• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

          P.C.Roberts: Nedat Rusku žádnou naději je nebezpečné
Počet návštěv: 572

P.C.Roberts: Nedat Rusku žádnou naději je nebezpečné

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Americko-ruský konflikt, vzkříšený k životu v 21. století neokonzervativci a americkým vojenskobezpečnostním komplexem, je  mnohem nebezpečnější než Studená válka století dvacátého, jejímž jedním kolečkem jsem jako člen tzv Komise pro aktuální nebezpečí osobně byl. Tehdejším nebezpečím byl Sovětský svaz a členové komise se starali o to, aby se situace nevymkla kontrole. Existovaly tehdy dva aspekty situace. Jedním bylo, aby Sověti nezískali vojenskou převahu, a aspektem druhým byla starost, aby napětí mezi dvěma nukleárními mocnostmi nevzkypělo v otevřený konflikt.

O zahraniční politice se tehdy vzrušeně debatovalo, byli zde lidé jako Stephen Cohen, který vždy připomínal i sovětský pohled na věc, čímž obrušoval pohled jednostranně vlastenecký, jemuž, kdyby se zcela uvolnila cesta, mohl vést k nukleární válce. I v naší komisi byli lidé, kteří dokázali vidět obě strany problému a drželi tak extrémní pozice , např. neokonzervativců, mimo hlavní proud naší agendy.
Dnes už se nedebatuje. A neexistuje ani žádná politická komunita, zabývající se zahraniční politikou. Existuje jen parta rusofobů, kteří vidí v Kremlu ďábelský záměr, a nic jiného než dobro ve Washingtonu. A lidé jako Cohen a další, kteří dokázali držet názory v rovnováze, jsou mrtví.  V důsledku čehož nedokáže už Washington pochopit ruské obavy. A jak napsal nedávno Ritter: „Je to jakoby jak Biden, tak Blinken byli hluší, němí a slepí, když jde o to číst Rusko“.
Jak hluchý, němý a slepý Washington skutečně je, lze vidět z toho, na koho se Bidenův poradce pro Národní bezpečnost obrátil s prosbou o radu, jak by měl Bilý dům na jednání s Ruskem o jeho bezpečnostních obavách reagovat. Berme v úvahu, že tato jednání byla vyvolána Ruskem, které se cítí být ohroženo stále sílicím prstencem amerických základen na svých hranicích, které jsou potencionálními prostory pro pohotové umístění amerických nukleárních raket. Je to tedy Rusko, které se cítí být ohroženo, nikoli USA. Takže co Bidenův bezpečnostní poradce udělal?
Obrátil se na Michaela McFaula, Obamova velvyslance v Rusku, který je specialistou na zhoršování vztahů s Ruskem. No a jaká byla McFaulova rada? Navézt ještě víc zbraní na Ukrajinu, čili zařídit, aby se Rusko cítilo ještě ohroženější.
Nikdo z nás by zde nebyl, kdyby takto reagoval prezident John F.Kennedy na kubánskou raketovou krizi.
Kreml se už léta pokouší přimět Washington k tomu, aby jej vyslechl, a současně probíhající rozhovory jsou, jak věřím, jeho posledním pokusem. Jestliže však jedna strana neposlouchá, nemá strana druhá s kým jednat. Což je frustrace, která se v Kremlu hromadí už celé roky, protože to jediné, co tam z Washingtonu slyší je. „Nemáte pravdu, pravdu máme my!“
Situace v USA je tak špatná, že kdokoli, pokoušející se vysvětlit ruský názor, je odsouzen jako ruský agent. A vzdejme hold trpělivosti Rusů za to, že nepřestávají usilovat o mírovou koexistenci, a to bez ohledu na to, že se nemůže uskutečnit.
Protože jak jsem už napsal: Jádro pudla je v tom, že Washington nechce, aby se Rusko cítilo zabezpečené.
Takže Rusku zbývají jen dvě možnosti. Může přijmout americkou nadvládu, nebo odvalit NATO od svých hranic silou či zastrašením.
Situace je nebezpečná, protože Kreml došel k názoru, že šance nukleární války bude větší, když dovolí umístění amerických raket na svých hranicích, než když akcí odvalí NATO zpět na postavení, na němž stálo v roce 1997.


Vybral a přeložil Lubomír Man

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josef Andrle

Josef Andrle

13.01.2022 18:00

Toho nepřítele si USA vymysleli po 2.s.válce,to je fakt , tak oni fungují, pořád mit nepřítele. Pro mě osobně je největší nepřítel právě USA.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.01.2022 16:48

Antirusismus se stal celosvětovým fenoménem a původ je,jak v těchto věcech pokaždé,vyvážen z USA.Stalo se zvykem,že určen nepřítel,aby mohl vojenskoprůmyslový komplex dál vydělávat.Nyní mám však větší obavy z vnitropolitické situaci v USA,kde se vede nesmiřitelný boj černých proti bílým.A ten může přerůst v občanskou válku,což si asi nikdo rozumný nepřeje.Tak se jen vyvolává nebezpečí ze zahraničí,ačkoliv daleko větší je uvnitř USA.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy