• Sobota, 29. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Horymír

Glosa: Kdo zastaví americké barbary?
Počet návštěv: 1446

Glosa: Kdo zastaví americké barbary?

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Eurozprávy cz.: Spojené státy dnes v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Vyžádal si podle ní ztráty na životech.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60. Útok přivítal Izrael, Saudská Arábie, Velká Británie i Francie. Jako akt agrese jej označilo Rusko a Čína.

Světový četník o sobě dal opět po delším čase vědět a napadl suverénní stát pod neověřenou záminkou. Zatím totiž vůbec není jasné, komu patřil sarin, který se dostal do ovzduší a způsobil smrt desítek lidí. Syrská armáda, která se blíží k vítězství nad IS, neměla důvod k takovému činu, navíc veškeré její chemické zbraně byly pod mezinárodním dohledem dávno předány ke zničení příslušné mezinárodní organizaci.

Z celého incidentu se vynořují dvě zásadní otázky:
1. Co udělají USA, až se prokáže, že bojový plyn skutečně pochází z tajných skladů Islámského státu?
2. Jak se zachovají USA, až samy vybombardují tajný sklad chemických zbraní IS v Mosulu nebo jeho okolí a zahynou z jejich viny desítky či stovky civilistů i vojáků „jejich“ koalice?

A falešný Trump? Nejdříve Sýrii zničí základnu určenou k boji proti terorismu a potom vyzve k ukončení krveprolití? Proti komu vlastně bojují USA?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy