• Úterý, 02. březen 2021
 • Svátek má Rukojmí Anežka

Prohlášení MUDr. Yekta Uzunoglu, že od října 2014 je vystaven systematickému teroru ze strany některých příslušníků Policie ČR Praha-Venkov Jih...
Počet návštěv: 5288

Prohlášení MUDr. Yekta Uzunoglu, že od října 2014 je vystaven systematickému teroru ze strany některých příslušníků Policie ČR Praha-Venkov Jih...

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci 1. sv. války.)

Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství. Případ lékaře s dobrými politickými styky začal před dvanácti lety. To ještě netušil, že vytvoří český rekord v době trvání svého pobytu 2,5 roku ve vazební věznici; jednatřicet měsíců nepředstavitelného stresu. Policie zatkla Uzunoglua v září 1994 a policista Jiří Gregor, který za zatčením stál, v tiskové zprávě uvedl, že Uzunoglu “obchodoval se zbraněmi a drogami”. Dodatečně přibyla ještě obvinění z loupeží, podvodů, mučení, nedovoleného ozbrojování a přípravy vražd.

Kurdský lékař byl zatčen na základě udání svého krajana, který vystupoval pod jménem Otan Göksel. Uzunoglu ho spolu se svými kumpány údajně mučil. Druhou obětí mučení se měl ten samý rok stát Osman Bayhan. Uzunoglu obvinění od počátku odmítá a tvrdí, že jde o spiknutí. “Osman Bayhan je můj vlastní bratranec, s kterým jsem vyrůstal ve společné domácnosti. Proč bych potřeboval informace o jeho příbuzných?” diví se Uzunoglu důvodu, pro který měl Bayhana mučit.

“Všichni tito činitelé naší zákonodárné, výkonné i soudní moci nesou odpovědnost za to, že MUDr. Yekta Uzunoglu strávil ve vazbě 31 měsíců a že česká spravedlnost nebyla schopna vyřešit jeho případ v průběhu neuvěřitelných 12 let,” píše se v prohlášení osobností na podporu Uzunoglua. V roce 2012 Městský soud v Praze rozhodl, že Uzunoglu dostane 900 tisíc korun a úroky za ušlý zisk. Podařilo se mu totiž prokázat, že v době pobytu ve vazbě měl uzavřenou smlouvu o výkonu funkce ředitele se společností Meridian TLW. Měsíčně měl pobírat odměnu 30 tisíc korun. Soudy mu proto přiznaly tuto částku za 30 měsíců, kdy nemohl funkci vykonávat, protože byl ve vazbě

O kauze zveřejnil Spolek na podporu nezávislé justice ČR Šalamoun, že jeho kauzu si soudy přehazovaly jako horký brambor. Až po dvanácti letech soud pro Prahu 4 rozhodl 31. července 2007, že stíhání Uzunogla je nepřípustné! Kurd, který od počátku tvrdí, že je nevinný, trval ale na tom, že před soudem očistí své jméno. Včera se dočkal a žalobci to pěkně “nandal”.  ”Já, lékař organizace “Lékaři bez hranic”, který v hrozivé válce zachraňoval životy, čelím obžalobě z mučení člověka?!” rozohnil se Uzunoglu, když dostal slovo. Kolika metry se měří exministrům české spravedlnosti…?

Jako by se role vyměnily - ze soudce se stal jen posluchač, z obžalovaného žalobce a z žalobce obžalovaný! “V mém spise jsou věci, které do něho nepatří. To je v rozporu s trestním řádem i s ústavou,” hřímal lékař.  Svého žalobce “sjel” i za to, že prý současnou žalobu opsal i s pravopisnými chybami z deset let staré žaloby původní! “Nesmějte se, pane státní zástupče! Vždyť vy jste si ani nezjistil, že jeden ze spoluobžalovaných už zemřel,” osočil ho. Uzunoglu svou kauzu považuje za komplot, tvrdí, že jsou na něho pořádány teroristické útoky, že má být zlikvidován a vůbec nikoho to nezajímá.

