• Čtvrtek, 18. říjen 2018
  • Svátek má Rukojmí Lukáš

Skripalovi nemohli být otráveni Novičokem, tvrdí Lavrov
Počet návštěv: 652

Skripalovi nemohli být otráveni Novičokem, tvrdí Lavrov

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Podle šéfa ruské diplomacie není pravděpodobné, že by k otrávení dvojitého agenta a jeho dcery byla použita nervová látka Novičok. Tvrdí, že Skripalovi byli vystaveni toxické látce BZ.  

Zotavování dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije svědčí o tom, že nebyli vystaveni Novičoku. Řekl to v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Látka by je podle Lavrova musela zabít.

Šéf ruské diplomacie dále řekl, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti.

OPCW podle Lavrova o výsledcích výzkumu ukazujících na látku BZ ví, dosud je ale nezveřejnila. „BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl,“ řekl Lavrov s tím, že tato látka se vyráběla v mnoha jiných zemích.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, ve které potvrdila závěry Spojeného království o identitě jedovaté chemikálie použité proti Skripalovým. Název látky nebo její původ ale ve zprávě neuvedla. Informace o jejím složení je podle organizace obsažená v tajné zprávě poskytnuté pouze jejím členským státům – tedy i Rusku a Velké Británii.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je za otravu zodpovědný“. Rusko podle něj k útoku mělo prostředky i motiv. Dodal také, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl Novičok. Lavrov už v pátek obvinil Británii, že závěry organizace překroutila.

Nikola Zwrtková, ČTK

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.04.2018 19:32

O tom,kým a čím byli otráveni,bylo rozhodnuto ještě před začátkem celé operace v CIA a MI6.Je to stejné,jako s letadlem nad Ukrajinou.Britský politik hned prohlásil,že je jedno,kdo letadlo sestřelil,stejně se to hodí na Rusko.Víc psát netřeba.


 
Milada Horáková založila “Svaz přátel SSSR“, stala se jeho místopředsedkyní a v říjnu 1946 letěla do Moskvy, ubytovali ji v luxusním hotelu “National“; vrátila se domů a v roce 1950 byla pro velezradu popravena

Milada Horáková založila “Svaz přátel SSSR“, stala se jeho místopředsedkyní a v říjnu 1946 letěla do Moskvy, ubytovali ji v luxusním hotelu “National“; vrátila se domů a v roce 1950 byla pro velezradu popravena

Letošní říjen znamená nejen 100. let založení Československa, ale je rovněž doslova napěchován dramatickými chvílemi i lidskými tragédiemi. Ta, která se týká Milady Horákové, je velmi ponurá a začala de facto v Moskvě, kde s ní vedli dlouhé rozhovory, o kterých není veden žádný záznam.

Jan Padych: Fotbálek v šedesátce

Jan Padych: Fotbálek v šedesátce

Už se mi ty kulatiny blížily a já se cítil stále víc ztuhlý. Jasně, když člověku schází pohyb. Avšak přišel podnět. Od syna, třicátníka. Docela se vychloubal, že běhá na delší tratě a že mu to svědčí. Za nedlouho někde na nettu přečetl, že lepší než běh je ostrá chůze.

Poslední domácí zprávy