• Pondělí, 17. prosinec 2018
  • Svátek má Rukojmí Daniel

Zločin? Němcová? Jasný pohled na to, co se včera a dnes dělo ve Sněmovně
Počet návštěv: 1564

Zločin? Němcová? Jasný pohled na to, co se včera a dnes dělo ve Sněmovně

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Vláda Andreje Babiše nakonec získala důvěru. Stalo se tak 264 dní od voleb. Důvěru vládě nakonec odmítl udělit poslanec ČSSD Milan Chovanec. Jednání o důvěře probíhalo dlouho do noci, vláda nakonec dostala 105 hlasů přítomných poslanců, proti bylo 91. Pro ParlamentníListy.cz vše shrnula analytička Irena Ryšánková

Prezident Zeman vystoupil v úvodu a vládu hájil. Tedy to, co  vláda o svém budoucím konání prozradila a co hájit z pohledu Zemana alespoň trochu lze. Prezident si kupodivu velice váží toho, že v programovém prohlášení je obsažena myšlenka dlouhodobého  investičního plánu. Je vidět, že vyrůstal v prostředí státně plánovacích útvarů. Ovšem hned z dalších prezidentových vět nebylo jasné, zda si nedělá legraci. Na první místo v kvalitě zpracovaného programu vlády dal totiž ochranu kulturních památek... Nicméně pak ocenil páteř investičních programů ve dvou oblastech: v oblasti infrastruktury a v oblasti energetiky. Mezi infrastrukturní projekty jmenoval na prvním místě kanál Dunaj–Odra–Labe s poznámkou, že jde o jediný projekt, který je schopen přivést vláhu na jižní Moravu. Což má pravdu…

„Znám lidi, nebudu jmenovat,“ pravil Zeman, „pro něž každý projekt přesahující velikost kurníku je projektem megalomanským“, konstatoval prezident. Proto bychom se měli v oblasti energetiky soustředit na jádro a uhlí. Prezident sice neví, jestli se budou stavět Dukovany, nebo i Temelín, ale ví, že nemáme ani alpské řeky, ani severoněmecké pobřeží se silnými větry. Proto orientaci na jadernou energetiku považuje za správnou. Vysvětlivka pro čtenáře: dle interních materiálů vládní expertní komise se mají stavět nejdříve Dukovany, a až pak dva bloky Temelína – to vše jako náhrada za dosluhující hnědouhelné zdroje, kterým skončí životnost. Hotovo musí být do roku 2035.

Nebyl by to prezident, kdyby si nevzpomněl, kterak ho školili jako premiéra poslanci pravice. A tak se tentokrát on sám ptal, kde na to vše předseda vlády vezme peníze. A sám si odpověděl, že stát sám je úspor plný… Za nejobjevnější motiv úspor lze z jeho interpretace označit robotizaci státní správy, respektive nahrazení práce většiny úředníků prací počítačů. Jemně humorné pojetí přímluvného projevu prezidenta pochopil nicméně pouze ten, kdo si Zemanovy projevy, říkané zcela vážně,  pamatuje z minulosti. Zeman sám si ovšem nepamatuje, že robotizaci práce úředníků mohla mít už jeho vláda, kdyby býval neměl jako premiér strach z předsedkyně úřednických odborů Vondrové. Bezpapírová kancelář státu, která by bývala ušetřila do pěti let polovinu úředníků, byla vyprojektována komisí pro informatiku a telekomunikace ČSSD v roce 1996 a pro vládu Miloše Zemana byla k dispozici. Nyní nezbývá, než aby v činnosti sociálnědemokratických informatiků pokračovala mladá generace – Piráti. Dlužno dodat, že ti se alespoň snažili argumentovat vůči programové debatě věcně, i když šéf klubu Jakub Michálek poněkud  ideologicky.

Den začal zmizením Milana Chovance, muže, který proslul přezdívkou „zrádce zrádců“, který prvně prohlašoval, že pokud ČSSD schválí účast ve vládě, pak bude pro. Za jitra se ovšem, věren své povaze, rozhodl jinak. Inu… Milan Chovanec.

