• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Po Hirošimě a Nagasaki byla na 61. místě i Praha v rámci amerického plánu
Počet návštěv: 7891

Po Hirošimě a Nagasaki byla na 61. místě i Praha v rámci amerického plánu "systematické destrukce" s použitím jaderných pum o síle až devět megatun; Obama se ale nestydí a za Hirošimu se neomluví...

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Dvoudenní summit G7 se ode dneška koná v japonském turistickém středisku Ise-Šima, kde nechybí ani Barack Obama a další kmotři globální pašerácké mafie EU. Politici se vedle ekonomických otázek budou věnovat i čínské rozpínavosti a boji s terorismem. Při té příležitosti, když už jedná v G7, proč by tedy neušetřil na letecké cestě a jako první prezident USA na konci svého pobytu v Bílém domě nenavštívil Hirošimu, kde se však nemíní nikomu omlouvat, statisícům jadernou reakcí spálených civilistů; starců, žen a dětí už vůbec ne...

Obama, ústřední globální hulvát, se možná i stydí, ale jak poznat na černochovi, že se začervená? Japonci jsou ale jiní kádři; omluvu ale už v roce 1995 přednesl tehdejší japonský premiér Tomiiči Murajama. Mluvil o „srdečné omluvě“ a „hlubokém zármutku“ v souvislosti s „koloniální vládou a agresí“. Japonský premiér Džuničiró Koizumi se 22. dubna 2005 v indonéské Jakartě na schůzce nejvyšších představitelů osmdesáti asijských omluvil za to, jak se Japonsko chovalo ve druhé světové válce.

Nový japonský premiér Naoto Kan se 15. srpna 2010 při příležitosti 65. výročí japonské kapitulace ve druhé světové válce omluvil za utrpení, jež válka způsobila. Mezi těmi, kdo Kanovým slovům naslouchali, byl i japonský císař Akihito, jehož otec Hirohito před pětašedesáti lety oznámil kapitulaci Japonska v rozhlasovém vysílání; bylo to vůbec poprvé, co japonská veřejnost slyšela hlas císaře uctívaného coby živoucí bůh.

Nagasaki: Autor: Charles Levy from one of the B-29 Superfortresses used in the attack...

Zač se omluvili Číně? Mezi jinými i za Nanking, který byl od roku 1928 hlavním městem Číny, dokud do něj v roce 1937  nevtrhlo japonské vojsko a nevyplenilo jej. Docházelo zde k hromadným popravám vojáků, masakrování civilistů a znásilňování desetitisíců žen. Během prvních několika týdnů japonští vojáci vypálili třetinu města. Předpokládaný počet obětí masakru je 300 tisíc osob.

Velká čínská zeď, co je vidět až z kosmu, stejně jako kdysi byly jistě vidět i exploze atomových bomb nad Hirošimou a Nagasaki... Snímek Břetislav Olšer

Takže, ne americká rozpínavost, která jen pořádá veletrhy zbraní, aby si vydělala na 20bilionový státní dluh, ale prý rozpínavost čínská, přestože je Čína bez vojenských základen v zahraničí a na rozdíl od amerického druhého dodatku, jenž povoluje občanům své země nosit zbraně, Číňanům jejich ústava vlastnění zbraní zakazuje, Čína navíc využívá svých biliónových devízových rezerv a investuje, třeba v Afghánistánu do infrastruktury a stavby mj. plynovodů... A kdo lže o 2. sv. válce stejně jako Obama? Polák Tusk, kterého Putin utřel jak malého kluka...  https://www.youtube.com/watch?v=-Yg2Sqj9E9U

V Japonsku se dnes  projevuje pragmaticky vypočítavá politika USA vůči Německu; Morgentauův plán původně zakazoval Německu budování armády, což byla však jen kamufláž. Spojené státy však měly také svůj národní plán, své známé americké zájmy; vybudovat z Německa silnou mocnost, aby měly v Evropě na své straně silného partnera. Proto investovali do SRN miliony, které však byly vázány na výhradní obchod s USA. Dnes patří armáda Německa mezi nejlépe vyzbrojené na světě. Známka typicky amerického pokrytectví. V Evropě bylo rozmístěno na více než stovce základen asi 60 000 amerických vojáků, více než 40 000 je jich je nyní v Německu.

Pokrytecký humbuk zvaný Morgentauův plán skončil dřív než začal a dnes se německá armáda, která vlastně neměla existovat, poprvé od druhé světové války zapojila v Afghánistánu do přímých bojových akci. Německé mělo v Afghánistánu po Spojených státech a Velké Británii třetí největší kontingent. V roce 2010 sloužilo v Afghánistánu 5350 německých vojáků. „Afghánistán je nejdůležitější zkušeností německých ozbrojených sil. Bylo to poprvé od druhé světové války, kdy byla německá armáda zapojená do skutečné bojové akce,“ říká generál ve výslužbě Harald Kujat, bývalý náčelník generálního štábu Bundeswehru (2000-2002) a bývalý předseda Vojenského výboru NATO (2002-2005).

A jak se opakuje to samé v Japonsku...? Už na začátku 70. let mělo Japonsko bez ohledu na 9. článek ústavy jednu z nejrychleji rostoucích armád světa. V současnosti čítají Síly sebeobrany, složené z námořnictva, letectva a pozemní armády, na čtvrt milionu mužů. Rozpočet, který sice nepřesahuje jedno procento hrubého domácího produktu, však činí díky ekonomické síle japonských ostrovů zhruba 47 miliard dolarů. Japonsko se tak v nákladech na zbrojení řadilo sedmé místo na světě…

Premiéru Šinzó Abemu se před dvěma roky podařilo v kabinetu prosadit reinterpretaci mírové ústavy, přijaté krátce po kapitulaci, která až dosud bránila nasazení japonských vojáků v zahraničí. To vláda nově interpretuje jako právo na „kolektivní sebeobranu“. Reuters upozorňuje, že tím, že se jedná o reinterpretaci, a ne o revizi základního zákona, vyhne se premiér nutnosti referenda. „Jen proto, že je Japonsko silné, neznamená to, že bude agresivní,“ říká ředitel massachusettského centra pro mezinárodní vztahy Richard Samuels.

Rada organizací poškozených atomovým bombardování Japonska se chystá požadovat omluvu od prezidenta USA Baracka Obamy během jeho návštěvy Hirošimy, sdělil představitel organizace během tiskové konference v Tokiu. „Poškození bombardováním chtějí, aby skrze omluvu potvrdil, že atomová bombardování byla nehumánními činy narušujícími zákony mezinárodního práva," cituje televizní stanice NHK vystoupení jednoho z vedoucích organizace Toshiki Fujimoriho. Ředitel sekretariátu organizace Terumi Tanaka doufá v to, že „pokud se prezident Obama dozví pravdu o následcích atomových zbraní, on sám se změní".

„My chceme, aby bezprostředně vyslechl alespoň jednoho z poškozených. A také, aby se omluvil zemřelým a jejich rodinám," řekl Tanaka. Podle údajů nového průzkumu veřejného mínění na otázku položenou Japoncům: „Co si myslíte, mají se USA oficiálně omluvit obětem bombardování Hirošimy a Nagasaki v r. 1945, nebo ne?", většina Japonců (61%) odpověděla, že se USA mají omluvit za bombardování Hirošimy a Nagasaki. Pouhých 11% si myslí, že se omluvit nemusejí. Skoro 30% dotázaných nemohlo na tuto otázku odpovědět, zejména mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let; přes 40% dotázaných v této věkové kategorii na tuto otázku neodpovědělo.

Dnešní návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Hirošimě vyvolala nespokojení jednoho z nejdůležitějších regionálních spojenců USA – Jižní Koreje, píší noviny Financial Times. Jak by ne; pamatují si tam, že prvním vysoce postaveným schizofrenikem byl americký prezident Truman, který povolil generálu MacArthurovi použití jaderné zbraně po Japonsku též v Koreji, avšak jen za přesně definovaných okolností (start nepřátelských letadel apod.), což se naštěstí nestalo.

Hirošima
© REUTERS/ Kimimasa Mayama
 
V Soulu se ovšem bojí, že Obama přijede do země vycházejícího slunce s novým výkladem válečné historie, kde bude Japonsko uvedeno jako jediná oběť amerických bombardování. Vedle toho jihokorejské veřejné hnutí, které zastupuje zájmy katastrofu přeživších občanů této země, ujišťuje, že oběťmi bombardování se stali také desítky tisíc jejich spoluobčanů. Oni vykonávali vojenskou službu, nebo byli využíváni jako pracovní síla v Nagasaki.

„Doufáme v to, že vaše návštěva Hirošimy nebude využita jako potvrzení úmyslů vlády Šinzó Abeho  vyobrazit Japonsko jako jedinou oběť," stojí v dopise, který byl napsán pro Obamu jihokorejskými aktivisty. Ti také vyzvali prezidenta USA, aby v Hirošimě navštívil památník, jenž je zasvěcený desítkám tisíc Jihokorejců, kteří zemřeli při leteckých úderech amerického letectva. Podle informací této skupiny zemřelo v Hirošimě okolo 70 tisíc občanů Jižní Koreje, dalších 20 tisíc se stalo oběťmi útoku na Nagasaki.

Negativní reakce Soulu nebyla vyvolána samotným rozhodnutím Američanů svrhnout atomové bomby na japonská města, ale tím, že Obamovo vystoupení se bude soustředit výhradně na utrpení Japonců, a bolest poškozených z Jižní Koreje bude ignorována, dodávají Financial Times. Nespokojeni s Obamovou návštěvou jsou také na japonském ostrově Okinawa, kde jsou od konce druhé světové války umístěni američtí námořní pěšáci.

Tam se konala série protestů, které vyvolala krutá vražda dvacetileté mladé ženy Riny Šimabukuro. Incident přilil olej do ohně náladám, které jsou na ostrově od dřívějška, v roce 1995 znásilnili tři příslušníci americké námořní pěchoty dvanáctiletou holčičku. Gubernátor prefektury Okinawa Takeši Onaga požaduje schůzku s Barakem Obamou, jelikož obyvatelé ostrova už „nemohou udržet své emoce" a situace se stává výbušnou... http://cz.sputniknews.com/svet/20160525/3116802/obama-hirosima-nagasaki-navsteva-jihokorejci.html#ixzz49lAWIkSJ

USA v čele s Obamou moc dobře vědí, o co Jižní Koreji jde; její západní Big Brother má ale své metody. V roce 2013 létaly nad Korejským poloostrovem na pokyn Obamy bombardéry B-52, uzpůsobeny nést jadernou nálož, kterou také skutečně měly. Severokorejský režim, z jehož zaostalé nejen vojenské techniky se směje celý svět, měl nůž na krku; prý musí počítat za své vyhrůžky i s dalšími americkými vojenskými kapacitami a ne jen s 28 tisíci vojáky, kteří jsou momentálně rozmístěni v Jižní Koreji. Jaderná hrozba z toho byla nejen pro sever Koreji, ale pro celý pooostrov...

A ještě nyní dostal vzkaz přímo ze své Ameriky do japonského turistického střediska Ise-Šimaa od svého potencionálního nástupce Donalda Trumpa: „Jak čas plynul, naše zahraniční politika pomalu přestávala dávat smysl. Logika byla nahrazena hloupostí a arogancí, což vedlo k mnoha zahraničně politickým katastrofám. Od chyb v Iráku přes Egypt, Libyi až po prezidenta Obamu ležícího v písku Sýrie,“ řekl Trump a zopakoval vše, co jsem v úterý popsal, že tohle všechno začalo s nápadem, že země na východě chtějí západní demokracii. A tenhle "nápad" způsobil mnoho smrti, občanských válek, neštěstí, pomohl k vzestupu Islámského státu a dalších teroristických organizací a vlastně ani nikde onu západní demokracii úspěšně nezaložil. „Naše zahraniční politika je naprostá a úplná katastrofa. Žádná vize, žádný cíl, žádný směr, žádná strategie..." http://www.rukojmi.cz/clanky/1768-usa-si-upravily-heslo-divide-et-impera-rozdel-a-panuj-na-znic-rozdel-mezi-lichvarske-banky-a-ovladej-ze-je-hanba-nefackuje

Vraťme se však v čase; přesně před jednasedmdesáti roky, 6. a 9. srpna 1945, postihla Japonsko jaderná katastrofa – města Hirošima a Nagasaki byla zničena atomovými bombami USA. Okamžitě zahynulo v okruhu tři a půl kilometru přes 105 tisíc obyvatel, dalších dvě stě tisíc zemřelo v následujících měsících na ozáření. Samozřejmě, že to není v podstatě nic proti holocaustu a osvětimským krematoriím, ale také to přece jen byli nevinní civilisté. Kdosi mi říkal, že se nesmím na Hirošimu a Nagasaki dívat současným pohledem, že tenkrát byla úplně jiná situace, než je dnes.

Mnohem větším šokem, než použití jaderné zbraně, by byl však vstup SSSR do války. Sověti měli s Japonci podepsanou smlouvu o neútočení do dubna 1946, ale zároveň se zavázali i Spojencům, že vstoupí do války s Japonskem přesně tři měsíce po ukončení války v Německu. Tak se i stalo, na asijských územích SSSR už byla připravená mohutná armáda o síle cca 1,5 milionů mužů, bojové operace začaly 9. května v 0:43 moskevského času. Boj byl poměrně jednostranný. Ztráty Japonců byly v průběhu operace trvající prakticky až téměř do konce srpna desetkrát větší než sovětské. V této situaci 6. srpna však americké letectvo z obav, že Sověti vyhrají 2. sv. válku také v Tichomoří a bude to jejich vítězství v celé válce, svrhlo atomovou bombu na Hirošimu a 9. srpna na Nagasaki. Japonsko se pak v noci z 9. na 10. srpna vzdalo.

A co řekli členové posádky po explozi? Paul Tibbets: „Pomyslel jsem si; ano, zabijeme hodně lidí, ale zachráníme, proboha, hodně dalších životů…“ Kopilot Robert Lewis: „Kolik lidí jsme jen teď zabili? Proboha, co jsme to udělali?“ Oba se odvolávali na Boha, ale jen jeden pocítil lítost. Jak signifikantní; nelítostnost pak v Bílém domě ve Spojených státech brala vrch. Státníci oslaví bitvu o Normandii

Zhruba před půl stoletím začal historik Gar Alperovitz veřejně obhajovat tezi, že Japonsko bylo připraveno se vzdát, a nejspíše by to udělalo už před začátkem americké invaze, která byla plánována na 1. listopad 1945. A jaký je pohled jednoho z Alperovitzových názorových následovníků, Američana Warda Wilsona. Je autorem knihy “Pět mýtů o jaderných zbraních” (Five Myths About Nuclear Weapons), ve které se věnuje i otázce, zda druhou světovou válku skutečně ukončily atomové bomby dopadající na Hirošimu a Nagasaki. Jeho názory si můžete přečíst také v rozsáhlém textu pro časopis Foreign Policy, který je v podstatě úryvkem z knihy.  Předváděčku veletrhu zbraní zahájily bomby „Little Boy“ a „Fat Man“

Bomby neničily jen lidi; v Japonsku Jan Letzel společně s inženýrem K. J. Horou založil firmu Letzel a Hora, později tam působil také jako obchodní atašé československého velvyslanectví. Jeho nejznámější stavbou je Průmyslový palác v Hirošimě, s níž v září roku 1923 zažil v Tokiu tragické zemětřesení. Průmyslový palác v Hirošimě vyprojektoval na zakázku hirošimské prefektury.

Třípatrový secesní palác se železobetonovou konstrukcí vyzděnou cihlami měl sloužit k obchodně-výstavním účelům. Jeho osud se naplnil ráno 6. srpna 1945, kdy ve výšce 600 metrů šikmo nad ním vybuchla atomová bomba „Little Boy“. Kostra celé stavby, která mohutnou explozi vydržela, se stala jakýmsi mementem této katastrofy a zůstala zachována i v době celkové rekonstrukce Hirošimy. Pro ruiny Průmyslového paláce se vžil název “atomový dóm” a dnes je toto památné místo také na seznamu památek UNESCO.

Ovšem, jaká to byla skutečnost, jaderná pohádko? Americký Národní bezpečnostní archiv odtajnil seznam z roku 1956 více než 1200 míst v tehdejším sovětském bloku od východního Německa až po Čínu; jedničkou je označena Moskva se 179 cíli jaderného útoku, dvojkou Leningrad se 145 cíli včetně cílů civilních. Šlo o systematickou destrukci městských a průmyslových cílů včetně výslovného zaměření na civilní obyvatelstvo významných měst. Záměrné útoky na civilisty byly v rozporu s už tehdy platnými normami mezinárodního práva.

Praha na 61. místě měla určeno 69 cílů určenými ke zničení; o nic by nepřišli ani v Berouně, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Králově Dvoře, Neratovicích, Psárech, Radotíně, Roztokách, Slaném či ve Štěchovicích. Zkrátka co statečná US Army u nás nestačila zničit poslední dny 2. sv. války, to mělo následovat v 50. letech. Útoky amerického letectva měly být zasazeny s použitím jaderných pum o síle 1,7 až devět megatun. Americké velení tehdy požadovalo i nálože o síle 60 megatun, které chtělo použít s cílem zastrašení a v případě náhlého sovětského útoku. Nálož o síle jedné megatuny má sedmdesátinásobnou ničivou sílu ve srovnání s bombou svrženou v roce 1945 na japonskou Hirošimu. Drážďany – nejzbytečnější smrtící nálety nejen 2. světové války…

Roman Joch, ředitel Občanského institutu, včera napsal v LN, že jaderné zbraně představují odstrašení, odrazují agresora od útoku, tak udržují mír. Jsou prevencí války a chrání lidské životy… Obhajoval tak útok na Hirošimu a Nagasaki... Proč tedy neodrazují teroristy po celém světě, proč se dál brutálně vraždí IS-DAEŠ v Sýrii a Iráku? Kdepak je prevence války a ochrana lidských životů? Bombardování vojenských zařízení případně i atomovou bombou je přípustné, i když nezáměrně zahynou i někteří civilisté… Kolik bylo vojenských zařízení třeba v Nagasaki? Je snad dostačující válečnou jadernou prevencí pro pana Jocha na 300 tisíc zabitých během posledních let jen ve válce v Sýrii, z toho bylo skoro sto tisíc civilistů a patnáct tisíc dětí...? A co na to všechno Ženevské konvence…?

Při rozsáhlé akci při bombardování Srbska v roce 1999 použilo NATO zbraně, zakázané Ženevskou konvencí, tzv. cluster bombs (shlukové třaskavé bomby), i střely s ochuzeným uranem, jehož destruktivní vliv na zdraví civilistů byl ohromný, BBC uveřejnila zprávu o tom, že v regionu údajně vlivem radioaktivity smrtelně onemocní rakovinou až deset tisíc lidí… Chemická expertíza vzorků půdy získaných v roce 2014 z Doněcka dokazuje použití fosforu při „ostřelování“ obce Semjonovka a Slavjansku. Tyto vzorky obsahují produkty hoření zápalné směsi N-17, kterou jsou plněny minometné granáty a letecké bomby; taková zbraň „smrtonosnější“, než bílý fosfor.

Inu, od prvních dvou atomových bomb v Japonsku jich už dnes na světě existuje více než 25 tisíc, co by nezničily jen Hirošimu a Nagasaki, ale několik zeměkoulí najednou, k tomu bylo již uskutečněno více než 2100 jaderných zkoušek. Prostě veletrhy zbraní fungují dál, nejen konvenčních, ale i jaderných, jako při novodobé globální předváděčce bomb „Little Boy“ a “Fat Man” v Hirošimě a Nagasaki... Obama se však neomluví. Proč také, vždyť si zaslouží od Japonska vděk; to byly přece Spojené státy, kdo po Německu postavily svými lichvářskými Marshallovými kšefty na nohy další kdysi nacistický stát z Osy: Berlín - Řím - Tokio resp. Německo, Itálie, Japonsko.... Jak zničit tři Los Angeles naráz aneb Raketa RS-24 Jars je jako 67 atomových bomb z Hirošimy

Před pětašedesáti roky bylo spáleno Nagasaki a sto tisíc Japonců…

Putin je Jekyll a Hyde, Truman, Nixon a Obama jsou mírotvůrci…?

Válka je sice vůl, ale její “veletrhy zbraní” jsou skvělý kšeft…

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10262550261-sumne-stopy/210522162350001-jan-letzel/

http://www.youtube.com/watch?v=8b7L5dwGKuc

Proč dnes Asiaté vládnou světu, aneb Šumná Hirošima, děsivý Detroit

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKnihav elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/deta

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Ája Nová

Ája Nová

03.06.2016 10:33

Pane Dvořáku, naprostý souhlas. Děkuji za tento komentář.


 
Petr Dvořák

Petr Dvořák

29.05.2016 10:37

Zdravím autora. Dovolím si nesouhlasit jak z vyzněním článku, tak s podpůrnou argumentací. Můj dojem je, že autor američany a Obamu nejdřív odsoudil a pak doplňoval argumenty pro svůj závěr. Proč by se měl jakýkoliv americký prezident omlouvat za plošné bombardování za 2.světové války? Oni ji nezačali a bombardovali tak všichni. Jakékoliv úvahy o možné kapitulaci Japonska jsou dnes rady po bitvě ve které jsme nebyli. Pokud tehdy existovala, byť i jen vzdálená možnost, že se válka popožene, bylo to, bohužel jediné řešení.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy