• Čtvrtek, 24. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Jaromír

O knize Islamistický TROJSKÝ KŮŇ v České republice - Yekta Uzunoglu
Počet návštěv: 1805

O knize Islamistický TROJSKÝ KŮŇ v České republice - Yekta Uzunoglu

- Yekta Uzunoglu - Článek od - Yekta Uzunoglu -

Knížka nevelká počtem stran, ale obsahem, se věnuje úseku zhruba dvou dekád života, převážně strávených v Česku. MUDr. Yekta Uzunoglu, autor knihy, je turecký Kurd, lékař, spisovatel a překladatel, bytostně je milovníkem slova, obhájce svobody a lidských práv. V knize zmiňuje věci, nad nimiž budeme v neuvěření kroutit hlavou, že se udály u nás a ne někde na Středním východě nebo v polovině minulého století.

Zmíní dlouhé měsíce strávené ve vyšetřovací vazbě, návštěvy ilegálů, pohrůžky likvidací, pátrání Interpolu, kradená a podpálená auta, falešné bankovní karty a dokumenty. Podivné zadržení policií na Hradě, za udivených pohledů zahraniční delegace, blížící se spíše únosu, spadá už do nedávné doby. Téměř detektivní román, jen role pachatelů a detektivů se vyměnily. Zločin je chráněn a nevinný šikanován.

Sám autor knihu uvádí jako: Autobiografický popis dějů, kdy islamistická mafie řádí v ČR napojená na vrcholné politické a policejní představitele.
 
Pokud autor mluví o lidských právech, tak ve smyslu ohrožení naší bezpečnosti, svobod a humanismu, bezpečí jak říkává - jeho hostitelské země. Kurdové dobře vědí jak zlé je žít bez svobod a práv na to základní, třeba zpívat, číst a učit se ve vlastní řeči. Daleko těžší je nesmět žít ve vlastní zemi, být permanentním psancem. Pokud žití v hostitelské zemi je někomu trnem v oku, kam vlastně a proč utíkat?
 
Kurdská otázka je v knize nastíněna, děj se však týká převážně Česka, našich institucí, politiků, policie, práva, osobností, dokonce i prezidentů a mezinárodních vztahů. Nevyhne se ani otázce zbraní, zmíní i problém TAMARA a vývozu menších zbraní jinými "posvěcenými" cestami.
 
Zajímavý, napínavý a až dojemný je exkurz koncem devadesátých let do Turecka, kde je autor nucen absolvovat tamní vojenskou službu. Zároveň se dozvíme jak těžké to má turecká demokracie a lidé jí naklonění. Je zmíněn i atentátník na papeže Jana Pavla a další příběhy, které zde není účelem jmenovat.
 
Když čtete knihu, uvědomujete si, jak jsou Kurdové jiní a přitom máme mnoho společného. Mají milice a nemají svůj stát, my jsme měli legie a neměli jsme stát. Jen osud k nám byl příznivější, tehdy na začátku minulého století. Nás později drtil nacismus, Kurdové se potýkali s genocidou, dnes s islámofašismem Daesh. Ale je ISIS pouze otázkou Středního východu a Afriky? Stojí ten kůň před branami nebo si už bránu samým nadšením bouráme sami?
 
Kurdové jsou jiní, protože si svojí kultury a hodnot přenášených z generace na generace váží, dokáží za nimi jít bez zbytečného okolků a přímo, dokud jim "povolí" bojovat. Bojovat ne s nenávistí, ale dalo by se říct s "neutuchajícím odhodláním" a vztahem ke svobodě. Užili si více bezpráví a boje a to je patrně nutí se nevzdávat.
 
Kurdská otázka je stále tabu, cosi však říká, že dlouho už ne. Každopádně se jedná o knihu, kterou lze kdykoliv vzít ruky a znovu se začíst, vždycky tam najdete něco nové, něco pro inspiraci nebo dříve přehlédnuté, právě takové knihy mám ráda.
 
______________________________________________________________
 
O MUDr. Yektovi Uzunoglu se více lze dozvědět na jeho blogu. Osobně jsem jej poznala na besedě v Olomouci. Už dříve ode mně bylo poněkud troufalé, že jsem se jako laik pustila do "kurdské tématiky" a napsala asi čtyři články. Bylo to těžké, obdobně jako dnes při pokusu o jakousi "recenzi" knihy, dokonce se to vše neobešlo bez jistého a vícero varování, ale varování by nás spíš měla motivovat k činům než k mlčení a bání se.  
Zdenka Wagnerová
 
Jiné zdroje:
1. června 2006 obdržel MUDr. Yekta Uzunoglu Cenu Františka Kriegra. Zdroj: knika Výpověď - Yekta Uzunoglu.
 
13. března 2007 František Janouch píše za skupinu signatářů otevřený dopis "Žalujeme´", v něm mj zmiňuje:
 
"Dvanáct let a šest měsíců pro vyřešení kauzy, jež slovy soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Mgr. V. Rašína "... svou složitostí výrazně nevybočuje z obvyklého rámce projednávaných trestních věcí...", je evropským skandálem nejen pro českou policii a justici, ale i politiku, která není schopna tento stav napravit. V Evropě, která v těchto dnech vzpomíná padesáté výročí svého sjednocení, je ovšem takovýto stav neudržitelný!" a oznamuje rozhodnutí MUDr. Yekty Uzunoglu vyhlásit protestní hladovku. Solidární 24 hodinovou hladovku držela spolu s ním řada významných osobností. (kniha Výpověď - Y.U.)
 
31. července 2007 skončil osvobozujícím rozsudkem soudní proces, trvající skoro 13 let. "Domníváme se  že dr. Uzunoglu kromě osvobozujícího rozsudku náleží též omluva státu, jehož orgány to vše způsobily, a jsou tedy za všechna ta příkoří nejen morálně, ale i politicky a ekonomicky odpovědné.....", V Praze 22. září 2007 František Janouch a Libuše Šilhánová ... (kniha Výpověď - Y.U.)
 
22. prosince 2015 další zadržení rovnající se spíše únosu na Pražském hradě před očima kurdské parlamentární delegace, před odborem Kanceláře prezidenta republiky, přímo po jednání s panem Hynkem Kmoníčkem. Ale to už jsme u nově vydané knihy Islamistický Trojský kůň a otázek komu to vše slouží, otázek směrovaných EU i k nám čtenářům.
 
- Yekta Uzunoglu -
MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Pozor - vměšujeme se do vnitřní záležitosti jiného státu

Pozor - vměšujeme se do vnitřní záležitosti jiného státu

Už v průběhu Druhé světové války zvažovaly nejlepší mozky v USA, Británii, a Sovětského svazu, co udělat, aby se svět napříště už  dalším lidským jatkám natrvale vyhnul. Věděli, že ke splnění tohoto cíle bude nutno vytvořit novou světovou organizaci, která ve své chartě stanoví takové závazky jejích budoucích členů, to je národů v této organizaci sdružených, které všechny možné budoucí konflikty, jež by k budoucí válce mohly vést, znemožní. 

Pan generál se ve svých názorech poněkud zdiskreditoval.

Pan generál se ve svých názorech poněkud zdiskreditoval.

Pan generál Šedivý se v rozhovoru pro Parlamentní Listy.cz vedle téma k EU a imigrantům rovněž vyjádřil i k otravě problematické osobnosti kritika ruského režimu Alexeje Navalného. K jeho osobě řekl že si myslí, že ho skutečně někdo chěl otrávit, a tudíž ho nějakým způsobem odstranit. Dodal ale, že si není jistý, zda to byl novičok neboť prý četl vyjádření vynálezce novičoku, který potvrdil, že kdyby byl skutečně Navalnému novičok v nějaké podobě podán, skončil by krátce v křečích a zemřel by. To je zkrátka věc, se kterou je také potřeba počítat, říká pan generál. Počítá?

Fachidioti ignorují kontext

Fachidioti ignorují kontext

Lidé, kteří se velmi dobře orientují v jedné oblasti, často přehlížejí souvislosti a kvůli tomu často prosazují hloupá řešení. Říká se jim fachidioti. Jsou skvělí třeba v pohledu na stavbu atomu, ale totálně selhávají v pochopení ekonomických principů. Jejich mozek je tak intenzivně zaměřen na jednu věc, že jim nezbývá energie na pochopení běžného života.

Poslední domácí zprávy

Když se chce, tak to jde

Když se chce, tak to jde

Nacházíme se uprostřed plně rozvinuté, druhé fáze kobercového, mediálního bombardování koronavirem. Všechna ta depresivní čísla, varovné...