• Čtvrtek, 25. únor 2021
  • Svátek má Rukojmí Liliana

Důchod je pojistka před bídou nebo žebračenka?
Počet návštěv: 3393

Ing. Alena Vitásková: Důchod je pojistka před bídou, nebo žebračenka?

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Zprošťujícího rozsudku dosáhla 17. ledna 2018 u Vrchního soudu v Olomouci bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V kauze neoprávněně udělených licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku naopak soud potrestal bývalou vedoucí odboru licencí Michaelu Schneidrovou a majitele elektráren, bratry Zemkovy.

Původně krajský soud potrestal Vitáskovou 8,5 lety vězení. Podle odvolacího soudu se ale neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Schneiderové vrchní soud trest snížil o rok a půl. A jak žije a čím se zabývá Alena Vitásková dnes?Výsledek obrázku pro foto olser vitásková

Je předsedkyní Institutu Aleny Vitáskové z.s. K tomu stačí čerstvý titulkek a její odpověď: Důchod je pojistka před bídou, nebo žebračenka?

Údajný výrok guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o tom, že důchod by měl být jen pojistka, aby lidé nespadli do bídy, vzbudil široký zájem politiků, některé dokonce „zdvihl ze židle“. Uvedly nedávno Novinky.cz. Politici se předbíhají, jak se stát stará o důchodce, jak tento výrok nevystihuje skutečnost, jak se navyšují důchody. Jsem ráda, že většina politiků se vyjádřila, že důchod nemá být chudinskou dávkou, ale že má seniorům umožnit důstojně žít. Z jejich výroků mi vyplývá, že vůbec netuší, jak se skutečně obyčejným lidem žije.

Malý rozbor, jak na tom vlastně s důchody jsme. Skutečně umožňují důchody důstojný život? Průměrný starobní důchod byl v roce 2017 v České republice 11 850,00 Kč. Z toho muži 13 076,00 Kč a ženy 10 758,00 Kč. Nepodařilo se mi zjistit, kolik procent z téměř 2,4 milionů starobních důchodců na tento průměrný důchod dosáhne! Jen doufám, že to není jako u průměrné mzdy, na kterou nedosáhnou téměř 2/3 pracujících.Výsledek obrázku pro foto olšer vitásková

Foto: Břetislav Olšer

Vezměme průměrný důchod ženy, která žije sama 10 758,00 Kč. Opravdu si někdo z politiků myslí, že se s tím dá důstojně žít? Já jsem přesvědčena, že nedá!

Jen malá ukázka – měsíční nájemné vč. služeb v bytě o rozměru 57 m2 činí 9 500,00 Kč. Ano čtete správně devět tisíc pět set korun. Byt se nachází v Havířově Šumbarku – nejedná se o luxusní byt ani o luxusní část Havířova, Ostravy, či okolí Prahy. Je to jedna z problémových lokalit.

Ano, je to jeden z bytu (OKD) ukradených těm nejchudším. Ano, je to jeden z bytu patřících do Bakalova impéria, kde svoji roli sehráli politici, jako byl Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla, Milan Urban, Jan Mládek, mohu jmenovat další, protože ani jedna z vlád následujících neudělala pořádek a nenapravila tuto zlodějnu.

Ale vraťme se k důchodům. Žena, důchodkyně s důchodem 10 758,00 uhradí měsíční bydlení 9 500,00 Kč. Na živobytí jí zůstává 1 258,00 Kč. Tak to je opravdu částka pro důstojný život.

Jiná varianta: manželé důchodci mající průměrný důchod dají dohromady 13 076,00 + 10 758,00 tj. 23 834,00Kč. Z této částky uhradí byt vč. služeb 9 500,00 Kč a na živobytí jim zůstává 14 334,00 Kč. Manželé s průměrným důchodem mají štěstí, mohou se najíst, koupit hygienické a čisticí prostředky. Dovolí si i šampon na vlasy, doplatek na léky, mohou k zubaři, možná mají auto, koupí si benzín, pojistky, pedikúru, oblečení, divadlo, koncert, knihu, internet, televizi, rádio (myšleno poplatky), mobil….

Proboha jen ať se jim nepokazí lednička, pračka, televize nebo budou muset sáhnout na úspory a nebude na pohřeb. A to již nevzpomínám „šmejdy“, kteří je jednoduše podvodem připraví o vše a nic se jim nestane.Výsledek obrázku pro foto olser vitásková

Alena Vitásková se svým mluvčím přes soudní pře Zdeňkem Jemelíkem a jejich prvním literárním výtvorem  „Na prahu vězení“… Snímek Břetislav Olšer

Politici mají plná ústa toho, že občan celý život pracující a odvádějící daně, by měl mít výsluhu takovou, aby mohl vést důstojný, aktivní život, nikoliv přežívat. Vážení politici, ale vy jste za to zodpovědní. Proč tomu tak není? Proč mnohým důchodcům zůstává po úhradě povinných plateb tisícovka na živobytí na měsíc?

Po revoluci byl počátkem devadesátých let zrušen oddělený důchodový účet. Bylo na něm tenkrát mnoho desítek miliard korun. Někdo utratil to, co jsme si spořili na důchod. Ten někdo jsou politici, kteří tuto změnu připustili. Je jednoduché kritizovat a nenavrhnout řešení.  Navrhuji tři změny pro okamžitou nápravu života důchodců:

· Oddělený účet důchodového pojištění od státního rozpočtu a navrácení valorizované částky z původního důchodového účtu

· zvýšení minimálního důchodů na úroveň minimální mzdy a od tohoto základu odvíjet další důchody podle zásluhovosti,

· zrušení financování neziskovek a nesmyslných dotací ze státního rozpočtu a tyto finance použít pro nápravu důchodů

Vážení páni politici, důchodci nemají čas na ty vaše věčné hrátky, sliby a kulišárny. Nám ten život neskutečně rychle utíká a po smrti je náprava pro nás k ničemu.

Ing. Alena Vitásková-předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové z.s.

IAV - INSTITUT ALENY  VITÁSKOVÉ  z. s. Ochrana a podpora základních lidských práv a svobod

http://www.rukojmi.cz/clanky/5345-jak-drza-holka-energicka-energeticka-alena-vitaskova-konecne-po-uplynulych-1-831-probdelych-noci-setnula-jednu-z-bezpoctu-hlav-bestie-zvane-ceska-justicni-mafie

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.04.2018 21:03

Ať se nám to líbí nebo ne, důchodci "spotřebují" po navýšení důchodů 420 mld. ročně. Je to úctyhodná částka. Padesátimiliardová částka, která se "vypařila" je pouhou jednou sedminou ročních výdajů na důchody. Jádro pudla je tedy jinde. Tím jsou dividendy stovek miliard korun mizející do zahraničí. Jsou zhruba na stejné výši, jako jsou výdaje na důchody. Naši pracující mohou pracovat do úmoru, ale zisk z jejich práce mizí ve velkém do zahraničí. Ptoti tomu jsme bezmocní. Jsme v moci zahraničního kapitálu, kterému jsou požadavky našich občanů na hony vzdáleny. Odpovědní lidé nemohou založit rodiny, protože milionové investice do vlastního bydlení přesahují jejich možnosti. Celá řada bytů v centrech měst zeje prázdnotou, protože jsou předraženy. To, že byty jsou pro většinu pracujících nedostupné znamená, že odpovědní mladí lidé nezakládají rodiny. Rodí se tedy děti těm, kterým je to jedno. (Však on se někdo postará). Útok na státní pokladnu tak stále sílí. V posledních dnech jsme se přesvědčili, že náš obchod s Ruskem náš pan prezident Zeman neovlivní, protože politici, kteří měli původně v úmyslu puč vůči hlavě státu, přišli na to, že prezidenta lze za pomoci intrik obejích a vnutit za jeho zády svou vůli k tomu, aby byly vztahy s RF co nejhorší. Vztahy s Čínou zničil podstrčený kriminálník, kderý zdiskreditoval snahu našeho prezidenta a naše vztahy s Čínou se spíše vyhrotily, než aby sloužily původnímu záměru našeho nejvyššího státního představitele. Babiš a Pelikán se jeho snahám očividně vysmívají...a důchodci by se chtěli mít líp. Bezmocný prezident tomuto divadélku může jen přihlížet. Má dnes tolik rozhodovacích pravomocí, jako bezdomovec z Armády spásy. Vše, o co usiloval, je nadobro zničeno. Čeká ho osud loutky, která nemůže naprosto nic prosadit, natož udělat pro svůj národ. Byl zrazen politiky, kterým dal důvěru. Chtěl zabránit předčasným volbám, ale pomohl tím svým úhlavním nepřátelům. Ti ho naprosto vyšachovali ze hry. Prezident Zeman nemůže dnes pronést na mezinárodní scéně ani slovíčko. Slouží k tomu, aby byl posměšným terčem těch, kteří ho na krátký čas obelhali. Nemá šanci o čemkoliv rozhodovat. Naši zločinci a CIA si s ním dokonale poradili. A my se stále domáháme vyšších důchodů... Jistě víme, co nás čeká. ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.04.2018 20:20

Jiří Rusnok tímto prohlášením ze sebe udělal debila a měl by být okamžitě odvolánz funkce guvernéra ČNB.Na takovém postě nemají idioti co dělat! Však politici mají obrovský podíl na problémach z důchody.Důchodový účet vykradli(bylo na něm 50 miliard) a zpátky nevrátili ani korunu.Kampak asi zmizel?Politici jsou jen neschopní žvanilové.Ti problém způsobí,ale o nápravě problému se ani nepokusí,nevědí jak.Jediné,co dovedou zcela perfektně,je "odklonit"peníze-nejlépe do vlastní kapsy.Řídí se zásadou"po nás potopa" a hloupí voliči je stále dokola volí.Takže na tom mají také vinu!


 
Francie se začíná bránit islámu

Francie se začíná bránit islámu

Pozdě, řeknete. Ovšem. Ale ještě tak dva roky zpátky bych nevěřila, že Frantíci někdy prohlédnou. Že fakticky najdou koule na to se aspoň krapítek ohradit vůči pomalé, nicméně už poměrně pokročilé islamizaci, která v zemi Galského kohouta probíhá.

 Nechceme aktivistický Ústavní soud

Nechceme aktivistický Ústavní soud

Ústavní soud České republiky začíná přitahovat stále větší pozornost. Už to je podivná okolnost, příliš nesvědčící konzervativní pověsti, kterou by měla být nejvyšší ústavní instituce proslulá.

Poslední domácí zprávy