• Středa, 19. září 2018
  • Svátek má Rukojmí Zita

Dvouhodinové sólo pro Andreje Babiše. Probral vše od EU po zdravotnictví
Počet návštěv: 356

Dvouhodinové sólo pro Andreje Babiše. Probral vše od EU po zdravotnictví

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil před poslanci při dnešním jednání o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD program kabinetu za "velice dobrý", odpovídá podle něho situaci v zemi. Vyjmenoval šest hlavních priorit, které potom blíž popisoval. Slíbil investice i růst například důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. Česko podle něho také bude aktivní v Evropské unii.

Babiš řečnil zhruba jednu hodinu a 40 minut. V prosinci při jednání o důvěře jeho jednobarevné menšinové vládě ANO mluvil před Sněmovnou asi 50 minut.

"Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi," zdůraznil premiér. Totéž podle něho kabinet učiní i pro to, aby Česko prosperovalo. Zároveň vyjádřil pochopení k očekávané kritice opozice. "I kdybych řekl, že zítra tady bude Švýcarsko, tak budete hlasitě protestovat," prohlásil, ale zároveň poznamenal, že kabinet se nebude chovat arogantně a bude chtít s opozicí spolupracovat třeba v zahraniční politice, digitalizaci nebo na urychlení výstavby dopravních projektů.

Babiš v úvodu řekl, že před Sněmovnu předstupuje s programovým prohlášením "s pokorou". "Naše vláda udělá všechno pro to, abychom program plnili," řekl Babiš, podle kterého má Česko možnost růst a vrátit se na špičku Evropy. Hlavními body programu jsou podle něho důchodová reforma, digitální Česko, boj za české zájmy v unii a ve světe, strategický investiční program, reforma státu a posílení bezpečnosti. Ve společnosti na nich panuje shoda, tvrdí.

Ministerský předseda ale mluvil i o dalších záležitostech, třeba o potravinové soběstačnosti, zdravotnictví, školství, lepším výběru daní, plánovaném poklesu některých daní a o energetice, v níž podpořil jadernou energetiku. "V jádru mám jasno, jaderné energetické zdroje jsou pro nás nejvýhodnější," uvedl Babiš.

Poměrně obšírně se věnoval rovněž hospodaření státu. Vláda by podle něj chtěla směřovat k vyrovnanému rozpočtu, ale deficit je minimální. "Je třeba vnímat minulé dluhy v investicích," zdůraznil v této souvislosti premiér, jenž slíbil třeba výstavbu nebo modernizaci 210 kilometrů dálnic do roku 2021.

Babiš chce zároveň tlačit na jednotlivé ministry, aby šetřili. Několikrát kritizoval zákon o státní službě a odmítl taky plošný růst platů státních úředníků. "Zákon o státní službě se nám fakt úplně nepovedl, to si sypu popel na hlavu," uvedl premiér. Pokládá za chybu, že ministr nemá možnost vyměnit své podřízené, když nepracují dobře. Z jednání s úřady obecně je nutné podle Babiše udělat pro občany digitalizací "příjemnou záležitost".

"Naše členství v Evropské unii nemá alternativu," zdůraznil před poslanci Babiš. Česko podle něho bude v unii aktivní. Prohlásil, že se podařilo zabránit v EU kvótám na přerozdělování migrantů. "Toho jsme i dosáhli. Už nás nemohou přehlasovat. Skutečně konečně máme vliv," uvedl.

Česko se sice stejně jako další členské státy NATO zavázalo dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, podle Babiše je ale nutné mít vizi zvyšování obranných výdajů a postupně ji plnit. "Trendově jsme na tom dobře, je důležité, aby rozpočtované peníze byly utraceny," uvedl.

Z ministerstva pro místní rozvoj chce zase vytvořit ministerstvo veřejného financování. Ohledně investic je podle podle něho nutné, aby stát podobně jako firmy plánoval, byť toto slovo připomíná doby socialismu.