Projevy byly určeny hlavně pro televizní diváky. Pokud by ČT24 celé jednání nepřenášela, patrně by byl volič a divák  ušetřen příšerného maratonu.

Mluvila prakticky jen opozice. Situace se zvrhla ve chvíli, kdy na uzdě neudržela nervy Miroslava Němcová a po projevu Miloslava Grebeníčka z KSČM mu vmetla do tváře jeho otce, který pracoval ve věznici v Uherském Hradišti a pravděpodobně mučil vězně. Slovo pravděpodobně je použito záměrně, protože existuje sice množství svědectví, ale k soudu nikdy nedošlo.

Miroslava Němcová se však zjevně vezla na vlně euforie poté, co navštívila demonstraci, tehdy ještě na Malostranském náměstí, které ji přivítalo jako Elizabeth Taylor. Jakkoliv se ji můžeme snažit pochopit, po jejím jednání zůstává pachuť vzpomínky na touhu stát se předsedkyní vlády a možná i prezidentkou.

A byla to právě ona, která se svými ideologickými projevy stala jednou z hlavních postav večera.

Hlavním argumentem a tím hlavním tématem dne byl „problém“ zvaný komunisté. Jakoby strany, které se tak pobuřovaly nad komunisty, zapomněly, že to právě ony odmítly jednání s vítězem voleb. Že to ony mohou za to, že vláda se bude opírat o komunisty. A zapomněli, že v případě předčasných voleb to budou oni, komu „půjde o život“. A že vítězství ANO je v prvé řadě fatálním selháním „tradičních politických stran“, jejichž vládnutí mělo katastrofální výsledky, že jejich koncem byla poměrně legrační zápletka v podobě milostného trojúhelníku, drahých kabelek a šlehačky ve spreji. Těžko se zlobit na zrcadlo.

S postupujícím večerem začaly debaty nabývat osobnějšího rázu a demonstrace, kterou na facebooku podporovala Miroslava Němcová slovy: „Malostranské náměstí se stále plní. Přidejte se, chceme vaše hlasy ve Sněmovně slyšet.“ Rovněž tak je nejasné, proč demonstrace pokračovala i po dvaadvacáté hodině. Že by nějaký čin ministra vnitra? Aby poslanci věděli?

Otázka demonstrace přestala být politickou a stala se kriminální ve chvíli, kdy policisté umožnili demonstrujícím, aby obsadili ulici Sněmovní – proti oknům jednacího sálu. Dle zákona č. 84/1990 Sb. je už od roku 1990 zakázáno  demonstrovat ve vzdálenosti menší než 100 metrů od budovy Parlamentu, po novelizaci zákonem 252/2016 Sb. je v příloze určen výčet  ulic. Sněmovní patří mezi ty, kde jsou demonstrace zakázány. Policie má konat podle zákona. To shromáždění měla rozpustit, demonstranty vytlačit. Nekonala. Připustila bez jakékoliv reakce flagrantní porušení zákona zákonodárcům pod okny. Ve 20:30 ochranná služba  kvůli demonstrantům musela uzamknout dveře od hlavního vchodu do Sněmovny. Pískot poslouchali poslanci, a s nimi i televizní diváci, do konce jednání.

Nový ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček slíbil novinářům v 21:48, že se bude zajímat o to, proč policie uzavřela prostor Sněmovní ulice a nepouští do něj lidi. Velitel zásahu ve Sněmovní ulici i novináři odmítli tuto věc komentovat...

Za noci se tak divák, kromě toho, že komunisté jsou odporní, dozvěděl, že premiér není chlap a fňuká, jak mu sdělil Miroslav Kalousek, protože nejde mezi demonstranty. Což nemohl, protože podle usnesení Sněmovny musel být přítomen jednání. O pauze se pokusil s demonstranty promluvit, ale, žel, právě ti, kteří volali po slušnosti, po něm vrhali láhve.

