• Pátek, 03. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Richard

O knize Islamistický TROJSKÝ KŮŇ v České republice - Yekta Uzunoglu
Počet návštěv: 1510

O knize Islamistický TROJSKÝ KŮŇ v České republice - Yekta Uzunoglu

- Yekta Uzunoglu - Článek od - Yekta Uzunoglu -

Knížka nevelká počtem stran, ale obsahem, se věnuje úseku zhruba dvou dekád života, převážně strávených v Česku. MUDr. Yekta Uzunoglu, autor knihy, je turecký Kurd, lékař, spisovatel a překladatel, bytostně je milovníkem slova, obhájce svobody a lidských práv. V knize zmiňuje věci, nad nimiž budeme v neuvěření kroutit hlavou, že se udály u nás a ne někde na Středním východě nebo v polovině minulého století.

Zmíní dlouhé měsíce strávené ve vyšetřovací vazbě, návštěvy ilegálů, pohrůžky likvidací, pátrání Interpolu, kradená a podpálená auta, falešné bankovní karty a dokumenty. Podivné zadržení policií na Hradě, za udivených pohledů zahraniční delegace, blížící se spíše únosu, spadá už do nedávné doby. Téměř detektivní román, jen role pachatelů a detektivů se vyměnily. Zločin je chráněn a nevinný šikanován.

Sám autor knihu uvádí jako: Autobiografický popis dějů, kdy islamistická mafie řádí v ČR napojená na vrcholné politické a policejní představitele.
 
Pokud autor mluví o lidských právech, tak ve smyslu ohrožení naší bezpečnosti, svobod a humanismu, bezpečí jak říkává - jeho hostitelské země. Kurdové dobře vědí jak zlé je žít bez svobod a práv na to základní, třeba zpívat, číst a učit se ve vlastní řeči. Daleko těžší je nesmět žít ve vlastní zemi, být permanentním psancem. Pokud žití v hostitelské zemi je někomu trnem v oku, kam vlastně a proč utíkat?
 
Kurdská otázka je v knize nastíněna, děj se však týká převážně Česka, našich institucí, politiků, policie, práva, osobností, dokonce i prezidentů a mezinárodních vztahů. Nevyhne se ani otázce zbraní, zmíní i problém TAMARA a vývozu menších zbraní jinými "posvěcenými" cestami.
 
Zajímavý, napínavý a až dojemný je exkurz koncem devadesátých let do Turecka, kde je autor nucen absolvovat tamní vojenskou službu. Zároveň se dozvíme jak těžké to má turecká demokracie a lidé jí naklonění. Je zmíněn i atentátník na papeže Jana Pavla a další příběhy, které zde není účelem jmenovat.
 
Když čtete knihu, uvědomujete si, jak jsou Kurdové jiní a přitom máme mnoho společného. Mají milice a nemají svůj stát, my jsme měli legie a neměli jsme stát. Jen osud k nám byl příznivější, tehdy na začátku minulého století. Nás později drtil nacismus, Kurdové se potýkali s genocidou, dnes s islámofašismem Daesh. Ale je ISIS pouze otázkou Středního východu a Afriky? Stojí ten kůň před branami nebo si už bránu samým nadšením bouráme sami?
 
Kurdové jsou jiní, protože si svojí kultury a hodnot přenášených z generace na generace váží, dokáží za nimi jít bez zbytečného okolků a přímo, dokud jim "povolí" bojovat. Bojovat ne s nenávistí, ale dalo by se říct s "neutuchajícím odhodláním" a vztahem ke svobodě. Užili si více bezpráví a boje a to je patrně nutí se nevzdávat.
 
Kurdská otázka je stále tabu, cosi však říká, že dlouho už ne. Každopádně se jedná o knihu, kterou lze kdykoliv vzít ruky a znovu se začíst, vždycky tam najdete něco nové, něco pro inspiraci nebo dříve přehlédnuté, právě takové knihy mám ráda.
 
