• Neděle, 17. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Miloslava

Dvouhodinové sólo pro Andreje Babiše. Probral vše od EU po zdravotnictví
Počet návštěv: 456

Dvouhodinové sólo pro Andreje Babiše. Probral vše od EU po zdravotnictví

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil před poslanci při dnešním jednání o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD program kabinetu za "velice dobrý", odpovídá podle něho situaci v zemi. Vyjmenoval šest hlavních priorit, které potom blíž popisoval. Slíbil investice i růst například důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. Česko podle něho také bude aktivní v Evropské unii.

Babiš řečnil zhruba jednu hodinu a 40 minut. V prosinci při jednání o důvěře jeho jednobarevné menšinové vládě ANO mluvil před Sněmovnou asi 50 minut.

"Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi," zdůraznil premiér. Totéž podle něho kabinet učiní i pro to, aby Česko prosperovalo. Zároveň vyjádřil pochopení k očekávané kritice opozice. "I kdybych řekl, že zítra tady bude Švýcarsko, tak budete hlasitě protestovat," prohlásil, ale zároveň poznamenal, že kabinet se nebude chovat arogantně a bude chtít s opozicí spolupracovat třeba v zahraniční politice, digitalizaci nebo na urychlení výstavby dopravních projektů.

Babiš v úvodu řekl, že před Sněmovnu předstupuje s programovým prohlášením "s pokorou". "Naše vláda udělá všechno pro to, abychom program plnili," řekl Babiš, podle kterého má Česko možnost růst a vrátit se na špičku Evropy. Hlavními body programu jsou podle něho důchodová reforma, digitální Česko, boj za české zájmy v unii a ve světe, strategický investiční program, reforma státu a posílení bezpečnosti. Ve společnosti na nich panuje shoda, tvrdí.

Ministerský předseda ale mluvil i o dalších záležitostech, třeba o potravinové soběstačnosti, zdravotnictví, školství, lepším výběru daní, plánovaném poklesu některých daní a o energetice, v níž podpořil jadernou energetiku. "V jádru mám jasno, jaderné energetické zdroje jsou pro nás nejvýhodnější," uvedl Babiš.

Poměrně obšírně se věnoval rovněž hospodaření státu. Vláda by podle něj chtěla směřovat k vyrovnanému rozpočtu, ale deficit je minimální. "Je třeba vnímat minulé dluhy v investicích," zdůraznil v této souvislosti premiér, jenž slíbil třeba výstavbu nebo modernizaci 210 kilometrů dálnic do roku 2021.

Babiš chce zároveň tlačit na jednotlivé ministry, aby šetřili. Několikrát kritizoval zákon o státní službě a odmítl taky plošný růst platů státních úředníků. "Zákon o státní službě se nám fakt úplně nepovedl, to si sypu popel na hlavu," uvedl premiér. Pokládá za chybu, že ministr nemá možnost vyměnit své podřízené, když nepracují dobře. Z jednání s úřady obecně je nutné podle Babiše udělat pro občany digitalizací "příjemnou záležitost".

"Naše členství v Evropské unii nemá alternativu," zdůraznil před poslanci Babiš. Česko podle něho bude v unii aktivní. Prohlásil, že se podařilo zabránit v EU kvótám na přerozdělování migrantů. "Toho jsme i dosáhli. Už nás nemohou přehlasovat. Skutečně konečně máme vliv," uvedl.

Česko se sice stejně jako další členské státy NATO zavázalo dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, podle Babiše je ale nutné mít vizi zvyšování obranných výdajů a postupně ji plnit. "Trendově jsme na tom dobře, je důležité, aby rozpočtované peníze byly utraceny," uvedl.

Z ministerstva pro místní rozvoj chce zase vytvořit ministerstvo veřejného financování. Ohledně investic je podle podle něho nutné, aby stát podobně jako firmy plánoval, byť toto slovo připomíná doby socialismu.

Očekává se, že před hlasováním poslanců o důvěře vládě se uskuteční mnohahodinová debata. Aktuálně řeční poslanci s přednostním právem k vystoupení ve Sněmovně, řádně se do diskuse aktuálně hlásí 24 poslanců.

Psali jsme:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dvouhodinove-solo-pro-Andreje-Babise-Probral-vse-od-EU-po-zdravotnictvi-543460

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.07.2018 20:35

Babiš lže a jeho jedinou starostí jsou dotace.Proto nemá EU alternativu.A také se řídí zásadou,že slibem nezarmoutíš.Jeho sliby jsou populistické a vlastně ani jiné být nemohou.Přidáme na platech učitelům.Za co?Za to,že vymývají mozky našim dětem?Přidáme tam těm,přidáme támhle těm a jen jsem se nedověděl,kde na to vezme finance.Státní úředníky propustit nesmí,tak jim sníží platy na polovinu?Právě to,odkud chce na své sliby brát peníze zamlčuje.Připomíná mi to Klausovu privatizaci,kdy se nynější miliardáři "učili být bohatí".Pak se to přikryje amnestií a všechno bude v pohodě.


 
Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Ber či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Beer či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Bude to deset let od chvil, kdy se 24. února 2009 uskutečnil v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Můstku křest knihy „Deník z doby válečné“ Ludvíka Svobody. Rukopis k vydání připravila jeho dcera Zoe Klusáková-Svobodová. Jde o první úplné vydání válečných zápisků významného československého důstojníka z období červen 1939 až leden 1943.

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Během víkendové mnichovské bezpečnostní konferenci to však jiskřilo hlavně mezi USA a Německem, potažmo celou Evropskou unii. Proto americký viceprezident Mike Pence zastával ve svém projevu nepokrytě zcela jiné priority než německá kancléřka Angela Merkelová.

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Bývalý velitel speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumír Němec poskytl rozhovor Parlamentním Listům.cz ve kterém říká, že jej vytáčí skutečnost, že chlapi přestávají být „chlapama, ženy ženama“. Velmi se mu nelíbí trendy, které k nám v poslední době ze světa přicházejí. Říká, že na módních přehlídkách se muži  ukazují v barevných legínách. na vysokých podpatcích, nebo muži, kteří mají vousy a nosí ženské šaty. Myslí si, že chlap by měl být chlap a ženská ženskou. Tyto módní trendy bourají po tisíciletí zavedené osvědčené vzory.

Poslední domácí zprávy