• Úterý, 04. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Dominik

Budoucí senátor Drahoš chce dát lidi dohromady. Napadáním Zemana…
Počet návštěv: 3638

Budoucí senátor Drahoš chce dát lidi dohromady. Napadáním Zemana…

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

V podzimních volbách do Horní parlamentní komory se bude rozdělovat 27 senátorských mandátů. O jeden z nich bude na Praze 4 usilovat i profesor Jiří Drahoš.  

Bývalý předseda Akademie věd a „poražený finalista“ letošní prezidentské volby Jiří Drahoš nepochybně patří mezi nejznámější osobnosti, které v letošních volbách do Senátu kandidují. Na Praze 4 je navíc horkým favoritem na vítězství a tak je vcelku logické, že se mu po těsné porážce v lednových prezidentských volbách opět dostává patřičné mediální pozornosti. Například včera byl zde na iDNES publikován rozhovor s panem Drahošem, který jsem si se zájmem přečetl.

Jak známo, Jiří Drahoš jde do senátních voleb jako kandidát 4 politických stran (TOP 09, KDU-ČSL, Zelení a STAN) a s heslem Dáme lidi dohromady. Hned v úvodu rozhovoru vysvětluje na dotaz redaktora iDNES myšlenku tohoto hesla: „Především je třeba společnost nerozdělovat. To je to, co se vytvořilo v prezidentské volbě, že se vytvořily dva nesmiřitelné tábory. A já jsem potkal během kampaně lidi, kteří stojí o to, aby spolu mluvili a to, že byl někdo volič Miloše Zemana a někdo volič Jiřího Drahoše nemusí být nic fatálního.”

Taková slova zní velmi sympaticky a i já bych se pod ně bez rozmyšlení podepsal. Problém je ovšem v tom, že pan profesor jejich dobrý úmysl prakticky popírá, když hned v následující větě napadá svého finálového soka z prezidentské volby slovy: ”Miloši Zemanovi to bezesporu vyhovovalo. Heslo rozděl a panuj mu nahrávalo.” A i v další fázi rozhovoru znovuzvoleného prezidenta naší země kritizuje a dokonce mluví o tom, že Zeman z jeho pohledu přestal vykonávat prezidentskou funkci (naráží tím především na Zemanovo rozhodnutí nejet na letošní zasedání Valného shromáždění OSN se zdůvodněním, že tam vše podstatné už řekl v minulosti).

Byť jsem Miloše Zemana za prezidenta České republiky letos i před 5 lety volil, uznávám, že jeho slib, který dal českým občanům po svém prvním i druhém vítězství ohledně toho, že bude národ spojovat a nikoliv rozdělovat, se mu bohužel plnit nedaří. Mimo jiné i proto, že své názorové odpůrce zbytečně často provokuje a používá na jejich adresu přehnaně silná slova. Ovšem je na vině pouze Zeman a druhá strana nikoliv? Jestliže prezidentovi odpůrci mají potřeba pokoušet se Zemana dehonestovat prakticky při jakékoliv příležitosti a někdy takto činí i tak trapným a primitivním způsobem jako nedávno písničkář Jaroslav Hutka, pak těžko mohou očekávat, že svým počínáním národ spojí. A otázkou je, kolik lidí jim ještě věří, že o něco takového opravdu usilují...

Samozřejmě, že v žádném případě nechci napadání Miloše Zemana Jiřím Drahošem v rozhovoru pro iDNES srovnávat s “uměleckým skvostem” Jaroslava Hutky. Ale i on a jeho tým má díky předvolební taktice AntiZeman na rozdělení společnosti určitý podíl. A především od bývalého předsedy Akademie věd bych očekával, že se své potenciální voliče pokusí oslovit i něčím jiným než kritikou Zemana nebo nedávným vstupem do skauta. A i když v Praze to na vítězství a zisk senátorského mandátu asi bude stačit, tak jako při prezidentské volbě, i nyní mám z jeho dosavadní senátorské kampaně dojem dosti rozpačitý.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.09.2018 20:27

Jeho zvolením si nejsem tak jistý.V Praze má poměrně silnou pozici TOP09 a KDU-ČSL na výsluní není.Spíše bude opět rozhodovat"sčítání" hlasů po volbách.A tam může Drahoš skutečně uspět.