Abychom nebyli nespravedliví, objevily se i zcela legitimní výhrady k programu, které ale zanikly v ideologickém ryku.

Helena Langšádlová pokračovala v linii Miroslavy Němcové a vytáhla seznam, který říkal, kdo všechno z okolí Andreje Babiše je či byl estébák. Snad měla pravdu, v opačném případě by ji asi od žaloby neuchránila ani imunita.

Pozornost zejména zasloužila témata inkluze, digitalizace a dopravních staveb.

Během projednávání se také, bohužel, ukázalo, že někteří z diskutujících si pravděpodobně své projevy napsali ještě v době, kdy SPD byla ve hře o vládu. Jinak si jen těžko lze představit, proč Jan Bartošek tak úporně hovořil o této straně.

V pozdních hodinách rozvířil vody lidovecký poslanec Jan Čižinský, který z ničeho nic otevřel financování médií veřejné služby a DPH, na což mu odpověděla ministryně financí. Kromě Andreje Babiše tak byla jedinou členkou vlády, která vystoupila. Ono nebylo proč vystupovat, opozice zjevně nic slyšet nechtěla.

Během večera jsme se dozvěděli leccos. O tom, kdo byl v pohotovostním pluku, kdo má vojenské gymnázium, jaký je vztah Miroslavy Němcové k Ivanu Skálovi, co si myslí poslanec Stanjura o vojenském gymnáziu a spoustu dalších věcí, které jsme snad ani vědět nechtěli. Také se diváci dozvěděli spoustu věcí o jednacím řádu.

Poslanci odhalili ono příslovečné ledví. Nebyl to pěkný pohled.

Onderka dobrej. Jako syn osmašedesátníka v emotivním projevu „volí zlo“. Volí nejmenší zlo z možných. Hlasuje pro vládu. Podobně nalehl na mikrofon Jaroslav Foldyna, který hlasuje v rozporu s názorem své krajské organizace. Pro vládu.

Stenografové pracují 16 hodin nonstop. 00:45 začíná hlasování. Dle Miroslava Kalouska každý z nás rozhodne o tom, jestli „tato komunistická vláda“ bude mít důvěru. Máme vládu s důvěrou. Od vlády bez důvěry se neliší.

Psali jsme:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zlocin-Nemcova-Jasny-pohled-na-to-co-se-vcera-a-dnes-delo-ve-Snemovne-543590

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kalousek-pritel-demonstrantu-a-aktivistu-Je-zde-VIDEO-ktere-ho-nepotesi-Ne-ne-to-ze-vcerejska-543628

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.07.2018 20:32

Všechno,co sedí v parlamentu,by se mělo vymést a volby by měly proběhnout znovu.Zároveň by se měla zrušit možnost kandidovat za jiný volební okrsek,než je bydliště kandidáta.Jak může Pražák zastupovat třeba občany Šumavy či Ostravák lidi v Praze.Vybrat si můžeme jakékoliv místo s cizím kandidátem.Jak mohou lidé někoho takového volit?On nic neví o potřebách místních občanů a oni nevědí,co je to vůbec za člověka.Co když u nich kandiduje právě proto,že v místě bydliště ho znají a tak by ho nevolili.Pokud voliči ze Žďáru nemají jiného kandidáta,než je zlodějská knihovnice Němcová,je to problém tamních voličů,ne někoho jiného.Stačí si všimnou prohlášení Langšádlové,že raději bude lhát,než říkat pravdu.A přeto je opět zvolena do parlamentu.Nevěřím tomu,že někteří voliči chtějí být zastupováni lhářkou.Což také něco o volbách vypovídá.Čižinský,který stíhá "pracovat"v jedenácti či kolika funkcích.Vždyť nemůže vykonávat žádnou z důvodů časových.Prezident Zeman mi připomíná svým chováním ohledně předčasných voleb postoj Sobotky k referendu.Nikdy nedovolím jeho uskutečnění a Zeman předčasné volby.Zacházejí se státem,jako by to byl jejich majetek.Když takové názory má bývalý premiér a dnes i pezident,tak jsme se vrátili do dob panovnického absolutismu.Takže žádná demokracie se nekoná!Daňoví poplatníci jsou nuceni vyplácet vysoké apanáže lidem.kteří nevykonávají svou práci,jak jim určuje ústava.Tak jsou to velmi dobře placení rentiéři.Díky ješitnosti politiků.


