Rok 2016, kdy pro nás nejcitlivěji západní Evropa zažila několik tragických teroristických útoků se stovkami obětí na životech, změnil počátkem třetího tisíciletí pohled na bezpečnostní opatření. Ministerstvo vnitra chce proto alibisticky dát zodpovědnost i do rukou veřejnosti. Navrhuje, aby kdokoli, kdo legálně vlastní zbraň, měl možnost zakročit a měl na to ústavní právo někoho zastřelit...
Konkrétní navrhovaná změna zavádí do ústavního zákona pouze jeden nový odstavec. „Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky. Podmínky a podrobnosti stanoví zákon..."
Prý v USA mají druhý dodatek své Ústavy (Second Amendment), který je podle Američanů ta nejsilnější pojistka občanských svobod. Opravdu, co když jde o největší ústavní omyl? Citace druhého ústavního dodatku, který se nápadně podobá tomu českému: “Dobře organizovaná milice je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu. Právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno…”
A z toho vznikl po událostech z 11. září 2001 Bushova vláda rychle zorganizovala schválení nového amerického „Zákona o vlastenectví“ (Patriot Act), obsahující 342 stran. Americký Senát ho schválil hlasováním 98:1, a tak tento zákon vešel v USA v platnost do sedmi týdnů po 11. září… Zde jeho citace: Vlastenecký zákon – Patriot Act
Co se v mládí naučíš, ve stáří proti teroristům jako když najdeš... foto. ČTK
Prostě USA náš vzor, ostatně jsme měli též své milice; nosí tam běžní občané zbraně na veřejnosti, proč by tomu nemělo být stejně i v Česku? Stát prý není povinen chránit bezpečnost občanů absolutně, je třeba, aby se obyvatelé naší země starali o své životy i tím, že budou vlastnit zbraně... Takto uvažují přímo na obrazovce ČT24 "odborníci"...
Vžijme se do situace člověka, který si vůbec poprvé v životě pořídí legální zbraň dle dodatku zmíněné Ústavy. Takže bude dospělá populace Česka nosit zbraně, aby se ubránila, když bude v ohrožení života jen teroristy? Když už budou mít povolenou a svým způsobem vnucenou zbraň, co s ní? Bližší podmínky by měla stanovit navazující novela o zbraních, která by podle vnitra měla přinést vyšší nároky na majitele střelných zbraní. Podle ministerstva by například museli absolvovat pravidelné povinné střelby. Novela by měla také garantovat vyšší úroveň znalostí a připravenosti držitelů zbraní v oblasti zajišťování bezpečnosti.

V Česku má každý práce nad hlavu a najednou bude mít zbraň, naučí se s ní střílet, avšak co se stane, když bude přepaden? Jak pozná, že jde o teroristu, navíc tedy lumpa, který se dávno ve zbraních vyzná, ví, kde a jak ji použít, aniž by se musel bát zákona, který mu nařizuje jak, kdy a proti komu ji použít? A co když o teroristu nepůjde? Náš vyjukaný čerstvý majitel legálně držené zbraně si bude muset asi napsat na ledničku, co kdy a jak má učinit, aby někoho nezabil, aniž by to nebyla nutná obrana.
Na rozdíl od potencionálního útočníka, resp. teroristy, bude ve stresu, netasí po kovbojsky, když sebou jeho sok trhne... Ve zmíněném vsuvce do Ústavy budou platit určité zásady: Musíte mít na paměti nařízení, že na zloději, který se mu vkradl do vašeho bytu, musíte poznat, zda krádež "aktuálně probíhá", že není možné střílet po utíkajícím zloději, ovšem když zloděj vyhrožuje vlastní zbraní, je možné bránit se tvrději... Co to je tvrději? Že obrana musí být vždy přiměřená útoku. Kdy je přiměřená a kdy ne? Jak to náš vyjukánek rozpozná? Zbraň je možné užít proti zbrani... A co když ji má, ale není vidět dřív, než z ní vystřelí...? Pohotověji než napadený občan...?

Ve vyhraněných případech je možné použít zbraň proti neozbrojenému, například subtilní žena může užít zbraň proti agresivnímu hromotlukovi bez zbraně... ale co je to agresivní a kdo je hromotluk..? Při jeho eventuálním zabití ho bude soud muset zvážit a určit od jaké hmotnosti je hromotluk a od jaké ne...? V Česku není možné zranit nebo zabít zloděje, jenž ukradl pouze maličkost (co je a není maličkost se pak posuzuje individuálně případ od případu). Tedy další stres napadeného, zda šlo o maličkost či ne; a pak policie, soudy, rovněž však pomsta na dětech a rodině ze strany eventuálně jen zraněného zločince...
K loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 115 držitelů zbrojních průkazů. Z toho téměř 241 000 mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku. Registrováno bylo 798 424 zbraní všech kategorií, z toho 357 338 samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů. Po upravení Ústavy dle USA, bude v Česku počet zbraní možná dvoj, troj či čtyř násobný... Zrušili jsme základní vojenskou službu a čeští zbrojaři musí dál nějak vydělávat, kromě toho, že prodávají zbraně i teroristům...
Přesto můj kamarád Pavel z Mostecka, na rozdíl ode mě, který z chladné oceli pistole dostává vyrážku a proto místo vojenské služby raději fáral do hlubin šachet OKR, je do zbraní blázen, má svoji berettu vždycky pod polštářem. Vyprávěl mi, jak jednou v noci uslyšel šramot, pak uviděl zloděje, ale raději se ani nehnul, aby lumpa nevyrušil a nenechal se od něj zastřelit. Pár ukradených cetek mu za život nestálo, raději následně investoval do poplašného zařízení…
Ale jsou potencionálně složitější varianty; Samozřejmě, ale kdo by čekal teroristu v obchoďáku, kdo by u sebe nosil zbraň při nakupování, když útok byl nečekaný a nepředvídatelný. Kdo by si s sebou bral pistoli na oslavu Pádu Bastily v Nice, aby se díval na ohňostroj? Kdo by tušil, že někdo pojede nákladním vozem dva kilometry, aby zmasakroval přes osmdesát nic netušících a veselících se lidí? Mít u sebe zbraň je dobré, když víme, že hrozí bezprostřední nebezpečí.
Ve Spojených státech ale asi žádná rizika patrně neexistují, alespoň ne v tamní smetánce horních deseti tisíc.... Siesta, idylka a bezostyšnost mocipánů, obklopených neustále hordou ozbrojených bodyguardů. Přitom vědí, že ve Spojených státech je každý rok zakoupeno na 4,5 milionu zbraní a občané zde vlastní nejvíce střelných zbraní na světě. Na každých sto Američanů jich prý připadá 90...
Jak uvedl New York Times, podle přehledu o malých zbraních jich vlastní Američané při počtu obyvatel více než 323 milionů skoro tři sta milionů z celkových zhruba miliardy zbraní na světě. Ale též mají ve Státech nejvíc zastřelených lidí, cca 20 tisíc ročně... Žádný problém; mají přece již zmíněný druhý dodatek Ústavy, který plně platí pro všechny státy USA: “Dobře organizovaná milice je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu. Právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno…”

Přesto jsou zde nesrovnalosti při srovnávání vlastnění zbraní v ČR a USA; u nás je přes 10 milionů obyvatel, ve Spojených státech bratru cca 324 milionů, v Česku je hrstka etnik a národností, z nichž si navzájem děláme vrásky jen s tou romskou v počtu asi 250 tisíc, plus mínus. V USA je etnik a národností asi sto... Přestože je s ostudou dosluhující prezident Obama černoch, je ve Spojených státech rasismus mnohem větší problém než se tvrdí; bílá rasa, která vidí, že jí po čertech ubývá a že do třiceti roků bude vůči černochům v menšině, si po poradě s demografy přibrala do statistik i tzv. barevné obyvatele.
Z nouze ctnost; bělochů je tedy v USA i s barevnými přes 75 procent, přesto by jich mělo být v roce 2042 už jen 46 procent a globálně necelých dvacet procent. Charakteristika americké společnosti současnosti; počet lidí pod hranicí chudoby - 47 milionů, nebo ve vězení - 2,245 milionu, resp. 751 na 100 000 obyvatel - asi 7,5× více než průměr EU.
