v Bělorusku vytvoří podmínky k dialogu a – a to mějme na mysli - i k pravděpodobným novým volbám. Ty ovšem se nebudou konat pod diktátem ulice, ale systémově na základě změněného ústavního pořádku a nebude to do týdne, ale třeba za rok.

Jinými slovy Bělorusko převezme model Venezuely, kde prezident Maduro ač neuznán částí Západu dál vládne, setřásl Západem uznaného samozvance Juana Guaidóa  a přitáhl na svou stranu část opozice, která je připravena se příštích voleb účastnit.

I když se Západ snaží, a náš Petříček podpořil pučisty již 41 milióny korun, na vítězství to nevypadá.

A vlastně to vypadá výborně. Protože barevné revoluce téměř vždycky znamenají zmar, krveprolití, mezinárodní konflikt. A tak zatímco naši liberální novináři drží vzbouřencům všechny pěsti, normální lidé a nepochybně i pod faktem, že jednostranná demokracie, která přišla po roce 1989, zase tak velké štěstí neznamená, chtějí hlavně mír a rozumnou spolupráci Evropy s Ruskem a možná i s Číňany.

A volby budou a možná bude zvolen i jiný prezident. Ale ne nyní a ne za podmínek převratu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.09.2020 20:09

V první řadě se nemá do běloruských voleb zasahovat.Je to vnitřní záležitost Běloruska a rozhodnout mohou pouze jeho občané.Po získaných zkušenostech nevpustit do země pozorovatele z EU a ani USA.Mezinárodní pozorovatelé přece nemusí být z nepřátel Běloruska.Mohou být i z Afriky či Asie,když jsou to samí inženýři,doktoři,sociologové a podobná havěť.Ti by zcela určitě podali skutečné svědectví bez nařízení EU a USA!


 
Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...