Očekává se, že před hlasováním poslanců o důvěře vládě se uskuteční mnohahodinová debata. Aktuálně řeční poslanci s přednostním právem k vystoupení ve Sněmovně, řádně se do diskuse aktuálně hlásí 24 poslanců.

Psali jsme:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dvouhodinove-solo-pro-Andreje-Babise-Probral-vse-od-EU-po-zdravotnictvi-543460

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.07.2018 20:35

Babiš lže a jeho jedinou starostí jsou dotace.Proto nemá EU alternativu.A také se řídí zásadou,že slibem nezarmoutíš.Jeho sliby jsou populistické a vlastně ani jiné být nemohou.Přidáme na platech učitelům.Za co?Za to,že vymývají mozky našim dětem?Přidáme tam těm,přidáme támhle těm a jen jsem se nedověděl,kde na to vezme finance.Státní úředníky propustit nesmí,tak jim sníží platy na polovinu?Právě to,odkud chce na své sliby brát peníze zamlčuje.Připomíná mi to Klausovu privatizaci,kdy se nynější miliardáři "učili být bohatí".Pak se to přikryje amnestií a všechno bude v pohodě.


 
Paul McCartney je i v 76 letech hvězdou, byť mu islamisté hrozili smrtí, když vystoupí v Izraeli; a dnes je v čele amerického žebříčku Billboard 200 za své album Egypt Station

Paul McCartney je i v 76 letech hvězda, byť mu islamisté hrozili smrtí, když vystoupí v Izraeli; a dnes je v čele amerického žebříčku Billboard 200 za své album Egypt Station

Neohrožený britský hudebník Paul McCartney, člen nejlepší beatové skupiny všech dob Beatles, právě ovládl po více než třiceti letech týdenní žebříček nejprodávanějších alb ve Spojených státech. McCartneyho nové album Egypt Station se dostalo do čela žebříčku Billboard 200, který tento týden září 2018 zveřejnil stejnojmenný magazín.

Ve Zprávičkách: D na dětském kanále ČT slyšíme lži: Pásmo Gazy okupují „zlí Izraelci“; zatímco pořad “Průkopníci zítřka”, oficiální palestinské televize Hamásu, učí pravdu o “světové vládě islámu”

Ve Zprávičkách: D na dětském kanále ČT slyšíme lži: Pásmo Gazy okupují „zlí Izraelci“; zatímco pořad “Průkopníci zítřka”, oficiální palestinské televize Hamásu, učí pravdu o “světové vládě islámu”

O co ve lživé reportáži přesně šlo? „Teď se podíváme do dnešních škol na Izraelem okupovaném území Palestiny. Jejich žáci se obávají, že je nebude mít kdo učit. Peníze na školství dosud darovaly bohatší západní země a rozdělovala je OSN. Spojené státy americké ale letos žádné peníze neposlaly a ty teď palestinskému školství chybějí,“ říká moderátor - presstitut.

Na 220 000 bezpáteřních ovcí na Dnech NATO; členové národa, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a teď leze do zadku USA, byť bez 5hvězdičkového hotelu pro 4hvězdičkovitého generála USA...

Na 220 000 bezpáteřních ovcí na Dnech NATO; členové národa, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a teď leze do zadku USA, byť bez 5hvězdičkového hotelu pro 4hvězdičkovitého generála USA...

V jednom obskurním plátku byly na titulní straně dva nadpisy vedle sebe: „Myslivci skolili 230 tisíc kanců“ a hned „NATO v Ostravě a 220 000 diváků…“ Nechci nikoho urážet, ti divočáci za to nemohou, že onemocněli, byť geneticky jsou blízké člověku.

Svoboda slova. Se vším všudy, nebo s výjimkami?

Svoboda slova. Se vším všudy, nebo s výjimkami?

Václav Klaus ml. přišel s pozoruhodným názorem, resp. s návrhem zákona, který by měl chránit svobodu slova (míněno ve veřejném prostoru), jinými slovy, aby Facebook a další sociální sítě nemohly mazat a cenzurovat příspěvky, ale mohly blokovat (mazat) pouze výzvy ke genocidě a „podobně“.

Poslední domácí zprávy