• Středa, 19. prosinec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ester

EPRAVO.CZ, a.s.: Týden v české justici 5.3.-11.3.2018
Počet návštěv: 882

EPRAVO.CZ, a.s.: Týden v české justici 5.3.-11.3.2018

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Tak za sebou máme další týden v české justici, které se říká, že je mafií. Přestože dál pokračuje okopávání kotníků kvartetu Babiš, Zeman, SPD a KSČM, tzv. demokratický blok si zahrává s dobrým bydlem a zřejmě prahnou po dalších mimořádných volbách, které by je přivedly pod politické kytičky…

Přitom Česko je špici EU v ekonomickém růstu, zdárný výběr daní nám zaručil bezkonkurenční finanční rozpočet, nezaměstnanost máme nejnižší, průměrný plat se zvýšil skoro o deset procent, jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě, bez jediného nelegálního běžence z Afriky a Blízkého východu...

Nejvyšší žalobce by GIBS sebral premiérovi
 
Andrej Babiš dál tlačí na odchod šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Záležitost bude opět posuzovat sněmovní bezpečnostní výbor, vyslechne vedoucí státní zástupce. Do sporu premiéra v demisi Andreje Babiše se šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem se vložil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj by inspekce neměla spadat přímo pod předsedu vlády. Řekl to po jednání Bezpečnostní rady státu, která se zabývala situací v GIBS. Zemana a také vrchní žalobce Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvana mají příští týden na návrh Babiše kvůli věci vyslechnout poslanci (E15 9/3). 
 
Zeman složil slib
Druhé pětileté období zahájil staronový prezident ostrým projevem mířeným proti médiím. Někteří politici na protest odešli ze sálu. Jedním z problémů České republiky je podle staronového prezidenta Miloše Zemana „pokus manipulovat tuzemskou veřejností“. Poté co složil prezidentský slib do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), to řekl v inauguračním projevu ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Kritice médií předcházela část projevu o hospodářské kriminalitě, kde prezident mířil opět především na podnikatele Zdeňka Bakalu a privatizaci OKD. Zeman pokračoval kritikou vybraných médií patřících do Bakalova vydavatelství Economia. Část politiků však rozohnila především kritika České televize, kde Zeman odkázal na studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (E15 9/3).
 
Zeman nepoložil ruku na Ústavu
Prezident Miloš Zeman při skládání prezidentského slibu nepoložil ruku na výtisk Ústavy, jak ho vyzval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Platnost slibu podle odborníků tím porušena nebyla. Na začátku inaugurace Vondráček vyzval Zemana, aby přistoupil společně s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) ke stolečku, na kterém ležel výtisk Ústavy, položil ruku na ústavu a přečetl slib prezidenta. Zeman se ale jen lehce o stoleček opíral. Zpaměti poté odříkal slib (Právo 9/3).
 
Chystá se vládní rošáda. Místo Pelikána Mlsna
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) si v posledních dnech nerozumí se strategií vlády, která má podle premiéra fungovat „jako jeden tým“. Namítal proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS či setrvání Tomia Okamury ve vedení sněmovny. Podle informací LN se zrodila dohoda premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s prezidentem na Pelikánově nástupci v příští vládě. Má jím být právník a náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, který se pružně drží ve státní správě bez ohledu na vládní garnituru (LN 9/3). 
 
Vládní ostuda
Petr Mlsna je nejhorší volba ministra spravedlnosti. Málokdo se dokáže prosazovat do funkcí tak urputně, že jako ministr na okrasu – neboli bez portfeje – obchází kolegy a lobbuje za své dosazení na prestižní post evropského soudce. Nic nebylo Petru Mlsnovi platné ani to, že bez ostychu zvedl ruku pro své vlastní jméno. Snaha Nečasovy vlády protlačit do Lucemburku politika ze svého středu, bez výběrového řízení a potřebných zkušeností z právní praxe, byla na Evropský soudní dvůr už opravdu silná káva, a tak ho odmítl pustit do svých řad. Tahle ostuda, kterou způsobil Česku v celé EU, ale pana Mlsnu nezastavila, aby se v další vládě udržel v čele důležité legislativní rady a postupně se doškrábal znovu na posty legislativních náměstků (LN 9/3). 
 
