• Neděle, 26. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Zora

Krátce k mému postoji vůči Pražákům, aneb není Pražák jako Pražák
Počet návštěv: 2129

Krátce k mému postoji vůči Pražákům, aneb není Pražák jako Pražák

Adam Mikulášek Článek od Adam Mikulášek

 Nejsem „pragofob“, naopak, ač Moravák a „brněnská náplava“, do Prahy jezdím rád. Jen mám blíž k oněm chudším Pražákům, většinou žijících na různých sídlištích v okrajových částech Prahy (dřívějším jazykem „périférie…“),

než k těm pražským „lepšolidem“, či, chcete-li, elitářům, kteří mají nadprůměrný plat a na zbytek republiky, včetně oné pražské „périférie“, se dívají velmi z patra, někdy až s pohrdáním.

O to více soucítím s pražskými seniory, jimž důchod často nestačí na zaplacení předraženého nájemného v pražských bytech. Také pro nás, invalidní důchodce, je velkým problémem, tedy pro ty pražské…, sehnat cenově dostupný byt blízko nějaké, byť dále od centra, stanice metra či tramvaje, takže často bydlí někde na oné „periferii“, třeba Strašnice… či Záběhlice…, odkud trvá cesta do centra Prahy často více jak hodinu!

Takže…, není Pražák jako Pražák, a stejně to platí i pro nás, Brňáky i obyvatele menších měst a obcí. I tam se najdou ti i ti, jen v různém poměru.

 

Hudební epilog

Výborná píseň Voskovce a Werricha o poměrech v předválečné Praze. Není třeba opakovat, se kterou z oněch tří skupin Pražanů nejvíce sympatizuji.

 

 

tip:

KLIKNI ZDE PRO POSLECH ČLÁNKU

 

 

Adam Mikulášek
Mám bakalářské vzdělání v oboru informatiky, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat modernizační změny v této straně.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.02.2018 21:04

Pan Mikulášek má sice naprostou pravdu,ale je to jen jeden z těch,kteří občany v Praze nevidí v kavárně.Ta je sice také v Brně,ale o té se mlčí.Je přece lepší všechno špatné hodit na Prahu a dokonce mluvit o jakémsi pitomém lidu pražském.Dosud marně očekávám omluvu od jakéhosi Votavy z pidistraničky Lev,který tímto způsobem urazil všechny lidi z Prahy,kteří nejsou součástí kavárny.Hlavně když vykřikují o moravské hospodě,přestože většina tzv.pražské kavárny je tvořena lidmi z Moravy a z jiných míst státu,než je Praha.Kolik bylo id dob,kdy byl premiér Klaus v této funkci Pražáků či vlastně i Čechů?Zkuste si to vypodobnit,vy moravská hospodo.Ani jeden!Od dob Topolánka byli všichni z Moravy.Jen nevím, odkud se vykytl Špidla či křišťáloný Gross.Zeman je odkud,Paroubek pochází odkud?


 
Děda Dědovič

Děda Dědovič

10.02.2018 15:20

Naprosto s panem Mikuláškem souhlasím.


 
Zahájení 2. sv. války - Landsmašaft – Polsko. Šéf rakouského Landsmanšaftu Zeihsel poznamenal: “Kdyby Beneš splnil Konradem Henleinem dlouho požadovanou autonomii v rámci Československa, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu.”, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu.”Zahájení 2. sv. války - Landsmašaft - Polsko

Zahájení 2. sv. války - Sudety – Benešovy dekrety. Šéf rakouského Landsmanšaftu Zeihsel poznamenal: “Kdyby Beneš splnil Konradem Henleinem dlouho požadovanou autonomii v rámci Československa, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu.”

Když bylo v říjnu 1918 vyhlášeno Československo, němečtí předáci v pohraničí vyhlásili provincie Sudetenland. Třeba ta opavská vznikla 30. října téhož roku a měla i svoji zemskou vládu. Dle historika Ondřeje Koláře ze Slezského muzea v Opavě, kdysi hlavním městě zdejšího pouze jen několik, týdnů existující vlády Sudetenlandu.

 

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Poslední domácí zprávy