• Sobota, 26. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Andrea

Byl státní převrat v Turecku, co skončil dřív, než vlastně pořádně začal, jen umnou inscenací islámského Erdogana vůči sekulární armádě? A co Hitler s jeho
Počet návštěv: 8433

Byl státní převrat v Turecku, co skončil dřív, než vlastně pořádně začal, jen řízeným podrazem islámského Erdogana vůči sekulární armádě? A co Hitler s jeho "nocí dlouhých nožů" proti SA...?

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Jen blázen by uvěřil, že se v Turecku uskutečnil skutečný puč. Spíš šlo o Erdoganův záměr, jak si zajistí absolutní moc a autokrativní vládu, když se sebe udělá hrdinu a miláčka Turků; žárlí totiž na svého dávného předchůdce Mustafa Kemala Atatürka, jenž byl Turky opravdu milován, a proto se mu říká „Otec Turků“. Oddělil jako zakladatel moderního Turecka po rozpadu Osmanské říše turecký stát od náboženství hned po prohrané první světové válce.

Od té doby turecká armáda, která se pasovala do role strážkyně Kemalova odkazu, provedla dvakrát státní převrat, aby zabránila podle názoru jejích představitelů přílišné islamizaci země. Proto bylo třeba dát armádě za vyučenou a definitivně ji zbavit snu o sekularizaci. Proto inscenovaný tyátr s pokusem o státní převrat. Erdogan, co je pouze krutý diktátor, jemuž začaly ubývat síly. Marně se snažil v parlamentu získat změnu ústavy a učinit ze sekulárního státu stát teokratický, tedy islámský s právem šaría.... Nevěřím tomu šmejdovi ani slovo..

Další důvod organizování „naivního puče“, co skončil dřív, než začal? Recep Tayyip Erdogan by totiž rovněž rád změnil systém v zemi z parlamentního na prezidentský a pro posílení svého vlivu potřeboval být veřejným hrdinou. „Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu,“ tvrdí. A rád by ze základního zákona moderní turecké republiky vyloučil sekularismus; vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) usiluje o změnu ústavy platné od 80. let, aby mimo jiné posílila pravomoci prezidenta Erdogana.

Proto skoro dvě stě mrtvých, aby se záměr inscenace zamlžil, ovšem zatčení sekulárních asi tří tisíc vojáků dává spekulacím o islamizaci Turecka za pravdu. Erdogan musel něco výjimečného podniknout, zvláště když mu nevyšel vstup Turecka do EU, ani pro Turky zrušení vízové povinnosti vůči ní… Navíc se stále častěji mnozí vůči Erdoganovi vymezují jeho srovnáváním s Hitlerem a jeho výmyslem puče za socialistickou revoluci v Německu a tím pádem i důvodem, proč zlikvidovat své úderné oddíly SA (Sturm-Abteilung,) .

Je toto srovnání až příliš přitažené za vlasy? Z výše popsaných faktů se však turecký prezident stále víc německému vůdci podobá. Kdo si ještě vzpomene na historii 30. let minulého století v nacistickém Německu, možná si tuto podobnost dvou diktátorů připustí. Společné totiž oba mají též záměrnou likvidaci vojenských sil, které bránily Hitlerovi, resp. Erdoganovi k zajištění absolutní moci.

Jednotky SA byly polovojenské formace nacistické strany NSDAP. Název Sturmabteilung pochází původně od speciálních útočných jednotek Německa za 1. světové války, které používaly strategii generála Oskara von Hutiera. Byly založeny na podzim roku 1920 nejprve pod názvem Ordnertruppen (pořádkové oddíly), do kterých začal nabírat hospodské rváče, zápasníky a bývalé vojáky. Původně tyto jednotky sloužily k Hitlerově osobní ochraně a k ochraně nacistických shromáždění.

U zrodu „hnědých košil“ stál Ernst Röhm, jenž byl zpočátku jedním z nejbližších přátel Hitlera. Budoucnost ukázala, jak jsou politická přátelství nebezpečná. Röhm se těšil pro svoji homosexuální orientaci mezi mužstvem velké oblibě a pod jeho vedením se jednotky reorganizovaly do vojenské podoby a byly organizovány tak, aby jejich struktura mohla pojmout tisíce členů. Po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 však začaly SA v čele s Röhmem usilovat o získání vlivu pro sebe, ve snaze provést skutečnou sociální revoluci, o kterou už však Hitler po uchopení moci neměl zájem, protože to ohrožovalo finanční příjmy od bohatých podnikatelských kruhů, na nichž strana závisela.

