• Středa, 08. prosinec 2021
 • Svátek má Rukojmí Květoslava

Poslední válka
Počet návštěv: 2214

Poslední válka

Ladislav Petráš Článek od Ladislav Petráš

Právě jsem se dozvěděl, že po sedmi letech naše zpravodajská služba vyřešila to, co nevyřešila kriminální služba a další odborná pracoviště (například pyrotechnici, Báňský úřad a další obdobná profesionální pracoviště).

Jedná se o výbuch v muničním skladu Vrbětice, ke kterému došlo před sedmi (7!!!) lety. Dnes premiér Babiš prohlásil: „V pátek večer jsme byli informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země. ... Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničního areálu skladu Vrbětice v roce 2014." Zároveň bylo oznámeno, že bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Ti prý byli našimi tajnými službami identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb GRU a SVR.

Jen pár informací o výbuchu soukromého muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. K prvnímu výbuchu došlo 16. 10. 2014 ve skladu výbušnin firmy Imex Group ve Vrběticích v objektu č. 16. Ke druhému výbuchu došlo dne 3. prosince 2014 opět ve Vrběticích ve skladu č. 12, který je vzdálen asi150 metrů od skladu č. 16.

Před těmito událostmi měl stát, tak jak řekl tehdejší ministr vnitra Chovanec, alarmující informace o stavu muničních skladů od našich bezpečnostních služeb. Tak, jak ukázaly kontroly muničních skladů a obdobných zařízení pro skladování výbušnin, které následovaly po výbuších ve Vrběticích, alarmující informace se ukázaly jako pravdivé. O tom svědčí například kontrola u firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Jak opět uvedl tehdejší ministr vnitra Chovanec: „Je důvodné podezření, že tam kontrola nalezla věci, které tam nepatřily." To potvrdil i tehdejší hejtman Pardubického kraje M. Netolický, když prohlásil, že v tomto objektu byly nalezeny stovky tun munice a trhavin (včetně semtexu) skladovaných bez povolení.

V souvislosti s výbuchy ve Vrběticích se vážně diskutovalo o tom, že v těchto skladech také byla munice a jiný výbušný materiál nejen vyřazené ze zásob AČR, ale také nezákonná munice nakoupená v cizích státech jako obchodní artikl. To však nešlo prokázat, protože došlo k tak rozsáhlé destrukci, která zničila většinu důkazů.

Také je nutné brát v úvahu ten fakt, že v té době byl nelegální obchod se zbraněmi, municí a trhavinami značně lukrativní a vzhledem ke konfliktu na Ukrajině, ale i v jiných oblastech, značně rozšířený. O tom svědčí i některé informace z roku 2016 o nelegálním vývozu zbraní z ČR, na kterém se údajně měli podílet i některé naše státní instituce.

Jak je to tedy s tou dnešní informací o teroristickém činu ruských tajných služeb v objektu Vrbětiských muničních skladů? Kladu si několik základních otázek:
Co tím tyto tajné služby chtěli dokázat? Co tím sledovaly?
Jaký význam měl tento teroristický čin pro RF? Co tím chtěla získat (dokázat)?
Jak je možné, že po prvním teroristickém činu (výbuch dne 16. října 2014) následoval druhý výbuch jen 150 metrů od toho prvního a to až 3. prosince téhož roku? To se pachatelé vrátili na místo činu bez ohledu na to, jak byl tento prostor po prvním výbuchu střežen a neprodyštně uzavřen?
Jak po 7 letech vyšetřování a na základě jakých důkazů naše bezpečnostní služby dospěly k jednoznačným důkazům o vině ruských agentů na těchto teroristických činech, když už v minulosti proběhl soud s údajnými pachateli?

Na tyto otázky nemám žádnou logickou a věrohodnou odpověď. Je zde ale řada okolností z posledních měsíců, které mohou mít nějakou souvislost s propojením těchto událostí.
Předně je to budoucí tendr na dostavbu JE Dukovany. Je nutné zabránit ruským firmám v účasti na tomto tendru. Boj o lukrativní zakázku nezná žádná pravidla a veškeré podrazy jsou povoleny. Při této příležitosti připomínám společné prohlášení prezidenta USA D. Trumpa a premiéra ČR A. Babiše, které podepsali v roce 2019. Mimo jiné se tam konstatuje: „Spojené státy a Česká republika potvrzují, že energetická bezpečnost je nedělitelným pilířem národní bezpečnosti každé země. Budeme spolupracovat na prozkoumání příležitostí vyplývajících z transformace energetických trhů … Budeme dále zkoumat potenciální přínosy rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě.“ To stojí za zamyšlení o tom, kdo ve skutečnosti má největší šanci naší JE dostavět.
Druhá událost souvisí se současnou mezinárodní politickou situací. Mám na mysli vyhrocenou diplomatickou a vojenskou situaci mezi USA a RF. Významnou roli zde hraje i Ukrajina. Opět připomenu jednu pasáž ze společného prohlášení premiéra Babiše a D. Trumpa: „Zůstáváme pevní v podpoře ukrajinské suverenity a územní celistvosti, jakož i v pokračujících sankcích proti Rusku. Chválíme statečnost a obětavost Spojených států a českých jednotek sloužících bok po boku v Afghánistánu.“

Kladu si otázku, jestli tyto dva důvody nejsou věrohodnější, odpovědí, než obvinění ruských tajných služeb z teroristického útoku na sklad výbušnin ve Vrběticích v roce 2014. Navíc je úsměvné to, že z těchto teroristických činů jsou obviněny dvě konkrétní osoby a to zrovna ti "čučkaři", kterým se nepodařilo otrávit novičokom bývalého agenta Skripala.

I když jsem poslední větu napsal tak trochu v odlehčeném stylu, jsem toho názoru, že na příliš velkou legraci ta současná situace nevypadá. Na začátku je to vyostřená diplomatická situace mezi USA a RF, urážka ruské hlavy státu prezidentem USA, který souhlasil s pojmenováním Putina jako "zabijáka", stahování velvyslanců a masové vyhošťování diplomatů. Pokračuje to masivním soustřeďováním vojsk členských států NATO u ruských hranic a obdobnou odpovědí ruských ozbrojených sil. My se na této situaci podílíme pouhým konstatováním, že se ruští agenti podíleli na teroristických činech na našem území, aniž by občanům byly předloženy jednoznačné důkazy, o kterých hovořil A. Babiš.

Je nutné, abychom si uvědomili, že takto vyostřená situace se může velmi rychle změnit ve válku. Nebyla by to válka lokální, nebyla by to ani třetí světová válka. Byla by to válka poslední, končí svůj komentář Ladislav Petráš.

Ladislav Petráš
V letech 1966 – 1969 studoval na Vojenské škole Jana Žižky z Trocnova (VŠJŽ) v Bratislavě, poté na Vysoké vojenské škole pozemního vojska (VVŠ PV) ve Vyškově. Ve své kariéře dále absolvoval Vojenskou akademii A. Zápotockého (VAAZ) v Brně, Vojenskou akademii generálního štábu Ozbrojených sil SSSR (VA GŠ) v Moskvě a Kurz vyšších funkcionářů v oblasti řízení prostředků obrany (USA). V rámci služby vykonával velitelské a štábní funkce (od velitele roty až po velitele motostřelecké a mechanizované divize) u bojových útvarů ČLA a AČR. V posledních letech své vojenské kariéry zastával funkci vedoucího katedry taktiky, velení a štábní služby na Vojenské akademii v Brně. Svoji vojenskou kariéru ukončil v roce 2004. Poté pracoval pro soukromou firmu, kde se zabýval bezpečnostní problematikou. V roce 2007 odešel do důchodu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

