• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Vraždy na prahu svobody!
Počet návštěv: 1115

Vraždy na prahu svobody!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

20.dubna 1945 bylo jen několik dnů před koncem války. Obyvatelé vesnice Zákřov nedaleko Přerova na Moravě se již těšili na blížící se svobodu. Rudá armáda osvobodila 13.4. Hodonín, 16.4. Břeclav a 22.4. společně s 1.čs. tankovou brigádou Opavu. Právě v těchto dnech před 76lety, provedly prchající německé jednotky jeden z mnoha válečných zločinů na konci války. Vesnice Zákřov byla vypálena, obyvatelé brutálně povražděni… Zákřov nebyl jediný, vedle této vesnice byla v posledních dnech války vyvražděná Ploština (19.4.), Prlov (23.4.), Javoříčko (5.5.), a další moravské a české vesnice. Rudá armáda trestala prchající německé jednotky a ty se dopouštěly těchto zločinů na civilním obyvatelstvu.

Před několika lety jsem četl na internetu nepodepsaný článek, autor měl možná jen lidský strach pod článek se podepsat, dnešní doba pravdě nepřeje. Ten dopis či článek mne zaujal, proto jsem jej zveřejnil. Ověřil jsem si fakta, ta hrůza se opravdu stala, kdo dnes to ale ví? Ve škole mají jiné hrdiny, na ty nejspíše skutečné nejsou osnovy. Jako spoluúčastníci na tomto zločinu jsou uváděni tzv. vlasovci. Podle jiných pramenů jde o kozácký prapor ve službách Němců. Není to rozhodující…

Blížící se porážka fašismu vedla nacistické zločince k těm nejhorším zločinům. Jeden z mnoha takových, které se staly na konci války je vražda devatenácti zákřovských občanů. Dovolte připomenutí tohoto zločinu. Pod záminkou, že Zákřov je střediskem partyzánů a obyvatelstvo je podporuje, podnikli němečtí fašisté se svými rusky mluvícími spojenci v jejich službách (kozáci či Vlasovci?) proti Zákřovu 18.dubna 1945 vražednou akci. Používali pušky, kulomety, pancéřové pěsti a ruční granáty.

Vesnice byla zapálena. Když se občané pokoušeli hasit nebo zachraňovat dobytek, bylo na ně stříleno. Někteří byli odvlečeni do jednoho stavení, kde byli střeženi. Pod ochranou palby prováděli Vlasovci drancování, loupení a zatýkání. Muži starší 50 let, byli propuštěni, ostatní - v počtu 23 - byli v trojstupech odvedeni do Velkého Újezda. Tam je Vlasovci zavřeli do malé místnosti ve dvoře radnice - v bývalém chlévě. Zde byli dva dny "vyslýcháni", biti a týráni. Čtyři z uvězněných byli propuštěni.

Ostatních 19 mužů po dvoudenním mučení, s přeraženými údy a rozbitými obličeji, naházeli do nákladního auta a odvezli do lesa k samotě Kyjanice. Stalo se tak v podvečer 20. dubna. Nad samotou Kyjanice u dřevěné boudy zastavili, přivezli německého faráře p. Schustera ze Slavkova a vyzvali ho, aby dřevěnou boudu vykropil jako hrob. Když farář uviděl zakrvácené a zohyzděné obličeje a těla přivezených mužů, zhroutil se a odmítl výkrop provést. Němci a vlasovci nalili pak do boudy dehet, naházeli české mučedníky do boudy, obložili je dřívím, na těla nalili benzín a pak vše zapálili. Mnohé oběti tak byly upáleny za živa…

Dlouho se plížil dusivý dým lesy a údolím. Místo bylo střeženo nikdo tam nesměl. Doma zatím příbuzní mrtvých marně - po prožitých hrůzách - čekali na návrat svých manželů, otců, synů a bratrů. Bylo jen několik dnů do konce války. Na prahu svobody, zde bylo zavražděno 19mužů a chlapců. Za týden 26.4. 1945 již vítalo Brno své osvoboditele… Berlín byl již od 24.4. zcela obklíčen.

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/lide-vzpominali-na-obeti-zakrovske-tragedie-40126668

Zavraždění:

Calábek Josef (45 roků) Zákřov
Ohera Oldřich (37 roků) Zákřov
Glier Antonín (18 roků) Zákřov
Bém Vlastimil (19 roků) Tršice
Wolf Otto (18 roků) Tršice
Pazdera Jan (32 roků) Doloplazy
Přikryl Klement (32 roků) Doloplazy
Jahn Josef (18 roků) Velká Bystřice
Švec František (26 roků) Velká Bystřice
Musil Josef (30 roků) Bystrovany
Marek Josef (43 roků) Zákřov
Marek Drahomír (17 roků) Zákřov
Švarc František (43 roků) Zákřov
Švarc Vladimír (16 roků) Zákřov
Ohera Jan (40 roků) Zákřov
Plánička Jan (35 roků) Zákřov
Závodník Miroslav (23 roků) Zákřov
Závodník Jaroslav (21 roků) Zákřov
Žák Jaroslav (24 roků) Brno
 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.04.2021 19:25

Pan Votava zde používá zastaralý výklad závěrů války.Vždyť ti hodní Němci nás jen chránili před bolševickou hordou a tito pomocníci partyzánů jim v tom bránili.Proto museli být potrestáni.To je nový výklad historie,který vychází z Brusele ze snahy,udělat z německých sviní oběti!Proto je každý eurohujer jen obyčejný vlastizrádce!Dělat z vrahů a násilníků oběti je už vrcholem lží.A to předvádí Jourová,kterou pan Jemelík tolik litoval pro "nespravedlivé" obvinění.Proto měli po válce vyhnat všechny Němce bez rozdílu.Však také pánové Sellner,Glasser či Glöckner a další Němci jsou toho zářným příkladem,že tady žádní neměli zůstat.Např.ti tři uvádění pánové jsou z Děčína,Náchoda a Zábřehu,tedy ze sudeťáckých rodin!To už není náhoda.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

19.04.2021 18:34

RONA nebyli Kozaci. Do Vlasovovy armady byli zacleneni teprve v zari 44.

Cossacks drew a great deal of attention and notoriety for their alleged purity during Napoleon's wars. Bistrots appeared after the Cossack occupation of Paris. Stendhal had, that "Cossacks were pure as children and great as Gods"

https://infogalactic.com/info/Cossacks

The Cossacks song (the best song ever) (Їхав козак за Дунай)
https://www.youtube.com/watch?v=9Q-OzsOmi00


 
 Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

V nejbližších dnech stane před soudem Zdeněk Zemek st., zakladatel a šéf holdingu, jenž podlehl vábení státu a pustil se do výstavby fotovoltaických elektráren. Zatížil holding miliardovým úvěrem a jako mnozí jiní byl přinucen zúčastnit se běhu o závod s časem o získání licencí Energetického regulačního úřadu na provozování tří rozestavěných chomutovských fotovoltaických elektráren.  Startovním výstřelem bylo náhlé snížení  výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren v listopadu r. 2010 s účinností od 1. ledna 2011. Snížení bylo likvidační, neboť ohrožovalo způsobilost holdingu splatit úvěr. Tím stát nepřímo navodil nebezpečí jeho krachu. Pokud by holding nedoběhl do cíle včas a stal se nezpůsobilým splácet úvěr, čtyřem tisícovkám zaměstnanců by hrozilo propouštění.

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nemá smysl trápit mozkové buňky konstatováním, že letos jsou volby tak nějak důležitější než tomu bylo dřív. Půlka národa a politického spektra volí Babiše, ta druhá půlka proti němu. Zní to banálně, ve skutečnosti je to ale tvrdá a nekompromisní kalkulace.

Poslední domácí zprávy

Kunktátorova moudrost

Kunktátorova moudrost

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního...

Koho volit?

Koho volit?

Otázka, se kterou se setkávám každý den. Lidé diskutují doma, v práci, na zahradě, se sousedy, na ulici, v tramvaji či autobusu i na večírku...