Ústavní soud může smést nové zákony
Už téměř tři měsíce vládne bez důvěry jednobarevný kabinet Andreje Babiše. A jednání o podpoře vlády ve sněmovně zatím výrazně nepokročila. Přesto se v uplynulých týdnech dala do pohybu tvorba důležitých zákonů. Do dalších čtení se posunulo i několik návrhů, u nichž se liší podpora jednotlivých poslaneckých klubů. Společná je ale vyhlídka, že po finálním schválení mohou narazit u Ústavního soudu. Ten by tak mohl opět výrazněji vstoupit do politiky. Podobně už zasáhl v minulosti, například v roce 2009 dokonce zrušil zákon o zkrácení volebního období. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v posledních měsících několikrát zopakoval, že soud se postaví na obranu ústavy (HN 9/3).
 
Soud potrestal soudkyni Královou
Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil Heleně Králové z Obvodního soudu pro Prahu 1 plat o 15 procent na jeden rok. Chybovala v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na odvolání Králové z funkce senát nevyhověl. V dalších čtyřech případech totiž její postup nepřesáhl meze kárného provinění (E15 8/3).
 
Ochranu dat provázejí zmatky, stát zaspal
Nařízení je zaměřeno především na velké a nadnárodní společnosti typu Facebook či Google, telefonní operátory nebo zdravotní pojišťovny. Uzpůsobit se ale musí nejen firmy s více než 250 zaměstnanci. GDPR se stejně tak týká soukromých kadeřnic, které si vedou evidenci zákazníků, či malých e-shopů. Předpokládá se, že nařízení zasáhne až pětinu tuzemských firem zcela nepřipravenou. Zavést příslušná opatření totiž může trvat i několik měsíců, záleží na velikosti firmy i objemu údajů, které shromažďují, upozornila Právo Hospodářská komora ČR (Právo 8/3).
 
Okamura přežil, podrželi ho ANO a komunisté
Šéf SPD Tomio Okamura zůstává i po středečním jednání Sněmovny jejím místopředsedou. Poslanci SPD, ANO a KSČM totiž odmítli již podruhé jednat o jeho odvolání z funkce kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech. Jediným poslancem z těchto tří stran, který podpořil, aby poslanci o sesazení Okamury jednali, byl Rostislav Vyzula z ANO, jemuž se dostalo potlesku a poděkování Právo 8/3).
 
Dalík neuspěl, zůstane v cele
Lobbista Marek Dalík si musí odpykat pětiletý trest. Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Poslední naděje bývalého lobbisty Marka Dalíka na zvrácení odsuzujícího rozsudku, který ho poslal na pět let do vězení v kauze Pandur, zhasly. Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Dveře cely se za bývalým blízkým přítelem expremiéra Mirka Topolánka (ODS) zavřely nadobro. Z trestu si zatím odseděl jedenáct měsíců. Lobbista si odpykává trest za pokus o podvod (LN 8/3).
 
Rathův případ spěje k závěru
Bývalý středočeský hejtman David Rath včera neúspěšně žádal soud, aby byly v jeho korupční kauze doplněny důkazy. Chtěl například vyslechnout současného předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka, který byl před šesti roky volebním manažerem strany. Rath dlouhodobě tvrdí, že by jeho kauza mohla souviset s financováním ČSSD. „Finanční záležitosti nebyly v mé kompetenci,“ reagoval na to Hamáček pro Českou televizi. Soud dokazování ukončil a na 20. března naplánoval závěrečné řeči (LN 8/3).
 
