• Středa, 19. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Leoš

Trump: „On řekl pěkné věci o mně, já řeknu něco pěkného o něm... Lidé na Krymu, podle toho co jsem slyšel, by raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet.
Počet návštěv: 4821

Trump: „On řekl pěkné věci o mně, já řeknu něco pěkného o něm... Lidé na Krymu, podle toho co jsem slyšel, by raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet."

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Ruský prezident Vladimir Putin se dle Kremlu telefonicky spojil s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oba se shodli, že chtějí aktivní společnou práci s cílem normalizovat vzájemné vztahy. Putin řekl, že chce s novou americkou vládou vést „partnerský dialog“.

Jeho slova ovlivnila jistě Trumpovo vystoupení na stanici NBC. „On řekl pěkné věci o mně, já řeknu něco pěkného o něm,“ řekl. (Ruský prezident o Trumpovi prohlásil že je "naprosto úžasný", very outstanding.) A ve chválení Trump pokračoval, že pan Putin "velmi ostře kontroluje svou zemi". Prý je Rusko "velmi odlišný systém" a Trump "náhodou nemá rád ten systém". ale v tom systému je on (Putin) lídrem mnohem a mnohem víc, než je náš prezident (Obama) lídrem".

Trump už je po exprezidentu Francie Valery Giscardu d’Estaingovi druhiu hlavou státu, která je na straně ruského Krymu a schvaluje Putinovo referendum na tomto poloostrově. Již na konci července pro televizi ABC řekl: "Lidé na Krymu, podle toho, co jsem slyšel, by raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet." Dodal, že by USA měly uznat anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti terorismu. Putin si snad musel štěstím bez sebe říkat: "Kdyby ten náš Donald neexistoval, museli bychom si ho vymyslet..."

Putin a Trump. Ti dva se mají rádi. Nebo ne? Jeden využívá druhého. Trump Putina proti Obamovi a Clintonové. Putin Trumpa proti Západu... Foto: Reuters              

Po světě se však přičiněním novinářů rozšířil mýtus o přílišných sympatiích ruského prezidenta Vladimira Putina k tehdy ještě k americkému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. A Putin se ohradil na summitu v Petrohradě: "Řekl jsem jenom, že je to chytrý člověk. Copak snad není chytrý? Je," řekl Putin v panelové diskusi moderované známým novinářem televize CNN Fareedem Zakariou. "Proč vždycky měníte význam toho, co řeknu," vyčinil pak ještě Putin moderátorovi, který původně interpretoval jeho slova na adresu Trumpa: "Je to skutečně geniální a talentovaný člověk."

A Trump mu to chtěl oplatit a opakovaně označil Putina za "silného lídra", byť opět šestá velmoc to zpochybňuje, zda to to myslel v pozitivním smyslu: "Silný neznamená dobrý. Putin je silný lídr, nesporně. Mohu jmenovat mnoho silných lídrů a mnoho slabých. Neříkám, že je to špatné nebo dobré. To je prostě fakt," cituje Trumpa server Sputnik. A tentokrát není Trump velkohubý; on sám i jeho rodina mají skoro třicetiletou historii snah o obchodování s Ruskem a mnozí podnikatelé s touto ruskou zkušeností nechybí ani v právě sestaveném Trumpově týmu.

O Rusko se tehdejší obchodní magnát Donald Trump začal zajímat koncem osmdesátých let, když s Gorbačovovou perestrojkou začaly tát ledy a země se pomalu otvírala zahraničním podnikatelům. Poprvé do Moskvy vyrazil v roce 1987 se svou tehdejší manželkou českého původu Ivanou. Chtěl zjistit, jak vypadají luxusní hotely pro případné otevření společného podniku a cestovní kanceláře přímo v Kremlu.

Byznys i za domečkem Trump Tower World... Snímek Břetislav Olšer

Trump chtěl uskutečnit svůj sen - postavit v Moskvě Trump Tower, mrakodrap s obchodním centrem, jaké už vybudoval na několika místech v USA, ale také v Panamě, Torontu či Dubaji. V roce 2005 dokonce uzavřel kontrakt s konkrétními firmami, projekt se nakonec neuskutečnil, aby se poté soustředil jenom na prodej nemovitostí bohatým Rusům přímo ve Spojených státech i jinde ve světě. V roce 2008 tak prodal za 95 milionů dolarů zámeček v Palm Beach oligarchovi Dmitriji Rybolovlevovi, před třemi lety spojil síly s miliardářem ázerbájdžánského původu Arasem Agalarovem.

Jak napsal Týden již v červnu 2016 Agalarov je dobře zapsán u prezidenta Putina, a navíc hoří stejnou vášní jako Trump - budovat výškové stavby a pojmenovávat je po sobě. "Přesvědčoval jsem otce, že bude skvělé mít Trumpův mrakodrap hned vedle toho Agalarovova," řekl syn oligarchy Emin. Třešničkou na tomto jeho mrakodrapovém dortu, je Trump World Tower,  luxusní rezidenční mrakodrap na Manhattanu v New Yorku. Výška budovy je 262 metrů a Trump World Tower má 72 poschodí s fasádou z tmavého skla. Svá apartmá v něm mají nebo měly hvězdy jako Sophia Lorenová, Naomi Campbell či zemřelý Michael Joseph Jackson...

Donald Trump však bydlí v dalším svém "domečku" Trump Tower kousek dál. Jeho rozlehlý byt, jehož styl vychází ze stylu zámku ve Versailles a stěny pokrývá mramor od podlahy ke stropu, z oken se otevírá nádherný výhled na Central Park, vstupní dveře jsou ozdobené zlatem a diamanty. I další detaily jako vázy, lampy jsou dekorované 24karátovým zlatem. Pak už asi nepřekvapí, že jejich syn Barron měl jako malý místo houpacího koně houpacího lva a žádné obyčejné angličáky, ale jeho autíčka byly rovnou limuzíny. Pokud by si chtěl ještě dnes zařádit a zajezdit si v dětském autě, má mercedes s řadou prvků přímo na dětskou míru.

Donald Trump, jenž si závistivě libuje jakou má ruský prezident "82procentní podporu" ruských obyvatel a že je lídrovatější než Obama, po svém úspěchu ve volbách uvedl, že dostal po svém zvolení od prezidenta Putina „krásný dopis“, v němž ruský vůdce znovu svému partnerovi blahopřál k vítězství v prezidentských volbách, popřál mu úspěchy v realizaci volebního programu a zdůraznil připravenost navázat partnerský dialog s novou vládou na zásadách rovnoprávnosti, vzájemné úcty a nevměšování do vnitřních záležitostí... „Věřím, že zlepšení vztahů s Ruskem – samozřejmě jen z pozice síly – je rozhodně možné. Někdo říká, že s Rusy to není možné. Mám v úmyslu to zjistit.,“ řekl Trump v jednom ze svých předvolebních projevů...

Možná najde Trump zalíbení rovněž v kráse Petrodvorce, ruského Versailles, kde se to zlatem jen blýská... Snímek Břetislav Olšer

Vzápětí Donald Trump volal také čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi, s nímž vůbec poprvé v životě mluvil. Trumpův tým uvedl, že se hovořilo o vzájemném respektu a silných budoucích vztazích. Jistě si Trump vzpomněl, když v jednom ze svých proslovů řekl v americké televizi Fox News na adresu své země, že „když nejste bohatí, musíte si půjčovat. My si půjčujeme od Číňanů a dalších. Naše dluhy dosáhly přes 16 biliónů dolarů,“ řekl . Na paškál si vzal i nezaměstnanost.

Oficiální údaj, že činí „pouhých“ 8,2 procenta, realita je však údajně dvojnásobná; dokonce dodal, že postihuje pětinu Američanů. Podal si též Obamu: „Bude to ještě mnohem více (než 18 biliónů USD), než on skončí. A když máte dluh 21 nebo 22 biliónů, mluví se o snížení ratingu bez ohledu na to, jak dluh snižujete.“ USA mají šanci se brzy stát druhým Řeckem; USA hrozí finanční propast, kterou nezažily ani země EU. Jeho varování překonává jeho jiná vize, že USA čeká 50procentní nezaměstnanost, 90procentní pokles cen akcií a stoprocentní roční inflace.

