• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Proč byla zničena Škodovka?
Počet návštěv: 1299

Proč byla zničena Škodovka?

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Ten otazník platí i dnes. Americký devastující nálet na Škodovku z dubna 1945 se nepřipomíná, tak jako stovky jeho obětí. Koncem dubna se počítaly poslední dny války, Plzeň již žila nadějí na brzkou svobodu. Tu radost jim překazily dva dubnové spojenecké nálety 17. a 25.dubna. Oba nálety připravily o život přes 700 obětí a přinesly i stovky zraněných.

Zejména ten z 25.dubna vyvolává stále otazníky. 200 letadel USAF svrhlo 500tun bomb. Tento klenot československého zbrojního průmyslu byl ze 70% zničen. To, co se nepovedlo během okupace při neúspěšných náletech na Škodovku, byl tento úspěšný. Americký generál Patton, se při prohlídce zničené Škodovky měl dle pamětníků údajně vyjádřit: „Dobrá práce, jsem spokojený!“ Méně spokojené bylo Československo.

Plzeňský nálet v závěru války nebyl jediný, podobně dopadly další česká průmyslová města, jako Kolín, Kralupy, Chomutov, Ústí nad Labem, Záluží u Mostu, Pardubice, v únoru a březnu i Praha s tisícovkou obětí. Je zcela zřejmé, že dubnový nálet na Škodovku a na další české průmyslové podniky již neovlivnil konec války, měl ale vliv na poválečnou obnovu Československa.

Proč musela být Škodovka zničena? Vždyť 25. dubna se počítaly už poslední dny války. Rudá armáda drtila poslední odpor nacistů, obdobně postupovali Německem i západní Spojenci. Den před náletem 24. dubna sevřela Rudá armáda do obklíčení Berlín. Ve stejný den, 25. dubna si Spojenci na Labi podali ruce, fotografie těch šťastných a usmívajících se vojáků obletěly svět. V posledních dubnových dnech prchající německé jednotky místo odporu spíše hledaly záchranu v americkém zajetí. Na organizovaný odpor již nebylo ani pomyšlení.

A toho 25. dubna 1945 česká a slovenská města si již užívala první týdny svobody. Rudá armáda a 1. československý armádní sbor osvobodily již celé Slovensko, 22.4. Opavu, 26. dubna 1945 Brno, 30.dubna Ostravu. Také 3. americká armáda vstoupila v půli dubna na naše území. Tak proč ty spojenecké nálety?

Ptáme se dodnes. Značnou roli nejspíše sehrála únorová konference Spojenců na Jaltě, tam došlo k zásadní dohodě o osudu Německa, ale také o rozdělení sféry vlivu v Evropě. A to je možná ta zásadní odpověď na tyto otazníky. Československo i se svým vyspělým průmyslem se dostalo do sféry vlivu SSSR. Politické pozadí bylo nejspíše tím hlavním důvodem. Západní analytici si spočítali, že se blíží doba rozpadu spolupráce mezi Spojenci.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.04.2021 13:26

Paní vero b.V tu dobu vládl v Americe zákon divokého západu.Američané nedali světu moderní politický systém,jak tvrdíte.Pouze zlegalizovala to,co v Britanii platilo už léta.Také přejali britský justiční systém.Ten stojí na tom,že může kdokoliv kohokoliv ovinit z čehokoliv a obviněný musí prokázet svoji nevinu.V normální společnosti platí,že obviněnému musí být vina dokázána!Nebavím se o Rusku,ale proti Číně jsou USA břídilové.To stačí projít historii obou států.Hlavně je problematické,zda by se USA zapojily do války v Evropě,kdyby se nebály,že bolševici zaplaví celou Evropu.Také americké zdůvodnění jejich invazído cizích států je založeno na bázi "máme důkazy,ale neukážeme je".Následky?Rozvrácený Irák,který má zbraně hromadného ničení,jež se ani po dvaceti letech nikde nenašly,či rozpoutané arabské jaro,jehož důsledkem se nakonec stala invaze líných muslimů do Evropy.Vaše zdůvodňování amerických zásluh je založeno na Vašem pobytu v USA.Ptali jste se tam Vy,nebo jiní občané USA,zda chtějí jiné země americkou demokracii?Stačila všem oficiální propaganda a klidně šli zabíjet cizí děti pro americké zájmy.Váš amerikanismus nepřipouští,že by v USA bylo něco špatně a jste fanatik.A s těmi se skutečně polemizovat nedá.


 
vera b

vera b

23.04.2021 00:51

Pane Majevsky, neni s cim polemizovat. Amerika dala svetu novy moderni politicky system zalozen na vyvazovani sil. Ostatne se da rict, ze Jeffersona inspirovali Indiani (Iroquois Confederacy) -- ti taky co dobreho pridali. V te dobe se jeste topila stredni Evropa ve feudalismu, o Rusku ci Cine a pod ani memluve. Amerika dala chudym Evropy sanci utikat do lepsiho, a nabozene-utlacovanym taky novou sanci. A zda by se bez Americanu podarilo Rusku pobit nacismus, to je taky problematicke. To jen par veci. Cituji: "Ale ať se podíváte na téměř cokoli špatného ve světě,tak jsou v tom od počátku Američané." To je vyrok tezce zaujateho cloveka a propagandisty, s kterym se polemizovat neda.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.04.2021 22:02

vera b.V tomto případě budu s Vámi polemizovat.Ne o konci války a zbytečných náletech.Ale ať se podíváte na téměř cokoli špatného ve světě,tak jsou v tom od počátku Američané.Výjimku tvořil rok 1968 při okupaci ČSSR a vpád sovětské armády do Afganistánu.Sověti odešli a posléze tam zase vlítli USA se svým rozvozem demokracie,kterou ovšem místní nechtějí.SSSR odešl po deseti letech a Američané tam jsou už 17 let a výsledek veškerý žádný.Nálety na civilní objekty v Bělehradě iniciovaly též USA.Jen proto,aby odtrhli kus cizího území a postavili si tam vojenskou základnu.Potom prohlásila bývalá americká ministryně zahraničí,že ty zabité děti jsou jen pouhou nepatrnou daní za americký úspěch.Právě to vidím v celém rozsahu.Staříci,kteří kdysi bombardovali nás na konci války se pak vymlouvali na ztrátu orientace.Jen shodili bomby přesně tam,kam chtěli.Britové a Američané!


 
 Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

V nejbližších dnech stane před soudem Zdeněk Zemek st., zakladatel a šéf holdingu, jenž podlehl vábení státu a pustil se do výstavby fotovoltaických elektráren. Zatížil holding miliardovým úvěrem a jako mnozí jiní byl přinucen zúčastnit se běhu o závod s časem o získání licencí Energetického regulačního úřadu na provozování tří rozestavěných chomutovských fotovoltaických elektráren.  Startovním výstřelem bylo náhlé snížení  výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren v listopadu r. 2010 s účinností od 1. ledna 2011. Snížení bylo likvidační, neboť ohrožovalo způsobilost holdingu splatit úvěr. Tím stát nepřímo navodil nebezpečí jeho krachu. Pokud by holding nedoběhl do cíle včas a stal se nezpůsobilým splácet úvěr, čtyřem tisícovkám zaměstnanců by hrozilo propouštění.

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nemá smysl trápit mozkové buňky konstatováním, že letos jsou volby tak nějak důležitější než tomu bylo dřív. Půlka národa a politického spektra volí Babiše, ta druhá půlka proti němu. Zní to banálně, ve skutečnosti je to ale tvrdá a nekompromisní kalkulace.

Poslední domácí zprávy

Kunktátorova moudrost

Kunktátorova moudrost

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního...

Koho volit?

Koho volit?

Otázka, se kterou se setkávám každý den. Lidé diskutují doma, v práci, na zahradě, se sousedy, na ulici, v tramvaji či autobusu i na večírku...