• Neděle, 24. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Milena

Kateřina Zemanová odvolila. A pověděla nám něco zajímavého o svém tátovi
Počet návštěv: 3641

Kateřina Zemanová odvolila. A pověděla nám něco zajímavého o svém tátovi

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

ROZHOVOR Byla symbolem předvolební kampaně Miloše Zemana v roce 2013, nyní studuje v zahraničí a do českého politického dění se tedy nijak nezapojuje. Přesto Kateřina Zemanová po letech poprvé promluvila a poskytla ParlamentnímListům.cz krátký rozhovor, v němž svého otce podpořila. O zdraví svého otce mluví jednoznačně. Kdyby viděla, že se jeho stav jakkoli zhoršuje, jako první by s tím začala něco dělat.

Na úvod dovolte otázku mimo politiku. Jak se máte? Díky vašemu zahraničnímu studiu jsme o vás delší čas neslyšeli. Z vlastní zkušenosti ale vím, že se na vás občané při setkávání s vaším otcem na náměstích často ptali.

Mám dojem, že se snad od té doby v mém životě nestalo nic tak převratného, abych si vysloužila čestné místo v českých bulvárních plátcích, na což si nemůžu stěžovat. Komukoli, kdo strávil nějaký čas v zahraničí, je jasné, že život v cizině není procházka růžovým sadem a sama bych si netroufla říct, že se jinde lidi mají lépe, po jakékoliv stránce. Na druhou stranu je Londýn městem, které se pyšní rozmanitostí národností, a tak si zřídkakdy připadáte jako cizinec. Právě to je jeden z důvodů, proč se tu mnozí z nás rádi usadili, i přes hnusné pivo a drahý nájem.

Jak bylo řečeno, už nějakou dobu studujete v zahraničí. Díky tomu máte od české politiky odstup a vidíte to v širších souvislostech. Jak vnímáte pětiletou práci svého otce, prezidenta republiky, během jeho prvního mandátu?

Nemyslím si, že sledováním české politiky v zahraničí automaticky pohlížíte na situaci v širších souvislostech, snad je pravdou pravý opak. Když jsem žila v Čechách, v podstatě ve středu místního politického ruchu, měla jsem možnost vidět, s jakou snad až perverzní elegancí jsou někteří schopni přibarvit si jakoukoli pravdivou informaci. Nic proti tomu, senzace se líp prodává, líp čte. Tím, že žiju téměř čtyři roky někde jinde a daleko od „zdroje“, je ale pro mě o to obtížnější celou situaci hodnotit.

Ale abych odpověděla na vaši otázku, svého tátu samozřejmě podporuju. Je ale škoda sledovat, kolik lidí nechce využít příležitost  jít volit jen proto, že jsou o jeho jasné výhře přesvědčeni.

Někteří čeští novináři a politici občas tvrdí, že Miloš Zeman naší zemi coby prezident dělá v zahraničí ostudu a poškozuje národní zájmy. Vy žijete v Londýně, jste v kontaktu s lidmi mnoha národností i společenského postavení. Co vám říkají, když se o vašem otci bavíte?

To skoro zní, jako by politika mého otce byla oblíbeným tématem na místních kuřáckých přestávkách. I když jsem se s arogancí, co se týče zahraniční politiky, setkala v Londýně minimálně, bohužel, nebo snad i bohudík, českou politickou scénu tady rozebírám málokdy. I přesto, že mají mladí lidé v Británii o zahraničních záležitostech slušný přehled, Česká republika není probírána často. A já nemíním ostatním tohle téma vnucovat jen proto, že je prezidentem zrovna můj otec.

V loňském roce se vašemu otci, jako jednomu z mála světových státníků, dostalo audience u britské panovnice Alžběty II. a vy jste se této události též zúčastnila. Můžete popsat své dojmy?