 
Silvinka Pink

Silvinka Pink

02.09.2018 19:52

Pro pana Přibyla: Nemyslím si, že hlavní aprobací na funkci prezidenta je, zda byl či nebyl antikomunista, nácek apod. Dokonce ani jeho případné dnešní postoje k těmto stranám nejsou tím hlavním. Hlavním musí vždy být (a platí to i pro všechny ostatní politiky), jestli ve své funkci slouží lidu a ne bohatcům. A Drahoše ani stínem nenapadlo, že by se měl zmínit o službě lidu, za to cosi blábolí o Zemanovi. Inu dobře, dělá vše pro to, aby jej lidi nevolili. I když v Praze, jejíž obyvatelé jsou zkorumpovaní výhodami, které jim zabezpečují vládnoucí elity, vyhraje bohužel bez nesnází.


 
Silvinka Pink

Silvinka Pink

02.09.2018 19:40

To je od toho Drahoše taková drzost, že jedna až žasne! Tuhle společnost rozdělují právě jen sluníčkáři. Jak má prezident někoho spojovat, když zde stojí na jedné straně 20 tisíc sluníček a 10 milionů chuďasů, kteří jsou okrádáni pomocí zločinných zákonů Má snad spojovat miliardáře, kteří se legálně k takovým penězům dostat nemohli se sestřičkami v nemocnicích, které ze svého platu tak tak zaplatí nájem. A že zbytečně provokuje? Pokud vím, píšete blogy na idnesu, takže tamní poměry znáte. Banga vyházel prý kvůli nevhodné diskuzi stovky slušných lidí. Momentálně tam má hlavní slovo úplný odpad, jako Ábelovský, Vodvářka, Vlk a další. Ti mohou klidně pod svými jedině správnými neuvěřitelnými kydy v diskuzích běžně urážet právě ty slušné, označovat je za rasisty, nacisty či hlupáky. Jak chcete s nimi vůbec diskutovat. Proto jsem jen ráda, že je tady někdo, kdo to té svoloči dává vyžrat. Nikdo jiný totiž tu šanci nemá.


 
Pokud by byl Salvini migrant a dopustil se znásilnění, nehrozil by mu tak vysoký trest.

Pokud by byl Salvini migrant a dopustil se znásilnění, nehrozil by mu tak vysoký trest.

Matteo Salvini je hrozbou pro současné držitele moci v Itálii. Vyhrál by totiž volby. A zřejmě je také vyhraje. Proto se ho italský senát snaží diskreditovat a strčit do vězení. Hodila by se nějaká defraudace nebo zneužití veřejných prostředků, nebo tak něco, ale není kde brát. Proto po prozkoumání všech možností přišlo obvinění pro "nezákonné zbavení svobody lidí". Hrozí mu 15 let odnětí svobody.

Zpráva o islamofobii ...jak si stojíme?

Zpráva o islamofobii ...jak si stojíme?

Na počátku léta vyvolala kratičký záblesk prchavého zájmu veřejnosti i medií Evropská zpráva o islamofobii za rok 2019. Záhy však zapadla, zasypána všudypřítomným Covidem a zásadními informacemi o tom, ve kterých turistických destinacích je nezbytná rouška… A to je možná trochu škoda. Pokusme se proto alespoň dodatečně o nápravu a pojďme se na tohle dílko podívat zblízka.

Poslední domácí zprávy

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.

Prapodivné rozsudky

Prapodivné rozsudky

Ve veřejnosti probublává pohoršení nad prapodivnými rozsudky nad provinilci z okraje společnosti, kteří se dostali do vazby nebo byli odsouzeni za...