• Pátek, 20. červenec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Dvouhodinové sólo pro Andreje Babiše. Probral vše od EU po zdravotnictví
Počet návštěv: 291

Dvouhodinové sólo pro Andreje Babiše. Probral vše od EU po zdravotnictví

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil před poslanci při dnešním jednání o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD program kabinetu za "velice dobrý", odpovídá podle něho situaci v zemi. Vyjmenoval šest hlavních priorit, které potom blíž popisoval. Slíbil investice i růst například důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. Česko podle něho také bude aktivní v Evropské unii.

Babiš řečnil zhruba jednu hodinu a 40 minut. V prosinci při jednání o důvěře jeho jednobarevné menšinové vládě ANO mluvil před Sněmovnou asi 50 minut.

"Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi," zdůraznil premiér. Totéž podle něho kabinet učiní i pro to, aby Česko prosperovalo. Zároveň vyjádřil pochopení k očekávané kritice opozice. "I kdybych řekl, že zítra tady bude Švýcarsko, tak budete hlasitě protestovat," prohlásil, ale zároveň poznamenal, že kabinet se nebude chovat arogantně a bude chtít s opozicí spolupracovat třeba v zahraniční politice, digitalizaci nebo na urychlení výstavby dopravních projektů.

Babiš v úvodu řekl, že před Sněmovnu předstupuje s programovým prohlášením "s pokorou". "Naše vláda udělá všechno pro to, abychom program plnili," řekl Babiš, podle kterého má Česko možnost růst a vrátit se na špičku Evropy. Hlavními body programu jsou podle něho důchodová reforma, digitální Česko, boj za české zájmy v unii a ve světe, strategický investiční program, reforma státu a posílení bezpečnosti. Ve společnosti na nich panuje shoda, tvrdí.

Ministerský předseda ale mluvil i o dalších záležitostech, třeba o potravinové soběstačnosti, zdravotnictví, školství, lepším výběru daní, plánovaném poklesu některých daní a o energetice, v níž podpořil jadernou energetiku. "V jádru mám jasno, jaderné energetické zdroje jsou pro nás nejvýhodnější," uvedl Babiš.

Poměrně obšírně se věnoval rovněž hospodaření státu. Vláda by podle něj chtěla směřovat k vyrovnanému rozpočtu, ale deficit je minimální. "Je třeba vnímat minulé dluhy v investicích," zdůraznil v této souvislosti premiér, jenž slíbil třeba výstavbu nebo modernizaci 210 kilometrů dálnic do roku 2021.

Babiš chce zároveň tlačit na jednotlivé ministry, aby šetřili. Několikrát kritizoval zákon o státní službě a odmítl taky plošný růst platů státních úředníků. "Zákon o státní službě se nám fakt úplně nepovedl, to si sypu popel na hlavu," uvedl premiér. Pokládá za chybu, že ministr nemá možnost vyměnit své podřízené, když nepracují dobře. Z jednání s úřady obecně je nutné podle Babiše udělat pro občany digitalizací "příjemnou záležitost".

"Naše členství v Evropské unii nemá alternativu," zdůraznil před poslanci Babiš. Česko podle něho bude v unii aktivní. Prohlásil, že se podařilo zabránit v EU kvótám na přerozdělování migrantů. "Toho jsme i dosáhli. Už nás nemohou přehlasovat. Skutečně konečně máme vliv," uvedl.

Česko se sice stejně jako další členské státy NATO zavázalo dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, podle Babiše je ale nutné mít vizi zvyšování obranných výdajů a postupně ji plnit. "Trendově jsme na tom dobře, je důležité, aby rozpočtované peníze byly utraceny," uvedl.

Z ministerstva pro místní rozvoj chce zase vytvořit ministerstvo veřejného financování. Ohledně investic je podle podle něho nutné, aby stát podobně jako firmy plánoval, byť toto slovo připomíná doby socialismu.

Očekává se, že před hlasováním poslanců o důvěře vládě se uskuteční mnohahodinová debata. Aktuálně řeční poslanci s přednostním právem k vystoupení ve Sněmovně, řádně se do diskuse aktuálně hlásí 24 poslanců.

Psali jsme:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dvouhodinove-solo-pro-Andreje-Babise-Probral-vse-od-EU-po-zdravotnictvi-543460

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.07.2018 20:35

Babiš lže a jeho jedinou starostí jsou dotace.Proto nemá EU alternativu.A také se řídí zásadou,že slibem nezarmoutíš.Jeho sliby jsou populistické a vlastně ani jiné být nemohou.Přidáme na platech učitelům.Za co?Za to,že vymývají mozky našim dětem?Přidáme tam těm,přidáme támhle těm a jen jsem se nedověděl,kde na to vezme finance.Státní úředníky propustit nesmí,tak jim sníží platy na polovinu?Právě to,odkud chce na své sliby brát peníze zamlčuje.Připomíná mi to Klausovu privatizaci,kdy se nynější miliardáři "učili být bohatí".Pak se to přikryje amnestií a všechno bude v pohodě.


 
Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Je to dlouhá historie, sahající až do dob Marie Terezie. Současnost je stejně temná. Napřed v Ostravě měli od 1. února 2012 povinnost všichni se řídit heslem: „Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou“. Inkluze totiž znamená naplnění rovněž dalšího hesla: „Musíme je vzít mezi sebe“ a přitom si uvědomit, že každý člověk je jiný. (Inkluze (z lat. inclusio, zahrnutí) znamená zahrnutí nebo přijetí do nějakého celku.)

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton na téma: Jak se uskutečnil v Helsinkách tolik očekávaný summit Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem a mírumilovný svět jásá, bez ohledu na barvu pleti či náboženství. Však všeho do času... Zkrátka poprask v laguně, rozuměj – v Trumpově New Yorku, ve washingtonském Bílém domě a jeho okolí se všemi na válčení nadrženými vojenskými jestřáby...

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Bylo – nebylo, uprostřed jednoho kontinentu se rozkládala malá, ale krásná země. Ze všech stran byla obklopena horami a jen na několika místech se do ní dalo projít údolím velkých řek. Žili zde přátelští a pohostinní lidé se všemi dobrými i špatnými lidskými vlastnostmi. Přišli sem před mnoha staletími pod vedením svého stařešiny, a protože se jim země zalíbila, nazvali ji jeho jménem.

Poslední domácí zprávy