• Pondělí, 26. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Erik

Jenom 10 či 20 osob pohromadě? Buďte v klidu, nejpozději 28. října to skončí…
Počet návštěv: 1394

Jenom 10 či 20 osob pohromadě? Buďte v klidu, nejpozději 28. října to skončí…

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Jak dlouho budou platit restriktivní opatření, která nový ministr zdravotnictví chystá příští týden vyhlásit? Jsem si jist, že déle než jeden měsíc určitě ne...  

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula v dnešní Partii na TV Prima názorně ukázal, že přísloví „Nové koště dobře mete“ na jeho osobu krásně sedí. Bez jakýchkoliv servítek totiž sdělil celému národu, že se v příštím týdnu ve středu nebo v pátek (moc jsem nepochopil, proč tak například není možné učinit ve čtvrtek) chystá vyhlásit restriktivní opatření ohledně našich volnočasových aktivit. Počítá s tím, že bude u nich stanoven maximální limit 10 či 20 osob (u svateb pak 30 osob).

Poté, co pan Prymula minulou neděli ve stejném pořadu předvedl jakousi nedělní chvilku strašení, když ještě coby vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví prohlásil, že očekává 6 až 8 tisíc nových případů nákazy Covidem-19 denně, pokud naše země rychle nepřijme rázná opatření v boji s ním, a den poté byl jmenován ministrem zdravotnictví, někteří ihned začali trnout hrůzou, co všechno nám tento epidemiolog s vojenskou hodností plukovníka velmi rychle zakáže.

Dva dny poté skutečně první protikoronavirová opatření z úst nového ministra vyhlášena byla, týkala se například povinného zavírání restaurací a barů nejpozději v 22:00, omezení počtu diváků na kulturních a sportovních akcích (1 000 na vnitřních a 2 000 na venkovních akcích) a některých dalších věcí. Tehdy si asi většina lidí spíše oddechla, neboť čekala od pana plukovníka tvrdší restrikce, a někteří měli ihned jasno v tom, že pan ministr na doporučení premiéra nechtěl moc naštvat lidi před krajskými a senátními volbami, které nás čekají příští víkend, a přitvrdí až po nich.

Ovšem jak už jsem uvedl v prvním odstavci, pan Prymula až do voleb čekat nehodlá, a již dnes s předstihem oznámil, že chystá rázné omezení volnočasových aktivit a pravděpodobně i zavření středních škol, přesněji řečeno jejich přechod na distanční výuku (viz odkaz zde). Je otázkou, co všechno si pan ministr pod pojmem „volnočasové aktivity“ představuje, nicméně s největší pravděpodobností můžeme příští týdny například zapomenout na návštěvy hospod či kaváren (byť někdo může teoreticky argumentovat tím, že tam nechodí ve volném čase, ale pracovně, neboť si tam sjednává schůzky se svými klienty), na možnost jít si zaplavat do bazénu (pochybuji totiž, že by ho některý provozovatel otevřel za podmínky, že v bazénové hale musí vždy být naráz maximálně 20 osob), těžko říci, jak to bude sportovními zápasy, ať už na profesionální či amatérské bázi, apod.

Také jsem po vyslechnutí těchto chystaných restriktivních opatření byl docela zdeptaný, nicméně k večeru se mi nálada přece jen mírně zvedla – jsem si totiž jist, že tato opatření skončí nejpozději ode dneška za měsíc, tedy 27. října večer. Ptáte se, co mě k tomu optimismu vede? Tak já vám to tedy prozradím...

V našich médiích (konkrétně například zde na Aktuálně) jsem se totiž dočetl, že prezident Miloš Zeman stále trvá na svém plánu udělit 28. října letošního roku Romanu Prymulovi Řád Bílého lva za zvládnutí první vlny epidemie Covid-19 na jaře. A co víc, pan prezident ani ve snu neuvažuje o tom, že by kvůli aktuální koronavirové situaci letošní oslavy státního svátku na Pražském hradě zrušil. Podle něj by totiž zrušení oslav byla zbabělost a ostuda. Maximálně si umí představit, že by přítomní hosté museli mít ve Vladislavském sále roušky a zrušila by se následná recepce ve Španělském sále.

Na oslavách 28. října, spojených s předáváním státních vyznamenání, bývá přitom přítomno kolem 700 hostů. A byť lze předpokládat, že například Miroslava Němcová, Miroslav Kalousek či část senátorů nedorazí ani letos, bylo by prakticky nemožné snížit počet účastníků slavnostního ceremoniálu na dvacet. To by přece zasloužený potlesk, kterého se pan prezident za svůj spatra pronesený projev zcela jistě dočká, nebyl dostatečně hlasitý. A předpokládám, že ani pan Prymula by o nejvyšší státní vyznamenání přijít nechtěl. Buďme proto optimisté, nejpozději 27. října večer budou dnes avizovaná restriktivní opatření nepochybně zrušena!

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.09.2020 20:04

Prymula nakonec dopadne tak,že po skončení ministrování mu někdo někde fyzicky vysvětlí,že plukovnická hodnost ho neochrání.Nakonec by nebyl první lampasák,který dostal po čuni.Tím ale nikoho k podobnému činu nenavádím!Jen jsem nastínil možnou budoucnost.


 
Klečíme před revolučními marxisty?

Klečíme před revolučními marxisty?

Český fotbal se otřásá kauzou Berbr a spol. a zdá se, že by v jeho vedení neměl zůstat kámen na kameni. Teď se ve všech pádech skloňuje slovo korupce, už tolikrát falešně rozehrané, a proto značně zprofanované. Do jaké míry prostoupila všemi patry českého fotbalu, to se teprve ukáže, bude-li vůle vše zjistit.

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše děti, kteří se vzpouzeli na prvních demonstracích v Praze systému. Tehdy jsme byli označování hanlivě vládnoucími strukturami. Psal se rok 1989 a nepamatuji si, že by na nás byla nasazena tak brutální technika, jako tomu bylo na Staroměstském náměstí minulý týden. 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...