• Sobota, 17. listopad 2018
  • Svátek má Rukojmí Mahulena

Jan Padych: Borci
Počet návštěv: 475

Jan Padych: Borci

Jan Padych Článek od Jan Padych

   Vzpomínám si, v šedesátém devátém, když mi bylo patnáct. Chodil jsem na obchodní školu do Orlové a praxi jsem měl v jedné havířovské velkoprodejně. Z prvního ročníku jsme na stejné směně byli dva hoši (jmenoval se Jenda, stejně jako já) a jinak samá děvčata. Takže nějak tak samozřejmě nás dva mistrové nechaly dělat spolu. Ale jen zpočátku.

     V prvním týdnu. Přesně až do chvíle, než jsme dostali za úkol nařezat a navážit droždí, aby byla nějaká zásoba, kterou je možné ihned odnést do prodejny. Byla to práce nesmírně nudná, avšak my dva s Jendou jsme ji pojali zcela po svém.

     Nebylo těžké vymyslet soutěž, ze které se během chvíle stal velmi napínavý souboj. Kdo si myslí, že je snadné jen tak okem usoudit, kolik přesně na půl deka váží kousíček droždí zabalený v papírku, ten se plete. A my jsme se v tomto umění odhadu váhy zdokonalovali čím dál víc. Zaznamenávali jsme si čárky, jak na tom jsme. No, vyžadovalo to kolikrát hodně přemýšlení, než člověk řekl svůj odhad, tím spíš rostlo napětí.

     Napřed vedl Jenda, postupně jsem ho dotáhl a brzy i předstihl. Tak jsme vždy nad každým zabaleným kousíčkem hodně dumali a čárky na papíře vždy ukázaly, kdo měl té pravdy víc.   

     Stav se měnil, vždy podle toho, jak jsme se v té přesnosti zdokonalovali. A výsledek byl hodně dlouho kolísavý a vždy to nakonec bylo nerozhodně. Jeden zabodoval, nato si ten druhý dal delší čas na úvahy, než se odhodlal určit váhu. A zrovna, když podle čárek byl stav naprosto nerozhodný, vtrhla k nám do přípravny mistrová, že je třeba doplnit droždí v regálu, tak kde to všechno máme.

     No, my pořád rozvažovali tu jednu krabici a k dalším jsme se prozatím ještě nedostali. Tehdy se ta hodná paní mistrová hodně rozčílila, že děvčata by udělala za tu dobu nejméně pětkrát tolik, ne-li víc. A že si za ten den zasloužíme pětku a rozhodně nás už nemůže nechat dělat společně. Mě poslala na úsek zeleniny prodávat. Jendu zase do sklepa rozvažovat brambory. A namísto nás zavolala dvě děvčata, která pak podle jejích slov za nás všechno dohnala.

     Nás dva s Jendou to samozřejmě štvalo. Hlavně mě. Vždyť jsem u té zeleniny byl doslova v první linii, tedy stále na očích a pořád jsem musel něco dělat. To Jenda si tam dole ve sklepě u těch brambor mohl sem tam dovolit zajímavou přestávku. To když přímo ze sklepa nepozorovaně vlezl do škrabáků před vchodem do prodejny. Mohl se tak dívat pod sukně procházejících žen a děvčat, které tím vchodem vcházely dovnitř a vycházely ven. Ale i jeho, stejně jako mě, docela mrzelo, že jsme tu svoji soutěž s droždím nedokončili.

     Vždyť jsme se tak ani nedozvěděli, kdo z nás dvou by se stal vítězem.

Jan Padych
Po absolvování střední ekonomické školy pracoval v obchodních organizacích v kontrolních a řídících funkcích na krajské i podnikové úrovni. V porevolučních letech působil převážně v pojišťovnictví, v letech 1994-1995 také jako jazykový redaktor v knižním nakladatelstvích Optys v Opavě. Od r. 2006 pracoval v bezpečnostních agenturách. Nyní ve starobní penzi.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Tak dlouho hlásala Slonková, že ji chtěli zastřelit za její údajnou investigativní žurnalistikou, až se odstřelila sama svým bulvárním humusem na úkor Andreje Babiše, z jehož deníku byla vyhozena

Tak dlouho hlásala Slonková, že ji chtěli zastřelit pro její údajnou investigativní žurnalistiku, až se odstřelila sama svým bulvárním humusem na úkor Andreje Babiše, z jehož deníku byla kdysi vyhozena

Premiéru Andreji Babišovi se musí otevírat nůž v kapse, když jen uslyší jména „novinářů“ Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kteří se zpronevěřili všem morálním normám; „natočili totiž reportáž“ se synem Andrejem Babišem, švýcarským občanem. Když s ním zmínění novináři vedli rozhovor, sdělili mu, že jsou žurnalisté, a on jim nezabouchl dveře před nosem.

17, listopad 1939 - 9 poopravených představitelů studentů, 1 200 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů, kde mučením zemřelo dalších několik desítek; 17. listopad 1989 - jeden údajný mrtvý student Šmídy

17. listopad 1939 - 9 popravených představitelů studentů, 1 200 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů, kde mučením zemřelo dalších několik desítek; 17. listopad 1989 - jeden údajný mrtvý student Šmíd

Letošní 17. listopad měl rovněž všechno perfektně načasované do posledního puntíku; v roce 2014 to napřed byly červené karty proti Miloši Zemanovi, tentokrát to byly demonstrace za demisi Andreje Babiš jako mafiána, který coby zlý muž "vláčí svého syna mafiánskými způsoby po světě". Tento nehorázný útok navíc zákeřně probíhal ve chvíli, kdy byl premiér Babiš v Palermu na Sicílii, kde má jako na zavolanou sídlo sicilská mafie Cosa Nostra. Už zase cizí moc útočí na premiéry české vlády, už opět mají padat jejich hlavy...?

Učme se spolupracovat napříč názory, řekl v pořadu Na prahu změn Ladislav Jakl

Učme se spolupracovat napříč názory, řekl v pořadu Na prahu změn Ladislav Jakl

Pořad Na prahu změn přináší každé pondělí banskobystrický Slobodný vysielač. Moderátorem je Stanislav Novotný, bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií, který si v pořadu povídá s výraznými českými osobnostmi. Hostem posledního dílu byl Ladislav Jakl, publicista, politik, hudebník a bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Aktivisti se aktivizují.

Aktivisti se aktivizují.

Už zítra se chystají oslavy výročí listopadu 1989. Co může občan krásné české kotliny očekávat? Bohužel, nepůjde jenom o připomínku, jak jsme proti pendrekům vyzvonili klíči demokracii!

 

Poslední domácí zprávy

Aktivisti se aktivizují.

Aktivisti se aktivizují.

Už zítra se chystají oslavy výročí listopadu 1989. Co může občan krásné české kotliny očekávat? Bohužel, nepůjde jenom o připomínku, jak...