• Středa, 21. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Brigita

Proč po každých volbách někdo mluví o hloupém národě a nesvéprávných voličích?
Počet návštěv: 689

Proč po každých volbách někdo mluví o hloupém národě a nesvéprávných voličích?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Po každých volbách je vždy část voličů spokojena a část naopak zklamána, části lidí (těm, co zpravidla k volbám vůbec nechodí) jsou pak jejich výsledky lhostejné. Je však dost těch, kteří na výsledky voleb reagují velmi emotivně.  

Máme za sebou volby do krajských zastupitelstev i první kolo voleb do horní parlamentní komory. Rozbor toho, které strany lze považovat za vítěze čerstvě skončených voleb a které naopak za hlavní poražené, přenechám politologům či politickým komentátorům z mnoha našich médií. V tomto blogu se spíše zamyslím nad tím, jak zbytečně velké emoce u některých lidí volební výsledky někdy vyvolávají.

Když v roce 2013 zvítězil v první přímé prezidentské volbě v historii naší země Miloš Zeman nad Karlem Schwarzenbergem, někteří lidé po nich prohlašovali, že jako jediné východisko vidí emigraci do některé země na západ od nás. Obdobné to bylo i po vítězství Babišova ANO v parlamentních volbách v roce 2017 či o rok později, kdy Miloš Zeman obhájil svůj prezidentský mandát, tentokrát po těsném vítězství nad Jiřím Drahošem. Troufnu si říct, že s velkou pravděpodobností neodešel z těchto lidí natrvalo do ciziny vůbec nikdo, a pokud náhodou někdo přece jen ano, tak to nebylo kvůli Zemanovi ani Babišovi.

Vidno dle internetových diskusí, příspěvků na sociálních sítí či debat, které člověk občas na různých místech vyslechne, se však někteří lidé nemohou s výsledky zmiňovaných voleb smířit dodnes, a mluví o tom, že většina našeho národa je hloupá (protože inteligentní lidé by nikdy někoho takového přece zvolit nemohli), nepoučitelná z minulosti a snadno uvěřivší populistickým slibům toho či onoho politika.

Nelze ovšem říct, že se takto chovají jenom Babišovi či Zemanovi zarytí odpůrci. Když jsem včera pročítal některé diskuse pod články, komentující výsledky krajských a senátních voleb, také jsem narazil na řadu komentářů ve stylu „co za hlupáky či blbce to chodí volit.“ Někteří například v reakci na úspěch Pirátů píší o tom, že jenom nesvéprávní lidé mohou dát hlas „novodobým komunistům“. Výrazné vítězství Miroslavy Němcové v prvním kole senátních voleb v Praze pak jeden diskutér okomentoval slovy, že „na Praze 1 musí bydlet samí tupci, když jsou schopni volit takovou politickou fosilii.“ O hlouposti pražských voličů pak podle některých diskutérů svědčí i to, že na Praze 5 poslali do druhého kola bývalého diplomata Michaela Žantovského a senátora Václava Lásku.

Já osobně jsem z některých výsledků čerstvě uplynulých voleb také dvakrát velkou radost neměl. Rovněž jsem si kladl otázku, co obdivuhodného (tedy kromě soustavné kritiky Zemana a Babiše) Miroslava Němcová během své politické kariéry předvedla, když tuto političku z Vysočiny málem poslali pražští voliči do Senátu již po prvním kole, dále jsem kroutil hlavou například nad tím, že brněnští voliči dali při senátních volbách více hlasů bývalé ombudsmance Anně Šabatové než bývalému úspěšnému rektorovi VUT Karlu Raisovi... Ale beru to tak, že zrovna tak pražští či brněnští voliči se zase mohou divit tomu, které politiky poslali do druhého kola senátních voleb voliči ve Zlínském kraji či kdekoliv jinde.

A především si myslím, že každý rozumný člověk by měl skousnout, že ne vždy volí většina národa tak, jak si přeje on, a když tomu tak není, tak to nutně neznamená, že většina voličů je na rozdíl od něho hloupá. Zvlášť, když výhodou demokracie je, že mandát každého politika je časově omezen, a nejpozději za čtyři či šest let se při příštích volbách zase rozdávají karty znovu.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.10.2020 19:42

Nízká účast voličů nahrává těm,jako je Šabatová.Zřejmě brněnské občany její činnost v roli ombudsmana,kde na úkor pracujících podporovala netahavé menšiny,byla dost dobrá.Asi chtějí,aby v této protinárodní činnosti mohla pokračovat na jiném místě.Nakonec brněnská delegace s omluvou za údajné příkoří,jak vystoupila na sudeťáckých dnech,také o něčem vypovídá!


 

04.10.2020 12:45

Pro mne je rozhodování jednoduché. Kdo úspěšně podniká a zaměstnává desítky, stovky i tisíce lidí a všichni zdaňují v ČR, je u mne favoritem. Garnitura těch, kdo si okamžitě po volbách navyšují hlasováním plat o mnoho tisíc za měsíc, mě naprosto, ale naprosto nezajímá. (Všichni proti Babišovi). Jejich voliči nemohou očekávat jejich práci pro společnost, protože se musí věnovat podrážení nohou vítězi voleb. Paraziti tedy nemohou věnovat svou energii práci pro společnost, pro své voliče, protože musí bojovat s úhlavním nepřítelem natolik, že jim už na občany, voliče, nezbývá vůbec žádný čas. Věnují veškerou svou energii pletichám. Za tím účelem se spojí do antibabišovských koalic. Když takové koalice vzniknou, je zřejmé, že účel sjednocení je pouze ubohý boj vůči vítězi voleb. Jinak by takový kočkopes nevznikl. Tím, že se ti ubožáci takto účelově spojí, dávají všem svým voličům najevo, že jim o ně vůbec nejde. Celý svůj mandát zasvětí boji proti Babišovi. Jinak by hledali cestu k prosperitě, nikoliv boj proti svému úhlavnímu neříteli. K tomu potřebují jediné, navýšit si plat z kapes daňových poplatníků natolik, aby mohli směle útočit na člověka, jehož tisíce zaměstnanců je živí. Nikdy bych se nenechal vydržovat dnem i nocí pracujícími lidmi a nedokázal bych útočit na toho, kdo jim práci poskytl, kdo řádně zdaňuje v ČR, kdo zavedl do zemědělství prosperitu. S těmi, kdo natahují své všetečné pracky nemakačenků ke státní kase mám osobně "hluboký střet svých zájmů". Proč? Protože z duše nenávidím parazity, příživníky, pro něž demokratický proces probíhá v jejich peněženkách. K tomu musí odstranit nepřítele, jenž veškerý premiérský plat rozdá na dobročinné účely. Jenom totální idioti mají takového člověka za nepřítele, že se proti němu srocují. Sledujeme spiknutí, konspiraci parazitických struktur. .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Jak Češi smýšlejí o

Jak Češi smýšlejí o "právním státě"?

Server Euractiv nám nedávno přinesl informaci o novém, celoevropském průzkumu, ve kterém Češi opět „propadli”. Vedení EU před časem pověřilo agenturu Kantar, aby prozkoumala míru souhlasu evropského občanstva s navázáním čerpání evropských fondů na dodržování principů právního státu. Tedy, stručně řečeno: „kdo nebude dodržovat, nic nedostane”.

Čína válí, Západ drhne…

Čína válí, Západ drhne…

Pandemie koronaviru se svými zdravotními, ekonomickými i politickými důsledky ukazuje sílu a schopnost politicko-ekonomického uspořádání geopolitických bloků i jednotlivých zemí.

Poslední domácí zprávy