• Pondělí, 21. leden 2019
  • Svátek má Rukojmí Běla

Skripalovi nemohli být otráveni Novičokem, tvrdí Lavrov
Počet návštěv: 745

Skripalovi nemohli být otráveni Novičokem, tvrdí Lavrov

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Podle šéfa ruské diplomacie není pravděpodobné, že by k otrávení dvojitého agenta a jeho dcery byla použita nervová látka Novičok. Tvrdí, že Skripalovi byli vystaveni toxické látce BZ.  

Zotavování dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije svědčí o tom, že nebyli vystaveni Novičoku. Řekl to v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Látka by je podle Lavrova musela zabít.

Šéf ruské diplomacie dále řekl, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti.

OPCW podle Lavrova o výsledcích výzkumu ukazujících na látku BZ ví, dosud je ale nezveřejnila. „BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl,“ řekl Lavrov s tím, že tato látka se vyráběla v mnoha jiných zemích.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, ve které potvrdila závěry Spojeného království o identitě jedovaté chemikálie použité proti Skripalovým. Název látky nebo její původ ale ve zprávě neuvedla. Informace o jejím složení je podle organizace obsažená v tajné zprávě poskytnuté pouze jejím členským státům – tedy i Rusku a Velké Británii.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je za otravu zodpovědný“. Rusko podle něj k útoku mělo prostředky i motiv. Dodal také, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl Novičok. Lavrov už v pátek obvinil Británii, že závěry organizace překroutila.

Nikola Zwrtková, ČTK

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.04.2018 19:32

O tom,kým a čím byli otráveni,bylo rozhodnuto ještě před začátkem celé operace v CIA a MI6.Je to stejné,jako s letadlem nad Ukrajinou.Britský politik hned prohlásil,že je jedno,kdo letadlo sestřelil,stejně se to hodí na Rusko.Víc psát netřeba.


 
Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

A je tu alespoň oživení v nekonečné kauze kosovských vražd z let 2008. Veřejnost se nyní ptá, jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“? Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou v dubnu 2019 jako obvinění.

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu  bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

Znovu si s laskavou nostalgií v těchto dnech vybavuji to naše torontské setkání zpřed dvaadvaceti roky... Pořád vidím Josefa Škvoreckého, jak celý růžolící s úsměvem popíjí whisku; byla to tak trochu před oslava v duchu pánské jízdy, jíž byl přítomen i domácí pán Lumír Salivar, literátův švagr, v jehož bytě se oslava konala.

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Čerstvě inaugurovaný prezident Brazílie Jair Bolsonaro v proklamaci k národu uvedl, že nejlidnatější země Latinské Ameriky se nyní začala „osvobozovat od socialismu, od úpadku hodnot a od politické korektnosti“ a slíbil obnovu pořádku v zemi.

Poslední domácí zprávy