• Úterý, 04. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Dominik

Stane se Miroslav Kalousek skutečným šéfem ODS?
Počet návštěv: 3325

Stane se Miroslav Kalousek skutečným šéfem ODS?

Jaromír Petřík Článek od Jaromír Petřík

Tak to vypadá na totální „pohřeb“ ODS, když její vedení v čele s Petrem Fialou odmítlo jakoukoliv formu spolupráce s ANO a spojilo se s Miroslavem Kalouskem, který odstupuje z čela TOP09 pro její neúspěch ve volbách.  

M. Kalouskovi se sice podařil před volbami geniální tah, kdy u STAN v době volební kampaně odvolal Petra Gazdíka a nahradil jej do té doby neznámým Janem Farským, aby si voliči příliš neznalí politiky nespojovali STAN s TOP09. Jak všichni víme, tento tah M. Kalouskovi vyšel, ale s odřenýma ušima.
STAN sice tímto způsobem M. Kalousek dostal do Parlamentu, ale co se týká TOP09, tak nebýt Pražáků z volebního obvodu Praha 1, už by zmizel z politické scény. Samozřejmě celkový volební výsledek 5,31% je pro TOP 09 propadákem a tak Miroslavem Kalousek vymýšlí co dále.
Jeho „obětí“ se nyní stává ODS. Ta si díky V. Klausovi ml. ve volbách polepšila, ale zase ne tak rapidně, aby se dalo mluvit o nějakém úspěchu. A nebýt V. Klause ml., tak ODS pod vedením nevýrazného Petra Fialy (zato zemanofobního a rusofobního), nezískala ani 10% hlasů.
Václav Klaus ml. totiž ve volbách Petra Fialu totálně převálcoval, získal 22 614 preferenčních hlasů, když kandidoval z třetího místa pražské kandidátky. Lidé v preferenčních hlasech kroužkovali nejvíce předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který získal 48 539 hlasů a na druhém místě se umístil právě Václav Klaus mladší. Petr Fiala jako současný předseda ODS získal kroužkováním pouhých 13 003 hlasů což v preferencích stačilo až na deváté místo. Dalo by se říct, že Václav Klaus ml. svého předsedu ODS Petra Fialu naprosto „převálcoval.“
Co je však zajímavé, že Václav Klaus ml. zaujímá poněkud jiné názory než radikální prokalouskovská klika v ODS reprezentovaná právě Petrem Fialou. Svojí zemanofobií a rusofobií se tato skupina dá zařadit mezi tzv. „Pražskou kavárnu“ a jsou tímto naprosto nepřijatelní pro řadu bývalých voličů ODS (mne nevyjímaje).
Názory Václav Klause ml. jsou zase nepřijatelné pro tuto prokalouskovskou kliku. V. Klaus mladší vychází dobře s prezidentem Milošem Zemanem a je pro spolupráci s Putinovým Ruskem. Kromě toho je kritický vůči EU, stejně jako jeho otec Václav Klaus st. Z tohoto postoje je Kalouskova klika v ODS vedená Petrem Fialou úplně vedle. Mimo jiné V. Klaus ml. neslavil volební vítězství s volebním štábem ODS: https://www.blesk.cz/clanek/volby-volby-2017/501515/klaus-ml-slavil-bez-fialy-v-centru-prahy-v-baru-byl-s-prezidentovymi-muzi.html
Václavu Klausovi ml. se hlavně nelíbí, že skupina kolem Petra Fialy odmítá jakoukoliv spolupráci s vítězným ANO a chce jít do opozice. https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/ods-jde-podle-vaclava-klause-mladsiho-jen-z-opozice-do-opozice-spokojen-s-tim-neni-38836
Objevila se i spekulace, že Klausovi si berou zpět ODS: https://zpravy.idnes.cz/vaclav-klaus-mladsi-volby-2017-ods-miroslav-korecky-komentar-pok-/domaci.aspx?c=A171023_114627_domaci_pas
Jak toto všechno dopadne?
Osobně předpokládám, že většině voličů ODS by zase až tolik nevadilo, kdyby ODS šla do koalice s hnutím ANO. Některé voliče by sice ztratila, ale určitě by získala více těch nových, než zůstat další 4 roky v opozici a místo Petra Fialy se de facto nechat řídit Miroslavem Kalouskem.
K vytvoření volebního bloku stran od středu doprava, který by společně zabránil tomu, aby hnutí ANO vyhrálo parlamentní volby, vyzval na konferenci Budoucnost pravice předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Strany by se podle něj měly pokusit najít i společného kandidáta na Hrad. Šéf ODS Petr Fiala reagoval vstřícně. Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/kalousek-chce-volebni-blok-pravice-fiala-je-pro-belobradek-odmitl-phd-/domaci.aspx?c=A161103_160033_domaci_kop
Nevím, co na to říct.
Pokud ODS přijme tento Kalouskův návrh, kdy se Kalousek stane praktickým šéfem ODS a odmítne názory V. Klause ml., tak mám obavy, že v příštích volbách se ODS bude potácet s výsledkem někde těsně nad 5% jako nyní TOP09. A TOP09 už se v příštích volbách nemusí dostat do Sněmovny vůbec. A koho ještě chce Kalousek získat kromě STAN a ODS do „Budoucnosti pravice?“ Jak se ukázalo, tak KDU-ČSL volili pouze bigotní katolíci a sotva se dostali do Sněmovny (kromě zájmů církví nemá KDU-ČSL co nabídnout) a některé Piráty? Se stranou, pro kterou jsou důležitá témata, jako je legalizace prodeje marihuany si to neumím představit.
Nastal totiž ještě další zásadní problém:
Ono totiž strašení Zemanem, Putinovým Ruskem a nyní i Babišem s Okamurou na české voliče nezabralo. Jinak by naši voliči nemohli dát 1,5 milionu hlasů politikovi, který je trestně stíhaný. Toto je současně i facka tzv. „nezávislé“ justici, když jí tak obrovské množství našich občanů nevěří...

 

Jaromír Petřík
Žiji celý svůj život v pěkném Moravském městě Boskovice. Více než 30 let se aktivně zajímám o politiku, i když jsem jsem nikdy nebyl v žádné politické straně. Politika, politický zeměpis a historie je mým koníčkem společně s filatelií. Píši odborné i populární články o filatelii, jsem častým diskutujícím na Novinkách Seznamu. Co se filatelie týká, jsem specialistou na poštovní historii Afghánistánu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.10.2017 20:29

Na Praze 1 bydlí právě nejvíc těch naplavenin z Moravy a Slovenska.Proto tam uspěla TOP09 a má zajištěnu další účast v parlamentu.


 
Mikuláš Hrubiško

Mikuláš Hrubiško

25.10.2017 05:13

ODS se zachovala správně. Spolupráce s ANO by pro ni byla likvidační stejně jako byla pro ČSSD. Takže tady s rozhodnutím Fialy souhlasím. ODS by jinak zanikla, pokud by šla s Babišem. http://www.epshark.cz/clanek/172/miroslav-macek-krouceni-hlavou


 
Pokud by byl Salvini migrant a dopustil se znásilnění, nehrozil by mu tak vysoký trest.

Pokud by byl Salvini migrant a dopustil se znásilnění, nehrozil by mu tak vysoký trest.

Matteo Salvini je hrozbou pro současné držitele moci v Itálii. Vyhrál by totiž volby. A zřejmě je také vyhraje. Proto se ho italský senát snaží diskreditovat a strčit do vězení. Hodila by se nějaká defraudace nebo zneužití veřejných prostředků, nebo tak něco, ale není kde brát. Proto po prozkoumání všech možností přišlo obvinění pro "nezákonné zbavení svobody lidí". Hrozí mu 15 let odnětí svobody.

Zpráva o islamofobii ...jak si stojíme?

Zpráva o islamofobii ...jak si stojíme?

Na počátku léta vyvolala kratičký záblesk prchavého zájmu veřejnosti i medií Evropská zpráva o islamofobii za rok 2019. Záhy však zapadla, zasypána všudypřítomným Covidem a zásadními informacemi o tom, ve kterých turistických destinacích je nezbytná rouška… A to je možná trochu škoda. Pokusme se proto alespoň dodatečně o nápravu a pojďme se na tohle dílko podívat zblízka.

Poslední domácí zprávy

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.

Prapodivné rozsudky

Prapodivné rozsudky

Ve veřejnosti probublává pohoršení nad prapodivnými rozsudky nad provinilci z okraje společnosti, kteří se dostali do vazby nebo byli odsouzeni za...