• Sobota, 05. prosinec 2020
  • Svátek má Rukojmí Jitka

Evropský poker vrcholí-obě strany přihazují
Počet návštěv: 757

Evropský poker vrcholí-obě strany přihazují

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Ke vzpurnému Polsku a Maďarsku, které počátkem týdne tohoto vetovaly rozpočet EU, kvůli jeho svázání s podmínkou takzvané „vlády práva,” se nově přidalo i Slovinsko. Jeho premiér, Janez Janša, poslal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi pozoruhodný, čtyřstránkový dopis, ve kterém přirovnává současnou EU k Titanicu.

“Evropská unie je dnes konvojem lodí plujících po rozbouřeném moři.

Před konvojem našich lodí zvaným EU jsou útesy a ledovce,” píše premiér Janša. A otevřeně varuje, že by Evropská unie mohla utrpět další ztráty, pokud neopraví kurz svých lodí. Co tím má na mysli, nijak neskrývá. Orgány EU by se, podle něj, neměly vměšovat do vnitřní politiky členských států.

Hloubky krize si povšiml i britský Express a bije na poplach článkem: „EU na pokraji: Obrovská vzpoura, kvůli neuvěřitelnému dopisu šéfům EU…” Podobně, tedy jako hluboký rozkol starých a nových států Unie, vidí situaci i server RT, který z Janšova dopisu cituje jinou, velice otevřenou pasáž: „…Slovinsko nemůže akceptovat použití „diskreditačních mechanismů” k ukázňování národů, které nedodržují „politicky motivovaná kritéria EU.”

Že ve sporu jde skutečně o politiku, přesněji o tu správnou, pokrokovou politiku a o její protlačení do zemí, co se ještě brání, naznačila v minulém týdnu eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová. O institutu vlády práva prohlásila: „Nový nástroj na ochranu finančních zájmů Unie, který je v současné době nejčastěji skloňován s dodržováním právního státu, by se měl vztahovat k také respektu LGBTIQ práv.” Zde je vidět, že tu touhu po umravnění odbojných států (nebo jak Janša píše po ukázňování národů) se už elity EU ani moc nenamáhají ukrýt a maskovat.

Na další nebezpečí upozornil v tomto týdnu V. Orbán: “Po přijetí současného návrhu by neexistovala žádná překážka v propojení vyplácení fondů členským zemím s podporou imigrace, a (překážka) ve vydírání zemí, které se staví proti imigraci, rozpočtovými sankcemi,” uvedl v prohlášení, které zveřejnila agentura MTI. Mluvčí Bruselu se sice hned ozvali, že o migraci není v dohodě ani slovo, ale maďarský premier zná až příliš dobře své pappenheimské… Stačilo by, aby v budoucnu Eurokomise, či Europarlament, kde mají progresivisté drtivou převahu, přijal za všechny členské státy Migrační pakt OSN a prohlásil jej za závazný. Vždyť migrovat je přece lidské právo…

Zatím Poláci i Maďaři drží své pozice pevně a doma mají velikou, většinovou podporu obyvatelstva. Například podle průzkumu společnosti United Surveys souhlasí s krokem vlády (nepodpořit podmíněnost čerpání prostředků z evropského rozpočtu dodržováním principů právního státu) celkem 57 % polských občanů, a to i v případě, že by víceletý finanční rámec, ani fond obnovy nebyly kvůli vetu přijaty.  Opačný názor zastávala pouze pětina respondentů.

S touto podporou v zádech pak ještě furiantsky přitvrzují. Tak třeba polský premiér Mateusz Morawiecki ve svém nejnovějším projevu ve Waršavě mluvil o šikaně slabších členských států ze strany vedení EU a mimo jiné otevřeně prohlásil: „Jedná se o bod obratu v historii EU. Rozhodování na základě svévolných ustanovení může vést k jejímu zhroucení.” A teď ještě do toho ten Janšta… Polské zdroje už to začínají psát natvrdo a otevřeně. Nadpis jednoho článku zní: Předseda vlády Slovinska na straně Polska a Maďarska: Pokud o vládě zákona rozhodne politická většina, bude to konec EU.