Bez prověrky ne. Lex Mynář má u poslanců šanci
Prezidentův kancléř možná bude muset mít ze zákona prověrku na nejvyšší stupeň utajení, získat by ji musel do roka. Zavádí to novela poslanců STAN. Sněmovna včera předlohu neodmítla, na rozdíl od menšinové vlády ANO. Hlasy ANO a KSČM na zamítnutí nestačily. Před dalším schvalováním normu projedná sněmovní ústavně právní výbor. Novela je reakcí na spory o chybějící prověrce současného prezidentova kancléře Vratislava Mynáře (LN 8/3). 
 
Ondráček odstoupil
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček odstoupil po třech dnech z pozice předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Poslanecká sněmovna chtěla včera hlasovat o odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z postu šéfa komise pro kontrolu GIBS, ale předběhl ji a sám oznámil rezignaci. Podle svých slov se tak rozhodl, aby ochránil svou rodinu před výhružkami. Kvůli jeho volbě se v pondělí konaly demonstrace v jedenácti místech Česka, neboť Ondráček byl v roce 1989 členem pohotovostního pluku zasahujícího proti tehdejším protirežimním demonstracím (E15 7/3).
 
Nikulinovo vydávání rozkývá židli pod Pelikánem
Prezident si přeje, abych ruského hackera poslal do Moskvy. Prohlášení ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) z minulého týdne způsobilo zemětřesení. Podle něj kvůli případu Jevgenije Nikulina intervenoval u šéfa české justice i hradní kancléř Vratislav Mynář. Eminentní zájem prezidentské kanceláře o kauzu zopakoval Pelikán i během čtvrtečních interpelací ve sněmovně. „Žádal mě(prezident Zeman – pozn. red.) opakovaně a řekněme důrazně LN 7/3). 
 
Milion pojištěnců může mít problém
Že se budou pojišťovny bránit soudně, potvrdila i mluvčí České asociace pojišťoven Monika Bartlová. „Podle našich informací se pojišťovny proti tomuto překvapivému názoru finančního arbitra brání u soudu. Je tedy nutné vyčkat na soudní rozhodnutí, ostatně to uvádí i finanční arbitr,“ míní mluvčí. Každopádně by zdaleka nešlo o první právní názor finančního arbitra, který před soudem neobstál. „Klienti by měli obezřetně posoudit, zda se nestávají předmětem podnikatelského záměru advokátů,“ dodala k tomu Bartlová. Pojišťovny se též brání tím, že finanční arbitr rozhodl pouze o konkrétních případech, a nálezy proto nelze vztahovat plošně na ostatní smlouvy (LN 7/3).
 
Tejc si chválí novou práci, post ministra ho neláká
Když se ke konci loňského roku rozhodl ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán vzít si za svého náměstka jednoho z nejznámějších politiků ČSSD Jeronýma Tejce, vyvolalo to hodně velké překvapení. I mnohé spekulace. Zvláště když to bylo krátce poté, co Tejc vystoupil z ČSSD. Léta v ní patřil k nejviditelnějším straníkům. Při včerejší panelové diskusi o exekucích a dlužnících na Právnické fakultě Univerzity Karlovy nastala jedna z mála možností vidět oba muže přímo „v akci“. A na první pohled bylo patrné, jak Pelikán potřebuje zkušeného Tejce k vyjednávání, aby své návrhy změn zákonů prosadil (HN 7/3).
 
Soud zrušil stamilionové pokuty stavebním firmám
Krajský soud v Brně zrušil pokuty v souhrnné výši 300,7 milionu korun za kartel stavebních firem. Případ se vrací na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Mezi pokutovanými byly například společnosti Hochtief, OHL ŽS nebo Strabag. Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause se kartelové jednání firmám nesmí vyplácet, ale potrestání musí nastat při respektování procesních pravidel, což se v tomto případě nestalo (HN 7/3).
 
