• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Přeřeknutí nebo politický program?
Počet návštěv: 1507

Přeřeknutí nebo politický program?

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru o nasměrování volební kampaně své strany na seniory, kteří až doposud tvoří jádro voličů vládního hnutí ANO.

Ivan Bartoš použil pozoruhodný výraz – jeho strana chce nabídnout „důstojný exit“ Babišovým voličům, aby se nemuseli stydět, jak volili ve volbách minulých. Pomíjím aroganci, která z jeho výroku čiší (jsou staří a hloupí, proto volili ANO a teď se kvůli tomu musejí stydět) a chci se soustředit na ten „důstojný exit“.
   
Pan Bartoš přehlédl, že starší generace má pevně zafixován aforismus Jana Vodňanského „Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde“. Statistika ukazuje, že v letošním roce umírá ve věkové kategorii nad 60 let asi o 50% více lidí než v letech minulých. Slovní spojení „důstojný exit“ je jedním ze sloganů paliativní péče a vztahuje se k umírání. Vychází mi z toho jen dvě možnosti – buď je pan Bartoš slovoslepý nebo popustil uzdu svému pirátskému cynismu.
   
Pirátská strana je jedno z mála českých politických uskupení, které je součástí evropské anticivilizační levice. V Evropském parlamentu jsou součástí frakce Zelených, jejichž ideologie se stala hlavní inspirací fundamentálních změn, které nás v budoucnu čekají. Doporučuji všem přečíst si usnesení a rezoluce za poslední dva roky EP přijaté.
  
Evropská unie, jejíž součástí jsme se v roce 2004 stali, chystá (a již uskutečňuje) dva zásadní kroky, které mají ambici změnit naše každodenní životy daleko zásadnějším způsobem než to dokázal nacistický a komunistický režim ve svých nejbrutálnějších fázích. První z nich je Zelený úděl, který pod záminkou záchrany světa před klimatickými změnami má zničit naší ekonomiku. Jeho snahou je vrátit Evropu do období před průmyslovou revolucí. Praktickou ukázku života po zavedení principů Zeleného údělu zažíváme nyní jako zkušební softverzi v podobě lockdownů, v praxi bude doplněna přísně vegetariánskou stravou a energetickou chudobou. Stačí si přečíst Velký reset Klause Schwaba. Druhý, který pomáhá v praktické rovině naplnit tento cíl, představuje postupná náhrada původní evropské populace přistěhovalci z Afriky a Asie. 


Dle názorů progresivistů je západní civilizace zatížena dědičným hříchem rasismu, otrokářství, kolonialismu industriální éry, v níž Evropané ovládli celý svět. Tuto historickou nespravedlnost je třeba napravit, takže nás chtějí donutit, abychom zavrhli své dějiny. Chtějí to, co ve Spojených státech už probíhá - aby lidé, kteří nikdy nebyli otrokáři ani kolonizátoři, platili odškodné lidem, kteří nikdy nebyli otroky. Obojí se zdůvodňuje barvou pleti. Pokud jde o lidskou stránku problému, musím konstatovat, že tak fundamentální nepřátelství k evropské civilizaci a jejím nositelům nevyjadřovala žádná totalitní ideologie 20. století. Progresivní anticivilizační levice z barvy pleti učinila zásadní kriterium minulosti, přítomnosti a budoucnosti, které se spíše podobá nacistickému antisemitismu než třídnímu boji v komunistickém pojetí.
   
Proto očekávám, že současná dočasná omezení občanských a ekonomických práv a svobod se stanou každodenní realitou, protože pandemii vystřídá boj proti klimatickým změnám. Stejně jako nyní budou pod jejich vládou nadále ohrožováno naše zdraví a životy. Anticivilizační levice má svou představu o tom, kdo a jak má na našem území žít. Brzy na tom budeme podobně jako na západě EU, stačí vhodně nastavit kvóty povinné solidarity a naplno rozjet migraci. Možná nám potom ještě jednou nabídnou důstojný exit.
   
Bohužel, evropská historie ukazuje, že za určitých okolností se mohou i ty nejdrsnější totalitní režimy dostat k moci legální a fakticky nenásilnou cestou vítězstvím v parlamentních volbách. Podařilo se to nacistické straně v roce 1933 v Německu a komunistům u nás v únoru 1948. Výhra anticivilizační protičeské levice a jejich spojenců vážně hrozí také v našich podzimních volbách. Stojíme na osudové křižovatce.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

04.04.2021 20:29

Pane Bašto, nehledal bych ve výrocích feťáka Bartoše jinotaje, cynismus, nebo tupost. Prostě byl dobře sjetej. Myslím, že lidi se životními zkušenostmi tu hrůzu vidí. No a mladším, těm "chytřejším", co se chodí každý rok klanět na pietní místo, kde byl ubit student Šmíd, aby pak druhý den vstal z mrtvých jako poručík Zifčák, tak těm už opravdu není pomoci. Bartoš a přerostlé děti od Pirátů by si měly uvědomit, že právě ti co se mají dle těch pitomečků stydět za svou volbu, byli před třiceti léty také mladí, bez zkušeností a stačilo pár let profackování životem který si vycinkali a dnes volí jak volí. Jsem přesvědčen, že zhuleného Bartoše s bandou nevychovanejch spratků volit nebudou.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.04.2021 16:10

Piráti mohou vyhrát,protože hloupý český volič je přeborníkem ve skoku na špek.Ví,že se partajím nedá věřit,protože před volbami lezou voličům do pr--le,jak jsou zvyklí konat v mezinárodních vztazích.Po volbách přijde vystřízivění,protože se opět ukáže stará pravda sliby chyby.Jenže do dalších voleb jde volit stejné gaunery,kteří ho už několikrát podvedli.A když se rozhodne pro něco jiného,tak volí takové pochybné spolky,jako byly např.Věci veřejné.Mladým voličům stačí slíbit legalizaci drog a mají zajištěn dostatečný počet hlasů.Euforii později vystřídá zklamání,jako přišlo po roce 1948 i po roce 1989.Jen už to nebude možné změnit.Já budu už aspoň "tuhej,jako žádnej druhej" a hlupáci ať si to vyžerou až do dna.


 
Negramotný nebo arogantní?

Negramotný nebo arogantní?

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel publikoval v Právu článek „Důrazná odpověď na agresi, spolupráce doma i ve světě“. Napsal tam doslova toto: „To, že byl útok na sklad ve Vrběticích proveden příslušníky speciální jednotky zpravodajské služby, je fakticky vojenské napadení. ..... to, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů.“

Poslední domácí zprávy