„Změna barvy“ však netrvala odhadované desítky let, když podle nedávných výsledků sčítání obyvatelstva USA se běloši již stali menšinou v Houstonu, Los Angeles, Philadelphii, New Yorku a Chicagu. V hlavním městě Washingtonu se scvrkli na pouhých 30 procent a New Orleans je skoro pouze černošský…
A s druhým dodatkem americké Ústavy a se zbraněmi souvisí i současné nepokoje, které vypukly po celých USA, vyprovokovala je policie, jež ruku v ruce s Národní gardou zastřelila v krátké době po sobě do půl tuctu neozbrojených černochů. V americkém Baltimore platil nedávno výjimečný stav. Guvernér amerického státu Maryland Larry Hogan ho vyhlásil kvůli násilí, které město zachvátilo po pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye. Ten zemřel 19. dubna 2015 v Baltimore výjimečně ne zastřelením, ale na následky zlomeniny krčních obratlů při zatýkání.
Zauzlovaný americký kolt mířící symbolicky od budovy OSN k velvyslanecké misi USA v New Yorku... Snímek Břetislav Olšer
Když si uvědomím, kolik starostí dělá české ministryni školství inkluze, jde mi mráz po zádech, jak se naše zlatá vysokoškolská a prudce inteligentní mládež vypořádá s povoleným nošením revolverů na veřejnosti. Bude to až od 18 let či, jako v USA, kde nedávno zažili další šok; osoby, kterým je více než 21 let, mohou do univerzitních kampusů v Texasu nosit zbraně. Povoluje to nový zákon, který začal platit počátkem srpna 2016. Má pomoci zabránit útokům střelců na bezbranné studenty. Pokud tedy student legálně vlastní zbraň, může s ní nově do univerzitního kampusu.
Zbraň ale nesmí být na první pohled vidět. Pokud ji ale schová například pod tričko, bude s ní smět klidně vstoupit i do učeben. Zákon neplatí pro soukromé vysoké školy... Okres Harrold v americkém státě Texas, rozuměj tzv. školní okres, tedy v podstatě jedna venkovská škola se 113 studenty, rozhodl již v srpnu 2008 jako první v USA povolit rovněž učitelům nosit do školy zbraně.
Toto průlomové rozhodnutí, kdy byla vytvořena tzv. gun free zone, tedy volná zóna zbraní, je důsledkem rostoucí kriminality na školách. Americký Kongres před časem zakázal učitelům nošení zbraní na školách po celých Spojených státech, ale Nejvyšší soud později toto nařízení zrušil poté, co jihokorejský mladík Čo Sung-hu vystřílel v učebnách na virginské polytechnice během devíti minut 170 ran a zabil dvaatřicet studentů a pedagogů. A podobných vražděních je v amerických školách víc… Druhý dodatek ústavy USA o právu Američanů nosit zbraň – vraždění studentů...
Inu, bývalý předseda vlády Jiří Paroubek měl již před lety na české ozbrojování svůj prozíravý názor: "Myslím, že by to u nás dopadlo stejně jako ve Spojených státech, kde mají možnost být ozbrojeni všichni. A podle toho to také dopadá, tu a tam vidíme střelbu na ulicích, a pokud to chceme u nás změnit na divoký západ, tak se domnívám, že tohle je ta nejlepší cesta..."
Foto: Reuters…
http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/2225-povolime-v-cesku-lidem-zbrane-do-ustavy-dame-dodatek-o-jejich-pravu-je-verejne-nosit-skoly-vybavime-bezpecnostnimi-ramy-a-vyskolime-smutecni-recniky-pri-pohrbech-zastrelenych-skolaku
PS: Policie v Phoenixu připsala neznámému sériovému vrahovi, který řádí ve městě od července 2016 další pokus o vraždu. Při předcházejících devíti útocích zabil sedm lidí, uvedl list USA Today... Začalo to u „pořádných sekaček“, kdy hrdina kosil stovky protivníků
http://www.rukojmi.cz/clanky/1057-zeman-si-libuje-v-nejtemnejsich-lidskych-pudech-rekl-filozof-priban-a-napsal-navara
http://www.rukojmi.cz/clanky/452-jsi-krestan-vstan-za-sekundu-uvidis-boha-vrazdi-nejen-islamsky-stat-ale-i-psychopati-usa-a-dalsich-statu
Děsivá justice? Zcela nevinný černoch trpěl 35 let v těžkém žaláři
Tragédie českých vojáků v Afghánistánu; hledání příčiny a důsledků?
Jak už strážmistr Flanderka varoval před infiltrací ruských špiónů do Rakouské monarchie
Kdo ničil v Bostonu islám, aby museli čečenští bratři zabíjet…?
S kyselinou deoxyribonukleovou DNA proti justičním vraždám…?
Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-