ÚS: Zákon o daních z příjmu nebyl protiústavní
Plénum Ústavního soudu (ÚS) v čele se soudcem zpravodajem Josefem Fialou odmítlo zasáhnout do dříve platné úpravy týkající se daně z příjmů v části pojednávající o možnosti uplatnění daňového zvýhodnění na manžela, manželku či dítě. Podle ÚS mohli poplatníci sami zvolit, jestli je pro ně výhodnější paušál, nebo sleva. Zákon se navíc od poloviny loňského roku změnil. ÚS se problematikou zaobíral na základě stížnosti podnikatelky, které se nelíbilo, že by některé rodiny měly přijít o zvýhodnění jen proto, že některý z partnerů neuplatňuje prokazatelně vynaložené výdaje a využívá zákonnou možnost odečítat výdaje paušální sazbou (Právo 6/3).
 
Financování politických stran se měnit nebude, rozhodl ÚS
Marně se pokoušela skupina osmnácti senátorů změnit pravidla pro fungování politických stran. Jejich návrh na zrušení několika ustanovení zákona zamítlo plénum Ústavního soudu (ÚS). Podle jeho rozhodnutí současná pravidla volnou soutěž politických stran nijak neomezují. Senátoři napadli především podmínku tří procent hlasů ve sněmovních volbách pro dosažení nároku na stálý státní příspěvek. „Zavedené politické strany čerpají značnou část svých finančních prostředků nepokrytě od státu, zatímco ty, které mají být jejich vyzyvateli, ve státním financování výrazně zaostávají,“ napsali do svého návrhu senátoři (Právo 6/3).
 
Exekutorský střet mřenek s velrybami
Exekutoři si koncem března zvolí nové vedení na příští tři roky. Dosavadní prezidentka Pavla Fučíková již oznámila, že znovu kandidovat nebude. Přestože po svém zvolení avizovala snahu o pozvednutí veřejné image nejméně populární právnické profese, po třech letech je její skóre v čele Exekutorské komory ČR přinejmenším rozpačité. Po věcné stránce nelze rázné dámě z Ostravy tolik vytknout. Lobbing ve prospěch profese zásadně ztížil fakt, že v křesle ministra spravedlnosti usedl Robert Pelikán (ANO), který si exekutory zvolil za fackovacího panáka (LN 5/3). 
 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.03.2018 20:20

Je to jen organizovaný bordel.Problémem je,že na ty hrátky (j)elit doplácí všichni.


 
Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Rád bych nyní během laskavých dnů zrození připomenul jednu z nejbestiálnějších akcí US Army, která se navíc uskutečnila o vánočních svátcích, když při bombardování Hanoje počátkem 70. let nechal prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války.

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Dnes začal ukrajinský soud v pokračování toho, co začal už letos v březnu; z národní hrdinky Nadiji Savčenkové stala vlastizrádkyně. Objevila se totiž nahrávka, na níž nabádá k útoku na vládu a parlament. „Co navrhuje Voloďa, je revoluce. Já navrhuji puč. Musí být všichni naráz fyzicky zlikvidováni,“ říká Savčenková na nahrávce.

EU se budovala na písčitém politickém podkladě, dnes hrozí, že se takto vzniklá soustava států časem zhroutí. Tímto rizikovým územím dnes Evropská unie je; jedním ze základních kamenů tvoří též exod běženců zvaný EUROMED

Program EUROMED počítá s přistěhováním až 80 milionů islámských migrantů. Vyrovnají demografický úbytek v Evropě; ČR s porodností 1,9 děti nemá šanci přežít, plodné islámské rodičky s čs. občanstvím a 5 dětmi tak zajistí udržení české identity

Evropskému parlamentu řekli voliči před řadou let sice tiché, ale přesto jasné „Ne“ muslimským imigrantům a multikulturnímu zákonu; napětí však povolilo jen zdánlivě, katarze se nekonala. Přesto se EU, tento nevydařený klon RVHP, postupně potýká se zásadní krizí...

Poslední domácí zprávy

Dál-nic-e.

Dál-nic-e.

Ani nemusím být psycholog, abych rozpoznal, že lidé řídí automobil tak jako žijí. Zjednodušeně řečeno – stav na silnicích je nastaveným...