______________________________________________________________
 
O MUDr. Yektovi Uzunoglu se více lze dozvědět na jeho blogu. Osobně jsem jej poznala na besedě v Olomouci. Už dříve ode mně bylo poněkud troufalé, že jsem se jako laik pustila do "kurdské tématiky" a napsala asi čtyři články. Bylo to těžké, obdobně jako dnes při pokusu o jakousi "recenzi" knihy, dokonce se to vše neobešlo bez jistého a vícero varování, ale varování by nás spíš měla motivovat k činům než k mlčení a bání se.  
Zdenka Wagnerová
 
Jiné zdroje:
1. června 2006 obdržel MUDr. Yekta Uzunoglu Cenu Františka Kriegra. Zdroj: knika Výpověď - Yekta Uzunoglu.
 
13. března 2007 František Janouch píše za skupinu signatářů otevřený dopis "Žalujeme´", v něm mj zmiňuje:
 
"Dvanáct let a šest měsíců pro vyřešení kauzy, jež slovy soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Mgr. V. Rašína "... svou složitostí výrazně nevybočuje z obvyklého rámce projednávaných trestních věcí...", je evropským skandálem nejen pro českou policii a justici, ale i politiku, která není schopna tento stav napravit. V Evropě, která v těchto dnech vzpomíná padesáté výročí svého sjednocení, je ovšem takovýto stav neudržitelný!" a oznamuje rozhodnutí MUDr. Yekty Uzunoglu vyhlásit protestní hladovku. Solidární 24 hodinovou hladovku držela spolu s ním řada významných osobností. (kniha Výpověď - Y.U.)
 
31. července 2007 skončil osvobozujícím rozsudkem soudní proces, trvající skoro 13 let. "Domníváme se  že dr. Uzunoglu kromě osvobozujícího rozsudku náleží též omluva státu, jehož orgány to vše způsobily, a jsou tedy za všechna ta příkoří nejen morálně, ale i politicky a ekonomicky odpovědné.....", V Praze 22. září 2007 František Janouch a Libuše Šilhánová ... (kniha Výpověď - Y.U.)
 
22. prosince 2015 další zadržení rovnající se spíše únosu na Pražském hradě před očima kurdské parlamentární delegace, před odborem Kanceláře prezidenta republiky, přímo po jednání s panem Hynkem Kmoníčkem. Ale to už jsme u nově vydané knihy Islamistický Trojský kůň a otázek komu to vše slouží, otázek směrovaných EU i k nám čtenářům.
 
- Yekta Uzunoglu -
MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na problematiku koronavirové pandemie, o které podává uniformní informace. Zprávy a názory, jež se odchylují od názorů hlavního proudu, se vyskytují pouze porůznu na různých neoficiálních internetových stránkách. Informování o zahraničních událostech je velmi kusé, téměř žádné, ale opadl zájem i o skandalizaci vládních politiků (čehož v tuto chvíli není třeba litovat).

Pravidla reinkarnace? Ráno vstát a zakřičet, že věci, které mu právě ukázali lámové, patřily 13. Dalajlámovi a abrakadabra, na světě byl Dalajláma čtrnáctý, oslavující 80. let svého vysvěcení…

Pravidla reinkarnace? Ráno vstát a zakřičet, že věci, které mu právě ukázali lámové, patřily 13. Dalajlámovi a abrakadabra, na světě byl Dalajláma čtrnáctý, oslavující 80. let svého vysvěcení…

Úřady, školy a instituce vlajku Tibetu vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém údajně zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů. Spolek Lungta i v letošním roce v České republice koordinuje kampaň Vlajka pro Tibet…

EU není pomoci

EU není pomoci

Jistě na počátku před vstupem do EU převažovaly kladné emoce a konec konců i referendum o vstupu dopadlo poměrně kladně.

Poslední domácí zprávy

Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na...

EU není pomoci

EU není pomoci

Jistě na počátku před vstupem do EU převažovaly kladné emoce a konec konců i referendum o vstupu dopadlo poměrně kladně.

Uštván k smrti

Uštván k smrti

Dne 27. března 2020 zemřel Ing. Jaroslav Chalupa, bývalý ředitel odboru licencí Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), „uštván k...

Zemane odstup! Nebo….!

Zemane odstup! Nebo….!

To je opravdu vrchol neuváženosti, Zeman sice nic neprovedl, ale podle jekéhosi pana Jandourka se věci podle něj mají tak, že „Pokud jsou informace...