• Neděle, 25. srpen 2019
 • Svátek má Rukojmí Radim

Čorkař Bakala si udělal ze státu dojnou krávu, aneb Kdy strhne Sobotku s premiérských výšin do hlubin zapomnění?
Počet návštěv: 4252

Čorkař Bakala si udělal ze státu dojnou krávu, aneb Kdy strhne Sobotku z premiérských výšin do hlubin zapomnění?

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Napřed koupil OKD za hubičku, stát připravil o 6 miliard, pak prodal byty slíbené horníkům za 20 miliard a nyní má dostat 200 milionů za prodej průmyslové zóny na místě kdysi Dolu Barbora u Karviné; penězi nenasytný psychopat...

Z více než 1,2 miliardy korun, které stát a kraj vloží do průmyslové zóny na místě bývalého Dolu Barbora u Karviné, dostane přes 200 milionů korun miliardář Zdeněk Bakala. Tuto částku má jeho firmě Asental, která pozemky vlastní, zaplatit Moravskoslezský kraj. Půdu přitom zhodnotí sám stát. Týdeník Euro již dříve uvedl, že cena, za niž od Bakaly kraj pozemky vykoupí, je vyšší než ta, kterou jako férovou označil soudní znalec. Zatímco kraj hodlá Bakalovu Asentalu vyplatit 212 korun za metr čtvereční, podle odhadce se správná cena pohybuje mezi 120 až 150 korunami.

Napřed to bylo pár miliard, které nechal Bakalovi, když byl ministrem financí a jeho, resp. Grossova vláda, prodala v roce 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy Kč. Obžalobě dnes čelí úředníci FNM... Proč? Stát při doprodeji akcií OKD tehdejším majitelům minoritního podílu v čele s Viktorem Koláčkem nezahrnul do ocenění bytový fond, nebytové nemovitosti a další majetek. Prodejní cena necelé poloviny dolů byla proto zřejmě nižší, než odpovídalo tržní hodnotě. Stát za balík dostal 4 miliardy korun, Koláček a spol. pak balík obratem prodali Zdeňku Bakalovi a jeho partnerům. Kvůli privatizaci čelí už půl roku soudní žalobě státní úředníci a soudní znalec, kteří se na privatizaci podíleli. Soudní řízení s nimi ale dosud nezačalo.

Copak ví čorkař Bakala na Bohuslava Sobotku, jenž mu jako premiér ČR zobe z ruky...? Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A tehdejší ministr financi na to s klidem kývl...

Snímky horníků a Václava Havla Břetislav Olšer

MF Dnes a Zuzana Kubátová mají jasno; dotaz Evropské komise: "13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?"

Stanovisko odeslané do Bruselu prý nepodepsal on, ale náměstek Eduard Janota. Ten už zemřel. Dopis do Bruselu však odešel s hlavičkou "Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády". Když policie zjišťovala, proč ministerstvo privatizaci tak urputně hájilo, ukázalo se, že na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s protistranou – tedy kupcem OKD. Dokumenty nasvědčují, že informace pro Evropskou komisi nechalo ministerstvo zpracovat kupce OKD, společnost Karbon Invest. Konkrétně její advokáty. Ti tedy neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit, na rozdíl od státu. Zdeněk Bakala.

Protikorupční policie Viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají. Sobotka říká, že tehdy žádnou chybu neudělal – postupoval prý jen podle pokynů podřízených. "Cena (při privatizaci OKD) vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici," říká premiér. Ministerstvo financí se před časem ohradilo proti kritice související s kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vicepremiérka Karolina Peake (VV) v neděli uvedla, že česká strana se již nemůže připojit k řízení o náhradu škody, neboť včas nezareagovala na výzvy Švýcarska, které v rámci trestního řízení zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.

Ty měly pocházet z trestné činnosti. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Švýcaři podali obžalobu na sedm lidí, z nichž většinu tvoří Češi. Tehdejší ministr financí Kalousek zarytě mlčel, aby se nenamočil?

Média v minulosti informovala o zájmu švýcarské prokuratury o privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Privatizace MUS se uskutečnila koncem 90. let minulého století. Švýcarští vyšetřovatelé se zajímali o vyvedení miliardových částek ze státního podniku. Již dříve Český rozhlas uvedl, že švýcarští vyšetřovatelé podezřívají v souvislosti s privatizací MUS z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy šest Čechů a jednoho Belgičana, konkrétně má jít o Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Jacquese de Groota.

Podnik OKD byl největší černouhelnou společností v České republice. Do jeho majetku patřilo více než pět a půl tisíc hektarů pozemků, přes osm tisíc budov a k tomu obrovské těžební areály i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce. Společnost OKD, která provozuje černouhelné doly na Karvinsku a Ostravsku, byla spolu se společnostmi Metalimex, Al Invest Břidličná a Českomoravské doly součástí podnikatelské skupiny Karbon Invest. Za první pololetí roku 2004 OKD vykázala výnosy 16,51 miliardy korun a čistý zisk 183 milionů korun. OKD se 16 tisíci pracovníky patřilo mezi největší zaměstnavatele v ČR. Ale poté přišla žaloba za tunelování. Žalobce vinil trojici podnikatelů, jejichž jmění se v případě Otavy a Koláčka odhaduje na miliardy korun, ze zneužívání informací v obchodním styku. Soud je však zbavil obvinění z tohoto trestného činu...

Čím víc prožívám krvavý bankrot Ukrajiny, tím víc vzpomínám na focení světového rekordmana Sergeje Bubky na povrchu v jednom z doněckých dolů. Byl počátek 90. let. Fáral jsem v černouhelném dole Zasjaďko.

Připomeňme si další stěžejní kauzu: přes 43 tisíc ve všech pádech skloňovaných bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji má už pár dnů nového majitele. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, jež bývalé hornické byty vlastnil a kterou ovládal podnikatel Zdeněk Bakala, koupila mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital, plně integrovaný investor a správce realitních investic a majetku. Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby. Portfolio RPG Byty sestává ze 43083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních;obchod, jenž přinesl Bakalovy cca za 20 miliard korun...

Jak nedávno deník E15 informoval, RPG Byty jen za loňský rok vynesly 461 milionů korun v čistém, tedy téměř šestkrát více než předloni. Z profitu si pak Bakala a jeho společník Peter Kadas nechali na jaře letošního roku vyplatit 261 milionů korun jako dividendu. Zbytek těchto peněz šel na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něm již RPG Byty shromáždilo 9,7 miliardy korun. Konto přitom bylo ještě tučnější. Majitelé firmy si z něj ale loni stáhli 4,6 miliardy. Přitom kdysi dávno v privatizační smlouvě se Bakala zavázal, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. A jak vidno zříti, už nikdy neudělá..

Citace: Ministr financí Andrej Babiš důrazně odmítá informace zveřejněné v dnešní Mladé frontě Dnes, podle kterých hlasoval v souvislosti s přípravou průmyslové zóny Barbora na Karvinsku o prostředcích na výkup pozemků od společnosti Asental patřící Zdeňku Bakalovi. „Je to naprosto absurdní. O vybudování nové průmyslové zóny rozhodla již v roce 2013 vláda premiéra Rusnoka. Na nedávném výjezdním zasedání vlády v Ostravě byl tento záměr pouze potvrzen, a to z důvodu přetrvávající nedostatečné kapacity průmyslových zón a potřeby vytvořit nová pracovní místa v Moravskoslezském kraji. Vláda však v žádném případě nerozhodovala o nákupu pozemků, ale pouze o podílu státu na financování infrastruktury průmyslové zóny, která bude nabízena potenciálním zájemcům,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

„Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ poznamenal anální Sobotka na Bakalův „obchod snů“ s byty. Nestydí se pan premiér? Vydrží nám do podzimu? Nestáhne ho Bakala do propadliště dějin? A co ministr průmyslu Mládek, kdepak jsou „nějaké peníze od Bakaly“, které nedávno v ČT sliboval. Pak ještě malér ministra vnitra, jenž měl dostat milion jako všimné od kauzy zadlužené České pošty, aby Čadek dostal zpět své dvě desítky miliard?

Tak si zopakujme, co už o té falešné Sobotkově partičce víme. Totálně znovu zklamal, když v roce 2013 sliboval volební výsledek, co bude začínat trojkou, nakonec byl rád, že začínal alespoň dvojkou. Kdyby se prodlužovalo jako v hokeji, přišla by “rychlá smrt”, jelikož by ho Babiš sfoukl, jak skomírající plamínek svíčky. Ale politika není hokej, tedy je, ale ne hokej s pravidly. Fauluj, jak, kde a kdy můžeš, rowdies to vždy přijmou s nadšením.

Inu, rčení: Když jdeš nahoru, chovej se k lidem kolem sebe slušně, aby ses měl o koho opřít až budeš padat na držku - trvalo to jen asi dva roky; nebalí si náhodou už česká trojkoaliční vláda své saky paky a nechystají se mimořádné volby, v nichž už bude mít většinu Andrej Babiš, stane se premiérem, co chce řídit stát jako firmu...? Co předcházelo Bakalově zlodějně s hornickými byty, aneb Pamatuje si Sobotka “svého kostlivce” ve skříni z roku 2004?

Hrabej, hrabej, vykrůcaj, len mi byznys nězrůcal, aneb Havloidní Bakala tyje z “bakaných” dolarů…?

Soudruh Zdeněk Šarapatka je stejný práskač jako ministr Chovanec z obskurního mocenského centra vládní ČSSD…?

Obrtlík Bohuslav Sobotka aneb Ještě včera lustrace, dnes už ne…?

Izraelské osudy - Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

                      Winston Churchill o Rusku

Winston Churchill o Rusku

Žádná vláda, kterou kdy lidé vytvořili, by nebyla schopna přežít tak vážné a kruté rány, jaké zasadil Hitler Rusku. Sovětské Rusko však nejen obstálo a zotavilo se z těchto strašných ran, ale navíc samo zasadilo německé armádní mašinérii smrtelné rány, jaké by byla nemohla zasadit žádná jiná síla na světě.

Winston Churchill na jaře roku 1943

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...