• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Jak to bylo s výstavbou bytů za socialismu
Počet návštěv: 1587

Jak to bylo s výstavbou bytů za socialismu

Aleš Merta Článek od Aleš Merta

Vzpomínáte, jak byly v devadesátých letech minulého století zesměšňovány panelákové „králikárny“, jak byl minulý režim kritizován za to, že nebyl schopen zajistit dostupné bydlení?  

Dnes, více než třicet let po změně režimu se problém s dostupným bydlením stává tématem číslo jedna a politici jen těžko hledají jeho řešení. Ze statistických dat lze přitom překvapivě zjistit, že si ten kritizovaný minulý režim nevedl, na poli řešení bytové otázky, až tak zle, a mnozí, především ti mladší, si kladou nejspíše otázku, jak je možné, že neviditelná ruka trhu prohrává ve srovnání s plánovaným hospodářstvím. Výstavba bytů za minulého režimu neprobíhala v jeho jednotlivých etapách samozřejmě stejným tempem a intenzita výstavby se také lišila, lokalita od lokality. A tak se nelze divit, že v padesátých letech, v době rozmachu těžkého průmyslu, se bytová výstavba soustředila především do průmyslových center, viz výstavba Havířova, či Ostravy Poruby, dnes obdivované jako jedinečná ukázka tzv. socialistického realismu. V dalších letech se výstavba rozšiřovala i do jiných regiónů a svých maxim dosáhla v sedmdesátých letech, kdy např. Bratislava dostala svou Petržalku a Praha své Jižní Město.

Já mohu přidat jen své zkušenosti z osmdesátých let a to právě z regionu Severní Moravy, kde od narození žiji. Když jsem v druhé polovině osmdesátých let nastoupil do své první práce v průmyslovém podniku, tak zrovna právě v této době probíhala nabídka zaměstnancům na získání nového bytu na sídlištích ve Frýdku-Místku, či Frenštátě pod Radhoštěm, čehož, zejména mladší zaměstnanci, ve velké míře využili a nepamatuji se, že by byl některý žadatel odmítnut i když i takové případy nevylučuji. A cena? Vklad garsonka – asi 10 000, 2+1 – 22 000, 3+1 – 32 000 plus splátky v řádu stokorun. Současný kolega z práce vzpomíná, jak získal byt ve Frenštátě pod Radhoštěm za 22 000 a splátky 270 korun měsíčně v době, kdy se čistá mzda pohybovala okolo 2 500 kčs měsíčně https://www.czso.cz/documents/10180/32955062/32018116_1307.pdf/6d6627a9-9811-4712-80ec-9fafa6d3b820?version=1.2. Podobné to bylo i na dalších velkých sídlištích budovaných v našem kraji např. na sídlišti Slezská ve Frýdku – Místku, Šumbark v Havířově, či Dubina v Ostravě. Nebyly to sice žádné architektonické skvosty a byty není možné srovnávat s dnešní úrovní bydlení, na podlahách bylo lino, na stěnách tapety, byty měly umakartové jádro, plechové kuchyně, ale bydlet bylo kde a bydlení bylo, v relaci k dnešku, nepoměrně levnější. Pokud byl obyvatel takové „králikárny“ navíc šikovný, tak si mohl bytový standart upravit k obrazu svému. Ano, často chyběla občanská vybavenost, zeleň atd. a vše se dodělávalo až postupně, ale starají se dnes developeři o to, aby měli děti z jejich bytových projektů kde chodit do škol, či zda existuje v místech jejich výstavby dopravní obslužnost? Existovaly samozřejmě i státní byty např. armádní, či byty přímo podnikové. Stavělo se také svépomocí. Budovaly se řadovky, rodinné domky, jejichž výstavba byla podporována nízko úročenými půjčkami, které tuším mohly být, za jistých podmínek, i bezúročné. Komu se nepodařilo získat si vlastní bydlení, musel se spokojit s nájmem, kde nájemné sice bylo mizivé, ale pořadníky na takový byt poměrně dlouhé.

V současnosti je družstevní a obecní výstavba bytů na okraji, což možná je i jednou z příčin, proč rostou ceny bytů a nájmy takovým raketovým tempem a proč přibývá lidí, kteří se neobejdou bez podpory státu. Urychlení stavebního řízení je jen dílčí pomocí k řešení bytové krize a stát by se měl především zaměřit na zvýšení podpory družstevní a obecní výstavbě, která by mohla pomoci držet ceny bytů a nájmy v rozumných mezích. V dnešním, předvolebním, čase se otázka bydlení stává jedním z důležitých předvolebních témat, ale zatím to tak vypadá, že strany nám nabízí jen obecné fráze a konkrétní návrhy jsou spíše ojedinělé https://www.novinky.cz/volby/do-poslanecke-snemovny/clanek/koho-volit-precetli-jsme-volebni-programy-stran-abyste-vy-nemuseli-dil-druhy-bydleni-40368019. Budí to podezření, že většina stran je pod tlakem developerů a majitelů nemovitostí, kteří si umí dobře pohlídat své zisky a o konkurenci družstev a obecních bytů zrovna moc nestojí. Ten, koho otázka bydlení pálí, by si tedy měl dobře rozmyslet, komu dá svůj hlas, protože pokud zvolí špatně, tak se o reparát může pokusit až za dlouhé čtyři roky.

bytová výstavba

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.09.2021 11:57

Především ti mladší se diví?Pan Merta by si měl procházet diskuze při porovnávání bydlení tehdy a dnes.Ti mladší to považují za propagandu a lež a vůbec nepřemýšlí,natož se snažit něco pochopit.To je nad úroveň jejich inteligence,protože jsou odchováni neziskovkami,se kterými se po převratu roztrhl pytel.Za sociku mělo školství výbornou úroveň,která se díky partajím a neziskovkám snížila na maximálně třetinu.Korunu tomu dodala inkluze socanky Valachové,kterou se přes její pokleslost nikdo neodváží zrušit.Čili ti mladší o historii své země a svého národa nejen že nic neví,ale ještě se za svůj národní původ stydí.Typická česká vlastnost:na západě je všechno lepší.Vidí jen pozlátko a domácíproblémy je vůbec nezajímají.Na všechno odpoví,že půjdou do zahraničí na západ.Bydlení si nemohou pořídit?Vždyť jsou to parazité na svých vlastních rodičích a berou to jako samozřejmost.Tak proč by se měli zajímat o bydlení.Mamahotel je zadarmo a ještě ani nemusí přispívat na stravu a energie.Takže bydlení je pro ně pasé a zároveň ztratili možnost se postavit na vlastní nohy.Po takové době už to ani nedokáží a ani se o to nesnaží.Takže je poukazování na bytovou výstavbu za sociku a dnes naprosto zbyzečné.Neosloví je.


 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

09.09.2021 08:51

Toto by si měla přečíst hlavně ta generace pro něž jsou Piráti jedinou spravedlivou volbou.


 
 Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

V nejbližších dnech stane před soudem Zdeněk Zemek st., zakladatel a šéf holdingu, jenž podlehl vábení státu a pustil se do výstavby fotovoltaických elektráren. Zatížil holding miliardovým úvěrem a jako mnozí jiní byl přinucen zúčastnit se běhu o závod s časem o získání licencí Energetického regulačního úřadu na provozování tří rozestavěných chomutovských fotovoltaických elektráren.  Startovním výstřelem bylo náhlé snížení  výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren v listopadu r. 2010 s účinností od 1. ledna 2011. Snížení bylo likvidační, neboť ohrožovalo způsobilost holdingu splatit úvěr. Tím stát nepřímo navodil nebezpečí jeho krachu. Pokud by holding nedoběhl do cíle včas a stal se nezpůsobilým splácet úvěr, čtyřem tisícovkám zaměstnanců by hrozilo propouštění.

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nemá smysl trápit mozkové buňky konstatováním, že letos jsou volby tak nějak důležitější než tomu bylo dřív. Půlka národa a politického spektra volí Babiše, ta druhá půlka proti němu. Zní to banálně, ve skutečnosti je to ale tvrdá a nekompromisní kalkulace.

Poslední domácí zprávy

Kunktátorova moudrost

Kunktátorova moudrost

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního...

Koho volit?

Koho volit?

Otázka, se kterou se setkávám každý den. Lidé diskutují doma, v práci, na zahradě, se sousedy, na ulici, v tramvaji či autobusu i na večírku...