• Sobota, 18. srpen 2018
  • Svátek má Rukojmí Helena

Jan Padych: Mařko, promiň…
Počet návštěv: 419

Jan Padych: Mařko, promiň…

Jan Padych Článek od Jan Padych

Stalo se před více než padesáti Silvestry... Hledal jsem kamarády u řeky, kdosi mi prozradil, že je viděl jít někde k ostrůvku, tak se říkalo zalesněnému břehu, kde se uchylovala trochu odrostlá mládež, kluci a holky, popíjeli tam laciné víno a kouřili laciná cigára, no a tak dále.

       Divil jsem se, že moji kamarádi šli zrovna tam, ale vydal jsem se je hledat, tak jsem šel do míst, kde jsem ještě dosud nebyl. Vkročil jsem za první stromy a křoviny a náhle mě obklíčili čtyři hoši, o něco vyšší než já a také statnější, když přece mně bylo tak dvanáct a alespoň dvěma z nich určitě táhlo tak na patnáct.

     „Mařka nepřijde,“ upřel na mě zrak ten nejvyšší a nejstatnější, určitě i nejstarší z nich. „Tak na ni nečekej.“

     „Kdo nepřijde?“ podivil jsem se.

     „Mařka nepřijde,“ zatvářil se ten holomek dost nepřátelsky, „a nedělej, že ji neznáš!“

     Pochopil jsem, že je zle. Kvůli nějaké Mařce, o které ani nevím, jak vypadá, se mi nechtělo schytat nakládačku, která byla takřka na spadnutí.

     „Když nepřijde, tak nepřijde,“ pokrčil jsem rameny. „A vůbec ať za mnou nechodí!“

     Nastala proměna, docela výrazná. Ten přede mnou se dokonce udiveně rozesmál: „Máme jí to vyřídit?“

     „No jasně, ať za mnou nechodí,“ trval jsem na svém.

     Hoši se rozveselili, určitě takový průběh neočekávali. Veškeré napětí pominulo.

     „My jí to vyřídíme! Jasně! Hned teď!“ hoši mě nechali projít a radovali se, jak celou věc vyřídili.

     A já? Pokud se ulevilo jim, tak mně opravdu mnohem víc. V tu chvíli. No ale pak jsem si docela vyčítal. Bylo sice docela fajn vyváznout jen tak, bez boule, bez šrámu. Jenomže kdybych aspoň tu Mařku viděl, jak vypadá.

     Mohlo mě těšit, že mě, dvanáctiletého, tito čtyři kolohnáti považovali snad za svého soupeře v Mařčině přízni. Ale něco mi na tom fakt vadilo. Dokonce jsem pak obcházel vedlejší dvorky, abych třeba zahlédl některého z těch čtyř a podle toho bych se mohl dozvědět, kde ta Mařka bydlí a jak vypadá. Nic, žádného z nich jsem ani nezahlédl. 

     Každopádně si myslím, že ta mladinká slečna se s mým výrokem bezpochyby vypořádala a v jejím životě po něm nezůstal ani žádný šrám. Ale přesto se jí aspoň takto písemně omlouvám.

     Mařko, promiň. A prosím tě, pochop tehdy tu moji situaci.

Jan Padych
Po absolvování střední ekonomické školy pracoval v obchodních organizacích v kontrolních a řídících funkcích na krajské i podnikové úrovni. V porevolučních letech působil převážně v pojišťovnictví, v letech 1994-1995 také jako jazykový redaktor v knižním nakladatelstvích Optys v Opavě. Od r. 2006 pracoval v bezpečnostních agenturách. Nyní ve starobní penzi.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

V srpnové dny 1968 jsem jako známý naivní antikomunista halekal v naší Kolibě: Běž domů Ivane, čeká tě Nataša, a na náš okresní asfalt jsem s partou psal: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil…

V srpnové dny 1968 jsem jako známý naivní antikomunista halekal v naší Kolibě: Běž domů Ivane, čeká tě Nataša, a na náš okresní asfalt jsem s partou psal: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil…

Byla to hektická doba, zatímco kolem se všichni snažili na mně přiživit, jelikož jsem byl jediný bezpartijní s oprávněnou nenávistí, jelikož mého tátu vyhodili jako učitele ze školství k lopatě, jelikož odmítl soudruhům jako věří něco podepsat a někam vstoupit...

Andrej Kiska, to je náš stínový prezident, zaznělo z vedení TOP 09. A na Zemana se chystá akce

Andrej Kiska, to je náš stínový prezident, zaznělo z vedení TOP 09. A na Zemana se chystá akce

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček před pár dny prohlásil, že hlava státu nechystá žádný zásadní projev k 50. výročí začátku sovětské okupace naší vlasti. Miloš Zeman prý řekl vše důležité, když to vyžadovalo odvahu. Za normalizace. A dnes si nemusí na odvážného hrát. Tímto prohlášením Ovčáček rozvířil české politické vody. Teď se o slovo přihlásila první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ale nejen ona. Chystá se akce.

Poslední domácí zprávy