Proto v dubnu roku 1934 u příležitosti jarního cvičení německého námořnictva, došlo k setkání Hitlera s vojenskými špičkami. Výsledkem byla dohoda o podpoře Hitlera během kandidatury na prezidenta, výměnou za zredukování jednotek SA. Dny Ernsta Röhma a jeho hnědých košil byly sečteny. V noci 29. června 1934 dostal Hitler zprávu o údajném „pokusu o puč“, který měl vést Röhm, jenž v té době spal v hotelu Hanslbauer ve Wiessee. Ve 4 ráno přiletěl Hitler do Mnichova a akce známá jako „Noc dlouhých nožů“ začala. Ernst Röhm byl zatčen samotným Adolfem Hitlerem v Bad Wiesse, kde se konal sjezd vůdců SA.

Brzy ráno 30. června byl vytažen z postele a ihned byl převezen do vězení Stadelheim v Mnichově. Zatímco zatýkání a vraždění stovek (i potenciálních) odpůrců během Noci dlouhých nožů pokračovalo, Hitler váhal s rozhodnutím o konečném osudu Röhma. Nakonec nařídil, aby mu do cely přinesli revolver. Jakmile Röhm dostal do rukou zbraň, zeptal se: „To mi posílá Adolf? Jestli mě chce zabít, tak ať to udělá sám! Chci zemřít jako moji přátelé, chci dostat kulku do břicha, slyšíte?!“. Theodor Eicke, vyšší důstojník SS odpověděl: „Radím vám, abyste si to rozmyslel.“ http://www.mzone.cz/clanek/jednotky-sa-%E2%80%93-%E2%80%9Eteror-musi-byt-zlomen-zase-jen-terorem%E2%80%9C/

„NE!“, vykřikl Röhm a hodil po odcházejícím Eickovi cihlu. To Eickeho naštvalo a mávl rukou na svého pobočníka, rovněž důstojníka SS Michaela Lipperta, který vytáhl pistoli a Röhma zastřelil. Röhm vzdechl „Můj vůdče…“ a klesl k zemi. Röhm byl pohřben na hřbitově Westfriedhof v Mnichově. Celá akce během Noci dlouhých nožů proběhla přesně v duchu hesla SA: „Veškerá opozice musí být zadupána do země.“ Není to náhodou podobně heslo, jímž se nyní během "puče" v Turecku řídi též jeho prezident Recep Tayyip Erdogan...?

Při "pokusu o vojenský převrat" v Turecku v noci na sobotu z 15. na 16. července 2016 zemřelo 161 lidí a 1440 dalších utrpělo zranění. Zadrženo bylo 2839 vojáků. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno. Odvoláno bylo rovněž 2745 soudců a pět členů nejvyššího orgánu, který na činnost tureckých soudů dohlíží. Další krev na rukách Erdogana...

Situace v zemi už je podle něho pod kontrolou. A ze dne na den hrdina hrdinů prezident Recep Tayyip Erdoğan přistál před půl třetí ráno na letišti v Istanbulu, kde ho přivítaly davy příznivců. Prohlásil, že poté, co odletěl z letoviska Marmaris, stal se hotel, kde pobýval na dovolené, terčem bombardování. Důvodem propuštění soudců bylo jejich údajné napojení na duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval. Že by věděl své o Erdoganově umění dramatika inscenovaných pučů...?

Turecká armáda měla od Atatürka v zemi mimořádný vliv, a to až do roku 2002, kdy se k moci dostala proislámská strana AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a ten se chtěl od začátku své vlády zbavit vojenských sekularistů. Soudci tribunálu v Istanbulu už v roce 2010 nejprve udělili trojici generálů doživotí, ale poté každému zmírnili trest na 20 let žaláře. Obžaloba je totiž označila za zosnovatele spiknutí zvaného Operace perlík.

Plán s kódovým jménem Perlík započal v roce 2003 a jeho cílem bylo údajné svržení vlády premiéra Erdogana; spiklemci prý chystali bombové útoky v Istanbulu a usilovali o zvýšení napětí ve snaze vyvolat nepokoje a připravit půdu pro vojenský převrat.) Dle obžaloby počítali spiklenci se sérií atentátů s cílem vyvolat chaos v zemi a ospravedlnit vojenskou intervenci. Ta měla zbavit moci proislámskou vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

K atentátům prý nedošlo jen díky včasnému odhalení spiknutí. Soud tehdy uznal vinu dalších 324 bývalých a současných důstojníků, kteří se podle obžaloby na protivládním spolčení v roce 2003 také podíleli. Představitele armády poslal do za mříže na 12 až 18 let. Ostatních 34 obviněných vojáků soud zprostil viny. Všichni obvinění a odsouzení popírali vinu a pravost důkazů. Tvrdili, že je to politicky motivovaný proces, kterým se proislámské síly v zemi snaží udělat čistku v armádě,

"Turecko je na vás hrdé," skandovaly stovky lidí, které přišly podpořit souzené vojenské důstojníky, jejichž proces začal v prosinci 2010. Lidé také zpívali republikánské písně a označovali podle nich zinscenovaný proces za důkaz, že vláda chce islamizovat zemi... Kam všichni tito příznivci zmizeli, když Erdogana včera stejně nadšeně vítli jeho fanatičtí příznivci? Že by jiná generace po šesti letech, či snad členové IS-DAEŠ...? Nebo jen malý dvůr a velký bič...?

Tomu všemu tragickému kolem Erdogana předcházela paradoxně komická taškařice. Za vše mohla satirikova reakce na videoklip "Erdowie, Erdowo, Erdogan - Erdojak, Erdokde, Erdogan", v němž bylo zhudebněno jednání Mutter Merkel s Erdoganem včetně demonstrací, během nichž turečtí policisté v plné zbroji bijí na ulici ženy.

K tomu je zpíváno o tom, jak Turecko porušuje lidská práva, omezuje svobodu slova a utlačuje kurdské bojovníky, co jako jediní vedli efektivní boj s IS-DAEŠ. Erdogan se čílí, přičemž moc dobře ví, kolik vyvraždil Kurdů v jejich iráckých vesnicích, na které už provedl se svojí armádou na čtyři tisíce náletů. Přesto za onen vidoklip šel velvyslanec Německa v Ankaře na turecký vládní kobereček... http://mediahub.cz/media-35808/erdowie-erdowo-erdogan-chytlavy-song-nemecke-televize-rozlitil-tureckeho-prezidenta-video-1056350

A nyní v rapu zpívaný text videoklipu:

„Žije si na vysoké noze, boss z Bosporu.
U tisku oceňuje správnost názoru.
Novinář něco napíše, když Erdogan nedává pozor, a ráno už sedí ve vězení.
Reakce na sebe nenechá dlouho čekat, přijde pláč ze slzného plynu a vodních děl.
Podívejte, drží to pevně v ruce. (Ve videoklipu si Erdogan podává ruku s Merkelovou)
Podívejte, co neudělá pro velkou Osmanskou říši.

(V klipu turečtí policisté bijí demonstranty)

Žádná práva pro ženy, když si moc vyskakují, tak je ztlučeme.
Volební právo je jenom nějaké právo.
Soužití s Kurdy je na nic, tak je vybombardujeme,
hlavně, aby se nezkřivil ani vlas našim bratrům ve víře.
Dej mu peníze, postaví za ně uprchlíkům plátěné stany..."

(Záběr na Erdogana s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem).

A aby toho v současném boomu "lidských práv a svobody slova ï projevu" nebylo málo, vysloužil si německý satirik Jan Böhmermann žalobu od tureckého prezidenta Erdogana, za jehož urážku čeká básníka možná trest odnětí svobody na tři roky.

 Postoje kritiků do značné míry vystihl německý karikaturista slovenského původu Marian Kamensky. Ten zveřejnil karikaturu, kde Merkelová s Erdoganem šplhá na horu „nesvobody tisku“. „Zůstaň v klidu,“ říká kancléřka na kresleném obrázku Erdoganovi. „Za chvíli už budeme na vrcholu,“ dodává.

Erdogana alespoň potěšila jeho německá souputnice Merkelová, když  popohnala začátkem dubna 2016 k soudu Jana Böhmermanna za urážku tureckého majestátu; za vše mohl nejen inkriminovaný satirik, ale i německá veřejnoprávní televize ZDF, která koncem března 2016 jeho výše popsanou scénku odvysílala. Německá vláda poslechla navztekaného Recepa Tayyipa Erdogana a vydala Böhmermanna k trestnímu stíhání...

Inu, je toho posledních několik měsíců na Recepa až moc; napřed se musel kvůli byznysu omluvit Rusku za sestřelení jejich letadla nad Sýrií, pak vzal na milost Izrael, jehož generály chtěl napřed popohnat k soudu za přepadení humanitárního konvoje tureckých lodí do Gazy, když ale napřed na Izraelec zaútočili teroristé na lodi železnými tyčemi. Židovský stát ovšem nedávno objevil velikánská naleziště zemního plynu a ten Turecko náramně moc potřebuje... Proto mu přišel jako na zavolanou inkriminovaný puč; zabil dvě mouchy jednou ranou - zbavil se vojáků, co mu stáli v cestě za ještě větší a větší mocí, až z něho jednou bude sultán sultánů...

PS: MUDr. Yekta Uzunoglu, kurdský aktivita žijící v Česku a jeden z autorů píšících pro internetové noviny Rukojmi.cz mně o Erdoganovi mj. řekl: „Na summitu Organizace islámské spolupráce v Riádu počátkem roku 2016 byl Erdogan zvolen prezidentem této organizace na dobu dvou let. Jestli se mu podaří vytvořit islámskou armádu, islámskou policii a pravděpodobně i islámskou zpravodajskou službu, tak jsem si jistý, že pro něj nebude problém dorazit euroatlantickou civilizaci, která i tak už umírá. Vždyť Turecko má druhou největší armádu v NATO, obrovský vojenský průmysl a Saúdská Arábie s Katarem, Kuvajtem i SAE mají nepředstavitelné množství finančních prostředků..." http://www.rukojmi.cz/clanky/240-proc-nemaji-kurdove-se-40-miliony-obyvateli-jeste-svuj-vlastni-stat-aneb-turecko-utoci-na-bojovniky-s-islamskym-statem

http://www.rukojmi.cz/clanky/2002-jak-se-recep-tayip-erdogan-najednou-omlouva-na-vsechny-strany-a-jeho-sverace-se-sviraji-jako-sverakovy-filmove-sterace-kdyz-stiraly-aneb-kdo-si-hraje-s-ohnem-urcite-se-spali

http://www.rukojmi.cz/clanky/478-kdo-seje-vitr-sklizi-bouri-rceni-jak-usite-pro-soucasne-turecko-co-ma-krev-na-rukach

http://www.rukojmi.cz/clanky/432-byla-to-eu-nebo-kanclerka-merkelova-kdo-pozval-pristehovalce-a-zadatele-o-azyl-do-nemecka

http://www.rukojmi.cz/clanky/1482-zhuverila-neomalenost-masovych-loupezniku-usa-francie-a-britanie-znovu-planuji-utok-na-libyi-kterou-samy-promenily-v-zemi-chaosu-a-nasili

http://www.rukojmi.cz/clanky/183-zlodej-uz-rok-krici-chytte-zlodeje-rusko-chce-ukrizovat-presila-vice-nez-30-zemi-nato-eu-a-osn-jejimz-hlavnim-sponzorem-jsou-navic-usa

http://www.rukojmi.cz/clanky/456-prezidenti-na-zabiti-umuceni-a-obeseni-byli-nadzibullah-husajn-a-kaddafi-co-ceka-asada

http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/1259-zrudne-obchodovani-s-lidskych-masem-dle-erdogana-vyderacskeho-smejda-z-turecka

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-svatozář

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Ondřej Dvořák

Ondřej Dvořák

17.07.2016 12:44

Pro mě platí jednoduchá ekvivalence, co muslim, to pacient.


 
Ondřej Dvořák

Ondřej Dvořák

17.07.2016 12:10

Odpověď nejspíš bude znát těch osm výtečníků, kteří ukradli Apače a frnkli vzdušné obraně do Řecka. Počítám, že už vyzradili tolik tajemství, kolik jen znali, a v Turecku jsou to "mrtví muži". Tahle část skládanky bude patrně klíčová, takříkajíc Achillova pata. Nemám obavy, že by je Řecké tajné služby nevytěžili do dna, a v Aténách "budou vědět", která v Turecku bije. Dost možná to bude mít vliv i na tržní hodnotu Řeckých dluhopisů.


 
K lékaři bez papírů?

K lékaři bez papírů?

Stalo se vám někdy, že jste přišli na kontrolu ke svému lékaři a výsledky vašich krevních testů zůstaly doma na stole? Mně ano, a několikrát. Proto moc dobře vím, co v takové situaci následuje. Váš lékař nemůže správně stanovit diagnózu, jelikož nemá kompletní přehled o vašem zdravotním stavu. Co to pro vás znamená? Přijďte druhý den znovu a nezapomeňte - papíry s sebou

Když na vylet, tak do Běloruska.

Když na vylet, tak do Běloruska.

Tuž co s tym Běloruskem? Jet? Nejet? Předpokladam, že pokud ste tam nebyli v dobach klidnějšich, tak fčil ste tak vystrašeni ze zprav koronovize, že tam nepojedete. Přitom to je kusek.

 

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze neznamenají nic, že nejdůležitější je, jak se srovnáváme se svými blízkými a hlavně sami se sebou

 

Novinky z italské migrační fronty

Novinky z italské migrační fronty

Po povzbudivých zprávách z Řecka, zprostředkovaných nám europoslancem Ivanem Davidem, o vyšetřování a obvinění příslušníků tamějších proimigračních neziskovek, přichází další pozitivní signály, tentokrát z Itálie.

Poslední domácí zprávy

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze...