• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Lidi nejsou ovce
Počet návštěv: 687

Lidi nejsou ovce

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Ovce je zvíře stádní. Poslušně houfem táhne tam, kam ho žene bača nebo ovčácký pes. Nebo jdou všechny sborem za tím prvním beranem. Někteří lidé ale takoví nejsou. Jsou horší.

Nejsem si jist, jestli ovce chodí ochotně na porážku, protože při svých několika návštěvách salaší jsem se zajímal spíše o posilující nápoje než o živý inventář. Navzdory tomu, že ovce iniciativně se dostavující na porážku se zařadila mezi okřídlená slova, bych spíš tipoval, že ovečky v oněch případech prostě nevědí, kam jdou. Ale budiž. Jdou jako ovce. Poslušně, stádně, bez obstrukcí.

Jaktěživ jsem ale neslyšel o ovcích, které by se nejen dobrovolně, ale přímo aktivně a horlivě hrnuly k cejchování žhavým železem, nebo že by se nadšeně a netrpělivě tlačily ve frontě na procvaknutí ucha a pověšení kroužku s číslem. Nemyslím, že by se nějak iniciativně hlásily o to, až budou řádně sečteny. A už vůbec nevím o ovcích, které by si stěžovaly na průtahy při vypalování čísel či procvakávání uší.

Vy snad ano? Máte dojem, že ovce nervózně kverulují, že žhavých želez je nedostatek, že procvakávání uší vázne na dodávkách visaček s čísly? Je to pro ně téma? Rozčilují se, že je někdo nespočítal o půldne dřív? Nadávají na šlendrián, kvůli kterému se prý tísní ve frontě, přitom už mohly slastně čuchat vůni své spálené kůže nebo si masochisticky užívat lábuž při perforování svých boltců?

Nakonec to ty ovce nějak absolvují, ale občas je bača musí nakopnout nebo přetáhnout klackem. Tak tedy jdou, no dobrá. Než riskovat pokutu, tak raději ten cejch nebo pírsing. Ale aktivně, nadšeně, iniciativně, horlivě, netrpělivě? To umějí jen lidé.

Že se mnozí z nás nechají ocejchovat nebo si prockvaknout kdovíco kvůli tomu, aby neměli nějaké popotahovačky, aby se vyhnuli hrozbě pokuty, to ještě chápu. Ale že mnozí jsou dokonce schopni lamentovat a stěžovat si, že byli procvaknuti až druhý den, to už mi do hlavy neleze.

Takže příště neurážejte ovce, že jsou jak lidi.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
miro miro

miro miro

08.04.2021 11:04

Dobrý den pane Jakl, před více než 30-ti lety jsem krátkou dobu sloužil u PS s vaším tatínkem,byl to čestný,rovný,chlap kterého jsem si vážil. Když čtu co píšete, mimochodem čím jste, vlastně ničím, nic jste nevytvořil pouze se celý život živíte tlacháním o ničem a díky tomuto systému vám to stačí na dobré živobytí. Tragedií tohoto systému je umožňuje lidém jako jste vy psát kdejaké bludy aniž by měli fundované znalosti opírající se o konkretní historické zkušenosti. Porovnejte si ten váš výtvor s komentářem pana Přibyla a zamyslete se.


 
Maličký Kamínek

Maličký Kamínek

07.04.2021 22:07

Jéje... :-))) tak jsem se při čtení článku domnívala, že pan Jakl píše o sčítání lidu, které mělo počáteční potíže... :-))))


 
Josh Ommi

Josh Ommi

07.04.2021 21:07

Vazeni diskutujici, pane Přibyl, popsal jste to presne a spravne... Ale je to jenom od kroku 2. Krok 1 jest vyber toho spravneho vudce-psychopata. A pak to bezi presne tak, jak je to popsane. Taky "Ady" byl vybran...


 
Daň z nemovitosti podle návrhu Pirátů

Daň z nemovitosti podle návrhu Pirátů

Pracovní skupina Pirátské strany přišla s návrhem OBROVSKÉHO zdražení daně z nemovitosti. V návrhu se píše: "Zdanění nemovitostí může přinést stovky miliard korun ročně a zlepšit dostupnost cen nemovitostí k bydlení. Efektivní zdanění nemovitostí v USA se pohybuje mezi 0,3- 2,21 % a v EU 0,05 – 1.93 % z ceny z nemovitosti.

Poslední domácí zprávy