• Pondělí, 26. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Erik

Krátce k mému postoji vůči Pražákům, aneb není Pražák jako Pražák
Počet návštěv: 2542

Krátce k mému postoji vůči Pražákům, aneb není Pražák jako Pražák

Adam Mikulášek Článek od Adam Mikulášek

 Nejsem „pragofob“, naopak, ač Moravák a „brněnská náplava“, do Prahy jezdím rád. Jen mám blíž k oněm chudším Pražákům, většinou žijících na různých sídlištích v okrajových částech Prahy (dřívějším jazykem „périférie…“),

než k těm pražským „lepšolidem“, či, chcete-li, elitářům, kteří mají nadprůměrný plat a na zbytek republiky, včetně oné pražské „périférie“, se dívají velmi z patra, někdy až s pohrdáním.

O to více soucítím s pražskými seniory, jimž důchod často nestačí na zaplacení předraženého nájemného v pražských bytech. Také pro nás, invalidní důchodce, je velkým problémem, tedy pro ty pražské…, sehnat cenově dostupný byt blízko nějaké, byť dále od centra, stanice metra či tramvaje, takže často bydlí někde na oné „periferii“, třeba Strašnice… či Záběhlice…, odkud trvá cesta do centra Prahy často více jak hodinu!

Takže…, není Pražák jako Pražák, a stejně to platí i pro nás, Brňáky i obyvatele menších měst a obcí. I tam se najdou ti i ti, jen v různém poměru.

 

Hudební epilog

Výborná píseň Voskovce a Werricha o poměrech v předválečné Praze. Není třeba opakovat, se kterou z oněch tří skupin Pražanů nejvíce sympatizuji.

 

 

tip:

KLIKNI ZDE PRO POSLECH ČLÁNKU

 

 

Adam Mikulášek
Mám bakalářské vzdělání v oboru informatiky, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat modernizační změny v této straně.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.02.2018 21:04

Pan Mikulášek má sice naprostou pravdu,ale je to jen jeden z těch,kteří občany v Praze nevidí v kavárně.Ta je sice také v Brně,ale o té se mlčí.Je přece lepší všechno špatné hodit na Prahu a dokonce mluvit o jakémsi pitomém lidu pražském.Dosud marně očekávám omluvu od jakéhosi Votavy z pidistraničky Lev,který tímto způsobem urazil všechny lidi z Prahy,kteří nejsou součástí kavárny.Hlavně když vykřikují o moravské hospodě,přestože většina tzv.pražské kavárny je tvořena lidmi z Moravy a z jiných míst státu,než je Praha.Kolik bylo id dob,kdy byl premiér Klaus v této funkci Pražáků či vlastně i Čechů?Zkuste si to vypodobnit,vy moravská hospodo.Ani jeden!Od dob Topolánka byli všichni z Moravy.Jen nevím, odkud se vykytl Špidla či křišťáloný Gross.Zeman je odkud,Paroubek pochází odkud?


 
Děda Dědovič

Děda Dědovič

10.02.2018 15:20

Naprosto s panem Mikuláškem souhlasím.


 
Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Klečíme před revolučními marxisty?

Klečíme před revolučními marxisty?

Český fotbal se otřásá kauzou Berbr a spol. a zdá se, že by v jeho vedení neměl zůstat kámen na kameni. Teď se ve všech pádech skloňuje slovo korupce, už tolikrát falešně rozehrané, a proto značně zprofanované. Do jaké míry prostoupila všemi patry českého fotbalu, to se teprve ukáže, bude-li vůle vše zjistit.

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše děti, kteří se vzpouzeli na prvních demonstracích v Praze systému. Tehdy jsme byli označování hanlivě vládnoucími strukturami. Psal se rok 1989 a nepamatuji si, že by na nás byla nasazena tak brutální technika, jako tomu bylo na Staroměstském náměstí minulý týden. 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...