• Sobota, 07. prosinec 2019
  • Svátek má Rukojmí Benjamín

Manipulátoři.cz a Popravdě.cz se treflili do vlastní nohy, když sami šíří dezinformace
Počet návštěv: 2751

Manipulátoři.cz a Popravdě.cz se treflili do vlastní nohy, když sami šíří dezinformace

Jiřina Holotová Článek od Jiřina Holotová

Tváří se profesionálně, ale sami jsou amatéři. Vydávají se za pravdu, ale sami šíří lži a dezinformace. Radí voličům, ale sami používají manipulace. Dávají odborné rady profesionálům, ale sami nemají informace ověřené.  

To jsou nezávislé weby Manipulátoři a Popravdě, jejichž provozovatelé se rozhodli protežovat Drahoše a jeho voliče a sypat špínu na Zemana a jeho voliče. O druhých nezávislých webech, které to mají opačně tvrdí, že jsou proruské, ale nemají k tomu jediný důkaz.

Ještě šestnáctého ledna měli na svých webových stránkách odkazy na články Jana Cempera (mimochodem šéfredaktora webu), který v nich tvrdil, aniž by si plně ověřil skutečnosti, že členství Jiřího Drahoše v Římském klubu není pravda a je vymyšlenou konspirací. Byla to jeho reakce na můj článek Odpoví mi profesor Drahoš zda je členem Římského klubu?Ihned poté, co jsem v dalším týdnu publikovala svoji námitku v článku Ohrazuji se proti tvrzení, že členství Jiřího Drahoše je konspiracía dokázala, že kandidát na prezidenta Drahoš členem asociace ŘK je, změnili okamžitě svoje články tak, aby forma zůstala zachována, odkazy aktivní, ale text upravili podle doložených skutečností, aby už nevyzníval tak, že tato konkrétní věc je fake news a konspirace, ale fake news je to, že autoři podobných zpráv hovoří o Novém světovém řádu a konspirací je právě toto. Sami tedy manipulují veřejností, odvádějí pozornost od podstaty a dříve publikované dezinformace šířené mezi lidi upravují tak, jak se jim to momentálně hodí podle toho, co kde zrovna vyplave na povrch.

Nevýhodou, nebo vlastně výhodou, takového nezávislého elektronického zpravodajství je totiž to, že se dají texty na vlastním webu "operativně" přizpůsobovat, a to manipulátoři velmi dobře vědí a využívají. Samozřejmě, pokud na ně kliknete i z jiných starších zdrojů a odkazů, jsou již aktualizované podle potřeby autorů. Jak se v tom potom orientovat?

Články z těchto webů přebírají jejich názorově spřátelené zpravodajské weby jako Echo 24, Svobodné fórum, ale i noviny hlavního proudu, jako např. Deník, takže se šíří mezi veřejnost velkou rychlostí.

Oba weby vynikají výbornou grafikou, jsou přehledné a působí velmi dobře. Je to tím, že jejich zakladatel Petr Nutil je grafik, který m.j. navrhuje tiskovou a webovou grafiku, prezentuje se jako žurnalista, věnuje se politickému marketingu, public relations a komunikačním strategiím. Spolupracoval např, na volební kampani Strany zelených, působil v Ekonomickém deníku, Mediahub.cz, Forum 24, Neovlivní.cz atd. Je velmi zkušený v propagaci a ovládá dobře PR (vztahy s veřejností), ale i vztahy s ostatními novináři. Proto se jeho projekt Manipulátoři.cz a Popravdě.cz(Pravda o Jiřím Drahošovi) v poměrně krátké době rychlostí blesku šíří do povědomí veřejnosti přes různé zpravodajské weby i tištěné deníky, kterým poskytuje informace jako odborník pro odhalování dezinformací.

Ideově patří Petr Nutil do tvrdého jádra skupiny lidí zaměřených na kritiku prezidenta Zemana s dlouhodobější snahou o jeho odstranění z politické scény. Propojenost lze sledovat s lidmi kolem Bakalových médií, politiky TOP 09, Starostů a nezávislých, Strany Zelených, Kroměřížské výzvy, kolem think - tanku Evropské hodnoty. Všichni tito lidé dnes vyzývají společnost, aby sledovala weby Manipulátoři.cz a především čerstvý projekt, speciální předvolební kampaň Popravdě.cz, která má za cíl vyvracet všechny hoaxy a fake news šířené po internetu proti kandidátovi na prezidenta Jiřímu Drahošovi a přijímá i tipy na dezinformace od čtenářů. Lživých zpráv proti Zemanovi si autoři samozřejmě nevšímají.

Moje osobní zkušenost s těmito weby má pro mne nezastupitelnou hodnotu poznání. Poznání, že dnes už dávno neplatí, že co je psáno, to je dáno. Původní texty a formulace jsou nedohledatelné a nearchivované. Vyvraceči hoaxů se sami neštítí lhát a ověřovat si zdroje. Objektivní žurnalistika neexistuje a je postižena elektronizací a existencí sociálních sítí. Měnění a přizpůsobování zpráv v průběhu času dokáže způsobit naprostou informační obrátku a význam původního komentování. Válka pravd a lží, dezinformací a kyberblázinec je složitou psychologicko-společenskou disciplínou. Manipulátoři vlastně sami manipulují informacemi, ovlivňují kolektivní vědomí společností a používají k tomu velmi nekorektní praktiky. Na vše tohle by si lidé měli dávat obzvláště dobrý pozor, ačkoli je velmi těžké tyto praktiky odhalit a dopátrat se skutečné pravdy.

 

Doporučuji k tématice Římského klubu:

Jiří Míka,Co je zajímavého na Římském klubu?,Drahoš že nebyl členem Římského klubu?

Miloš Zeman, Projev s hodnocením členství v ŘK na počátku devadesátých let:http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/projev-prezidenta-republiky-milose-zemana/1544297

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.01.2018 20:40

Je pravděpodobné,že tzv.Římský klub je dnes něco úplně jiného,než tím čím byl v době svého založení.Přítomnost lidí,jako drahoš,nestaví klub do dobrého světla.


 
Blíží se Vánoce, ty nejkrásnější svátky v křesťanském světě; Američané se rovněž ve svém farizejském pokrytectví skrývají za Boží lásku, přičemž už přes 200 let přinášejí

Blíží se Vánoce, ty nejkrásnější svátky v křesťanském světě; Američané se rovněž ve svém farizejském pokrytectví skrývají za Boží lásku, přičemž už přes 200 let přinášejí "demokraci" a vraždí po celé planetě.

Jednou z ukázek USA, země neomezených možností a splněných přání, bylo během desetileté americko-vietnamské války se třemi miliony zavražděných Vietnamců a Laosanů, též vánoční bombardování Hanoje koncem šedesátých let, kdy nechal pouze prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války. Šlo bezpochyby o nejbrutálnější nálet v historii. 

Jan Padych - Lámání křížů (4.)

Jan Padych - Lámání křížů (4.)

Zřejmě z něho pořádně čpěl aceton, přestože toho večera až tak moc nečichal. Otec to ucítil, sotva otevřel dveře. „Sviňáku!“ křikl na syna. „Pořád v tom jedeš?“ Určitou dobu si dal od čichání pokoj, proto snad otec považoval věc za vyřízenou.

Vzpomínka: Přišel mi v prosinci 2011 pozdrav z Číny vzkaz od Tomáše Etzlera: „Tem patetickym cechackym utokum na moji osobu se smeji. Utocit na meho 30 let zesnuleho otce je jina vec. dobytek. Prekrocil jste hranici Olsere. Snad Vas potkam…“

Vzpomínka: Přišel mi v prosinci 2011 pozdrav z Číny vzkaz od Tomáše Etzlera: „Tem patetickym cechackym utokum na moji osobu se smeji. Utocit na meho 30 let zesnuleho otce je jina vec. dobytek. Prekrocil jste hranici Olsere. Snad Vas potkam…“

Jak baron Prášil, pardon, ne šlechtic, nýbrž právě ten potulný žvanil Tomáš Etzler poskytl nedávno dlouhatánský rozhovor pro SeznamZprávy mimo jiné odpovídal na otázky. Čína, kam se podíváš. Česko už několik týdnů řeší spory s touto komunistickou zemí.

Poslední domácí zprávy