• Pátek, 20. červenec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Zastřelený Aboubakar a nepokoje v Nantes, aneb o nevděčné práci policistů
Počet návštěv: 517

Zastřelený Aboubakar a nepokoje v Nantes, aneb o nevděčné práci policistů

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Francouzské město Nantes zažilo v uplynulém týdnu mohutné nepokoje, při nichž byly zapáleny desítky aut i několik budov. Jejich důvodem bylo zastřelení 22letého mladíka, utíkajícím před policií.  

Západofrancouzské město Nantes čelilo v minulém týdnu rozsáhlým nepokojům, při nichž výtržníci zejména z řad nelegálních přistěhovalců zapálili desítky aut i několik budov ve městě. Důvod? Francouzská policie v úterý zastřelila 22letého mladíka jménem Aboubakar Fofana, který se snažil ujet před dopravní kontrolou.

Dle toho, jak je napsáno například zde na serveru Aktuálně, se incident odehrál tak, že Aboubakar při dopravní kontrole ukázal policistům falešné doklady. Ti mu proto nařídili, aby s nimi jel na policejní stanici. Mladík se jim ale snažil ujet a při couvání zranil kolemjdoucího, který doprovázel dvě děti. Po krátké pauze začal se svým autem opět couvat a tehdy po něm policista vystřelil a smrtelně ho zranil. Dle toho, co je napsáno zde na serveru Deník, šlo navíc o mladíka, který byl v hledáčku policie kvůli obchodu s drogami i loupežím.

Můj názor na celou záležitost? Rozhodně nejsem příznivcem policejních represí, ale co mají policisté dělat, pokud před nimi důvodně podezřelá osoba utíká a navíc svým jednáním ohrožuje další lidi? V takových případech je dle mého názoru použití střelné zbraně zcela na místě a kdo před policií prchá, musí s něčím takovým počítat.

K útěku před policisty, který si málem vyžádal oběti na lidských životech, došlo minulý týden shodou okolností i v Uherském Hradišti. Jak je popsáno například zde, řidič osobního auta ujížděl policejní hlídce a projel přitom podchodem poblíž vlakového nádraží, který je však určený pouze pro chodce a cyklisty. Srazil zde cyklistu, který byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice, žena s kočárkem, která se poblíž podchodu také pohybovala, naštěstí stihla před autem uskočit. Ujíždějící řidič byl nakonec policisty zadržen až v obci, vzdálené od Uherského Hradiště 15 kilometrů - poté, co narazil do stojícího auta.

Někteří diskutující pod články, referujícími o této události, kritizují policisty za to, že prchajícího muže nezastavili mnohem dříve, třeba i střelbou. K mému „šoku“ se zde našli i takoví, kteří naopak prohlásili, že kdyby policie nebuzerovala řidiče zbytečně častými kontrolami, tak k incidentu vůbec nemuselo dojít. Policisté to zkrátka nemají lehké a ať udělají cokoliv, téměř nikdy se nezavděčí všem. I já na ně občas brblám – když například chodí po městě a dávají pokuty za špatné parkování, nebo když měří rychlost na přehledných rovinných úsecích. Při incidentech, popsaných v článku (ať už v Nantes či v Uherském Hradišti) by však měli mít dostatečné pravomoci na to, aby bezpečí občanů chránili.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josef Andrle

Josef Andrle

09.07.2018 19:34

Francii nekomentovat.Řítí se do záhuby.Jinak pokuty vám nedává st.policie ale Městapo ta organizace suplující práci té státní policie.Počty jejich vysoké.Dříve měli na starosti vše obč.průkazy řid.průkazy dopravní agendu a celkový dopravní dozor a vše stačili.cca8.tisícový stav dnes 50 tis.tak co dělají?a proč honí někoho v uličkách to je problém nechat jet a zastavit jinde a bezpečně???zátarasy a pod.??


 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.07.2018 19:33

Naprosto správný postup policie.Kdo proti tomu protestuje,tak je stejný darebák jako ten zastřelený.Tady je vidět,co si za verbež Francouzi natahali do země.Tak ať teď trpí jejich kriminalitou.


 
Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Je to dlouhá historie, sahající až do dob Marie Terezie. Současnost je stejně temná. Napřed v Ostravě měli od 1. února 2012 povinnost všichni se řídit heslem: „Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou“. Inkluze totiž znamená naplnění rovněž dalšího hesla: „Musíme je vzít mezi sebe“ a přitom si uvědomit, že každý člověk je jiný. (Inkluze (z lat. inclusio, zahrnutí) znamená zahrnutí nebo přijetí do nějakého celku.)

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton na téma: Jak se uskutečnil v Helsinkách tolik očekávaný summit Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem a mírumilovný svět jásá, bez ohledu na barvu pleti či náboženství. Však všeho do času... Zkrátka poprask v laguně, rozuměj – v Trumpově New Yorku, ve washingtonském Bílém domě a jeho okolí se všemi na válčení nadrženými vojenskými jestřáby...

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Bylo – nebylo, uprostřed jednoho kontinentu se rozkládala malá, ale krásná země. Ze všech stran byla obklopena horami a jen na několika místech se do ní dalo projít údolím velkých řek. Žili zde přátelští a pohostinní lidé se všemi dobrými i špatnými lidskými vlastnostmi. Přišli sem před mnoha staletími pod vedením svého stařešiny, a protože se jim země zalíbila, nazvali ji jeho jménem.

Poslední domácí zprávy