Na celé té krásné, jako požár se šířící vzpouře, je ovšem, bohužel, jedna taková ošklivá, česká kaňka. Tomáš Petříček, z Božího dopuštění český ministr zahraničí neudržel jazyk za zuby a ulevil své potřebě se vyjádřit. Učinil to těmito slovy: „Situace ukazuje, že ne vždy můžeme souhlasit s našimi partnery z Visegrádské čtyřky. Pro Českou republiku je kompromis dosažený německým předsednictvím naprosto přijatelný.” S takovými spojenci už nepotřebují hrdí Maďaři, Poláci a Slovinci ani nepřítele….

Je nanejvýš pravděpodobné, že vše nakonec skončí nějakým upachtěným kompromisem. Že ho Němci, jako současný předsedající stát EU, ještě horko těžko uplácají. Protože případnou ztrátu vzpurných zemí Východu, ze kterého žijí a z něhož pramení jejich prosperita, si opravdu nemůžou dovolit. Heiko Maas, jejich ministr zahraničí, už prý na tom pracuje.  Ale zjevně při tom praskne další šev z těch, které tu svěrací kazajku EU drží pohromadě.

Z naší pozice uvnitř, nejsme schopni vidět, kolik jich ještě zbývá. Na kolika nitích to ještě drží. A tak alespoň držme těm vzpurným Polákům, Maďarům a Slovincům palce. Držíme je tím I sobě.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.11.2020 20:12

Mirja Mikkesh.Dnes s Vámi nemohu souhlasit.Pocheho možná berou podle Vás,ale Petříček bez něho nedá ani ránu a ten ovlivňuje politiku státu.Pro něho jsou partnery ukrajinští banderovci či lotyšští esesáci.Díky komu?Proč?


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

20.11.2020 08:41

Myslím, že pánové zdola nějakého Pocheho přeceňují. Ono je totiž uplně fuk jaký pohůnek na tom ministerstvu sedí, jen toho jmenovaného už nikdo nepotřebuje a nikoho nezajímá. V Berlíně jsou s tím děckem svojí východní Župy naprosto spokojení.


 
Petr Bílek

Petr Bílek

19.11.2020 22:09

Obávám se bohužel, že Česko se k Maďarsku a Polsku nepřidá, protože náš premiér sice předal svůj bývalý Agrofert nějakému svěřenskému fondu, ale logicky je s ním nadále neformálně svázaný, protože až vypadne z politiky, kam by se vrátil? V tomto směru chápu ty, co jej nenávidí. Mě více vadí, že díky své, dnes teoretické vazbě na Agrofert, není schopen postavit se zejména Německu, kde má Agrofert velké obchodní zájmy, a tak se pokouší vykličkovat z nějakého jasného stanoviska k problémům, které jasně definuje Maďarsko a Polsko. Místo rozhodného postavení se za tyto dva spojence v rámci V4, nechá vyjádření na Pocheho poskokovi Petříčkovi. Česko tím bohužel jen ztrácí nenahraditelné spojence ve V4. Znamená to jen další ponížení vůči Bruselské "socialistické" kamarile a její vizi sjednocené Evropy na základě pochybných aktivistických doktrin, požadujících neadekvátní ochranu marginálních menšin na úkor většinového obyvatelstva. Česku bohužel zcela chybí politik formátu Orbána.


 
Když západní lháři křičí: Umlčte lháře!

Když západní lháři křičí: Umlčte lháře!

Alternativní, nebo chcete-li neoficiální weby, vznikly z niterné potřeby lidí postavit se proti panujícím a do očí bijícím západním lžím oficiálním. Např. proti oficiální lži o tom, že dvě letadla v New Yorku srovnala dva železobetonové mrakodrapy, ale spadly po tom nárazu mrakodrapy tři. 

Evropská unie chce zničit automobilismus

Evropská unie chce zničit automobilismus

Proud šíleností pocházející z Bruselu nepřestává. Zdá se, že Evropská unie chce zničit automobilismus a způsobit, aby byly automobily tak drahé, že si je běžný člověk nebude moci pořídit. Nová eko-norma Euro 7 fakticky zlikviduje v roce 2025 auta bez elektropohonu. Auto si tak budou moci dovolit jen ti nejbohatší, protože elektro-auta jsou velmi drahá. Vidíme, že EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve se z ní dostaneme, tím lépe.

Poslední domácí zprávy

 Zvrat v kauze Zadeh

Zvrat v kauze Zadeh

V kauze s více obviněnými, s nepřehlednou důkazní situací a složitou právní problematikou se dají čekat různé zádrhele a překvapení. Platí...