• Pondělí, 18. říjen 2021
  • Svátek má Rukojmí Lukáš

Padněte na kolena. Brusel promluvil...
Počet návštěv: 1090

Padněte na kolena. Brusel promluvil...

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Z Bruselu zahřmělo. Tak neomalenou (a navíc ještě veřejnou) ukázku vměšování do vnitřních záležitostí ČR, jakou včera předvedla eurokomisařka Jourová, jsme už dlouho nezažili. Patrně od dob neblahého jednání československé delegace se soudruhem Brežněvem v Čierné nad Tisou, na počátku léta 1968.

Paní eurokomisařka ráčila bouchnout do stolu a mezi zuby zasyčela tvrdé, kategorické ne. To když pro Seznam Zprávy komentovala možnost, že by předpokládaný vítěz našich parlamentních voleb, ANO, mohl vytvořit vládu se  čtvrtým na pásce, tedy s SPD. Uvedla: „Ta představa je pro mě naprosto nepřijatelná.”

Jako jeden z mnoha důvodů, ke svému zásadnímu odmítnutí, na něco tak šíleného jen pomyslit, Jourová připomněla, že se přece blíží české předsednictví Únie. A že v takovém slavném, dějinném okamžiku bude nezbytné, aby měl náš stát vládu, která by požívala důvěry Evropy. Řekla to slovy: „Ráda bych viděla takovou vládu, která by posílila autoritu Česka v EU. Je to náš národní zájem a unikátní příležitost. Doufám, že po volbách bude vláda rychle nominována, právě i kvůli nadcházejícímu předsednictví.”

Co si osoba typu eurokomisařky Jourové představuje pod „vládou, která by posílila autoritu Česka v EU” je vcelku zřejmé.  Ovšem to, že už před volbami veřejně kádruje, kdo smí a nesmí zasednout v příští vládě ČR a jakou českou vládu Brusel obdaří nebo neobdaří důvěrou, to je arogance par excellence. Česká republika (oficiálně) dosud není Bruselským Protektorátem a podle (stále platné) Ústavy ČR o jejím směřování rozhoduje vůle občanů, vyjádřená ve svobodných volbách.

Co tehdy, před více než padesáti léty (1968) řekl Leonid Iljič Brežněv československé delegaci v Čierné nad Tisou, není veřejně známo. Jestli hovořil o “společných hodnotách”, nebo třeba o “vládě, která by posílila autoritu Česka”… Co však následovalo, ví dnes každý školák. Invaze vojsk Varšavské smlouvy. Tehdy nazývaná „internacionální pomocí”. A proto je nanejvýše varovné, že téměř současně s výhrůžkami (preventivním varováním) eurokomisařky Jourové, jakou že to vládu si smíme u nás, v Česku sestavit, hovoří její kolegové o potřebě „společných evropských sil”.

Téma vlastní, „společné” evropské armády, fungující mimo struktury NATO, dávný vlhký sen kancléřky Merkelové a presidenta Macrona dnes oživují špičky EU. Jen před pár dny tweetoval předseda Evropské rady Charles Michel: „…Naše strategická autonomie EU zůstává na prvním místě naší agendy” a vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell k tomu dodal, že” „… Evropa potřebuje rozvíjet vlastní vojenskou kapacitu nezávisle na USA”.

Co se v překladu do hovorové češtiny skrývá za vznešenými slovy o evropské “strategické autonomií”, je snad jasné. Vlastní ozbrojené síly. Podléhající jen a pouze pokrokovým vizionářům z Bruselu. K čemu a proti komu by mohly být časem použity, to není třeba pamětníkům roku 1968, anebo mladším, pozorným studentům historie, dvakrát vysvětlovat.

Nebylo by tedy, po včerejších, velkopanských výrocích eurokomisařky Jourové svrchovaně rozumné, opustit ten spolek dřív, než si (na nás) pořídí vlastní tanky a parašutisty?

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.09.2021 10:31

Jen blbci a debilové si myslí,že je EU demokratický spolek.Jakmile je mezi členy jakéhokoli spolku Německo,nikdy se nejedná o demokracii,ale je to zakrývaná snaha ovládat Evropu.Protože Čecháci patří z jedné části mezi blbce a v druhé části mezi debily,tak je mnoho občanů ochotno zlikvidovat svůj stát a národ ve prospěch skopčáků.Asi jim nestačilo těch 360 000 civilistů,zavražděných v protektorátu německými okupanty.Tak si je idioti z řad mládeže chtějí dokonce pozvat!Budou to oni,kdo na tuto dementnost doplatí.Ale kdo chce kam,pomozme mu tam.Ať si potom drží za hlavu za tu pitomost,kterou prosazují.Chyba je,že občané si neodchytí politiky a nevysvětlí jim po svém,co so přejí jejich voliči je rozdílné od přání vůdců jejich partají.Stejné je to s členstvím v NATO.Německo tam nehraje hlavní roli,tak se snaží vytvořit "celoevropskou armádu",která bude silou nutit státy k poslušnosti.Výsledný efekt je stejný,jako v letech 1938 a 1968.Tedy vojenský vpád do neposlušné země a donucení k poslušnosti!


 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

21.09.2021 01:45

Brežněv dal v roce 1968 snílkům z Československa na vybranou ,ale demokratický proud(dnes víme ,že fašistický) jel svou dál prozápadní orientací ,tak následoval flákanec a umravnil nenažrance alespoň na dalších 20 socialistických let Československa.


 
         P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

Bude Amerika existovat za dalších 10 či 20 let? Pravděpodobně nikoliv.

Pochopil jsem, že je s Amerikou konec, když blahosklonní a lhostejní hlupáci umožnili korupčnickému establishmentu ukrást prezidentské volby a za prvního muže pro agendu establishmentu nastolili nulu.

Babiš jako šéf opozice přichází v pravý čas

Babiš jako šéf opozice přichází v pravý čas

Nad světem i Českem se stahují mraky. Banány sice jsou, jak vtipkovali herci z Alles Gute v rámci předvolební kampaně ODS, ale pomyslně brzy lidé na ně nebudou mít. Energie asi taky budou ( i když bůh ví), ale ty leckdy už některé chudší rodiny nezaplatí. Zelený fanatismus, ale i organizační neschopnost států vede až k zoufalému nedostatku energií v Evropě, ve světě. Zoufale se hledají nové zdroje a tak Čína kupříkladu skupuje uhlí i stlačený plyn ve velkém.

Poslední domácí zprávy