 
EU se budovala na písčitém politickém podkladě, dnes hrozí, že se takto vzniklá soustava států časem zhroutí. Tímto rizikovým územím dnes Evropská unie je; jedním ze základních kamenů tvoří též exod běženců zvaný EUROMED

Program EUROMED počítá s přistěhováním až 80 milionů islámských migrantů. Vyrovnají demografický úbytek v Evropě; ČR s porodností 1,9 děti nemá šanci přežít, plodné islámské rodičky s čs. občanstvím a 5 dětmi tak zajistí udržení české identity

Evropskému parlamentu řekli voliči před řadou let sice tiché, ale přesto jasné „Ne“ muslimským imigrantům a multikulturnímu zákonu; napětí však povolilo jen zdánlivě, katarze se nekonala. Přesto se EU, tento nevydařený klon RVHP, postupně potýká se zásadní krizí...

Připomeňme si 18. prosinec 2011, den skonu Václava Havla; není od věci srovnat jeho podobnost s mágem Davidem Copperfieldem. Havel sice nenechal zmizet Sochu Svobody, zato jeho kouzlem se vypařily svazky StB, aby z nich vymazal své kámoše

Připomeňme si 18. prosinec 2011, den skonu Václava Havla; není od věci srovnat jeho podobnost s mágem Davidem Copperfieldem. Havel sice nenechal zmizet Sochu Svobody, zato jeho kouzlem se vypařily svazky StB, aby z nich vymazal své kámoše

Opět si nyní už posedmé připomínáme datum skonu Václava Havla. O mrtvých jen dobře, budiž jim země lehká, nicméně není od věci srovnat jeho podobnost s věhlasným mágem Davidem Copperfieldem. Havel sice nenechal zmizet Sochu Svobody, zato díky němu vyměnil naši svobodu za lichvu oligarchů.

Budou se znovu na Majdanu odehrávat masakry v duchu banderovské tradice: Národe! Věz! Moskva, Polsko, Maďaři, židovstvo – jsou tvoji nepřátelé. Likviduj je! Likviduj Židy, Poláky, komunisty, nič je bez milosrdenství

Motto zločince Bandery z UPA, hrdiny Ukrajiny: Národe! Věz! Moskva, Polsko, Maďaři, židovstvo – jsou tvoji nepřátelé. Likviduj je! Likviduj Židy, Poláky, komunisty, nič je bez milosrdenství

V Porošenkově bankrotující Ukrajině se zase dějí věci; nový ukrajinský zákon totiž v závěru roku 2018 postavil k šoku všech soudných lidí banderovské nacionalisty bojující po boku nacistů za druhé světové války a po ní proti Rudé armádě na roveň těm, kteří padli v boji proti Hitlerovu Německu.

Alena Vitásková: Oběť politické zvůle v demokratické zemi

Alena Vitásková: Oběť politické zvůle v demokratické zemi

Není to tak dlouho, co si policie podávala kliku, když dělala společně se státními zástupci a někdy i s povolením soudce "šťáru" na ERÚ. Jedna z nich bylo převzetí jmenovacího dekretu JUDr. Renaty Vesecké na jmenování místopředsedkyni ERÚ pro věci právní. Tenkrát to bylo snad 30 příslušníků OČTR, kteří bombastickou akci realizovali. Skutečně jich muselo být asi daleko více. Někteří se u zásahu dokonce styděli.

Poslední domácí zprávy