• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Amerika na kolenou? Biden udělal překvapivě obrat o 180 stupňů
Počet návštěv: 947

Amerika na kolenou? Biden udělal překvapivě obrat o 180 stupňů

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Buď blahoslaven debakl USA v NATO, který zřejmě oslabil postavení USA mnohem více než se původně zdálo. Tatam jsou ultimativní výhružky proti Rusku, ale zejména Číně, které započal již Donald Trump a Joe Biden v nich bohužel aktivně a tvůrčí způsobem pokračoval, když nejprve označil Putina zabijákem a vyčetl mu kde co, aby mu následně jakoby se nic nestalo zavolal a domluvil s ním nesporně užitečnou schůzku, která alespoň částečně zmírnila Rusko – Americké napětí.

Rozhodnutí o odchodu z Afghánistánu, odmítané jestřáby a milovníky starých euroatlantických vztahů se světovou dominancí USA a Západu, bylo nezbytné a mělo být učiněno již dávno, minimálně ihned po likvidaci Usáma bin Ladina. Způsob provedení odchodu byl ovšem tragický a náhlé geopolitické vyklizení prostoru Střední Asie u dosud jediné supervelmoci světa zcela rozkolísalo geopolitickou mapu světa.

A když přijdou i domácí problémy, jako opětovný a doslova tragický nejvyšší světový nárůst nákazy a úmrtí na covid, je nejlépe odvést pozornost a zatelefonovat a nejlépe největšímu nepříteli.

A tak Joe Biden zvedl telefón a volal čínskému prezidentovi Xi. Tématu rozhovoru tak trochu každá strana pojímá jinak, ale hlavní je že se zavolalo.

Jestliže při rozhovoru s Vladimírem Putinem se odstraňovaly jen největší třecí plochy, o Číně je známo, že má připravený celý soubor výtek vůči USA a bude požadovat zásadní změnu.

A to je dobře.

Těch 30 let vyčerpávající a bolestné dominance Západu spojené jednak s krvavými válkami, převraty i trvalým jednostranným liberálnědemokratickým vymýváním mozků a požadavkem na akceptaci jediných Západem vyžadovaných pravd už nemá budoucnost.

Mimochodem bylo vtipné, že zatímco prohlášení Jo Bidena volalo po potřebě skončení konfrontace mezi oběma nejsilnějšími ekonomikami světa, zřejmě nepoučená Harrisová na jiném kanálu ještě hovořila o agresi Číny v jihočínském moři.

Afganistán prostě započal proces rozpadu amerického impéria a ten hned neskončí, tak tak jako kdysi započal proces rozpadu sovětského impéria, který se rozvíjel po dobu třiceti let, během kterého se Rusko do značné míry otřepalo, a v mnoha ohledech opět hraje prim a kdo to jen trochu pozoruje, stalo se vpravdě poctivým a stále vyhledávanější světovou velmocí, která v mírovém rozvoji světa a v mnoha regionech svou diplomatickou a v případě nutnosti i vojenskou aktivitou hraje klíčovou roli.

Čína je v jiné pozici. Je nesporně spolu s USA největší ekonomikou světa a v podstatě se nechce nechat zatahovat do konfliktů světové geopolitiky, protože jí zajímá jediné business, který dělá mimořádně úspěšně a nespojuje jej s žádnými ideologickými požadavky.

Jak známo, značná část amerických poradců a politiků spekulují o rozvalu vztahu Ruska a Číny. Nelze mluvit o tom, co třeba bude po smrti Putina, ale za jeho života tandem Putin -Xi je neporazitelný.

Ale právě dokonalá dělba práce mezi Ruskem a Čínou způsobuje, že těžiště světa se přesouvá do euroasie

A Joe Biden udělal dobře, že čínskému prezidentovi zavolal.

Protože to v té či oné míře budou USA-Čína-Rusko, které budou mít hlavní slovo v dalším uspořádání světa.

Ne,že by neexistovaly i jiné velmoci. Je jí nesporně Německo či Indie. Ale když vidíme, jak Indie se téměř chytá za záchrannou ruku Putina ohledně Afghánistánu, kde ze dne na den ztratila své postavení, a Rusko klidně tento trend i proti Číně či proti Pákistánu asertivně drží, pak věci nejdou špatně.

Svět nelze vidět jen z pohledu Evropy, která po pravdě řečeno na svůj velký třesk a novou budoucnost také čeká.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.09.2021 22:04

Celý ten slavný západ by si měl uvědomit,že jeho hegemonie skončila.Ani vlády těch přeběhlíků se svou podporou vojenských akcí USA nechápou dnešní realitu.Celá akce v Afghanistanu stála asi bilion USD a nepřinesla nikomu žádný užitek.Ani okupantům,s výjimkou likvidace Bin Ládina,ani domácím,kteří žádnou demokracii nechtějí.Příčí se jejich způsobu života.A Bidenovy snahy o změně situace s Ruskem a Čínou,jsou jen důsledkem chybných rozhodnutí všech zúčastněných.V Afghanistanu se nebojovali za Prahu,jak nám politici tvrdili,ale za zájmy USA.A ty si musí Biden v roli prezidenta ochránit sám.Nakonec sám tvrdil "k tomu mi napomáhej bůh".


 
 Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

V nejbližších dnech stane před soudem Zdeněk Zemek st., zakladatel a šéf holdingu, jenž podlehl vábení státu a pustil se do výstavby fotovoltaických elektráren. Zatížil holding miliardovým úvěrem a jako mnozí jiní byl přinucen zúčastnit se běhu o závod s časem o získání licencí Energetického regulačního úřadu na provozování tří rozestavěných chomutovských fotovoltaických elektráren.  Startovním výstřelem bylo náhlé snížení  výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren v listopadu r. 2010 s účinností od 1. ledna 2011. Snížení bylo likvidační, neboť ohrožovalo způsobilost holdingu splatit úvěr. Tím stát nepřímo navodil nebezpečí jeho krachu. Pokud by holding nedoběhl do cíle včas a stal se nezpůsobilým splácet úvěr, čtyřem tisícovkám zaměstnanců by hrozilo propouštění.

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nemá smysl trápit mozkové buňky konstatováním, že letos jsou volby tak nějak důležitější než tomu bylo dřív. Půlka národa a politického spektra volí Babiše, ta druhá půlka proti němu. Zní to banálně, ve skutečnosti je to ale tvrdá a nekompromisní kalkulace.

Poslední domácí zprávy

Kunktátorova moudrost

Kunktátorova moudrost

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního...

Koho volit?

Koho volit?

Otázka, se kterou se setkávám každý den. Lidé diskutují doma, v práci, na zahradě, se sousedy, na ulici, v tramvaji či autobusu i na večírku...