• Středa, 17. leden 2018
  • Svátek má Rukojmí Drahoslav

Začala ve Spojených státech barevná revoluce?
Počet návštěv: 921

Začala ve Spojených státech barevná revoluce?

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Motto: „Víte, proč v USA nemůže vypuknout barevná revoluce? Protože tam nemají US ambasádu...“

Tak tenhle otřepaný vtip už neplatí. Události v Charlottesville jsou toho důkazem. Ve skutečnosti jsou však změny světové politiky mnohem staršího data. Pro lepší pochopení a přehlednost začneme světovou finanční krizí v r. 2008. Ta ukázala v plné nahotě dvě věci: USA nejsou už tak silné a sebejisté, jak se tváří a jak si samy myslí a zbytek světa (kromě Evropy) není na nich až tolik závislý, jak tomu bylo ještě k na přelomu tisíciletí.

Dalším přelomovým momentem byl brexit. Ten jasně ukázal, že lidé ještě dokáží otočit kolem dějin jinam, než si jejich „elity“ přejí.

Třetím momentem byla kandidatura a následné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Od toho okamžiku bylo zřejmé, že vývoj světa nejen přechází do další fáze, ale také se notně komplikuje. Za ty komplikace můžou zejména „zastánci starých pořádků“, kteří se nechějí vzdát svých pozic v politice, ekonomice a ovládání USA i celého světa.

Někteří analytici vnímali a popisovali signály přicházejích změn dlouho dopředu, ale nikdo jim nevěřil. Dnes už je zřejmé, že změny probíhají, ale americké i evropské elity je ignorují nebo vykládají po svém a ve svůj prospěch. Nikdo není ochoten si připustit, že svět se mění, rychost změn narůstá a rozklad donedávna největší světové velmoci fakticky začal. Navíc se Spojeným státům jako bumerang vrací postupně vše, čím dlouhá desetiletí „oblažovaly“ svět. Rasové, náboženské a sociální nepokoje, demostrace proti vládě, odmítání výsledků demokratických voleb, změna režimu a další oblíbené „nástroje“ prosazování vlastních zájmů pod hlavičkou „boje za demokracii a lidská práva“ se teď obracejí proti nim v podobě vzpoury amerického obyvatelstva. Tamní společnost se štěpí stejně jako evropská a jednotlivé vrstvy a zájmové skupiny obracejí svou nespokojenost vůči vedení vlastní země a státní moci.

Při bourání sochy jižanského neznámého vojína jsem si vzpomněl na to, jak naši „demokratičtí“ politici před časem natřeli tank č. 23 na růžovo. Na to, jak v Polsku a na Ukrajině začali odstraňovat pomníky padlých rudoarmějců. Jak v Praze odstranili pomník maršálu Koněvovi. Jak se záměrně nemluví o válečných veteránech z východní fronty. Oslavuje se každý letec a mechanik, kteří působili u RAF, ale nemluví se o stovkách přeživších i zahynulých československých vojáků, kteří bojovali pod velením genereála L. Svobody na východní frontě. ( Bylo mezi nimi i několik tisíc volyňských Čechů, jejichž potomci se nedávno vrátili do vlasti svých předků ). Snažíme se „zapomenout“ na léta 1948-1989, kdy „bylo všechno špatně“ a zapomínáme přitom na přísloví, že „kdo zapomene na svou historii, bude ji nucen prožít znovu.“ A já dodám – „Kdo odvrhne a poplive svou historii, prožije ji znovu způsoben, na který už NIKDY nezapomene!“

 

Když to shrnu:  

Amerika začala sklízet to, co v minulých desetiletích zasela. Pokud má někdo dojem, že z toho mám radost, mýlí se. Nemám radost. Mám obavy. USA jsou politicky a vojensky nejsilnější impérium v historii lidstva. Navíc mají zbraně hromadného ničení – nejen atomové, ale i chemické, biologické a jiné. Jsou schopné zničit celý kontinent během několika desítek minut a nejadernou válkou pokořit téměř jakýkoliv stát zničením důležitých administrativních, ekonomických a infrastrukturních objektů.

Zánik každého impéria vždy vyvolal chaos na jeho území i v širokém okolí, někdy dokonce ve velké části tehdy známého světa na desítky let. (Pád říše Římské a tři století temna v Evropě, přední Asii a severní Africe jsou mementem. ) Proto chápu obezřetnost světových velmocí (Ruska a Číny), které se obávají neřízeného pádu USA do občanské války, chaosu a případného rozpadu, který by přivodil celoplanetární krizi.. Už první otázka musí u každého normálně uvažujícího člověka vyvolat mrazení v zádech: Co se stane s americkými jadernými (biologickými, chemickými, atd.) zbraněmi, když se USA rozpadnou?

Jen naším politikům to vůbec nedochází. Vedou si svou kampaň za prodloužení období, kdy mohou sedět v poslaneckých či ministerských křeslech, lobovat za spřízněné podnikatele a společně s nimi dál sát ze státního struku dotace, platy a náhrady na svůj pohodlný život, z něhož se nemusí další čtyři roky nikomu zpovídat. Že jim právě ujíždí vlak, si ani nevšimnou.

 

http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/4048-konec-dalsiho-imperia-se-blizi-cast-druha

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.08.2017 21:44

Malá poznámka.Na Smíchově nenatřeli tank na růžovo politici,ale jeden blb,který se chtěl zviditelnit(což se podařilo),a nazýval se umělcem(což se nepodařilo).Za další se domnívám,že USA jsou už jen stínem toho dávného světového hegemona.Že se na této pozici snaží vytrvat je pouze snaha ,aby se vyhnuly ekonomickému kolapsu.Ten bude následovat,až se přestanou tisknout miliardy dolarů,aby se kolapsu zabránilo.Takže amerikanofilové mohou být v klidu,ono se to nestane zase tak brzy.Politická situace v USA je poněkud nepřehledná z důvodů zpráv různého zaměření.Jestli to byla výhra(zvolení Trumpa),se příliš neví.On je byznysman a ne politik.Myslím, že šel do boje naprosto nepřipraven.Dnes neví,zda má plnit předvolební sliby nebo se musí podřídit svým loutkovodičům.Národní Garda USA je cvičena na potírání projevů občanské nespokojenosti a je vyzbrojena na úrovni pravidelné USArmy.Proti komu?Že se zapomíná na vojáky,kteří bojovali na východní frontě(mnohem těžší než později západní) je přece běžné.Za komančů se zase zapomínalo na vojáky ze západu.Nic nového se tedy neděje.Proto taky máme tolik generálů,že s nimi můžeme dláždit ulice.Jenom chybí armáda,které by eventuelně mohli velet.Tu se s velkým úspěchem podařilo zlikvidovat a nyní máme expediční sbor na podporu válečných dobrodružstvích USA v cizích zemích a zbytek komediant věnoval novodobému Wehrmachtu.Tak si užívejte,dokud můžete.Brzy to přestane,až politici naženou mladé do války a sami zůstanou v údajně bezpečím doma.Ještě malou poznámku.Ve Varšavské smouvě jsme byli několik desetiletí a za celou dobu nás SSSR nezavlekl do žádné války.V NATO jsme pár let a už jsou to mise v Kosovu,Iráku,Afghanistánu a také jinde ve světě.Všude ve spolupráci s USArmy přinášíme demokracii a svobodu.Jenom o to místní nestojí a jsme pro ně stejnými okupanty,jako byli Německo a SSSR okupanty protektorátu a Československa.Je to hanba,že národ,který byl v minulosti sám obětí okupace se dnes podílí na okupaci cizích zemí.


 
Kdo říkal o smrti Jana Palacha pravdu - spisovatelé Josef Škvorecký či Jerome David Salinger, nebo vrah Josef Mašín…?

Kdo říkal o smrti Jana Palacha pravdu - spisovatelé Josef Škvorecký či Jerome David Salinger, nebo vrah Josef Mašín…?

Omlouvám se, ale některé věci je nutné opakovat a připomínat, jinak bychom ztráceli úctu sami k sobě. Psal jsem o těchto mých dvou hrdinech pokaždé, když měli výročí svého odchodu z tohoto světa; nesmrtelnost člověka je přece přímo úměrná lidské paměti. Každý z nás si to sobecky kvůli sobě přeje, aby to tak fungovalo... (Navíc, kdo by se rád nepochlubil, že se znal se Škvoreckým...)

Jiří Drahoš – vítač imigrantů:

Jiří Drahoš – kolaborant a vítač imigrantů:

Jiří Drahoš podepsal kontroverzní Výzvu Vědců. Tato výzva je v podstatě psaná tak, že z osob, které upozorňují na rizika spojená s imigrací dělá hlupáky, nacisty a xenofoby. Tato výzva naprosto ignoruje problémy spojené s imigrací lidí z nekompatibilních kultur, jakých jsme svědky na západě. Neslučitelná kultura, paralelní společnost, kriminalita, no-go zóny, nasazení armády v ulicích měst, permanentní teroristické útoky.

Setkání nesetkání

Setkání nesetkání

Přesně před pětačtyřiceti lety se to přihodilo. Se souborem lidových tanců jsme byli na třítýdenním turné ve Francii. Hostila nás radnice v Gisoru a odtud jsme skoro denně podnikali cesty naším autobusem tak sto a více kilometrů za krajánky pocházejícími z naší země. Někdy jsme měli až dvě vystoupení, a vraceli jsme se zpět až pozdě večer. Takže většinou jenom takové přespání a zase po ránu další výjezd.

Jsem „hrdá lůza“

Jsem „hrdá lůza“

Proč je současný ekonomický systém špatný? Je mi ukradené, že zlevňuje elektronika, tu člověk až tak nutně k životu nepotřebuje. Jenže co zdražuje nejvíc? Potraviny, léky a energie, zjm. na topení.

Poslední domácí zprávy

Jsem „hrdá lůza“

Jsem „hrdá lůza“

Proč je současný ekonomický systém špatný? Je mi ukradené, že zlevňuje elektronika, tu člověk až tak nutně k životu nepotřebuje. Jenže co...