19.04.2021 09:02

Vrbětice = Gliwitz současnosti. je to přenesení viny ze špatně zabezpečeného skladu zbraní a munice na RF. Ta za to přece může, že ostraha a technické zabezpečení byly mizerné. Pokud vím, tak se pořádaly v areálu skladu též automobilové závody. Byla upoutávka na internetu. Navíc nemuselo být v tomto prostoru tolik bezpečnostních povolení, protože to byl uzavřený areál téměř bez lidí. Zajímal jsem se o to. Byla na to inzerce. Závody se tedy konaly v rizikové oblasti. K výstraze byly použity pouze bezpečnostní pásky s cedulemi, na nichž byl vyobrazen symbol "nebezpečí výbuchu". A tak se tam tedy závodilo. Existuje řada snímků i videí. Babiš přislíbil, že požádá Koudelku, aby odtajnil materiály, které jsou směrodatné pro současné hodnocení zlikvidování zbrojních skladů. Areál byl v době, kdy tam byly armádní sklady, zabezpečen trojitým plotem. V meziplotí byli vypuštěni vlčáci. Na profesionální ostraze se podíleli ozbrojení vojáci rychlopalnými zbraněmi. Do areálu byl vstup přísně zakázán. Poté, co tento areál převzala Vámi jmenovaná soukromá firma, ostraha v podstatě selhala. Areál hlídali amatéři, když vojáci zcela zmizeli. Děsí mě v tomto případě ostraha tvořená z dědků, co si nosí do práce kastrólky s jídlem a zapíjí to alkoholickými nápoji různých druhů. Trojitý plot vzal zasvé, zůstal obvodový z kovového výpletu. Už vidím, jak se dědci hrnuli na pochůzky při nepřízni počasí. Spíše dřepěli na provizorní vrátnici. Nikde ani zmínka o hlídacích psech. Část, kterou chce dát veřejnosti Babiš je bez souvilostí nezajímavá. Vyfabulovaní ruští špióni by se v žádném případě nemohli dostat do objektu. Pokud by se tak stalo, nemohli by bezprostředně sklad zničit, protože by při tom přišli o život. To hypoteticky znamená, že nastražili výbušná zařízení, explodující až po jejich odjezdu. Tyto časované miny měli tedy připravené. V tom případě akce byla domluvena. Že by si ti, kdo je tam provázeli nevšimli, že ruští špióni kladli nálož je méně, než pravděpodobné. Vniknutí do areálu je možné v případě, když chybí základní zabezpečení. EPS i EZS úplně chybí. Chybí též GPS snímače s kontrolou pohybu, které musí být používány v hlídaných objektech. Ty jsou využívány pro naprosto přesnou kontrolu vykonané práce bezpečnostních pracovníků. To, co je v tomto případě podstatné, je stupeň zabezpečení objektu. Ve hře je samozřejmě i elektrický zkrat, výboj i kouření v zakázaném prostoru. (Statický výboj i zásah blesku). Na Rusy bych šlendrián nesváděl. Pokud by sklad měla pod kontrolou armáda věřím, že by se tento incident nikdy neudál. Má úvaha není o tom, zda byl sklad využíván k nelegálnímu prodeji zbraní různým teroristickým uskupením, jež nebylo možné oficiálně zásobovat zbraňovými systémy, protože to zakazují mezinárodní dohody. .....Mějte se hezky. ...PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

18.04.2021 19:22

Zenou nas do valky proti Rusku jako ovce na porazku. My jim pomuzeme znicit Rusko a oni potom znici nas!

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

18.04.2021 18:53

Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli, kradli. Měli jsme na to celé tréninkové programy.
[POMPEO M., Texas A&M University, duben 2019].
Já bych ještě dodal vraždili. Zajímavé na tom je, že na místo toho, aby studenti takovýmhle gaunerům řekli - je nám z vás na blití, vypadněte z budovy ... tak to naopak byla náramná sranda, uvolněná atmosféra, děti se smály, ředitel CIA se smál, prostě psina. No a ten náš vachmajstr Koudelka ? To je slouha, takové důležitosti, že ho úkolujou v CIA už na vrátnici. Protože jen vrátný a vachmajstr jsou sto vymyslet takovouhle ptákovinu. No pokud toho betla s národem bude hrát i Babiš, tak opravdu u normálních lidí skončil.


 
Politické nálady se budou vracet…

Politické nálady se budou vracet…

Ty proběhlé volby byly tragédií, protože nastolily proti vůli voličů ANO,SPD a hlavně propadlých hlasů ČSSD a KSČM odpudivou panskou suitu, která nám bezprizorním 60 % dává najevo, že tu budou vládnout hlava nehlava i s vědomím toho, že budou muset být vystřídáni.

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

České Ministerstvo zdravotnictví, dnes v čele s Adamem Vojtěchem, spolu s vládní rétorikou se hodně snažení o narativ, v němž by „vyjevilo národu jedinou pravdy“ o Covidu-19 a vakcinaci, tedy očkování. Je značně usilovná, ale bohužel také nepravdivá, nemorální, značně zavádějící.

Nenechme si vzít další Vánoce!

Nenechme si vzít další Vánoce!

Co nezničili proislámští aktivisté a eurohujeři, chtějí zničit připosraní covidhysterici. Ministr v demisi Vojtěch zcela vážně vyzývá, ať si nepouštíme domů Mikuláše s andělem a s čertem. Nedávno také nesmyslně vláda zakázala vánoční trhy s programem, punčem a vánoční družnou atmosférou.

 Konečně blog, kery neni o koroně

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

Poslední domácí zprávy

                                Ministr školství

Ministr školství

Myslím ne toho ještě fungujícího, ale toho, co teprve přijde. Toho, který čím méně vlastní to, zač by mohl být ctěn i uznán, tím...