• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Šest let za sedm slov aneb v Brně už platí právo šaríja.
Počet návštěv: 1618

Šest let za sedm slov aneb v Brně už platí právo šaríja.

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

Jako přímý pamětník srpnové invaze pěti států Varšavské smlouvy v roce 1968 si dobře pamatuji hořký vtip, který se vyprávěl krátce poté. Jmenoval se Kšeft století – my jsme poslali na Východ 2 000 slov a oni nám za ně dodali 6 300 tanků a tisíc letadel i s posádkami.

Vytanul mi na mysli, když jsem si přečetl o rozsudku Krajského soudu v Brně. Ten odsoudil českého občana, který na sociální síti komentoval v roce 2019 atentáty v mešitách na Novém Zélandu sedmi slovy šest let nepodmíněně. Jeho výrok: „jak jim chutná jejich vlastní medicína? Dobrá práce ???!“ soud označil jako schvalování atentátu na muslimy.

Zjevný nepoměr mezi vinou a trestem mi připadá zarážející. Zejména pak v českých poměrech, kde vulgární výzva k podřezání prezidenta republiky je nakonec vyhodnocena jako přestupek a schvalování atentátu na české vojáky v Afganistánu soudy potrestaly v jednom případě tříměsíční podmínkou, v druhém byl pachatel odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu.

Hledat logické zdůvodnění rozdílů v rozhodování českých soudů je dle názoru odborníků, politologů, publicistů a politiků velmi obtížné. Nicméně předpokládám, že výše trestu odráží význam chráněného zájmu, soud svým rozsudkem dává jasně najevo, jaké principy a zájmy musíme chránit. Nejen v rovině právní či státoprávní, ale především etické a ideové. Když rozsudek brněnského krajského soudu vyhodnotím z tohoto hlediska, a porovnám s výše zmíněnými podobnými případy, dospívám k názoru, že v Brně již z hlediska posuzování verbálních trestných činů platí islámské právo šaría.

Ještě ne v plné síle, spíše tak na úrovni osvícených islámských diktatur třeba v Zálivu. Pouze v islámském světě by těch sedm slov mohlo být interpretováno jako výrok, který nepřímo připomíná islamistické atentáty v Evropě či krutosti Islámského státu a oznamuje, že to dokáže páchat i druhá strana, a proto vyžaduje exemplární trest. V Saúdské Arábii či v Íránu by pana B. Č. popravili, v Emirátech by dostal zhruba těch šest let jako v Brně. Možná i s podobným odůvodněním, jenom odkaz na báječný český vynález – předsudečnou nenávist - by chyběl.

Nechci končit svůj nedělní komentář tak pesimisticky, proto ho uzavřu oblíbenou právnickou historkou mého kolegy z vlády Otakara Motejla. Týkala se případu mladého soudce z doby První republiky, který záhy přišel na to, že jej ta práce nebaví, jediné, co se mu na ní líbilo, byl plat. Po prostudování předpisů vymyslel způsob, jak to vyřešit. Když soudil spor dvou sousedek, z nichž jedna dala druhé na pavlači facku, odsoudil pachatelku k trestu smrti. Vypukl skandál, mladého soudce krátce hospitalizovali, on trval na svém, tak ho poslali do důchodu s plnou penzí.

Inu, historie je učitelkou života. Přimlouval bych se při této příležitosti také za hospitalizaci autorů pojmu předsudečná nenávist.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

