• Úterý, 22. květen 2018
  • Svátek má Rukojmí Emil

Maria Šarapovová děkuje svým fanouškům za to, že rozlišují lék meldonium od neodhalitelného dopingového steroidu (THG)
Počet návštěv: 4077

Maria Šarapovová děkuje svým fanouškům za to, že rozlišují lék meldonium od neodhalitelného dopingového steroidu (THG)

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

"Posledních deset let jsem brala látku, která se 1. ledna 2015 stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu, že jsem se nepodívala na aktualizovaný seznam zakázaných látek. Hluboce se omlouvám všem fanouškům, které jsem zklamala."

To vše před nedávnem sdělila na mimořádné tiskové konferenci v Los Angeles světová tenisová legenda Maria Šarapovová. Přišla na ni v černém oblečení a v první větě sdělila, že byla pozitivně testována na teprve před čtrnácti dny pro sportovce zakázaný lék meldonium, který brala z důvodu nedostatku hořčíku a  jako prevenci kvůli dědičné cukrovce. Řekla to dřív, než to sama antidopingová kontrola oznámila světu.

Jeden z jejích tenisových kolegů ironicky poznamenal, ať mu jeho zdraví nadosmrti slouží, že proč tedy sportuje, když je nemocná? Proč se nezeptal třeba Lukáše Bauera, který se s astmatem, chronickou nemocí dýchacích cest, potýká zhruba dvacet let a za tu dobu se setkal i s nařčením, že jeho výsledky jsou dílem léků, které bere právě na astma. „Někdo s tím určitě někdy přišel. Všichni sportovci podléhají antidopingovým pravidlům, která mají určité rozpětí. Při splnění bodů existují výjimky, máte umožněno jejich používání,“ hájí se Bauer. Jde snad o lék clenbuterol, jenž je zakázaný, tak jako dnes meldonium...?

A co Lance Armstrong? V roce 1996 mu lékaři diagnostikovali nejzávažnější stadium rakoviny varlat s metastázami v plicích. Šance na přežití? Padesát procent. Chemoterapie, spojená s alternativními postupy léčby, slavila úspěch – na podzim roku 1997 se Lance Armstrong mohl postavit před své fanoušky s fantastickou zprávou – jsem vyléčený, vracím se k závodní cyklistice...

V roce 1999 však našli dopingoví komisaři ve vzorku moči Lance Armstronga stopy erythropoetinu (tzv. krevní doping, EPO); americká antidopingová agentura (USADA) Lance Armstronga vyšetřovala pro podezření ze zneužívání dopingu v letech 1999-2005. Měla k dispozici 38 podezřelých krevních vzorků, které prokazaly Armstrongův doping. Posléze mu USADA odebrala všechny jeho tituly z Tour a doživotně mu zakázala účast na cyklistických závodech....

Výše uvedené čestné chování půvabné sportovkyně Šarapovové je proto zcela odlišné, než jak se zachovala třeba z požívaní zakázaných látek obviněná americká sprinterka Marion Jonesová, která žádnou tiskovku neuspořádala, naopak napřed zapírala nos mezi očima, pak ale přiznala barvu a v říjnu 2007 vypověděla u soudu, že již od září 2000 do července 2001 užívala zakázané dopingové látky.

Za dopink donedávna nezjistitelným steroidem THG, který laboratoř Balco šířila, bylo zkraje potrestáno prvních pět atletů, čtyři z USA a britský sprinter Chambers. Pozitivně byli testováni i čtyři hráči amerického fotbalu. Zatímco Šarapovová brala desítky let povolený meldonium, který Světová antidopingová agentura zařadila promyšleně na seznam zakázaných látek až od 1. ledna 2016. Jde o antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu...

Už sled událostí je na straně ruské tenisky; 1. ledna bylo meldonium zakázáno, o čtrnáct dnů později byl zahájen v Sydney tenisový turnaj Australian open 2016, na němž byla obviněna z z jeho užívání, ovšem už jako "dopingu"... Nyní čelí rovněž lživému obvinění, že byla pětkrát na tuto změnu upozorněna: paradoxně, kdyby Maria Šarapovová hrála na PGA Tour, nemusela by nyní řešit potíže a očekávat trest za porušení dopingových pravidel. Látka meldonium, na kterou byla Ruska pozitivně testována, totiž na seznamu PGA Tour mezi zakázanými látkami zatím vůbec nefiguruje.

Foto: Reuters...

Kariéru končit nehodlá. Právě odchod z tenisové scény jedné z nejzářivějších hvězd posledních let by byl jednou ze spekulací. "Ještě nevím, kdy se vrátím na kurty. Vše záleží na tom, jak dlouho se potáhne proces s mezinárodní tenisovou federací. Vím, že teď musím přijmout následky," uvedla. Tedy žádné výmluvy, zapírání, jen přiznání viny, což se o zmínění Jonesové říct nedalo. Proto mohla Šarapovová napsat na své internetové stránky upřímné vyznání:

"Včera ráno jsem se probudila a při kontrole e-mailu jsem zjistila, že mám schránku zcela zaplněnou vzkazy, které jsou plné lásky a soucitu, napsala Šarapovová na svůj profil na facebooku.

První e-mail, který jsem otevřela, byl od mé nejlepší kamarádky, takového toho člověka, který vás dokáže rozesmát či rozplakat jedním slovem. Mí přátelé jsou pro mě velmi důležití a jsem šťastná, že zůstávají při mně.

Miluju rána, protože přináší nový začátek, nový den. Tohle ráno mě nic nenapadalo, nemyslela jsem v šest hodin na to, kde mám kdy být, nebo kdy hraju. Jediné, na co jsem myslela, bylo to, že jsem pevně rozhodnutá, že se k tenisu znovu vrátím. Věřím, že dostanu tu šanci a budu moci zase dělat to, co miluju.

Potřebovala jsem se potit, hýbat a makat tak, jak jsem na to byla zvyklá. Hned ráno jsem proto vyrazila do posilovny. Už na cestě jsem si ale všimla, že mě sleduje spousta aut se zabarvenými skly. Staří dobří paparazzi jsou mi znovu na stopě.

Nebyla jsem moc online, jen chvíli jsem na internetu hledala nějaký hezký starožitný stolek (náhoda, já vím), když v tom mi přátelé poslali krásnou koláž se všemi nádhernými zprávami a vzkazy s hastagy ‪#‎IStandWithMaria‬ a ‪#‎LetMariaPlay‬, které jste vytvořili a napsali. Strávila jsem skoro celé odpoledne čtením těchto zpráv. Můj pes nechápal, proč je to pro mne důležitější než procházka, na kterou si asi myslel, že ho vezmu.

V tento okamžik jsem nesmírně hrdá na to, že vás mohu nazývat svými fanoušky. Během několika hodin po pondělním oznámení jste mi ukázali tolik podpory a loajality, kterou by člověk mohl očekávat snad jen na vrcholu své kariéry.

Chci, abyste věděli, že mi vaše úžasná slova vykouzlila úsměv na tváři. Ráda bych znovu hrála a věřím, že budu mít tu šanci stát znovu na kurtu. Vaše zprávy jsou mi velkým povzbuzením. Tento vzkaz není nic jiného než velké DÍKY. Děkuji mnohokrát.

Maria Šarapovová

Západní svět je však vůči Rusko všeobecně dnes nemilosrdný a zákeřný, Marii Šarapovovou nešetří ani česká media. Britský deník The Sun napsal, že pokud Šarapovová za užívání meldonia dostane čtyřletý distanc, přijde zhruba o sto milionů liber (3,5 miliardy korun). Podstatnou část jejích výdělků tvoří příjmy z reklamy, honoráře z tenisových turnajů reprezentují jen zlomek. Po přiznání z užívání dopingu se už od Šarapovové řada velkých reklamních sponzorů odvrátila. Vaše neštěstí, náše spokojenost... Zrob susedovi dobře, osere ti plot, jak říkáme u nás na Valašsku  při vědomí, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán......

Věčně čistí Borg s Lendlem na exhibici v Ostravě...Snímek Břetislav Olšer

Dalším paradoxem je rovněž srovnání léku meldonium s látkou, který brala Jonesová pod názvem “The Clear” (Čistý), protože v té době byla známými metodami neodhalitelná. Chemický šlo o tetrahydrogestrinon (THG), zakázaný steroid, který produkovala nechvalně proslulá laboratoř BALCO. Házení špíny na Šarapovovou je směšné zvláště při čtení následující výpovědi v kauze Marion Jonesové: " Když jsem ji instruoval, jak to dělat, píchala si injekcema do stehen. Seděl jsem vedle ní," citují agentury AP i Reuters úryvky z televizního rozhovoru s Contem. Vedle mediálně propraných jmen sportovců jich v kauze figuruje dalších více než třicet; třináct amerických atletů už bylo potrestáno a ligy baseballu a hokeje zavedly přísná dopingová pravidla.

Kontroverzní šéf sanfranciské laboratoře byl dlouho vyšetřován a nakonec obviněn, že zásoboval zakázanými látkami řadu špičkových sportovců. Skoro celá americká sprinterská špička mužů měla prokázaný doping, ale nikdo jim nedal doživotní zákaz, a když už nebylo zbytí, tak pouze dva roky distanc... Když někdejší šéf laboratoře Balco po směšných čtyřech měsících opustil vězení, společně se svou dvaadvacetiletou dcerou obnovili činnost společnosti s názvem Vědecká výživa pro lepší kondici (SNAC), kterou založil už před dvaceti lety.

http://www.sport.cz/ostatni/atletika/clanek/45082-sef-firmy-balco-obvinil-jonesovou-zdopingu.html

Po opuštění soudu a před vězením... Foto: Reuters...

Atleti USA získali v Los Angeles 35 medailí. Kolik z nich asi je bez poskvrny? "Já čistá byla," říká vítězka stovky Evelyn Ashfordová. "Ale dopingu kolem mne pak stále přibývalo. Ve finále na hrách v Barceloně 1992 už nebyl čistý nikdo." Pat Connolly, kouč elitních atletů a bojovník proti steroidům, teď vyzývá funkcionáře z roku 1984: "Dejte nám jména viníků. Mám obavu, že budou takřka totožná s přehledem medailistů." A jaký byl konečný výsledek řešení výše uvedené kolosální dopingové aféry v USA? Atletická federace IAAF se zdržela komentáře; upozornila ale, že s případem se bude muset vypořádat především americká strana a její antidopingová agentura USADA. "Máme v ni plnou důvěru. Už se úspěšně vypořádala s řadou sportovců napojených na BALCO, vnese jasno i do této kauzy," uvedl mluvčí IAAF Nick Davies.

A zatímco Nikita Kamajev, bývalý šéf ruské antidopingové agentury RUSADA, loni zemřel na následky srdeční zástavy; pouhé dva měsíce poté, co odstoupil z funkce po dopingovém skandálu, který postihl celou ruskou atletiku, zakladateli firmy Balco Contemu se daří výborně, na ruce má hodinky značky Rolex a pořídil si nový luxusní automobil Bentley za bezmála čtyři miliony korun. Každý měsíc jeho nová společnost SNAC prodá "potravinářské" produkty za 300.000 dolarů. Na chodbách firmy ke všemi dále visí rovněž dresy dopingových hříšníků atletů Tima Montgomeryho, Kelli Whiteové nebo C. J. Huntera.

Inu, Atletická federace IAAF se zdržela komentáře, když prohlásila, že antidopingová agentura USADA má její plnou důvěru, Rusové prý jsou v tom i s Putinem až po uši; zkrátka když nepomohly ekonomické sankce, vyloučení ruských atletů ze závodění jistě zaberte... Musí se přece měřit jedním metrem, že rafinovaní "bobuloví" podvodníci z USA...? http://www.rukojmi.cz/clanky/574-americky-zlodej-krici-chytte-ruskeho-zlodeje-usa-a-doping-brnkacka-rusy-ale-bryskne-vyloucit-dozivotne

Nebývalá hloupost nýmandů nebo jen účelově zlý úmysl…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

21.03.2016 08:05

PS. Velice by mě zajímalo, kdo rozhodnutí o zákazu tohoto léku vydal. Jména těch, kdo ten zákaz realizovali, přece musí být přístupná. Jde o jména, kontakty a stát, kde bylo rozhodnutí učiněno. Tento případ mě velice zajímá, protože může mít dohru před mezinárodním soudem. Projel jsem si na internetu všechny dostupné informace o sportovcích, kteří dopovali, i látky, které užili. Meldonium zde chybí. Vypadá to, že ho potřebuje jenom Šarapovová. Tento nový zákaz byl tedy střižen na objednávku. Měli bychom si dát práci a ten případ nepustit z očí. Mám nepříjemný pocit, že ho vydali za velkou louží. Potom by bylo vše naprosto jasné. Ten, kdo za tím stojí, věděl přesně co dělá a co tím způsobí. ...Mějte se hezky.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

21.03.2016 07:32

Mně připadá, že meldonium bylo nově zařazeno na seznam dopingových látek jenom proto, že ho ze zdravotních důvodů potřebovala Šarapovová. Bylo třeba z ní vytvořit padoucha, aby tak i ona zapadala do rámce zhýralých a nebezpečných Rusů, jimiž musíme pro jejich morální vlastnosti pohrdat. Je to obraz stvoření světa "made in CIA". Někdo si všiml, že Šarapovová se bez tohoto léku neobejde, a tak jí "zařídil" svým rozhodnutím vynucenou mezinárodní ostudu. Ta ostuda by měla spíše padnout na toho, kdo to rozhodnutí, že ten dosud tolerovaný lék, se díky této skvělé sportovkyni, dostal na index. Je to vůči ní podraz. ...Mějte se hezky.


 
Petr Vaculčík

Petr Vaculčík

20.03.2016 15:54

Pjakin o tom vykládá ke konci videa: https://www.youtube.com/watch?v=BvyRshcMKYg


 
Jak vycvičit k pozvolné likvidaci světa bojové plemeno psa jménem Deutschland? Stačí k tomu mít der Großa, Bismarka, Hitlera a farářskou svazačku z NDR Angelu Merkelovou…

Jak vycvičit k pozvolné likvidaci světa bojové plemeno psa jménem Deutschland? Stačí k tomu mít Friedricha II., Bismarka, Hitlera a farářskou svazačku z NDR Angelu Merkelovou…

Pro úvod zásadní řečnická otázka francouzského ekonoma Thomase Pikettyho: „Existuje jediný ekonomický či morální důvod, proč by mělo být Německo, co ve 20. století rozdmýchalo dvě zničující světové války, jedinou evropskou zemí v moderních dějinách, které bylo dopřáno odpuštění obřích dluhů ve velkém“…?

Měli osobní Mercedes, který byl schopný jet i na líh; benzín už ale k sehnání nebyl. Pak došel i špiritus. Tak auto vyměnili za dva koně a žebřiňák se slámou, abych měli na čem spát. Blížila se zima...

Měli osobní Mercedes, který byl schopný jet i na líh; benzín už ale k sehnání nebyl. Pak došel i špiritus. Tak auto vyměnili za dva koně a žebřiňák se slámou, abych měli na čem spát. Blížila se zima...

Hrůzy nacismu musíme stále připomínat a říkat o nich budoucím generacím. V hlavním projevu letošní Terezínské tryzny to v neděli 20. května 2018 řekl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Za současné zlo označil antisemitismus.

Brzy budeme polykat na sucho; nevěříme totiž, že nám dojde sladká voda, třeba jen za 24 hodin jí přes 246 090 000 litrů unikne z poškozeného potrubí. Válka pro vodu? Blbost? Ovšem, už jste někdy zkoušeli zahnat žízeň ropou...?

Brzy budeme polykat na sucho; nevěříme totiž, že nám dojde sladká voda, třeba jen za 24 hodin jí přes 246 090 000 litrů unikne z poškozeného potrubí. Válka pro vodu? Blbost? Ovšem, už jste někdy zkoušeli zahnat žízeň ropou...?

Sucho je v Česku rok od roku stále větší. Proč? Žijeme si v blahobytné nevědomosti. Jen v záchodech se u nás loni spláchlo za 24 hodin cca 214 570 350 litrů sladké vody, přes 246 090 000 litrů jí zase uniklo z poškozeného potrubí...Válka pro vodu? Blbost... A už zkoušeli jste někdy zahnat žízeň ropou...?

Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti!

Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti!

„Nechci zacházet do politických detailů, abych se nestal politizujícím generálem.“ Pavel se od Moravce posmíval Zemanovi... Jak informují Parlamentní listy.cz o nedělním OVM (neděle 20. května) na besedě, které se zúčastnili kromě Václava Moravce jako hosté generál Petr Pavel, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a bývalý předseda Valného shromáždění OSN a exministr zahraničních věcí Jan Kavan. V besedě Václav Moravec zmínil, že komunisté dávají najevo svou nelibost, že by měly být posíleny mise v Afghánistánu i jinde. S tímto trendem proto komunisté nejsou spokojeni. Premiér Andrej Babiš partnery uklidňuje, prý jde jen o slovíčkaření, ale s tímto názorem nesouhlasí jak ředitel ÚMV Kratochvíl, tak exministr Kavan. Oba se shodně vyjádřili v tom smyslu, že komunisté mají na mysli především posilováním mise v Pobaltí. 

Poslední domácí zprávy