Čína je největším obchodním partnerem USA a třetím největším odbytištěm pro jejich firmy.  Americký vývoz se od roku 2005 skoro ztrojnásobil na loňských 116,2 miliardy dolarů. Ale dovoz z Číny je více než čtyřnásobný (483,2 miliardy dolarů v minulém roce). Příliv přímých čínských investic do USA sílí a během posledních pěti let dosáhl podle Americké obchodní komory v Šanghaji 46 miliard dolarů. "Americko-čínská hospodářská spolupráce nabyla takového rozsahu, že už prostě nemůže padnout. Je too big to fail, příliš velký než aby padnul..." uvádí James Zimmerman, šéf zmíněné obchodní komory.

Ani Peking se nemá zač stydět... Snímek Břetislav Olšer

Snažit se Čínu izolovat či ji nějak "trestat" za její politiku, není podle Trumpa v americkém zájmu. Toho si byli vědomi i předchozí američtí prezidenti, kteří bez ohledu na stranickou příslušnost v praktické politice uznávali význam americko-čínských vztahů. Trumpa sice úvodník čínského státního listu Global Times nedávno nazval „hulvátem“ a „velkohubým klaunem“, za jeho hanění, že Hillary je „stará čarodějnice“, „železná lady“ a „vzteklá velká pusanic", což však nemění na skutečnosti, že Čína je jedna z mála zemí na planetě, která by republikána Trumpa viděla v Bílém domě raději než jeho soupeřku v klání o křeslo amerického prezidenta Hillary Clintonovou.

„USA a Čína jsou dvě největší světové ekonomiky s nejvyššími vojenskými rozpočty. Celý svět potřebuje, aby spolu vycházely, udržovaly mír a čelily světovým problémům, jako jsou klimatické změny či jaderná Severní Korea,“ píše AP. Obě země jsou vzájemně ekonomicky velmi provázané a na sobě závislé. Čína vlastní největší část amerického dluhu a čínské investice do USA předčily ty americké do Číny.

Podle prohlášení Trumpova týmu dali oba muži v telefonátu najevo vzájemný respekt a sám Trump. doufá, že budou mít „jeden z nejpevnějších vztahů, který obě země posune kupředu”. Čínská televize zase CCTV uvedla, že Trump vyjádřil ochotu spolupracovat na posílení kooperace a že je přesvědčen, že „čínsko-americké vztahy rozhodně dosáhnou dalšího velkého rozvoje“.

„Fakta prokazují, že spolupráce je jedinou správnou volbou pro Čínu a Spojené státy,” citovala slova čínského prezidenta z rozhovoru s Trumpem čínská televize CCTV. „Obě strany musejí posílit spolupráci a podpořit ekonomický rozvoj obou zemí i globální ekonomický růst, rozšířit všechny oblasti výměny a spolupráce, zajistit, aby lidé obou zemí získali více skutečných výhod, a tlačit na další pokrok v čínsko-amerických vztazích,“ dodal podle čínské televize Si.

K vytvoření konečného mínění o Donaldu Trumpovi si ruský či čínský prezidenti jistě vzali v úvahu též jeho názory následující...

"George Bush udělal chybu. To se může stát, ale tahle stála za to; do Iráku jsme neměli nikdy vkročit¨. Blízký východ jsme destabilizovali. „Až se stanu prezidentem, vnímání Izraele jako chudého příbuzného skončí hned první den," prohlásil Trump před svým zvolením. Slova chvály tak našel i pro Saddáma Husajna, což je neuvěřitelné. "Saddám Husajn byl zlý hoch, že ano? Ovšem víte, co dělal dobře? Zabíjel teroristy. To dělal velmi dobře," oznámil v Severní Karolíně. Líbí se mu, že Husajn s teroristy "neprobíral jejich práva, nebavil se s nimi, prostě s nimi zatočil..."

Jednoznačně nový prezident USA staví za užší spojenectví se židovským státem. Ostrou kritiku dohody velmocí o íránském jádru tak činil nejviditelněji. Izrael neopomněl připomenout ani ve svém nominačním projevu v Clevelandu. Hovořil o něm tehdy jako o „našem největším spojenci v regionu.“ „Říkal jsem, že Brusel je peklo, a najednou jsme všichni sledovali útoky vykonané právě v Bruselu. Co se ve světě děje, mi dochází líp než těmto politikům.“

Lídři EU mohli od Trumpa mnohokrát slyšet nelichotivá slova – hlavně za způsob boje s terorismem. Jmenoval třeba Francii a Belgii jako státy, kde současné zákony nemohou občany chránit dostatečně. S tehdejším premiérem Británie Davidem Cameronem si vyměnil ostrá slova kvůli plánu zakázat muslimům vstup do USA, naopak samotné Brity za výsledek referenda brexit chválil. Německu i dalším zemím pohrozil, že pokud nebudou platit Spojeným státům více za vojenskou ochranu v rámci NATO, riskují její ztrátu...

Inu, a možná si Trump naopak právě nervózně okusuje své nehty, jak čeká na další telefon, tentokrát od dalajlámy, aby se mohl stát prvním šéfem Bílého domu, jenž bude třeba konvertovat na tibetský buddhismus... a teď babo raď, co s tím novým 45. prezidentem Spojených států? Pro nás z toho všeho plyne naděje, že spolužáka Obamy Andrewa Schapira by mohla na ambasádě USA v Praze vystřídat rodačka ze Zlína Ivanka Zelníčková... http://zlin.idnes.cz/donald-trump-byl-ve-zline-synove-vzpominaji-na-prazdniny-u-prarodicu-12x-/zlin-zpravy.aspx?c=A161110_2285077_zlin-zpravy_ras&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

http://www.rukojmi.cz/clanky/2855-proc-vadi-amikum-verbalni-sexismus-trumpa-kdyz-naopak-strycci-samove-fandili-uchylackemu-sexismu-j-f-kennedyho-ci-billa-clintona-co-prezil-impeachment-jako-chlapak-i-pres-svoji-aferu-monikagate

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/duchovni-svet/947-konvent-na-spadnuti-je-mozne-ze-spojene-staty-se-po-dvou-stech-letech-samy-zrusi-ve-hre-je-i-odstraneni-fedu-inspirace-pro-odpurce-evropske-unie.htm

http://www.rukojmi.cz/clanky/2190-kdyz-obama-lze-amerika-je-pry-plna-odvahy-optimismu-a-duvtipu-a-je-pry-mnohem-silnejsi-nez-kdy-byla-pritom-kritizuje-hluboce-pesimistickou-vizi-usa-v-podani-trumpa-co-siri-jen-zast-obvinovani-zlobu-a-nenavist

Jak se stal Clinton trumfem Donalda Trumpa

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

15.11.2016 20:25

PS: Nechval dne před večerem....Tak se nám to Trumpovo období působnosti začíná projasňovat. V Česku se znovu otevírá otázka umístění radaru, v Polsku příbude 6 10 tisíc vojáků NATO, v pobaltských státech budou vytvořeny v příštím roce mnohonárodnostní jednotky. Čekal bych rychlou odmítavou reakci Trumpa, ale...ono nic. Je to tím, že (zatím) nevládne? Situace by se tak ještě víc vyostřila. ....Mějte se hezky.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

15.11.2016 19:02

Trump a Evropa.....Pozdě, ale přece? Evropa je již naplno zasažena imigrantskou tsunami a je zřejmé, že se tento neblahý proces už nedá zastavit. Evropa je přeplněna "sluníčkáři", kteří se podílejí na dílu zkázy evropských národů. Politická korektnost spolehlivě zadusí jakoukoliv kritiku a obavy. Náš všední den, všední život nabral v posledních několika letech novou dimenzi. Kromě strachu ze ztráty zaměstnání se přidal i strach z teroru v našich městech v nečekanou chvíli v nečekaných místech. S tím se učíme bezúspěšně žít. Solidarita postiženého obyvatelstva (zatím) není taková, jaká by měla, v případě národního ohrožení, být. Ve Francii již vznikly nové muslimské enklávy, které vykazují všechny prvky muslimských státních útvarů. Nevěřící psi, rozuměj místní obyvatelstvo, do nich nemají přístup. V přístupu brání právě ti mladíci, kteří do Evropy napochodovali jako součást masové imigrace. Počet džihádistů jde do desítek tisíc. Vládám postižených zemí se daří snižovat vzdor místních občanů především restrikcemi.....Otázka zní: Co tedy z Trumpova panování v Bílém domě budeme mít? Se satisfakcí za všechny ty křivdy USA vygenerované za předcházející vlády, nepočítejme. Na to je příliš pozdě. Jsme a budeme vtaženi do svých vlastních problémů, které budou dnem i nocí kalit náš jásot nad Trumpovým vítězstvím. Vymýtání ďábla, který se již usadil v Evropě bude přetěžké. USA a jejich NATO daly najevo, že nehnou prstem pro zajištění vnitřní bezpečnosti evropských národů, Před účinným bojem na straně ohroženého obyvatelstva dávaly jasně přednost anexi východoevropských států a přípravě války přímo na hranicích s Ruskem. Šlo jim primárně o to, aby bylo udržováno napětí a stav, který měl blízko ke spuštění války s Ruskem. Tomu byla podřízena americká štvavá propaganda. Hájení zájmů obyvatelstva Evropy nebylo na pořadu dne. Přesně naopak. Záměr byl, aby původní obyvatelé zmizeli v multi-kulti propasti. USA tedy vedly třetí, (hybridní) válku proti svým spojencům. Spojenectví bylo jen prázdné, zbytečné slovo. Šlo jim o uchvácení celé naší planety v rámci projektu "New World Ordner". Chovaly se u nás způsobem, jako kukařří mládě. To také vyhodí všechny ptáčata z hnízda. V cestě tomuto plánu bylo Rusko a Čína. Proto ta hysterie, proto to drzé vymývání mozků. Stydím se za všechny Čechy, kteří té primitivní propagandě podlehli, ať již z jakýchkoliv důvodů. Co pro nás, v souvislosti se stavem, který je naší dennodenní realitou, znamená vítězství Donalda Trumpa? Zatím je to pocit duchovní vzpruhy, doufání v zázrak, na skončení vojenských provokací na ruských hranicích...To ovšem nic nemění na tom, že žijeme obklopeni džihádisty. Musíme a budeme se bránit. Jde nám o naši civilizaci a o život. Nejsem si jist, že právě Trump nám bude moci v této ožehavé otázce pomoci. A tak nezbývá, než se v rámci postižených národů sjednotit a společně bojovat proti našemu úhlavnímu nepříteli. A tím je (a odjakživa byl) islámismus a jeho odvěké krutosti vůči našim předkům. Dnes je tu Osmánská říše znovu, jen v nové formě svého dobyvačného úsilí. Kéž by se nestal Trump jen modlou, ke které v době ohožení vzhlížíme jako v zázrak blanických rytířů. ...Mějte sehezky.


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Donald Trump si vzal velké sousto; „honí několik zajíců“ najednou; na Floridě zahájil kampaň za své druhé zvolení do Bílého domu. Navíc poslal tisíce vojáků na Blízký východ v kampani proti Íránu a „na žádost demokratů“ souhlasil v Kongresu, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na 5,7 miliardách USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry. Tam jsem coby půldruha roku starý klučina spal při zurčení vody na brodech;, baldachýn hustých pobřežních houštin mě skrýval před pálícím sluncem, ale už jsem vnímal pískot komárů a trylky zpěvného ptactva. Když válka končila, louky voněly a kvetly kopretiny, zvonky, vlčí máky, pryskyřníky, kohoutci, chrpy, pomněnky, lilie zlatohlavé… Nejrannější mládí jsem doslova prožil v čase Tvého rozkvětu. 

Poslední domácí zprávy

Máme fašistický senát

Máme fašistický senát

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A já sám tomu uvěřil, lépe řečeno jsem si tuhle skutečnost poprvé uvědomil ve středu minulého týdne, kdy...