Víte o nějakém jiném důvodu, proč jsem se setkala s britskou královnou, kromě toho, že jsem dcerou prezidenta? Nechci působit nevděčně, samozřejmě si příležitosti vážím. Vidím ale obrovský rozdíl mezi někým, kdo se s Alžbětou II. setkal díky svým zásluhám a někým, kdo tu možnost měl, protože je členem rodiny prezidenta.

Žijete v Londýně, zúčastnila jste se prezidentských voleb

Mezi školou a prací jsem odskočila s voličským průkazem na ambasádu poctivě volit, tím pro mě účast končí.

Odpůrci pana prezidenta a velká část médií neustále dokola omílají jeho zdravotní stav, přestože se k tomu opakovaně vyjadřoval on sám i jeho lékař. Vy jako jeho dcera můžete poskytnout jednoznačný názor. Jak na tom váš otec je?

Jednoznačný názor můžu poskytnout jako dcera, ne jako lékař. Kdybych viděla, že se otcův zdravotní stav zhoršuje, můžete si být jistý tím, že bych byla prvním člověkem, který by s tím začal něco dělat.

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.01.2018 19:55

Lidé,žijící v zahraničí by měli mít trochu omezený vstup na scénu české politiky.Už jenom to,že žijí v zahraničí,je odtrhuje od zdejších problémů a jejich přístup je ledabylejší.Ovšem na rozdíl od študentíků českých vysokých škol neberou svůj přístup k problémům jako recesi.Kromě toho se vytratila stará poučka,kterou jsem nedávno četl.Mladí mají vynalézat a pracovat,ale ne soudit.Není to jejich urážka,jak to někteří pochopí,ale je to nedostatek životních zkušeností.


 
        Pane poslanče Volný-onen flákanec by ve sněmovně potřebovalo opravdu hodně těch vyžírků. To by Vám ruce upadly.

Pane poslanče Volný-onen flákanec by ve sněmovně potřebovalo opravdu hodně těch vyžírků. To by Vám ruce upadly.

Nejsem sice příznivcem nějakého násilí, ale po pravdě řečeno, když je zlost, není ctnost. Platí to tak v běžném životě, ale i v politice. Spousta lidí, ale i politiků si o poslance Volného otřelo hubu. Já to neudělám. Spíše jeho postup kvituji, neboť všechny ty šlejšky, co mají plnou hubu demokracie a slibů si do vlastní huby ani nevidí. Možná byste řekli, že flákanec není také demokratický, ale jeho užitím lze jisté formy demokracie dosáhnout-alespoň dočasně. Co však tady žvaním o demokracii??? K té máme ještě hodně daleko všude na světě.                                                                                       

Vážení přátelé, seniorky a senioři, vážené důchodkyně a důchodci, vážení spoluobčané,

Vážení přátelé, seniorky a senioři, vážené důchodkyně a důchodci, vážení spoluobčané,

nevíme, nakolik je vám známo, že jistá skupina lidí (počet osob není blíže znám) založila nové občanské hnutí Senioři 21. (informace, viz příloha). My, ale i mnoho našich přátel jsme tuto iniciativu přivítali, proto jsme také projevili zájem se do hnutí zapojit s cílem pomoci řešit jak situaci nás, lidí staršího věku, tj. seniorů, tak také řešit mnohé další, nemálo závažné celospolečenské problémy. Protože ve sdělení o založení hnutí Senioři 21 je rovněž výzva k zapojení se do činnosti hnutí, my jsme se zapojili formou vyjádření svých názorů k dalšímu vývoji hnutí a realizace jeho programu.

Zoufalá doba plodí zoufalé činy

Zoufalá doba plodí zoufalé činy

Včera se udála za dlouhou dobu od doby, kdy Miroslav Macek uštědřil v Poslanecké sněmovně facku Davidu Rathovi, opět akce, která přiměla lidi dívat se na záznam z jednání PS Parlamentu ČR.

Poslední domácí zprávy