22.03.2021 21:05

Co oči nevidí, srdce neželí. Pan Majevský má pravdu. Teror proti civilnímu, městskému obyvatelstvu na ruskojazyčném jihovýchodě Ukrajiny je naší diplomacií všemožně podporován. Je zamlčeno, že "kárné oddíly" ostřelující Doněck i Luhansk tvoří především neonacisté, banderovci. Šlo jim o likvidaci civilistů i infrastruktury. Měli v plánu "převýchovu" místních obyvatel. Jak by asi v podání neonacistů probíhala, jistě víme. Byla připravena vraždící komanda nelítostně vyhlazující místní obyvatelstvo. Jenom hrdinným, ozbrojeným odporem domobranců bylo tomuto scénáři zabráněno. V současnosti se boje rozhořely nanovo. Ostřelování měst je na denním pořádku. Do civilních čtvrtí se střílí dnem i nocí a situace je opět tragická, eskaluje. Samozřejmě, že nic oficiálně nevíme, o životy Ukrajinců ruského původu přece nejde. Nikdo ani nehlesne. Mohou být vražděni, aniž by zasáhly různé lidskoprávní instituce. Člověk v tísni mlčí jako zařezaný. Je veledůležité tyto informace zatajit, protožek do Rusů se může beztrestně střílet. Krásně vyjádřil směřování neoconů blázen s tváří pošuka Pavel Novotný v ruské TV. Zatímco by v Praze uvítal 70,000 utečenců ze zemí, které jsme zničili válečnými výpady, Rusové by měli být trestání jenom za to, protože mají tu drzost žít na planetě Zemi. Musí nám být jasné, že veškerým tímto jednáním se přibližujeme k horké válce. Tito nemocní lidé nemají ani zdání o tom, že předpokládáme jejich logické jednání směřující k vyjednávání, aby válečný konflikt nenastal. V jejich myslích a činech nehledejme logiku. Jsou to šílenci, jimž se může v blízké budoucnosti zničit, ukončit život člověka na naší planetě. Je těžké se jim ubránit. Jejich šílenství je tragédií, protože by měli být na uzavřených odděleních psychiatrií pod odborným dohledem. Není nikdo, kdo by jim podával zklidňující léky. Proto riskujeme pod jejich vedením existenci nás všech. Je pravdivé přísloví "Co oči nevidí, srdce neželí?"...A co situace v Jemenu. 15,000,000 Jemejců prožívá hladomor. Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie je naším spojencem, nevíme nic o utrpení milionů lidských bytostí. Bojujeme za jednotlivce, i to je záslužná činnost, ale jaksi blahosklonně přehlížíme miliony nešťastníků, kteří se narodili na nesprávné straně, nesprávném místě v nesprávnou dobu. Je třeba připomenout Goebbelsovo heslo, že jeden zavražděný člověk je tragédie, zatímco miliony zavražděných je statistika. Tato statistika se nikdy nezabývala lidskými osudy. Pro jeden lidský osud nám unikají miliony lidských osudů těch, o nichž se dá tvrdit: "Co oči nevidí, srdce neželí". Mějte se hezky. ...PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.03.2021 19:33

Pane Kavane,on schvaloval teror proti té správné straně,tak nic dostat nemohl.Jinak se na tom podílejí i novináři,kteří soudce skrývají za soudní budovu.O konkrétním soudci mlčí.Ono by to mohlo s dotyčným soudcem špatně dopadnout.Jistá soudkyně přiřkla před mnoha lety nějakou jámu sudeťákovi z Německa a po reakci občanů v místě jejího bydliště se musela odstěhovat.Brněnský "soudce" by mohl dopadnout stejně a tak novináři označí dotyčnou osobu za soudní budovu.To je soud.Lidé uvnitř mají nějaké jméno a zastávají veřejnou funkci a jsou nikoliv soudem,ale senátem či samosoudcem.Takže konkrétní osoba,kterou presstituti kryjí i přes nesmyslný rozsudek.Předpokládám,že další řízení bude mít víc rozumu,ale to nikdo neví.Vrána vráně oči nevyklove!


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

22.03.2021 03:42

Kdyz byla v roce 2014 podpalena budova odboru v Odese a uhorelo tam spiusta lidi, kterysi namestek ceskeho Ministerstva zahranici se vyjadril v tom smyslu, ze tak bylo dobre. Kolik let dostal on?

PROGRAM POLITICKÝCH REFOREM V ČR
https://www.keepandshare.com/doc9/21055/ceskereformy-pdf-21k?da=y


 
 Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

V nejbližších dnech stane před soudem Zdeněk Zemek st., zakladatel a šéf holdingu, jenž podlehl vábení státu a pustil se do výstavby fotovoltaických elektráren. Zatížil holding miliardovým úvěrem a jako mnozí jiní byl přinucen zúčastnit se běhu o závod s časem o získání licencí Energetického regulačního úřadu na provozování tří rozestavěných chomutovských fotovoltaických elektráren.  Startovním výstřelem bylo náhlé snížení  výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren v listopadu r. 2010 s účinností od 1. ledna 2011. Snížení bylo likvidační, neboť ohrožovalo způsobilost holdingu splatit úvěr. Tím stát nepřímo navodil nebezpečí jeho krachu. Pokud by holding nedoběhl do cíle včas a stal se nezpůsobilým splácet úvěr, čtyřem tisícovkám zaměstnanců by hrozilo propouštění.

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nemá smysl trápit mozkové buňky konstatováním, že letos jsou volby tak nějak důležitější než tomu bylo dřív. Půlka národa a politického spektra volí Babiše, ta druhá půlka proti němu. Zní to banálně, ve skutečnosti je to ale tvrdá a nekompromisní kalkulace.

Poslední domácí zprávy

Kunktátorova moudrost

Kunktátorova moudrost

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního...

Koho volit?

Koho volit?

Otázka, se kterou se setkávám každý den. Lidé diskutují doma, v práci, na zahradě, se sousedy, na ulici, v tramvaji či autobusu i na večírku...