Chronologie

 • Září 1994 - Uzunoglu byl spolu s dalšími třemi muži v Praze zatčen poté, co policie v kanceláři patřící lékařově firmě našla údajně zmučeného tureckého občana. Uzunoglu byl obviněn z několika trestných činů, mimo jiné z vydírání a omezování osobní svobody, soud na něj uvalil vazbu. Policie jej navíc obvinila i z přípravy tří vražd a podvodu, tato obvinění byla později stažena. Uzunoglu jakákoliv obvinění od počátku odmítá.
 • Září 1995 - Na Uzunoglua byla podána obžaloba, podle níž se měl v září 1994 spolu se třemi tureckými občany podílet na mučení dvou cizinců. Jedním z nich měl být Turek Gürken Gönen, který v Česku podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. Ten je také jedním z hlavních svědků v případu. Uzunoglu později u soudu ale zpochybnil jeho věrohodnost.
 • Říjen 1995 - Městský soud v Praze případ vrátil žalobcům k došetření. Důvodem byla pochybení v přípravném řízení.
 • 13. září 1996 - Vrchní soud v Praze rozhodl o prodloužení Uzunogluovy vazby.
 • 24. září 1996 - Český helsinský výbor (ČHV) případ označil za “určité selhání právního systému České republiky”.
 • 12. března 1997 - Uzunoglu byl propuštěn z vazby, v níž strávil 31 měsíců.
 • Únor 2000 - Státní zástupce podal na Uzunoglua podruhé obžalobu, a to pro vydírání, omezování osobní svobody a nedovolené ozbrojování. Podle žalobce měl Uzunoglu v roce 1994 spolu s třemi spoluobviněnými mučit turecké občany.
 • Prosinec 2001 - Vrchní soud v Praze rozhodl, že případ přísluší Obvodnímu soudu Prahy
 • 4. Červen 2002 - Soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík se pokusil případ předat prostřednictvím ministerstva spravedlnosti do Turecka.
 • Říjen 2003 - Turecké úřady odmítly kauzu převzít.
 • Září 2003 - Obvodní soud Prahy 4 stíhání Uzunoglua zastavil pro jeho nepřípustnost, neboť trvá příliš dlouho. Uzunoglu ani žalobkyně nesouhlasili. Podle lékaře jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno. Městský soud nařídil obvodnímu soudu, aby začal jednat.
 • 24. listopadu 2005 - Uzunoglu dostal po více než deseti letech možnost vypovídat u soudu. Lékař od počátku stíhání tvrdí, že je nevinen a že se stal obětí spiknutí. Líčení bylo vícekrát odročováno, soudu se nedařilo předvolat další dva obžalované, třetí zemřel.
 • 6. března 2006 - Skupina významných osobností v otevřeném dopise uvozeným slovem “Žalujeme” obvinila české politiky a justici ze selhání v Uzunogluově kauze. Lékaře se zastal také Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun.
 • 9. dubna 2006 - Uzunoglu se stal laureátem Ceny Františka Kriegla. Ocenění každoročně uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost.
 • 12. října 2006 - ČHV a Nadace Charty 77 prohlásily, že pokud soudy případ do konce roku neukončí, svolají tým mezinárodních právníků, aby k případu řekl jasné slovo.
 • 13. března 2007 - Uzunoglu kvůli dlouhotrvajícímu procesu zahájil hladovku, ukončil ji po jedenácti dnech. Jeho příznivci jej podpořili podpisem otevřeného dopisu či solidární hladovkou, k níž se přidal i bývalý prezident Václav Havel.
 • 29. března 2007 - Soud uložil Uzunogluovi za vydírání a mučení jednoho cizince podmíněný trest dva roky odnětí svobody se zkušební dobou na pět let. Obžaloby z mučení dalších dvou cizinců ho soud zprostil. Uzunoglu se odvolal, a tak se případem bude zabývat odvolací Městský soud v Praze.
 • 31. července 2007 - Soud pro Prahu 4 rozhodl, že stíhání Uzunogla je nepřípustné!

Včera mi poslal MUDr. Yekta Uzunoglu své prohlášení pro internetové noviny Rukojmí.cz…

Já, MUDr. Yekta Uzunoglu tímto prohlašuji, že od října  2014 jsem vystaven systematickému teroru ze strany některých příslušníků Policie ČR Praha-Venkov Jih, a to buď přímo, nebo nepřímo tím, že evidentně tolerují některým trestaným zločincům terorizovat mojí osobu. Seznam těchto útoků, které vnímám jako teror, je dlouhý. Dovoluji si zahrnout jen poslední 3 dny:

Policie ČR Praha-Venkov Jih, státní zastupitelství OSZ Praha-Východ a všechny ostatní složky vědí, že jsem nemocen a ve stavu pracovní neschopnosti a že dokonce kvůli bolestem beru opiové deriváty předepsané ze strany ne jen tak nějakého lékaře, ale přímo pracovníků neurologické kliniky 1. LF UK! Přesto mně opakovaně terorizují tím, že přijíždějí před má vrata a pouští houkačku, aby všichni sousedé věděli, že jsou zde, a že se všemožnými způsoby snaží dostat do objektu! A to vše přesto, že můj právní zástupce opakovaně kontaktoval nejen je, ale i GIBS, a přestože mu opakovaně slíbili, že toto činit už nebudou - i proto, že vědí, že se nacházím v nemocném stavu; přesto a právě proto se můj stav snaží destabilizovat, a to systematicky.

Tyto postupy, které soudný člověk nemůže vnímat jako nic jiného, než teror, má přímou souvislost s mým nasazením pro můj statečný národ. Ti policejní činitelé, kteří se mne a 3 další Kurdy snažili v 90. letech všemožně zlikvidovat a byli propojeni na zde v ČR ilegálně žijící Turky, mají dnes daleko větší moc a nelze věřit tomu, že své „důvěrné vazby“ ze dne na den přerušili…

Dle trestního řádu neexistuje písemnost, kterou by místo mne nemohl převzít můj právní zástupce. Vyzývám, tak jako v 90. letech, osoby, kterým stav práva v českých zemí není lhostejný, aby proti tomuto postupu protestovali u resortního ministra vnitra a žádaly o nápravu!

Děkuji, MUDr. Yekta Uzunoglu, Ondřejov

Svého času se rozvášnila Mgr. Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti ČR. Proslula výrokem o justiční mafii, za jejíž součást označila řadu osob včetně nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, exministra Pavla Němce ad. v souvislosti s jejich působením v kauze Jiřího Čunka.  Za výrok byla dotčenými žalována a požadována od ní omluva.

Po několikerém odvolání vynesl Vrchní soud v Praze 6. března 2011 rozsudek, že se Marie Benešová musí žalobcům omluvit; dále soud vyčíslil náklady řízení a podle rozsudku za ně má žalovaná zaplatit 391 718 korun. Marie Benešová však vzápětí oznámila záměr podat dovolání k Nejvyššímu soudu a rozporovala výši nákladů soudního řízení. Dovolání vyhrála a nikomu se omlouvat nemusela, nemusela ani platit náklady řízení…

Inu, dva osudy, které si jsou nápadně podobné, byť Marie Benešová vše brala hned od začátku s humorem, když ale MUDr. Yekta Uzunoglu neměl ke smíchu důvod pražádný; resumé - obě kauzy něco napovídají o české justiční mafii… nebo snad ne…? Děsivá justice? Zcela nevinný černoch trpěl 35 let v těžkém žaláři

Kolik by stát mohlo stát odškodnění pro Kajínka za 16 let věznění?

Volby jsou za dveřmi; vy jste nám zavřeli Ratha, my vám zase Šišku…

https://cs.wikipedia.org/wiki/Yekta_Uzunoglu

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/uzunoglu-dostal-za-vydirani-a-muceni-podminku/r~i:article:390488/

Izraelské osudy - Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Kolik vidíte prstů?

Kolik vidíte prstů?

Je to otázka, kterou dávají lékaři lidem, aby zjistili, jestli jsou při sobě a vnímají. Strkají jim prsty před obličej a v dobré víře tak zkoumají mentální schopnost člověka. Vidí je? Umí je spočítat? Je to rychlé a jednoduché. Možná až moc. A tak se díváme kolem sebe a vidíme jen ty nastrčené prsty. Ale napadlo se vás někdy podívat za ně?

Totalitni země s fašistycku vladu

Totalitni země s fašistycku vladu

Seděl sem v baru na břehu řeky, kera dala tomu městu jmeno. Pry podle užovek, kerych tu kdysik bylo mnoho. Upil sem z hrnku dobre, brazilske kavy, když mi zavrčel tydlifon. Saša. Dluho mi nevolal.
 

Co (ne)víme o Tibetě, aneb proč nevyvěšovat tibetské vlajky.

Co (ne)víme o Tibetě, aneb proč nevyvěšovat tibetské vlajky.

Rok co rok je v poslední módní, resp. západopoliticky korektní některými představiteli českých měst vyvěšovat tibetskou vlajku. Tento trend pochází z dob, kdy se Václav Havel přátelsky tulil k údajně tibetskému Dalajlámovi, který však v Tibetu již drahnou dobu nežije. Protože byl Tibet prezentován v podobenství, které si prý zasluhuje politickou a sociální podporu, Havlovými přívrženci (tzv. havloidy) byla vyvolána aktivita pro solidárnost s lidem Tibetu s tím, že jako projev solidarity občanů ČR (!) budou každého 10. března na veřejných budovách vyvěšovány tibetské vlajky. Protože tito aktivisté toho zřejmě o Tibetu mnoho nevěděli a neví dodnes, předkládám stručný dějinný popis o Tibetu, aby si veřejnost mohla učinit představu, co byl a je Tibet dnes.

Poslední domácí zprávy

Kolik vidíte prstů?

Kolik vidíte prstů?

Je to otázka, kterou dávají lékaři lidem, aby zjistili, jestli jsou při sobě a vnímají. Strkají jim prsty před obličej a v dobré víře tak...