• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Ministr Jozef Síkela a Rada ERÚ
Počet návštěv: 797

Ministr Jozef Síkela a Rada ERÚ

Alena  Vitásková Článek od Alena Vitásková

• Má ministr průmyslu hlavu na špalku za činnost ERÚ? • Dodá do 14 dnů Rada ERÚ řešení energetické krize, jak požaduje ministr? • Proč ERÚ nemá doposud zpracované řešení energetické krize? • Starého psa novým kouskům nenaučíš

Média informovala o schůzce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely s členy Rady Energetického regulačního úřadu (dále jen Rady ERÚ). Nezávislý úřad, který dle Energetického zákona má dohled nad energetickým trhem v posledním období opětovně fatálně selhal a selhává. Je to právě tento úřad, který jako jediný disponuje všemi informacemi o dění na energetickém trhu. Přestože je instituce nezávislá, její nečinnost nelze tolerovat. V této souvislosti je asi novému panu ministrovi zřejmé, že gestorem Energetického zákona je právě Ministerstvo průmyslu a obchodu v jehož čele stojí a nastavuje svoji hlavu v této energetické krizi právě ON.

Za členy Rady ERÚ nese odpovědnost právě ministr průmyslu Síkela, který má povinnost vládě navrhnout případně jejich odvolání, pokud jejich činnost – nečinnost má dopad na energetický trh v takovém rozsahu, jak můžeme nyní sledovat.

Domníváme se, že pan ministr si je vědom, že za stávající krizi nese spoluodpovědnost ERÚ, který doposud byl, dle našeho názoru, nečinný a bývalou vládou „chráněn“. Jinak by nebylo možné, aby tato instituce spadla nakonec k dodavatelům poslední instance (DPI), když jejich dodavatel energií zkrachoval. Jejich dodavatel zkrachoval, přestože ERÚ informoval, že provádí kontroly, stres testy, monitoring obchodníků atd. Jak chce ERÚ ochránit ostatní spotřebitele, když neochránil ani sebe?

Po jednání s ERÚ pan ministr sdělil, že požaduje návrhy řešení stávající energetické krize z krátkodobého a dlouhodobého horizontu. Materiál má být ministrovi předložen do 14 dnů. Je pozoruhodné, že ERÚ takovým materiálem dávno nedisponuje.

Věříme, že se pan ministr nenechá opít rohlíkem. Jako bývalý bankéř, bude energetiku brát i z jiného úhlu pohledu, třeba veřejného zájmu. Nemůže ho 2 uspokojit návrh ze strany ERÚ, který by mohl být veřejností vnímán jako zvýhodňování některých vybraných účastníku energetického trhu, či nedovolená státní podpora. Například ručením státu za úvěry, který by banky poskytly krachujícím obchodníkům s energiemi.

Tento svůj „nápad“ by Rada ERÚ mohla odůvodňovat např. udržením konkurenčního prostředí na energetickém trhu. Pokud by s tímto návrhem skutečně přišli (jak se v kuloárech s úsměvem šeptá), pak je nasnadě otázka, které obchodníky chtějí zvýhodňovat oproti ostatním, jak je to s rovnými podmínkami pro účastníky energetického trhu, které musí ERÚ nastavovat, jinak porušuje zvlášť závažným způsobem Energetický zákon.

Veřejnost očekává, jak dlouho bude nový ministr a potažmo nová vláda otálet a očekávat, že z ERÚ vypadne sice pozdě, ale přece konstruktivní řešení pro nápravu stávající dramatické situace.

Veřejnost zajímá, kdo bude za poškození spotřebitelů, občanů a firem postaven k zodpovědnosti. Nelze nevzpomenout, jak například státní zástupce Kamil Špelda z Jihlavy více než pět let pronásledoval předsedkyni ERÚ (Alenu Vitáskovou) ve vykonstruované kauze údajného porušení Energetického zákona. Co dělá tento státní zástupce z Jihlavy nyní?

Jako bývalá předsedkyně ERÚ opakovaně sděluji, že energetická krize nekončí, ale začíná a nabírá na obrátkách. Pokud nebudou přijata urychleně adekvátní opatření, budou škody nevyčíslitelné.

Občanskou veřejnost zdvořile žádáme, aby se obracela se svými požadavky a dotazy přímo na ministerstvo průmyslu a obchodu (posta@mpo.cz), které jako gestor Energetického zákona nese odpovědnost za ERÚ. Institut Aleny Vitáskové z.s. (dále jen IAV), na který se nyní obracíte, nemůže danou situaci za ERÚ řešit, může pouze za vaší pomoci přimět politiky, aby s řešením neotáleli.

Ve veřejném zájmu IAV inicioval skupinu odborníků „Energie není luxusní zboží“, která zpracovala návrh kroků k nápravě a zamezení prohlubování energetické krize, která nás postihuje. Tuto nápravu může řešit vláda, zákonodárci, kterým jsme připraveni tyto návrhy poskytovat a na nápravě spolupracovat. Musíme si být vědomi, že máme nejvyšší ceny energií ze všech zemí EÚ a to rozhodně normální není. Veřejnost průběžně informujeme na našich stránkách www.institut-av.eu /aktuality/.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Dne 12. 1. 2022

Alena Vitásková
Nositelka státního vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy o stát

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.01.2022 16:33

ERÚ už delší dobu ukazuje,že se z této agentury stala další trafika.Tentokrát pro jejich vedení.Nic neudělali a neopomněli vydat prohlášení,že nemohou zasahovat do cen energií.Takže jsou úplně k ničemu a jejich existence by měla být zrušena.Jen mimochodem:jak se oni podíleli na smlouvě o prodeji naší levně vyrobené elektřiny Německu a mnohem dražšího zpětného odkupu od Německa?Nebo snad nemá ten úřad za povinnost hospodařit s energiemi?


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy